گفت‌وگو با بازیگر نقش ستاره خاتون در سریال جیران

نهال دشتی: نمی‌خواهم رزومه شهرزاد و جیران را خراب کنم

«آقای فتحی از من خواستند که فیلم‌های ساخته شده درباره آن زمان را ببینم و همچنین فیلم‌های علی حاتمی را»

در سریال جیران، ناصرالدین شاه ۴ زن عقدی دارد؛ گلین، شکوه، تاجی و ستاره که ستاره، چهارمین زن عقدی شاه است. ستاره نسبت به بقیه زنان شاه، ساده‌تر و شادتر است و فکر و دغدغه جانشینی فرزندانش برای ولیعهدی را ندارد. درگیر چالش‌ها و دعواهای مهدعلیا و جیران و زنان دیگر نمی‌شود و انگار در دربار، بهترین وضعیت را دارد و راضی است. کمی شخصیت شوخی دارد و گاهی از موضوعات جا می‌ماند و رابطه خوبی با بقیه زنان دارد. همه این ویژگی‌ها باعث شد تا با نهال دشتی بازیگر نقش ستاره خانم در سریال جیران گپ کوتاهی بزنیم که اینجا می‌خوانید.

  • برای رسیدن به این نقش چه کارهایی کردید؟ اطلاعات تاریخی را از نویسنده و کارگردان گرفتید یا مطالعات خاصی از آن دوره تاریخی داشتید؟

نهال دشتی: از ۲ سال قبل که قرارداد همکاری در این سریال را نوشتیم، شروع به خواندن کتاب‌های مربوط به دوره ناصرالدین شاه کردم که با آن فضا بیشتر آشنا شوم. آقای فتحی از من خواستند که فیلم‌های ساخته شده درباره آن زمان را ببینم و همچنین فیلم‌های علی حاتمی را. در پیش تولید هم مدام درباره این موضوعات صحبت می‌کردیم که بیشتر و بیشتر به نقش نزدیک شوم. اما درباره نقش ستاره باید بگویم که یک ما به‌ازای امروزی برایش پیدا کردیم. آقای فتحی هم می‌خواستند کاراکتر ستاره، کمی متفاوت‌تر از زنان دیگر باشد. چون به لحاظ سنی هم از زنان دیگر شاه کوچک‌تر است، انگار سبک زندگی و تفکرات متفاوت‌تری نسبت به زنان قجری دربار دارد و خواسته‌هایش متفاوت است. بدجنسی‌ها و دسیسه‌ها و سیاست‌های زنان دیگر را ندارد و دنیایش شبیه به بقیه زنان شاه نیست. سعی کردیم که شخصیت متفاوتی به او بدهیم و اصطلاحا قالب زن قجری را درباره ستاره بشکنیم. هم در لحن و هم حرکات، قالب ستاره را شکستیم تا جایی که متفاوت‌تر و نرم‌تر از دیگر زنان دربار دیده بشود.

همه چیز درباره سریال جیران

  • از بازی در سریال‌های «شهرزاد» و «جیران» بگویید. چطور برای این نقش‌ها انتخاب شدید؟

قبل از تولید سریال شهرزاد من در یک موسسه بازیگری، شاگرد آقای فتحی بودم. ایشان برای سریال از چند نفر از شاگردانشان تست گرفتند و من هم برای تست به دفترشان رفتم و از آنجایی که رزومه تئاتری و تحصیلات مرتبط داشتم و فیلم کوتاه کار کرده بودم، بعد از چند بار رفت و آمد به دفتر به من گفتند می‌خواهم نقش میترا را به تو بدهم. چون هم چهره‌ات به این خانواده شبیه است و هم توانایی اجرایش را داری. به این ترتیب نقش میترا را به من دادند که بازی در این سریال تجربه بسیار خوبی در زندگی حرفه‌ای من بود.

نهال دشتی: آقای فتحی در کار سختگیر است و چون دقیقا می‌داند که چه چیزی می‌خواهد، در هر سکانس، باید به استانداردهای مدنظرش برسد و فکر می‌کنم برای همین است که کاراکترهای فیلم‌های ایشان همیشه ماندگار می‌شود و حرفی برای گفتن دارد

برای سریال جیران هم از دفتر با من تماس گرفتند که درباره این نقش صحبت کنیم. آقای فتحی از همان اول می‌گفتند ستاره شبیه به تو است و یک کاراکتر متفاوت از میترای شهرزاد می‌خواهم و بعد از صحبت‌هایشان درباره این نقش و توضیحاتی که درباره ستاره دادند من بسیار مشتاق به همکاری شدم.

  • همکاری با حسن فتحی چگونه است؟

آقای فتحی در کار سختگیر است و چون دقیقا می‌داند که چه چیزی می‌خواهد، در هر سکانس، باید به استانداردهای مد نظرش برسد و فکر می‌کنم برای همین است که کاراکترهای فیلم‌های ایشان همیشه ماندگار می‌شود و حرفی برای گفتن دارد. نقش‌ها‌ در کارهای آقای فتحی پر از جزئیات است و شخصیت‌پردازی‌های دقیق و ریز که به بازیگر بسیار کمک می‌کند. به طور کلی کار کردن با ایشان بسیار لذتبخش است و علاقه خود آقای فتحی به فضای کار و حساسیتی که در کارش دارد یک آسودگی خاطر به بازیگر می‌دهد که گوش کردن به صحبت‌ها و خواسته‌های ایشان هیچ ضرری ندارد و قرار است خروجی خوبی از کار دربیاید.

  • در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟ (زمان انجام این مصاحبه و نه زمان انتشار آن)

الان اصفهان هستیم و مشغول فیلمبرداری سریال جیران که چند ماه از ضبطش مانده است. برای بازی در یک تئاتر صحبت کرده‌ام که به زودی تمریناتش را شروع می‌کنیم و خودم هم یک فیلم کوتاه در دست تولید دارم که فعلا در پیش تولید است.

نهال دشتی در سریال جیران

  • به تجربه بازی در فضای کمدی فکر می‌کنید یا پیشنهادی در این حوزه داشته‌اید؟

پیشنهاد داشته‌ام اما از قبول کردنش ترسیدم چون به نظرم کار کمدی بسیار سخت است. قبلا تجربه تئاتر کمدی داشته‌ام اما فیلم کمدی هنوز پیش نیامده است. اما اصلا از تجربه کردنش بدم نمی‌آید و اگر موقعیت خوبی باشد حتما تجربه می‌کنم.

  • چه آینده‌ای را برای زندگی حرفه‌ای‌تان در نظر دارید؟

بعد از شهرزاد پیشنهادات زیادی داشتم اما من دغدغه کار زیاد ندارم و می‌خواهم تا جایی که ممکن باشد سر کارهایی بروم که به سلیقه خودم نزدیک‎‌تر است و بدانم که کار خوبی است. بعد از شهرزاد و حالا سریال جیران من محتاط‌تر شدم و باعث شد که گزیده‌کار کنم حتی اگر تعداد کارهایم کم باشد و یا نقش‌ها کوچک باشند. می‌خواهم رزومه شهرزاد را حفظ کنم و خراب نشود.

باید بگویم که من بازیگری را یک حرفه می‌بینم که خیلی برایم جدی است و یک مسیر طولانی مدت است که نمی‌شود نقطه‌گذاری کرد. برایم مهم است که در این مسیرها درست پیش بروم. هم کارگردانی و هم بازیگری برای من دو شغل جداست که می‌خواهم هر دو را به صورت حرفه‌ای ادامه بدهم. اصلا به عنوان تفریح و تجربه به این کارها نگاه نمی‌کنم و از همین الان، هم انتخاب‌هایم با وسواس است و هم کارهایی که می‌کنم.

تماشای آنلاین سریال جیران

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. M می‌نویسد

    آقای فتحی از کارگردان خوب وارزشمند هستند به نظرم اگه جامعه هنری ۱۰ تا از اینجور کارگردان‌ها داشت الا ن اوضاعش این نبود شما ببینید کارگردانان خوب با اینکه فیلمشو چند بار تکرار داره اما بیننده بازهم نگاه میکنه مثلا مختار نامه یا فیلم سینمای امام علی واقعیتش من خودم زیاد فیلم نگاه نمی‌کنم این سریال جیران هر هفته نگاه میکنم چون تاریخ ایران داره البته به نظرم هرآنچه که بوده باید به تصویر کشید در مورد کشورمون میشه فیلم های زیادی ساخت با مطالعه دقیق کهن ایران زمین از همان روز که آرش مرز ایران را به جهانیان نشان داد کارگردان وهمچنین یه بازیگر باید هرآنچه که به تصویر میکشه جوری باشه که بیننده احساس کنه این واقعا داره رخ میده نه اینکه فیلمه متاسفانه امروزه می‌بینیم فیلم ها آن کیفیت لازم رو ندارند وبیننده زده میشه ویک آرزوی برای جامعه هنری داریم امیدواریم به اصل کار واصالت خودشون برگردند وان شان جایگاه واقعی انسان بودنو داشته باشن نه اینکه ببینیم یه بازیگری با رفتارش خود باید یه الگوی درست به جا باشه شاهد ناهنجاری ایشون باشیم این نهال دشتی هم از بازیگران خوبی میتونن باشند واز نوع حرفهاشون میشه فهمید ارزش وجایگاه بازیگری میتونن خیلی خوب ایفا کنن