داستان شگفت خوک بلند پرواز در Porco Rosso

معرفی انیمه پورکو روسو

انیمه پورکو روسو (۱۹۹۲) اثری کمدی ماجراجویی به قلم و کارگردانی هایائو میازاکی است که موسیقی شنیدنی آن را جو هیسایشی تنظیم کرده. انیمه پورکو روسو یکی از قدرنادیده‌ترین انیمه‌های استودیو جیبلی است که با وجود داستان خوب و صحنه‌های چشمنواز کمتر ستایشی از چشم مخاطب‌های انیمه را نصیب خود کرده است. این اثر از روی یک مانگای سه قسمتی آبرنگ نوشته از خود میازاکی برای فیلمبرداری اقتباس شده و به این دلیل که ماجرای آن در فصل تابستان اتفاق می‌افتد، اکران آن نیز در تابستان ۱۹۹۲ انجام شد. بعلاوه این اثر برنده دو جایزه از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی برای بهترین فیلم پویانمایی در سال ۱۹۹۳ شد.

خلاصه داستان انیمه پورکو روسو

انیمه پورکو روسو ماجرایی دیگر از سال‌های رکود بزرگ در ژاپن است؛ این روایت نیز مانند دیگر انیمه‌های استودیو جیبلی دغدغه رنج انسان‌ها را با قصه‌ای پرشور ادغام کرده و با خلق اثری تماشایی، بزرگ و کوچک را مخاطب قرار داده است.

قصه از اینجا شروع می‌شود که در طول سال‌های رکود اقتصادی ژاپن، مصائب زندگی در دریای مدیترانه و سواحل اطراف آن بسیار زیاد شده، غارت رواج یافته و دزدی اوج گرفته است. در این بحبوحه کاپیتان پورکو روسو مثل یک ناجی ظاهر شده و بی‌دریغ به آدم‌ها کمک می‌کند و با غارتگرها روبه‌رو می‌شود. پورکو که زمانی خلبان رده اول جنگ جهانی بوده، حالا شمایل انسان‌گونه خود را از دست داده و صورت یک خوک را دارد، اما قلب او همچنان مهربان و ارزش‌های انسانی برایش در اولویت هستند. پورکو عاشق پرواز است و این حظ و علاقه او هنگام تماشا به مخاطب منتقل می‌شود.

بهترین انیمه‌های ژاپنی

داستان شگفت‌انگیز انیمه Porco Rosso

اگر به‌دنبال دلیل تغییر چهره پورکو هستید، هرگز در طول داستان مشخص نمی‌شود که چرا و تحت تاثیر چه نفرینی شمایل انسان‌گونه خود را از دست داده است؛ اما مدام در جریان تعقیب و گریز و فرارهای او از دست برخی مردان دولتی هستیم که هیجان تماشا را دوچندان می‌کند. پورکو گذشته‌ای پر دردسر دارد و گذشته‌اش مدام پاپی او می‌شود، اما همین گذشته نیز تا انتهای داستان مثل یک معما، مجهول باقی می‌ماند.

با اینکه پورکو مدام مقابل چپاول‌گرها قرار می‌گیرد و درحال دوری و فرار از دولت است، اما به‌هیچ وجه در طول انیمه میازاکی سعی در به نمایش گذاشتن خیر در مقابل شر نیست؛ آنچه بیشتر در این اثر دیده می‌شود تلاش برای بقا و مبارزه برای عشق است. همچنین در انیمه پورکو روسو هم ما شاهد زنان قدرتمند هستیم؛ برای مثال فیو پیکولو  دخترکی نوجوان که مهندس پرواز است و هواپیمای پورکو را طراحی و تعمیر می‌کند و زنان دیگر نیز به او کمک می‌کنند.

میازاکی درباره انیمه پورکو روسو می‌گوید: مخاطب بزرگسال پورکو را بهتر درک می‌کند، چرا که در آن مفاهیمی را بازگو می‌کنم که کودکان از عهده درک آن بر نمی‌آیند، شاید این اثر برای کودکان امروز ملموس نباشد اما همین کودکان روزی بزرگ می‌شوند و می‌توانند پورکو روسو را درک کنند.

انیمه پورکو روسو

آنچه از پورکو تا مدت‌ها در ذهن می‌ماند بعضی دیالوگ‌های او درباره دوران جنگ و خاطراتش از هم‌رزمانش است؛ پورکو ناراحت و غمناک است که چرا زنده مانده و حالا در سوگ سریازان و دوستانش است و مرور گذشته او را مغلوب می‌کند. شاید از این بابت بشود پورکو را به بوگارت در فیلم کازبلانکا شبیه دانست زیرا هر دوی آن‌ها آسیب دیده از جنگ و به دنبال کنج تنهایی دور از هیاهوی دنیا هستند تا گذشته را به فراموشی سپرده و التیام پیدا کنند.

 

نقد و بررسی انیمه پورکو روسو

انیمه پورکو روسو حمل و نقل را به سطح جدیدی می‌برد و صحنه‌های بسیار باشکوهی از پرواز و نبردهای هوایی را به‌تصویر می‌کشد، به این ترتیب بسیار واضح است که میازاکی واقعا دنیای هواپیماها را درک می‌کند و در به‌تصویر کشیدن آن‌ها به علم فیزیک، وزن و ساختار هواپیما کاملا تسلط دارد.

انیمه پورکو روسو با وجود موسیقی دلنشین و منظره‌های تماشایی از نامنظمی خط داستانی رنج می‌برد. هنگام تماشای این اثر بارها و بارها پیش می‌آید که یکباره شخصیتی جدید وارد قصه شود و بدون اینمه شخص شود مارای او چه بود؟ از داستان حذف شود؛ مثل وقتی که شخصیت جینا وارد داستان می‌شود و با گذشته‌ای مرموز و کاراکتری مبهم قصه را ترک می‌کند. همچنین رئیس گروه ماما آیوتو نیز به سرنوشتی مانند جینا دچار است.

در مجموع انیمه پورکو روسو در طول ماجرای خود هیچ هدف مشخصی را دنیال نمی‌کند و مخاطب از ابتدای تماشا تا آخرین لحظه جز شخصیت پورکو، هیچ کاراکتر یا سوژه جذاب دیگری را نمی‌تواند پیگیری کند. گهگاه پیش می‌آید که داستان اوج بگیرد و لذت تماشا دو چندان شود اما این اوج گرفتن مداومت ندارد و تا انتها باقی نمی‌ماند، شاید بهترین قسمت این اثر دقیقا وسط قصه باشد. نقصان خط داستانی و فراز و فرودهای مکرر انیمه پورکو روسو با یک پایان عجیب اما جذاب به انتها می‌رسد.

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی برای Porco Rosso

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۷ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۸۷ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۶ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۸۳ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۸.۱ از ۱۰

تماشای انلاین انیمه پورکو روسو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم