نقد و بررسی فیلم خشم مقدس

در فیلم The Divine Fury اثر Joo-hwan Kim به‌سختی می‌توانید اثری از هیجان ببینید.

یک جن‌گیر از یک مبارز هنرهای رزمی تلفیقی در حماسه‌ فراطبیعی Joo-hwan Kim کمک می‌گیرد.

داستان «قهرمان هنرهای رزمی تلفیقی با یک جن‌گیر همکاری می‌کند تا با نیروهای شیطانی بجنگند» با وجود این که کمی ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما حداقل انتظار می‌رود که تا حدودی هیجان انگیز باشد. اما به سختی می‌توانید در فیلم خشم مقدس (The Divine Fury) اثر Joo-hwan Kim اثری از هیجان ببینید. این فیلم یک داستان کند خیر در برابر شر است که مسئله‌ ایمان را خیلی خیلی جدی می‌گیرد، اما نمی‌تواند شکست دادن شیطان را ذره‌ای جالب نشان دهد. خوره‌های فیلم‌های ترسناک آسیایی شاید برای دیدن فیلم The Divine Fury کره‌ای، راهی سینما شوند یا حتی بخش‌هایی از جلوه‌های این فیلم را تحسین کنند، اما تعداد کمی از آن‌ها قبول دارند که ترس و وحشت فیلم‌های جن‌گیری کلاسیک یا اکشن، پرهیجانی فیلمی مانند پسر جهنمی را دارند.

یونگ-هو (با بازی پارک سئون-جو) هنوز یک پسربچه در حال عزاداری برای مرگ مادرش بود که پدرش که پلیس ترافیک بود، در حال انجام وظیفه کشته شد. او که از قبل هم با مذهب به مشکل خورده بود و با خود می‌گفت «اگر خدا به دعاهای ما جواب می‌دهد، پس چرا مامان را درمان نکرد؟»، حالا دیگر برای خود یک طرف را انتخاب می‌کند. او به طرف کشیشی که تلاش می‌کند او را آرام کند صلیب پرت می‌کند و به سوی آینده‌ای بدون ایمان می‌رود.

حتما تماشا کنید: سریال کره ای

بیست سال بعد آن پسر به یک مبارز هنرهای رزمی تلفیقی معروف تبدیل شده است که زندگی لوکسی دارد. زمانی که برای مبارزه‌ای در آمریکا وارد رینگ می‌شود پشت حریف خود را می‌بیند که خالکوبی کاملی از مسیح به صلیب کشیده شده روی آن است. این تصویر چیزی را در او کلید می‌زند و صدایی در سرش مدام می‌گوید «انتقام بگیر، انتقام بگیر… خدا بابا را کشت، انتقام بگیر!» و مرد بیچاره‌ای که آن طرف رینگ ایستاده است اصلا خبر ندارد که چه چیزی در انتظارش است.

اما در پرواز طولانی برگشت به کره، یونگ-هو خواب بدی می‌بیند و در حالی بیدار می‌شود که کف دست‌هایش زخمی شده‌ است و طی چند روز، با ادامه داشتن کابوس‌ها، مدام وضعیتشان بدتر می‌شود. بعد از این که مراجعه به پزشک به او کمکی نمی‌کند و شمن نابینایی که برای کمک به سراغش رفته است هم به او می‌گوید «کارت تمومه، وجود توآگنده از شیاطین است»، دست به دامن کلیسا می‌شود.

ما پدر آن (با بازی آن سونگ-کی) را در یکی از چند صحنه‌ جن‌گیری فیلم می‌بینیم. او پیرمردی بسیار جدی است که روابط نزدیکی با واتیکان دارد و زخم‌های اسرارآمیزی از ماجراجویی‌های سابقش بر تن دارد. ان شخصیتی است که پتانسیل جذاب بودن را دارد، ولی او هم به همان جمله‌ مذهبی معروف اعتقاد دارد، یعنی «هر عذابی که می‌کشیم دلیلی دارد» و فقط در یک صحنه که همراه با مبارز جوان مشغول نوشیدن می‌شود و می‌خواهد شخصیت او را زیر و رو کند، این حرف را می‌زند. آن متوجه می‌شود علت زخم کف دست یونگ-هو چیست، اما در ابتدا توضیح نمی‌دهد که چطور مردی که اینقدر از خدا فاصله گرفته است در حال تجربه کردن پدیده‌ای است که تنها افراد خیلی معتقد دچار آن می‌شوند.

در سطح شهر، یک مالک کلوپ شبانه‌ ثروتمند (با بازی وو دو-هوان) با وضوح با شیطان قراری گذاشته است. او که به عنوان اسقف تاریکی شناخته می‌شود، در زیرزمین کلوپ یک محراب دارد و می‌خواهد یک فوج شیطانی نادیده را خوشحال کند. این فیلم شامل چند صحنه‌ کارهای شیطانی از راه دور است، به عنوان مثال اسقف تاریکی به یک قلب مانند عروسک وودو چاقو می‌زند تا باعث درد کشیدن دشمنان خود شود. او دست پشت پرده‌ موارد تسخیر شده‌ای است که آن روی آن‌ها تحقیق می‌کند. این برخوردها به قدری از لحاظ فیزیکی خطرناک هستند که در نهایت یونگ-هو احساس می‌کند باید او را همراهی کند و قدرت عضلات خود را به آب مقدس و دعاهای کشیش قرض دهد.

کارگردان کیم و ستاره‌اش پارک با فیلم اکشن کمدی «Midnight Runners» در سال ۲۰۱۷ برای خود، به اسم و رسمی دست پیدا کردند، اما هر گونه کاریزمایی که بازیگر در آن فیلم داشت، در فیلم The Divine Fury به زحمت قابل تشخیص است. پارک خوش قیافه اما صورت یخی در یونگ هو نه خشم برافروخته‌ای را می‌بیند نه تعجب درگیر کننده‌ای، آن هم در حالی که شخصیت با اتفاقاتی که برایش در حال رخ دادن است، دست به گریبان شده است. صحنه‌های کامپیوتری سی‌جی‌آی بیش‌تر صحنه‌های اکشن را تشکیل می‌دهند و با وجود این که عملکرد آن گویای این است که پای کشور در میان است، اما خود فیلم به زحمت می‌تواند باعث جلب توجه و اهمیت بینندگان شود. این فیلم که در اغلب صحنه‌ها از چیزی که نیاز است بیش‌تر کش پیدا می‌کند، ر نهایت به جایی می‌رسد که شخصیت اصلی پس از ملاقات پدرش در دنیای پس از مرگ، روش‌های اسرارآمیز پروردگار را قبول می‌کند و تصمیم می‌گیرد خودش هم دست به کار شود.

خشم مقدس | The Divine Fury

بازیگران: پارک سئو-جون، آهن سونگ-کی، وو دو-هوان، چوی وو-سیک
کارگردان و نویسنده: کیم جو-هوان
طراح صحنه: یو جونگ هان
موسیقی: جا وان کو
محصول کشور کره جنوبی
مدت زمان: ۱۲۹ دقیقه


منبع: Hollywood

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم