نکات مهم قسمت دهم سریال جیران

بعد از این بگذار قلب بی‌قراری بشکند

قسمت دهم سریال عاشقانه جیران جایگاه قدرتمند زبان فارسی و معجزه جملات را در پیش‌برد داستان و درام یک قصه بیش از پیش به نمایش گذاشت. با هم مروری داریم بر نکات مهم این قسمت از سریال جیران.

مرجع خبرها و اطلاعات سریال جیران

بهترین سکانس قسمت دهم سریال جیران

بدون شک در میان تمامی سکانس‌های پر جزئیات سریال یکی از بهترین سکانس‌های قسمت دهم سریال جیران لحظه دیدار ملک‌زاده با جیران است. این سکانس از این جهت دارای جذابیت‌های مختلف است که شاهد هم‌کلامی خواهر غم‌دیده شاه با سوگلی دربار ناصری هستیم. صحبت‌های ملک‌زاده از تنهایی امیر و غصه‌هایی که میرزا تقی خان از فقر رعیت با خود حمل می‌کرد و مرز باریک میان عشق و نفرت که باعث شد امیر کبیر در نظر ملک زاده از یک انسان خشن و پر ابهت به یک مرد تنها و دلسوز تبدیل شود این سکانس را بهترین سکانس این قسمت از سریال کرده است.

بهترین بازیگر قسمت دهم سریال جیران

غزل شاکری بازیگر نقش ملک‌زاده در قسمت دهم سریال جیران به خوبی توانسته است اندوه یک زن محبوس در معادلات قدرت را به تصویر بکشد. او به خوبی توانسته است نقش یک زن عاشق که همسرش را به خاطر جفای شاه از دست داده و چاره‌ای جز صبر در مصیبت ندارد را بازی کند. شاکری بدون شک در این قسمت و در چندین صحنه از جمله سکانس رویارویی با مادرش و رد درخواست ازدواج با میرزا کاظم نوری بازی درخشانی از خود به جا گذاشت.

غزل شاکری در سریال جیران

معجزه کلام

حسن فتحی همواره در آثارش تاکید بسیاری بر خوانش روان دیالوگ‌ها و استفاده درست از تکیه کلام‌های عامیانه و ضرب‌المثل‌ها دارد. از میوه ممنوعه و کیفر تا شهرزاد و حالا هم جیران. او به خوبی تسلط بر دیالوگ‌نویسی و اجرای دقیق آن‌ها را می‌داند و همکاری احسان جوانمرد با تجربه درخشان در نوشتن آثار تاریخی باعث شده است جیران کلکسیونی از دیالوگ‌های ماندگار را به تصویر بکشد. این اتفاق در قسمت دهم بیش از گذشته به چشم آمد و سکانس‌های بسیاری را از جمله صحنه رویارویی جیران و سیاوش و ملک‌زاده و جیران با معجزه کلام شاهد بودیم.

بغضی که ترکید

بالاخره جیران با سیاوش دیدار کرد. بغض فرو خورده‌ای که ترکید و اشک‌هایی که برای مرگ عشق ریخته شد. دیداری پر از حسرت و اندوه از دست دادن عشق. عشقی بی‌مانند که تاوان تلخی برای هر دوی آن‌ها داشت. همانطور که در قسمت قبل هم نوشتیم جیران قصه تلاقی‌ها و همزادها است. از شباهت‌های خدیجه چهریقی و خدیجه تجریشی و حالا هم سرنوشت دو رعیت زاده که در کاخ ناصری نماینده رعیت هستند. جیران گویی با خود عهد بسته همچون میرزا تقی امیر کبیر نماینده مردمی زجر کشیده در کاخ شاهی باشد تا بتواند اندکی بر تحولات رسمی کشور تاثیر بگذارد. عزم مهمی که بیشتر از عشق میان او و سیاوش کارایی دارد و همین نکته باعث دیدار آن دو با هم در پستوهای کاخ شاهی شد.

پریناز ایزدیار در قسمت دهم سریال جیران

اینجا یک کاخ معمولی نیست!

مهدعلیا در تاریخ نقشی فراتر از یک زن معمولی و مادر شاه را ایفا کرده است. تاثیرگذاری او بر روند معادلات قدرت تا جایی است که شاید مانند او را در تاریخ کمتر بتوان مثال زد. او از یک سو تلاش می‌کند زنان حرمسرا را مدیریت و توطئه‌های آن‌ها را خنثی کند و از طرفی روی رفتار دولتمردان نظارت دارد. صحنه رویارویی او با میرزا آقاخان نوری و صحبت‌هایش مبنی بر رودست خوردن از صدراعظم شاه از نکاتی بود که در این قسمت نشان از تسلط کافی مهد علیا بر روی رفتار دولتمردان دارد. او همچنین در پیشبردن نقشه میرزاآقاخان نوری و وصلت اجباری ملک‌زاده با میرزا کاظم نقش مهمی را ایفا کرد. روایت مهدعلیا از اخترشناسان دربار شاه پیرامون دوام تخت پادشاهی ناصرالدین‌شاه و القای لقب سلطان صاحبقران یکی دیگر از قدرت‌نمایی‌های مهد علیا به حساب می‌آید.

در آغوش یار

فیلم و سریال عرصه نشان دادن نمادها است. حسن فتحی در یکی از سکانس‌های ماندگار این قسمت از سریال با استفاده از نمادها برای نشان دادن عمق خشم و عشق سیاوش با شگردی کاملا استادانه نشان داد سیاوش چطور توانست آتش عشق جیران را در سینه خود خاموش کند. در قسمت دهم سریال جیران سیاوش که خشمگین از به ثمر نرسیدن نقشه فرار جیران از کاخ بود به توصیه جیران به سراغ ننه آشوب در روستا رفت. او نزدیک درختی که جیران روی شاخه‌اش می‌نشست رفت و با خشم بسیار شاخه درخت را که میعادگاه عاشقانه‌هایشان بود با تبر خرد کرد. بعد از آنکه خشم سیاوش فروکش کرد او شاخه درخت را در آغوش گرفت و به سختی گریه کرد. این نمادین‌ترین خداحافظی یک عاشق با معشوق خود در میان تمامی تصاویری است که تا امروز دیدیم. فاضل نظری شاعر مطرح معاصر در یکی از غزل‌هایش می‌گوید:

بعد از این بگذار قلب بی‌قراری بشکند
گل نمی‌روید، چه غم گر شاخساری بشکند

عکس های قسمت دهم سریال جیران

تماشای آنلاین سریال جیران

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

4 نظر
 1. طاها می‌نویسد

  صفحه و اخبار برای سریال های فیلیمو که در دست ساخت هستن به غیر از یاغی و بی گناه

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   فعلا همین دو سریال رو میتونیم براشون صفحه اختصاصی داشته باشیم. تا اعلام خبر رسمی بقیه سریال‌ها باید صبر کنیم.

 2. طاها می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  صفحه سریال های جدید اختصاصی فیلیمو رو کی میزارید؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   منظورتون چه سریال‌هایی است؟ همه سریال‌ها، صفحه اختصاصی دارند.