نکات جذاب و برگزیده قسمت چهارم سریال جیران

کششی که عشق دارد

قسمت چهارم سریال جیران در حالی جمعه گذشته از فیلیمو پخش شد که به نظر می‌رسد روایت عاشقانه حسن فتحی بیش از یک روایت ساده است و قرار است با حضور شخصیت‌های متعدد درون قصه، آبستن رخدادهای بسیاری در بستر درام باشد.

همه چیز درباره سریال جیران

تحول شاه

ناصرالدین شاه قاجار به معنای واقعی کلمه عاشق شده است. عشق در مرام او آنقدر شیوا و گیرا است که زمام مملکت‌داری را به کل در اختیار وزرا گذاشته و آسیمه‌سر در پی دستیابی به معشوقه خود است. شاه در قسمت چهارم سریال جیران خرق عادت کرده و ریش‌هایش را می‌تراشد و بر خلاف رسم تمام شاهان قاجار تنها سیبیل می‌گذارد که موجب تعجب اطرافیانش می‌شود. تحول شاه شاید در ادامه بتواند بسیاری از معادلات درون داستان را تغییر دهد.

مرموز هفته

همانطور که در قسمت سوم سریال جیران گفتیم حضور شازده بصیر با بازی هومن برق‌نورد می‌تواند یکی از موتورهای محرک داستان در ادامه باشد. سکانس تقابل نقره با بازی ستاره پسیانی و شازده بصیر و تماشای کاروانسرای شازده قاجاری که نشان‌دهنده نفوذ و قدرت او در میان عوام است، مخاطب را آماده یک تقابل جدی در آینده می‌کند.

قدرت پنهان

جیران هنوز وارد دربار شاه نشده است توانسته بسیاری از اطرافیان شاه را کنجکاو و عصبانی کند. توجه کم سابقه شاه به او و اولویت‌هایی که از الان در اختیار جیران قرار گرفته است می‌تواند دختر ممدعلی تجریشی را به یک زن قدرتمند در دربار ناصری تبدیل کند.

سکانس برتر

در میان صحنه های رنگارنگ و متعدد در قسمت چهارم شاید بتوان با فاصله بهترین سکانس را متعلق به صحنه اقدام خدیجه به خودکشی دانست. در این سکانس تاثیرگذار بازی‌های روان و دیدنی حمیدرضا نعیمی در نقش پدر جیران و سینا رازانی در نقش اسدلله از یک سو و بازی چشمگیر پریناز ایزدیار از سوی دیگر این سکانس را بسیار دیدنی و تاثیرگذار کرد.

پریناز ایزدیار در سریال جیران

نقطه عطف داستان

یکی از نقاط عطف قسمت چهارم را باید به سکانس حمله راهزنان به کارونسرای میان راه بدانیم. در جایی که با رشادت سیاوش و درگیری او با راهزنان مانع از تعرض آنها به سارای گرجی شد و تقابل مجدد سارای گرجی با بازی فاطمه مسعودی‌فر با سیاوش با بازی امیرحسین فتحی می‌تواند در آینده و سیر تحولات داستان، تبدیل به یکی از تقابل‌های جذاب و دیدنی شود.

بازی برتر هفته

سکانس جذاب عقد از راه دور(!) در قسمت چهارم سریال جیران که با تدوین موازی، پیراسته و آراسته شدن عروس و داماد را نشان می‌داد، یکی از بهترین بخش‌های این قسمت بود. در این سکانس، بازی سرخوشانه و میمیک‌های جذاب بهرام رادان هنگام تراشیدن ریش جالب توجه بود. رادان این ناصرالدین شاه را گرم و صمیمی بازی می‌کند.

نکته هفته

درد و دل‌های خدیجه با خواهرش در نیمه شبی که قرار است فردایش به عقد شاه قاجار در بیاید، دیالوگ‌های خوبی داشت. اینکه عشق را نمی‌توان با جاه و مکنت و منصب به دست آورد. کسی که امروز وارد دربار ناصری شد و تبدیل به سوگلی شاه قاجار شد تنها جسم خدیجه است و او روحش را به دست باد سپرد و تا ابد عشق را درون خودش کشت. امیرخسرو دهلوی شاعر ایرانی می‌گوید: کششی که عشق دارد نگذاردت بدین سان/ به جنازه گر نیایی به مزار خواهی آمد

ادامه داستان جیران و تقابل‌های سیاوش و جیران و شاه قاجار تمام گفتنی‌ها را بازگو می‌کند.

تماشای آنلاین سریال جیران

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
 1. حسین می‌نویسد

  در فیلم می‌بینیم که جیران عاشق مرد دیگری است و در تاریخ می‌خوانیم جیران میگوید فقط زن شاه می‌شود اگر دومی درست باشد پس در این سریال تاریخ تحریف شده . این مسئله حتی اگر بخاطر بار دراماتیک داستان باشد آزار دهنده است

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   جیران داستان عاشقانه‌ای است در بستر تاریخ، نه سریالی تاریخی. به این نکته مهم اگه توجه کنید، بقیه مشکلات هم حل میشه.