نویسنده سریال جیران پاسخ می‌دهد

آیا زنان قاجاری سبیلو و بی خاصیت بودند؟

احسان جوانمرد نویسنده سریال جیران در نوشته‌ای نسبت به برخی شبهات پیرامون چهره زنان عهد قاجار و سبیلو خواندن آن‌ها واکنش نشان داد. جوانمرد در متنی که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده چنین نوشته است.

همه اطلاعات و اخبار درباره سریال جیران

ایهاالناس! اگر جزو مخاطبان سریال جیران هستید این افسانه زشت و مضحک سبیل زنان قاجاری را فراموش کنید تا بتوانید از سریالی که دنبالش می‌کنید لذت ببرید؛ و ایهاالمغرضین! انتهای رذالت است که با آن همه ادعای سواد و بینش تاریخی ذهن خلق‌الله را آشفته کرده‌اید نسبت به تاریخ زنان این سرزمین.

آن سبیل‌ها اولا متعلق به دوره‌ای کوتاه از عصر ناصریست و ثانیا تردیدی در عمدی بودن و موقت بودنشان وجود ندارد. هم به حکم عقل و هم به قرینه صدها عکس و نقاشی دیگری که در ادوار مختلف عصر قاجار به ثبت رسیده است. ثالثا و مهم‌تر اینکه اصلا آن زن‌های سبیل‌دار سال‌ها بعد از اتمام قصه سریال ما – و ظاهرا به تحریک شوخ‌ترین صاحبقران تاریخ – مرتکب آن عکس‌ها شده‌اند و این تصاویر اکیدا دخلی به دوران حضور جیران در حرمسرا ندارند.

زنان سریال جیران موجوداتی بی خاصیت، سبیلو و منفعل نیستند. آراسته و پیراسته و سیاس و فعالند و شک نکنید که این به حقیقت تاریخ نزدیک‌تر است. البته اینکه چرا عده‌ای خیال کرده‌اند گریمور سریال از ساختن چند تار سبیل برای زنان حرمسرا عاجز بوده خود از غرایب روزگار است. جیران حتما عیوب و نواقصی دارد اما شوربختانه کمتر به آن‌ها و بیشتر به همین مهملات بی اساس پرداخته شده است.

این نقاشی منتسب به ناصرالدین‌شاه – اگر استناداتش درست باشد – تنها و تنها تصویر مستند از جیران تجریشی است؛ خودتان قضاوت کنید جیران سریال به این نقاشی شبیه‌تر است یا آن زنان سبیلویی که مغرضین و (نه منتقدین) پشتشان سنگر گرفته‌اند برای نفرت پراکنی؟

در روزهای آینده با مخاطبان عزیز از جیران بیشتر خواهم گفت و صحت و سقم شبهات مطرح شده را در کنار یکدیگر بررسی خواهیم کرد تا در حد وسع و بضاعت این قلم، خاطر عزیزشان از تحریفات بسیاری که این مدت به اسم تاریخ ناب در گوش خلق خوانده شد آسوده گردد. جیران به هیچ عنوان یک مستند تاریخی نیست اما دو پای محکم در تاریخ و پژوهش تاریخی دارد و استناداتی که از قضا محکم‌تر از تزهای مدعیان است!

تماشای آنلاین سریال جیران

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

9 نظر
 1. رسول دایی عالمی😂 می‌نویسد

  باشی بابا
  چرا نالاحت میشی
  نالنگیتو بوقول😂😂😂😂

 2. ناشناس می‌نویسد

  اینکه کسی زشت باشه یعنی بی خاصیته!؟ چس مغزا
  یعنی خودتون انجلینا جولین برای خودتون

 3. سیبیلوی بی خاصیت می‌نویسد

  سیبیلو ها بی خاصیتن؟

 4. احمد می‌نویسد

  😃

 5. پاشا می‌نویسد

  افراد معلوم حال و نخاله‌ها […] برا تخریب حکومتها متوسل به هر بیشرفی میشوند

 6. ناشناس می‌نویسد

  دحتره دماغ عملیو گرفتن آوردن خاک بر سر سینمای ایران

 7. Azariplus می‌نویسد

  یا خود گاد فادر 😐

 8. کوروش می‌نویسد

  فیلم سازهای ما اگ شعور داشتن از زمان هخامنشی یا ساسانی یا اشکانیفیم میساختن ن از زمان نکبت قاجار

 9. Aimi می‌نویسد

  قسمت غم انگیزش اینه که همیشه صورت زن در تاریخ مهم تر از سیرتش بوده.