گفتگو با گلاره عباسی درباره سوینا و همکاری مشترکش با فیلیمو

گلاره عباسی اخیرا با وب‌سایت فیلیمو، برای توضیح‌دار کردن فیلم‌ها و سریال‌ها همکاری می‌کند. شروع این همکاری، بهانه گفت‌وگوی ماست.

فعالیت‌های اجتماعی و عام‌المنفعه هنرمندان و سلبریتی‌ها همیشه و در موقعیت‌های مختلف مطرح بوده است. در بزنگاه‌ها و به‌ویژه هنگام بلایای طبیعی، هنرمندان حضور پررنگی داشته‌اند. گاهی به‌عنوان سفیر با انجمن‌های مختلف همکاری و گاه در قالب مجموعه‌های خیریه و یا مردم‌نهاد فعالیت کرده‌اند؛ اما حرکتی به نام توضیح‌دار کردن فیلم‌ها برای نابینایان، از مدتی پیش توسط گلاره عباسی (بازیگر سینما و تلویزیون) آغاز شده است. او اخیرا با وب‌سایت فیلیمو، برای توضیح‌دار کردن فیلم‌ها و سریال‌ها همکاری می‌کند. شروع این همکاری بین فیلیمو و سوینا ، بهانه گفت‌وگوی ماست؛ با فیلیمو شات همراه باشید.


گلاره عباسی، موسس سوینا درباره ایده شکل‌گیری این موسسه و نحوه توضیح‌دار کردن فیلم‌ها و سریال‌ها گفت: «ایده این کار، از آشنایی من با چند دوست نابینا شروع شد. برای اجرای نمایشی رادیویی پیش این عزیزان رفتم و متوجه شدم که این دوستان، من را می شناسند، کارهای مرا با دقت دیده‌اند و نظرات بسیار خوبی درباره بازی‌های من در سریال‌ها و فیلم‌ها داشتند. زمانی که با این دوستان، صمیمی‌تر و نزدیک‌تر شدم، از شیوه سریال دیدنشان سوال کردم ومتوجه‌ شدم که این عزیزان وقتی به سینما می‌روند و یا فیلم می‌بینند، از همراهانشان درباره سکانس‌هایی که دیالوگ ندارد و فقط اکت صحنه است سوال‌هایی می‌پرسند. تصمیم گرفتم این کار را برای دوستان نابینا انجام دهم.»

«من به استودیو رفتم و به‌عنوان اولین تجربه، فیلم «اجاره‌نشین‌ها» را انتخاب کردم و سکانس‌هایی را که نیاز به توضیح ‏داشت ضبط و روی فیلم میکس کردیم. بعد، گروهی از دوستان نابینا را که نزدیک به ۶۰ نفر بودند دعوت کردم و همراه با هم فیلم را دیدیم. آنها نظرات بسیار درخشانی داشتند و سعی کردیم با پیشنهادات رفقای نابینا مشکلات را برطرف کنیم.»

گفتگو با گلاره عباسی

«یکی از پیشنهادها این بود که فیلم های روز سینمای ایران، برای نابینایان قابل‌استفاده باشد. این شروع مرحله‌ای بود که به کمک آقای حبیب رضایی، فیلم «سرخپوست» را در سینما چارسو به نمایش گذاشتیم و این کار، شروع بزرگی برای «سینما سوینا» بود؛ چون حدود ۳۵۰ عزیز نابینا همراه با خانواده‌هایشان تشریف آوردند و در کنار عوامل «سرخپوست»، فیلم را دیدند. و این بار حبیب رضایی، روایت و توضیح را به‌صورت زنده انجام داد. چون حق کپی رایت در ابتدای کار در استودیوها، برای فیلم های در حال اکران وجود داشت، ما به‌صورت لایو و زنده در اتاق فرمان سینما چارسو، این کار را انجام دادیم؛ این شد شروع فعالیت ما.»

گلاره عباسی، در ادامه از انگیزه و فعالیت این مجموعه گفت: «در حقیقت، هدف و انگیزه سوینا دسترس‌‏پذیر‏کردن کالاهای فرهنگی، برای عزیزان نابینا و تولید محتوا برای دوستان نابینا و بیناست. سوینا، می‏خواهد مخاطب نابینا را بیشتر در کنار سینما داشته باشد و شرایطی فراهم کند که سینما‏ها به صورت دائمی برای عزیزان نابینا دسترس‏ پذیر شوند.»

بازیگر سریال «شهرزاد» درباره برنامه‌هایش برای تداوم فعالیت سوینا اظهار داشت: «ما یک گروه فکری داریم که متشکل از بچه‌های نابیناست و آنها نیازهای خود را درزمینه امور فرهنگی مطرح می‌کنند و ما برای رفع این نیازها، تعاملات و مذاکراتی را انجام می‌دهیم. مثلا در حال حاضر با فیلیمو وارد همکاری شده‌ایم و همزمان پادکست «روزی روزگاری تهران» را تولید کرده‌ایم. ما بر اساس نیازهای دوستان نابینا، کارهای ماندگار و طولانی‌مدت انجام می‌دهیم؛ اما سوینا، هم چنان محدود به محصولات فرهنگی است.»

عباسی، بزرگ‌ترین دغدغه خود را نابینایان ساکن در شهرستانی‌ها دانست و افزود: «بزرگ‌ترین دغدغه من، عزیزان شهرستانی یا کسانی هستند که به هر دلیلی نمی توانند بیایند و در اکران سینمای ما حضور داشته باشند. ما به‌صورت زنده و از طریق رادیو سوینا به پوشش برنامه اکران‌ها پرداختیم و حالا، هر شب به‌صورت اینترنتی از طریق رادیو سوینا، گزارش برنامه‌های تولیدی‌مان را در اختیار مخاطب قرار می‌دهیم.»

این بازیگر در ادامه، درباره نحوه تولید محتوا بیان داشت: «محتوای موردنیاز، از طریق عزیزان نابینا و بعضی هنرمندان بینا تولید می‌شود. البته خودِ دوستان نابینا سردبیری، ادیت و میکس برنامه‌های رادیو را به عهده دارند.»

بازیگر سینما، ضمن اشاره به اینکه بیشتر گوینده‏‌ها و راویان برنامه‏‌های سوینا از جامعه هنری هستند، بیان کرد: «تا امروز رضا کیانیان، حبیب رضایی، نیما رییسی، افشین هاشمی و احسان کرمی در این راه، برای توضیح دار کردن فیلم، همراه ما بوده‌اند و از آنجا که فعالیت‏‌ها بسیار گسترده است، دوستان بسیار دیگری به ما خواهند پیوست.»

گفتگو با گلاره عباسی

این هنرمند درباره نحوه انتخاب فیلم‌ها گفت: «معمولا فیلم های مطرح و موفق در حال اکران را برای توضیح‌دار شدن و نمایش ویژه نابینایان انتخاب می‌کنیم؛ مثل «قصر شیرین»، «سرخپوست»، «آشغال‌های دوست‌داشتنی»، «خاله قورباغه» و البته فیلم «اجاره‌نشین‌ها» که در تاریخ سینمای ما فیلم مهمی محسوب می‌شود.»

عباسی در مورد مشکلات سوینا گفت: «چون این کار برای اولین بار در ایران اتفاق می‌‏افتاد برای خودمان هم تجربه عجیبی بود. ممکن بود این کار به سرانجام نرسد ولی با همت و همراهی و لطف بی دریغ سینماگران و هنرمندان، راه آسان شد. سوینا، خود را در کنار همه دوستانی می‌بیند که برای نابینایان فعالیت می کنند. در واقع ما در کنار این عزیزان، بخشی از کارهای فرهنگی را به کمک خود نابینایان انجام می دهیم و هدف ما هم مثل همه‏ آن دوستان، خدمت به نابینایان است. ما نیازمند همکاری‏های مشترک هستیم تا بتوانیم خدمت بیشتری به عزیزان نابینا انجام دهیم و مسیر را برای آنان هموار کنیم.»

گلاره عباسی، در انتها از ماندگاری آثار سینمایی برای نابینایان و همکاری با فیلیمو گفت: «ما و فیلیمو قرار است یک مسیر ماندگار را آغاز کنیم و آن هم توضیح دار کردن فیلم‌ها و ماندگاری آنها در یک فضای مناسب است. فیلیمو فضایی را در اختیار ما قرار داده که فیلم هایی که حق پخش آنها متعلق فیلیمواست توسط سوینا توضیح دار شوند. طبیعتا فعالیت‌های این چنینی، هیچ‌گونه منفعت مالی برای سوینا ندارد و اصولا نگرش سوینا مبتنی بر منافع اقتصادی نیست. این بار، دوستان فیلیمو این فرصت را در اختیار ما قرار دادند که بتوانیم فیلم‌های معتبر و مهم سینمای ایران را برای نابینایان دسترس‌پذیر کنیم.»

فیلم متری شیش و نیم

عکس‌ها از شهپر آرمات

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم