معرفی و بررسی سریال استامپ ‌تاون | درام جنایی شبکه ای‌بی‌سی

سریال «استامپ تاون»، داستان زنی تیزهوش به نام دکس پاریوس را روایت می‌کند که پس از بازنشسته شدن از ارتش، به یک کارگاه خصوصی تبدیل شده است.

مجموعه تلویزیونی «استامپ‌تاون» با عنوان اصلی «Stumptown» یک درام جنایی محصول شبکه ABC است که پخش آن از سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز شد. جذاب‌ترین موضوعی که باید به آن اشاره کرد، حضور کوبی اسمالدرز (بازیگر سریال «آشنایی با مادر») در این سریال است؛ او نقش دکس پاریوس، یک کهنه‌سرباز ارتش آمریکا را ایفا می‌کند که تصمیم دارد به یک کارآگاه خصوصی تبدیل شود. فرمول ساخت یک سریال و فیلم درام خوب، بسیار ساده است: بازی با کاراکترها در داستانی با مضمون آشنا اما نه خیلی بدیهی؛ طوری که داستان شما نسبت به دیگر درام‌های تلویزیونی متفاوت باشد اما نه آنقدر متفاوت که برای مخاطب تعجب‌برانگیز باشد. اما مشکل این سادگی، جایی ظهور می‌کند که نویسندگان (یا مدیران شبکه) با دیدن جذب شدن مخاطبان به سریال، دست از تلاش برای نوآوری برمی‌دارند و در کلیشه‌های خود غرق می‌شوند. در معرفی و بررسی سریال «استامپ تاون» با فیلیمو شات همراه باشید.


سریال استامپ تاون (که بر اساس مجموعه رمان‌های گرافیکی «Stumptown» به نویسندگی گرگ راکا ساخته شده است) داستان یک زن ارتشی آسیب‌دیده را روایت می‌کند که پس از بازنشستگی به یک کارآگاه خصوصی تبدیل شده است. خوشبختانه این سریال به خوبی توانسته از افتادن در تله تبدیل‌شدن به کلیشه قسر در برود. بازی زیبای کوبی اسمالدرز (هنرپیشه سریال سیتکام «How I Met Your Mother») در نقش دکس پاریوس تأثیر زیادی در این موضوع داشته است. علاوه بر این، استعداد طنزپردازی جیک جانسون در نقش گری مک‌کانل، مدیر کافه و بهترین دوست دکس، کمک زیادی به جذابیت «استامپ‌تاون» کرده است. از دیگر بازیگران این مجموعه تلویزیونی می‌توان به تانتو کاردینال در نقش مادر نامزد مرحوم دکس، مایکل ایلی در نقش کارآگاه مایلز هافمن، کمرین منهایم در نقش سرپرست کارآگاه هافمن و آدریان مارتینز در نقش خبرچین دکس اشاره کرد.

نقد و بررسی سریال استامپ ‌تاون

در دنیای دکس پاریوس، برادری به نام آنسل (با بازی کول سیبوس) وجود دارد که از سندروم داون رنج می‌برد. او و گری مک‌کانل تنها نماینده‌های حلقه اجتماعی دکس هستند. این موضوع از جنبه‌ای پنهان، دردهایی را نشان می‌دهد که قهرمان داستان تحمل می‌کند. ما زمانی با پاریوس آشنا می‌شویم که او درگیر مسئله قمار شده، احتمالاً به نوشیدن الکل اعتیاد پیدا کرده و با اختلال استرسی پس از آسیب روانی (PTSD) دست و پنچه نرم می‌کند. کوبی اسمالدرز در مصاحبه‌هایش اذعان کرده که اشتیاق و هیجان زیادی برای بازی در نقش یک زن کاملاً بالغ با شخصیتی شکل‌گرفته داشته است.

داستان سریال «استامپ تاون» در شهر پورتلند، بزرگترین شهر ایالت اورگن رخ می‌دهد. در این مجموعه تلویزیونی، خود شهر نیز به یک کاراکتر مجزا تبدیل شده است؛ درست همانند چیزی که در سریال کمدی «پورتلندیا» با عنوان اصلی «Portlandia» شاهدش بودیم. اما تنها بخش کوتاهی از سریال «استامپ تاون» در آن شهر فیلمبرداری شده و بیشتر قسمت‌ها در شهر لس‌آنجلس ضبط شده‌اند. هنوز معلوم نیست که داستان سریال چه روندی را دنبال خواهد کرد بنابراین نمی‌توان گفت که آیا در ادامه شاهد حضور پررنگ شهر پورتلند خواهیم بود یا نه.

جیسون ریچمن، خالق و نویسنده سریال، داستان‌های جالبی برای دیگر شخصیت‌ها در نظر گرفته است. ستوان کاسگرو (با نقش‌آفرینی کمرین منهایم) نقشی کلیدی در جلو رفتن قصه دارد. او به دکس توصیه می‌کند برای تبدیل‌شدن به یک کارآگاه خصوصی قانونی باید مجوز دریافت کند. توکی (با بازی آدریان مارتینز) یکی از دوستان قدیمی پاریوس است که با کامیون خود مواد غذایی را در شهر پورتلند پخش می‌کند. دکس او را استخدام می‌کند تا به‌عنوان خبرچین برایش کار کند. سو لین بلکبرد (با نقش‌آفرینی تانتو کاردینال) مالک کازینویی است که دکس به او مقروض است. زمانی که نینا (نوه‌ سو) گم می‌شود، او به دکس پیشنهاد می‌دهد اگر نینا را پیدا کند بدهی‌اش را نادیده خواهد گرفت. همچنین دکس در گذشته قصد داشت با پسر سو ازدواج کند اما مخالفت‌های این پیرزن باعث شد آنها از هم جدا شوند. سرانجام پسر سو در افغانستان، همان‌جایی که دکس خدمت می‌کرد، کشته می‌شود. این موضوع، تاثیر زیادی در اختلالات ذهن بیمار دکس گذاشته است.

اگر سریال «استامپ تاون» در ادامه به روند خود به‌عنوان چیزی بیشتر از یک درام جنایی ادامه دهد، شاهد درخشش این مجموعه و کوبی اسمالدرز خواهیم بود. خالقان سریال باید به او اجازه دهند بیش‌ازپیش طعنه‌آمیز رفتار کند و به همراه بهترین دوستش، گری، اساس یک داستان غنی را پایه‌ریزی کنند. برنامه‌ریزی سریال باید به‌گونه‌ای باشد که ما بیشتر شاهد شهر پورتلند باشیم. باران‌های شهر لس‌آنجلس، پل‌ها و مردم متفاوتش تاثیر بدی بر شخصیت‌پردازی سریال خواهد گذاشت و ادامه فیلمبرداری در این شهر یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

سریال استامپ تاون

منبع: Hollywood Reporter

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم