ماجرای کارگردانان و موج انتقادها از سینمای مارول

ماه اکتبر امسال، زمان شکل‌گیری موج جدید انتقادها از مارول بود و این اتفاق باعث شد که افراد زیادی از هر دو جناح به نقد یا حمایت از فیلم‌های ابرقهرمانی بپردازند.

با وجود این که فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، پرفروش‌ترین مجموعه سینمایی تاریخ هستند، سینماگرانی مانند مارتین اسکورسیزی و فرانسیس فورد کاپولا و منتقدان بزرگ، نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. ماه اکتبر امسال، زمان شکل‌گیری موج جدید انتقادها از مارول بود و این اتفاق باعث شد که افراد زیادی از هر دو جناح به نقد یا حمایت از فیلم‌های ابرقهرمانی بپردازند؛ بحث اصلی این است که آیا فیلم‌های ابرقهرمانی، «سینما» محسوب می‌شوند یا نه؟ برای پیگیری ماجرای کارگردانان و موج انتقادها از سینمای مارول با فیلیمو شات همراه باشید.


مارتین اسکورسیزی: «این سینما نیست!»

این کارگردان برنده جایزه اسکار، در گفتگو با مجله امپایر گفت: «من آن‌ها را نمی‌بینم؛ تلاشم را کردم، متوجه هستید؟ ولی این سینما نیست! با وجود خوش‌ساخت بودن آن‌ها و بازیگرانی که تمام تلاش خود را تحت شرایطی خاص می‌کنند، این فیلم‌ها در بهترین حالت، یک شهربازی هستند.»
وی همچنین افزود: «این جهان، سینمای انسان‌هایی نیست که تلاش می‌کنند تجربه‌های احساسی و روانی خود را به یک انسان دیگر منتقل کنند.»
این نظر منفی باعث شد که خیلی از طرفداران مارول، روانه شبکه‌های اجتماعی شوند و در مورد کیفیت هنری این فیلم‌ها بحث کنند. بعضی‌ها حتی به این موضوع اشاره کردند که کل فروش باکس آفیس آثار اسکورسیزی در مقایسه با فروش هرکدام از آثار جهان سینمایی مارول، ناچیز است.

پاسخ مارول به مارتین اسکورسیزی

جیمز گان و جاس ویدون، کارگردانان «نگهبانان کهکشان» و «انتقام‌جویان»، ناامیدی خود را از نظرات اسکورسیزی در کمال احترام بیان کردند.
جیمز گان در توییتر نوشت: «مارتین اسکورسیزی، یکی از ۵ فیلم‌ساز زنده‌ محبوب من است. وقتی مردم بدون دیدن فیلم «آخرین وسوسه مسیح» از آن بد می‌گفتند، حسابی عصبانی می‌شدم. حالا از این که او هم به همین منوال فیلم‌های من را قضاوت می‌کند، ناامید شده‌ام.»
جاس ویدون هم در توییتر ضمن نقل‌قولی از اسکورسیزی نوشت: «« این جهان، سینمای انسان‌هایی نیست که تلاش می‌کنند تجربه‌های احساسی و روانی خود را به یک انسان دیگر منتقل کنند.» من به یاد جیمز گان می‌افتم و این که چطور قلب و روح خود را وقف مجموعه‌ «نگهبانان کهکشان» کرد. من برای مارتی احترام قائل هستم و متوجه منظورش می‌شوم، اما… خب، پشت عصبانیت من، دلیلی وجود دارد.»

ساموئل ال جکسون (بازیگر نقش نیک فیوری) هم زمانی که در بازگشایی استودیوی تایلر پری در آتلانتا بود، وارد ماجرا شد و به موج انتقادها از سینمای مارول واکنش نشان داد. جکسون در گفتگو با ورایتی گفت: «این حرف، مثل این است که بگوییم باگز بانی بامزه نیست. فیلم، درهرصورت فیلم است. همه هم به آثار اسکورسیزی علاقه ندارند. هرکسی نظری دارد، پس اشکالی ندارد. البته این موضوع، جلوی فیلم ساختن کسی را نمی‌گیرد.»

آیرون‌من وارد می‌شود

چند روز بعد، رابرت دانی جونیور (بازیگر نقش آیرون‌من و شخصیت محبوب جهان سینمایی مارول)، هم در برنامه هاوارد استرن نظر خود را درباره موج انتقادها از مارول بیان کرد. او گفت: «نظر اسکورسیزی هم برای من قابل‌تقدیر است چراکه فکر می‌کنم مثل هر زمینه دیگری، برای پیشرفت به دیدگاه‌های مختلف نیاز داریم.»
وقتی استرن پرسید که آیا به نظر او فیلم‌های جهان سینمایی مارول هم «سینما» هستند، رابرت پاسخ داد: «این حرف، مثل این است که بگوییم برنامه هاوارد استرن «رادیو» نیست؛ به‌هیچ‌وجه منطقی نیست.»
دانی همچنین فیلم‌های پرفروش ابرقهرمانی را به دراماهای گنگستری تشبیه کرد که اسکورسیزی بابت آن‌ها شناخته می‌شود. «حرف‌های زیادی در مورد فیلم‌های این ژانر وجود دارد؛ اینکه آن‌ها شکل هنری سینما را لکه‌دار کردند. البته خوشحالم که حتی اگر آثار ابرقهرمانی مشکلی در صنعت سینما محسوب می‌شوند، بخشی از این مشکل بودم. در ضمن واقعا نوبر است که آن‌ها را این‌گونه لگدکوب کنید و رقابت را به این شکل از بین ببرید.»

کاپولا پا را یک قدم فراتر می‌گذارد

کارگردان مجموعه «پدرخوانده» در فستیوال فیلم لومیر، درباره حرف‌های اسکورسیزی اظهارنظر کرد. کاپولا گفت: «مارتین خیلی لطف کرد که گفت «این سینما نیست!» و نگفت این آشغال است؛ که البته من می‌گویم هست.» و بحث موج انتقادها از سینمای مارول ، یک‌بار دیگر داغ شد.

کن لوچ و فرناندو میرلز هم وارد بحث می‌شوند

کن لوچ (برنده دو جایزه نخل طلا) و فرناندو میرلز (فیلم‌ساز برزیلی) هم به موج انتقادها از سینمای مارول پیوستند و با اسکورسیزی و کاپولا همسو شدند.
لوچ در مصاحبه‌ای با شبکه خبری اسکای گفت: «این فیلم‌ها به‌عنوان کالا ساخته شده‌اند… مثل همبرگر. مسئله برای آن‌ها، ساختن کالایی است که برای یک شرکت بزرگ سودآوری کند. آن‌ها فقط به فکر جیب خود هستند و فقط برای موفقیت، در بازار حضور دارند؛ اینها هیچ ربطی به هنر سینما ندارند.»
میرلز هم در فستیوال فیلم بمبئی گفت: «نمی‌توانم با حرف اسکورسیزی مخالفت کنم، زیرا فیلم‌های مارول را تماشا نمی‌کنم… هشت سال پیش، یک‌بار «مرد عنکبوتی» را دیدم و همان کافی بود. به این دسته از فیلم‌ها، علاقه‌ای ندارم.»
البته میرلز، فیلم «ددپول» را تحسین کرد. «نمی‌دانم این فیلم هم شامل مارول می‌شود یا نه، اما من فیلم اول «ددپول» را تماشا کردم و خیلی خوب بود. سکانس‌های اکشن شگفت‌انگیزی داشت. بعدازآن، سعی کردم «ددپول ۲» را در هواپیما ببینم؛ اما بعد از تماشای نیم ساعت از آن، منصرف شدم.»

کارگردانان مارول هم ساکت نمی‌مانند

بعد از انتقاد کاپولا، گان تلاش کرد این بحث‌ها را تمام کند؛ او در یک پست اینستاگرامی نوشت: «خیلی از پدربزرگ‌های ما، هم چنین نظری در مورد فیلم‌های گنگستری داشتند و می‌گفتند آن‌ها آشغال هستند. پدر پدربزرگ‌های ما هم چنین نظری را در مورد فیلم‌های وسترن داشتند و می‌گفتند فیلم‌های جان فورد، سام پکینپا و سرجو لئونه همگی مثل هم و از این دسته هستند. به یاد دارم که با یکی از عموهایم درباره «جنگ ستارگان» صحبت می‌کردم و او در جواب گفت وقتی آن را دیده به نظرش خیلی کسل‌کننده بوده است! فیلم‌های ابرقهرمانانی، همان فیلم‌های گنگستری، کابویی و فضایی امروز هستند. بعضی از فیلم‌های ابرقهرمانی افتضاح و بعضی دیگر، زیبا هستند؛ مانند فیلم‌های وسترن و گنگستری، هرکسی نمی‌تواند قدر آن‌ها را بداند، حتی بعضی از نوابغ هم نمی‌توانند؛ و این هیچ اشکالی ندارد.»
کارگردان «آیرون‌من» و تهیه‌کننده «انتقام‌جویان»، جان فاورو هم در مصاحبه‌ای با CNBC، به صحبت‌های اسکورسیزی و کاپولا اشاره کرد: « این دو نفر، قهرمانان من هستند و این حق را دارند که نظرشان را بیان کنند. اگر آن‌ها این مسیر را هموار نکرده بودند، من امروز مشغول این کار نبودم. آن‌ها منبع الهام من بودند، به‌عنوان‌مثال در فیلم «Swingers» محصول ۱۹۹۶، من به کارهای مارتی ارجاع می‌دادم و البته با او همکاری کردم. از نظر من، آن‌ها می‌توانند هر نظری که دوست دارند بدهند.»


منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. یک مارولی دو آتیشه می‌نویسد

    اسکورسیزی وقتی چیزی در مورد کمیک و این ژانر نمیدونه نباید اظهار نظر کنه، کارگردان به شدت بزرگیه و شکی توش نیست و در زمینه فیلم های رئال و گنگستری که یک زمانی مود هالیوود بود و الان فیلم های مارول و در ژانر ابر قهرمانی مود مارول است و با توجه به شاهکار هایی مثل جنگ ابدیت و پایان بازی و مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست و لوکی و وانداویژن و هاکای این مود تا سال های بسیار طولانی در سینمای آمریکا و جهان باشه، و خب بنظرم نظر مردم مهمه که خیلی ها این ژانر رو میپسندن و اسکورسیزی طبیعیه همچین نظری بده منم باشم یه کسی بهتر از من باشه پول بیشتری بگیره بهش انتقاد الکی می کنم، بنظرم هر کسی در زمینه خودش نظر بده بهتره طبق گفته تام هالند:)))