همه چیز درباره فیلم خارق العاده

فیلم ترسناک «خارق العاده» داستانی شیطانی دارد و اولین ساخته و نوشتۀ جذاب مارک آهرن و اندا لوفمن است.

در یکی از شهرهای حومه‌ای ایرلند، زنی مهربان به نام رُز (میو هیگینز) زندگی می‌کند که در گذشته، مأمور رسیدگی به اتفاقات ماوراءالطبیعه بوده است؛ اما چون خود را در مرگ پدرش مقصر می‌داند این کار را کنار می‌گذارد و در حال حاضر، مربی رانندگی است. مارتین (بری وارد) که همسر خود را از دست داده، از رُز می‌خواهد برای خلاص‌شدن از روح مزاحم زن مرحومش به او کمک کند. رُز خیلی زود درگیر داستانی شیطانی می‌شود که یک ستارۀ پاپ (ویل فورته)، که محبوبیت خود را از دست داده، نیز در آن حضور دارد.
بسیاری از فیلم های احضار ارواح ترسناک ، صحنه‌های وحشت‌آور زیادی دارند؛ اما کمتر فیلم ترسناکی است که مانند «خارق العاده» (با نام اصلی Extra Ordinary)، دربارۀ زنی باشد که در گذشته احضار روح می‌کرده است. این فیلم، داستانی شیطانی همانند کمدی رمانتیک «سرزمین سیاه» اثر گارس مارنگی دارد و اولین ساخته و نوشتۀ جذاب مارک آهرن و اندا لوفمن است. داستان دربارۀ زنی تنها به نام رُز (با بازی میو هیگینزِ احساساتی) است. رُز اهل شهر کوچکی است و تنها همدمش ارواحی هستند که با آن‌ها هم‌صحبت است. تا اینکه با مردی به نام مارتین (بری وارد) آشنا می‌شود که به‌تازگی همسرش را از دست داده و حالا نمی‌تواند از شر روح مزاحم او خلاص شود. اگرچه بیننده، همسر مرحومِ مارتین (به نام بانی) را نمی‌بیند، او تمام زندگی مارتین را (از انتخاب پیراهنی که می‌پوشد گرفته تا تنظیمات تُستر) تحت‌کنترل خود دارد. زمانی‌که مارتین به خاطر دختر نوجوانش از رُز کمک می‌خواهد، بین آن ‌دو علاقه‌ای‌ ایجاد می‌شود. اگرچه رُز بابت این موضوع خوشحال است، بانی به‌شدت خشمگین می‌شود.

رابطۀ عاشقانۀ رُز و مارتین با ورود یک خواننده و ترانه‌نویس به حاشیه می‌رود. این خواننده به نام کریستین وینتر که محبوبیت خود را از دست داده سعی می‌کند با قربانی‌کردن دختری جوان برای شیاطین، با یک آلبوم موسیقی جدید دوباره معروف شود. حضور کریستین (ویل فورته)، داستان را از مثلث عشقی جذاب فیلم منحرف می‌کند. کریستین که به دلیل مشکلات مالیاتی‌ (و ناتوانی‌اش‌ در محاسبۀ آن) به حومۀ یکی از شهرهای ایرلند آمده، با شیاطین عهد بسته است تا در ازای قربانی‌کردن دختر مارتین، شهرت خود را بازپس گیرد. با اینکه فیلم‌نامۀ آهرن و لوفمن بسیار تأثیرگذار است، صحنه‌های دعوای مارتین، رُز و بانی جذابیت کمتری دارد و با صحنه‌هایی مانند جلسۀ آموزشی رانندگی خنده‌دار رُز و مارتین، برنامۀ غذایی رُز برای شامش (ماست همراه با لازانیا در ماکروفر!) و نشستن روی توپی که باد آن در حال خالی‌شدن است، همراه می‌شود.

تنهایی رُز، احساسی عمیق است. گاهی فکر می‌کند خود نیز مانند یک روح نامرئی، فاقد جذابیت است و دوست‌داشتنی نیست.

رُز به دلیل مرگ پدرش احساس گناه می‌کند؛ زیرا او در حال انجام‌دادن مأموریت احضار ارواح جانش را از دست داده است. (در میان فیلم، چندین ویدئوی راهنمایی از او می‌بینیم که در آن‌ها می‌گوید: «تا به حال بعد از خوردن پنیر کابوس دیده‌اید؟ ممکن است به‌جای پنیر، روح خورده باشید!») تنهایی رُز، احساسی عمیق است. گاهی فکر می‌کند خود نیز مانند یک روح نامرئی، فاقد جذابیت است و دوست‌داشتنی نیست.
آهرن و لوفمن توازنی قوی میان کمدیِ فیلم و صحنه‌های احساسی آن برقرار کرده‌اند. «خارق العاده»، ترکیبی از شوخی‌های «آنچه در سایه‌ها انجام می‌دهیم»، دیالوگ‌های کوتاه، به‌یادماندنی و سرگرم‌کنندۀ فیلم «شان می‌میرد» یا «شانِ مردگان» (با نام اصلی Shaun of the Dead) و بذلهگویی‌های «شکارچیان روح» (با نام اصلی Ghostbusters) است. (زمانی‌که مارتین در فیلم به «شکارچیان روح» (کمدی کلاسیک دهۀ ۸۰) اشاره می‌کند، رُز به او می‌گوید: «این کتاب را نخوانده‌ام!») «خارق‌العاده» فیلمی است که تمام لحظات آن پر از روح است و اتفاقات عجیب آن در شهری گمنام در ایرلند روی می‌دهد. آهنگ زمینۀ‌ این فیلم همان موسیقی «شکارچیان روح» است. با اینکه فیلم ترسناک خارق العاده اولین اثری است که آهرن و لوفمن ساخته‌اند، فیلمی خوش‌ساخت و جذاب از آب درآمده است.


منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم