مروری بر نقش و حضور سرطان‌زاترین موجود سینمایی!

سیگار در بهترین فیلم‌های تاریخ سینما

۳۱ می روز جهانی مبارزه با دخانیات است

حتما روز جهانی مبارزه با دخانیات به گوشتان خورده است. نیاز به تاکید نیست که سیگار و قلیان هردو جزو اعتیادآورترین پدیده‌های جهانند و حاصل مصرف‌ مداوم‌شان چیزی جز درد، بیماری و هزینه‌های سرسام‌آور نیست. بااین‌حال این پدیده مضر کمااین‌که زندگی خیلی‌ها را تحت تاثیر قرار داده، همیشه در سینما هم نقش مهم و پررنگی ایفا کرده است. به مناسبت روز جهانی دخانیات فهرستی از به‌یادماندنی‌ترین فیلم‌هایی که سیگار در آن‌ها نقش پررنگی دارد برای‌تان تدارک دیده‌ایم. مجددا یادتان باشد که سیگار ام‌الامراض است و ترک آن در هر مرحله‌ای از زندگی، یک پیروزی بزرگ محسوب می‌شود.

در دوران سینمای کلاسیک هالیوود، نوع و استایل سیگار کشیدن ستاره‌هایی نظیر «همفری بوگارت» می‌توانست یکی از تضمین‌های فروش فیلم باشد! تا قبل از ممنوعیت تبلیغ مستقیم سیگار هم بسیاری از شرکت‌های دخانی اسپانسر و سرمایه‌گذار بهترین فیلم های سینمایی مشهور بودند و از آن‌جایی که در همان دوره در سالن سینما هم می‌شد سیگار کشید، دنیا واقعا بهشت سیگاری‌ها بود! خوشبختانه آن دوران تمام شده، ولی نقش سیگار به عنوان یکی از سینمایی‌ترین پدیده‌های مصنوع بشر در سینما هنوز پابرجاست. وقتی می‌گوییم «سینمایی» غرض هویتی است که این کشیدنیِ مضر به کاراکترها می‌دهد و اتمسفری که دودش در صحنه ایجاد می‌کند.

فیلم حالا، مسافر | ۱۹۴۳ | Now, Voyager

«می‌شه پشت‌بندش یه سیگار بکشیم؟» این جمله‌ای است که «پل هنرید» بلافاصله بعد از این‌که «بت دیویس» به او می‌گوید دیگر نمی‌توان عاشق و معشوق باشند، خطاب به او می‌گوید. بعد دیویس قوطی سیگار حکاکی‌شده‌اش را به طرف هنرید می‌گیرد، هنرید دو نخ سیگار از داخل قوطی درمی‌آورد، آن‌ها را روی لبش می‌گذارد و آتش می‌زند و آن دو غرق در دود می‌شوند.

فیلم حالا مسافر

فیلم داشتن و نداشتن | ۱۹۴۴ | To Have And Have Not

در روزگار وجود سانسور سفت‌وسخت در هالیوود، فیلم‌سازان آمریکایی از نمایش هر نوع رابطه یا حتی تمایل جنسی منع شده بودند. بنابراین کارگردانان گاهی برای نمایش عشق موجود بین دو شخص، از نمادها استفاده می‌کردند. یکی از بهترین نوع این نمادپردازی‌ها برای نشان دادن شور و حرارت بین دو عاشق، صحنه سیگار کشیدن «لورن باکال» و «همفری بوگارت» در فیلم «داشتن یا نداشتن» است. «هاوارد هاکس» توانسته یک نخ سیگار را جایگزین صحنه‌هایی کند که این روزها به‌راحتی در فیلم‌های فرنگی قابل نمایش است.

تماشای آنلاین فیلم داشتن و نداشتن

فیلم فارغ‌التحصیل | ۱۹۶۷ | The Graduate

داستان پرفرازونشیب عشق «داستین هافمن» (در نقش یک بچه‌خرخوان مثبت) به «ان بنکفرات» که زنی مسن و هفت‌خط روزگار است، توسط «مایک نیکولز» با طنازی و جزئیات درخشانی به تصویر کشیده شده است و یکی از بهترین لحظات این رابطه، در اتاق هتل رقم می‌خورد. جایی که بنکفرات پس از بی‌محلی به هافمن مشتاق، دود سیگارش را مستقیم فوت می‌کند توی صورت پسرک آفتاب‌مهتاب ندیده!

 آن بنکرافت و داستین هافمن در فیلم فارغ‌التحصیل

تمام مردان رئیس جمهور | ۱۹۷۶ | All The President’s Men

دنبال بهترین سیگار سینما می‌گردید؟ «ویلیام گلدمن:» فیلمنامه‌نویس و «آلن جی. پاکولا» کارگردان، با نحوه نمایش شخصیت محوری در گزارش واترگیت «باب وودوارد» و «کارل برنشتاین» مشکل داشتند: منبعی که نامش فاش نشده بود و با نام مستعار «تهِ حلق» شناخته می‌شد. سرانجام در صحنه‌ای کلیدی از فیلم، مواجهه دو روزنامه‌نگار فیلم در پارکینگ یک ساختمان با «ته حلق» رقم می‌خورد. از چهره «ته حلق» که در تاریکی ایستاده چیز زیادی معلوم نیست، اما او با آن نور قرمز سیگارش که به آن پک‌های عمیق می‌زند در تاریخ سینما ماندگار شده است.

تماشای آنلاین فیلم همه مردان رئیس جمهور

پینوکیو | ۱۹۴۰ | Pinocchio

شاید از بهترین سیگاردارهای(!) سینما نباشید ولی آوردنش در این فهرست پر از دود و سیگار خالی از لطف نیست! عروسک خیمه‌شب‌بازی دوست‌داشتنی و کله‌شقی که همه‌مان او را می‌شناسیم، درنهایت آدم می‌شود، اما مسیر آدم‌شدنش بسیار سخت و سخت‌ترین مرحله‌اش، تبدیل شدن او به یک خر است. جرقه خر شدن پینوکیو در آن سرزمین پر از تفریح و بی‌عاری با یک نخ سیگاری که از طرف دوستان ناباب به او تعارف شده می‌خورد.

بعد از این‌که پینوکیوی عزیز پکی به سیگار می‌زند، یکی از اوباش به او می‌گوید «تو مثل مامان‌بزرگ من سیگار می‌کشی» و بعد اصرار می‌کند «بیا بابا، یه کام عمیق بگیر» و پینوکیو طبق معمول «خر» می‌شود و پکی عمیق به سیگار می‌زند. سنگینی دود سیگار باعث تغییر رنگ صورت استاد و بعد تبدیل شدنش به یک خر واقعی می‌شود!

پینوکیو

بهترین فیلم های کمدی قرن

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم