منتقدان و خبرنگاران سینمایی در فیلیموشات انتخاب کردند

بهترین فیلم و بازیگران چهلمین جشنواره فیلم فجر

+ شاهکاری که فیلم اولی‌ها رقم زدند

همان‌طور که می‌دانید، فیلیموشات در چهلمین جشنواره فیلم فجر با معرفی و نقد فیلم‌های جشنواره توسط منتقدان، به شکل متنی و با برنامه سی‌شات (پخش در پلتفرم فیلیمو) به شکل تصویری حضور پررنگی داشت. نقدهای شفاهی از منتقدان فیلیموشات یکی از ویژگی‌های امسال ما بود که در قالب برنامه سی‌شات سعی می‌کرد تا مخاطبان را در جریان روند جشنواره قرار دهد.
اما برای روز آخر تصمیم گرفتیم تا از همه منتقدان و خبرنگاران سینمایی که تا روز آخر در جشنواره حضور داشتند، بهترین‌های جشنواره را انتخاب کنیم.

۳۲ منتقد روبه‌روی دوربین فیلیموشات نشستند و بهترین فیلم چهلمین جشنواره فیلم فجر، بهترین بازیگر مرد جشنواره چهلم و بهترین بازیگر زن این جشنواره را انتخاب کردند. نظرهای اولیه‌ای که در روزهای داغ جشنواره شنیدنی و خواندنی است ولی بعید نیست در گذر زمان، تغییر کند و متفاوت با امروز باشد.

منتقدان و خبرنگاران سینمایی به ترتیب تدوین در برنامه سی‌شات؛

محمود گبرلو، محمدرضا مقدسیان، سحر عصرآزاد، شاهین شجری کهن، احسان ناظم بکایی، کمال پورکاوه، محمد اشعری، راما نامی، علی نعیمی، علیرضا مرادی، علی‌اصغر کشانی، احمد شاهوند، حمیدرضا مدقق، آنتونیا شرکا، فاطمه پاقلعه‌نژاد، احمدرضا معراجی، محمدحسین لواسانی، پدرام ابدان، محبوبه ناطق، احسان رحیم‌زاده، علیرضا غفاری، رضا صائمی، سهیل درودی، محیا سعیدی، سعیده نیک‌اختر، مهدی صالح‌پور، آریا قریشی، سیداحسان عمادی، بهزاد وفاخواه، احسان رستگار و بهمن عبداللهی.

| ویدئوی این نظرسنجی به‌زودی در آپارات فیلیموشات و همین صفحه منتشر می‌شود |

نگهبان شب | بهترین فیلم جشنواره چهلم فیلم فجر

بر اساس نظر منتقدان و خبرنگاران سینمایی، به ترتیب این نتایج به دست آمد:

  1. نگهبان شب (به کارگردانی رضا میرکریمی)
  2. موقعیت مهدی (به کارگردانی هادی حجازی‌فر)
  3. ملاقات خصوصی (به کارگردانی امید شمس)

جالب اینکه از ۳ فیلم برتر، ۲ فیلم، جزو آثار فیلم‌اولی‌ها محسوب می‌شود و رقابت تنگاتنگی بین فیلم اول و دوم وجود داشت.

 

امین حیایی | بهترین بازیگر مرد جشنواره چهلم فجر

بر اساس نظرسنجی از ۳۲ منتقد و خبرنگار سینمایی، به ترتیب این نتایج به دست آمد:

  1. امین حیایی (فیلم برف آخر)
  2. پژمان جمشیدی (فیلم علف زار)
  3. هادی حجازی‌فر (فیلم موقعیت مهدی)، نادر سلیمانی (فیلم ضد) و جواد عزتی (فیلم مرد بازنده)

 

پریناز ایزدیاز | بهترین بازیگر زن چهلمین جشنواره فیلم فجر

بر اساس نظر این ۳۲ منتقد و خبرنگار سینمایی، به ترتیب این نتایج به دست آمد:

  1. پریناز ایزدیاز (فیلم ملاقات خصوصی)
  2. طناز طباطبایی (فیلم بی‌رویا) و لاله مرزبان (فیلم نگهبان شب)
  3. مریم سعادت (فیلم شب طلایی) و الهام کردا (فیلم بدون قرار قبلی)

همه چیز درباره جشنواره فجر ۱۴۰۰

فیلم اولی‌ها رکورد زدند

موقعیت مهدی و علفزار، به عنوان دو فیلم از دو کارگردان کار اولی توانسته‌اند هم در جلب توجه داوران جشنواره چهلم موفق ظاهر شوند و هم توجه مخاطبان سینماهای مردمی را به خود جلب کنند.

در فهرست نامزدهای جشنواره، موقعیت مهدی و علفزار به ترتیب با نامزدی در ۱۴ و  ۱۳ رشته، رکورد بیشترین نامزدی را به نام خودشان ثبت کرده‌اند. نکته قابل توجه اینجاست که طبق آرای منتشر شده از میانگین آرای مردمی تا روز نهم جشنواره و قبل از حذف ناگهانی سیمرغ مردمی، ملاقات خصوصی، موقعیت مهدی و علف‌زار ۳ فیلم اول انتخاب مردمی بوده‌اند.

درواقع می‌توان به این نتیجه رسید که موقعیت مهدی و علف‌زار از جمله فیلم‌هایی هستند که بین آرای مردمی و انتخاب هیئت داوران مشترک بودند. در این بین فقط ملاقات خصوصی است که با وجود قرار گرفتن در صدر آرای مردمی، ۲ سهم در فهرست نامزدهای جشنواره فجر داشته است. البته با نامه تهیه‌کننده این فیلم مبنی بر انصراف از داوری در جشنواره، احتمالا در این دو رشته هم داوری نخواهند شد.

مسئله مهم اینجاست که هادی حجازی‌فر و کاظم دانشی هنوز از گرد راه نرسیده ثابت کرده‌اند هم می‌توانند اثری قابل توجه برای داوران و منتقدان جشنواره بسازند و هم از طرف دیگر نبض مخاطبان را به دست دارند.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم