نگاهی آماری به تعداد مخاطبان آثار اکران شده و کارنامه بازیگری‌اش

محمدرضا فروتن؛ در وضعیت قرمز

۷ دی سالگرد تولد این بازیگر مطرح سینمای ماست

هفتم دی ماه تولد محمدرضا فروتن است. بازیگری که در سال ۱۳۴۷ متولد شد و در نیمه اول دهه ۷۰ نقش‌های کوتاهی در چند فیلم اکشن بازی کرد و سپس… در این گزارش به بهانه تولد این بازیگر مطرح سینما مروری بر تعداد مخاطبان و فروش آثار محمدرضا فروتن کردیم که در ادامه می‌خوانید.

محمدرضا فروتن در اواسط دهه ۷۰ و با نقش آفرینی تحسین برانگیزش در اپیزود «تماشاخانه» سریال «سرنخ» (کیومرث پوراحمد) توسط مسعود کیمیایی برای بازی در فیلم «مرسدس» دعوت شد و در شانزدهمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت سیمرغ بلورین هم شد. به همین دلیل که محمدرضا فروتن با «مرسدس» به سینما معرفی شد، در گزارش آماری از آن ۴ فیلم (فاتح، هدف، آخرین بندر، ماه و خورشید) صرفنظر کردیم.

محمدرضا فروتن طی ۳ دهه فعالیت سینمایی به عنوان بازیگر در بیش از ۵۰ فیلم نقش آفرینی کرد که از این میان تنها ۲ فیلم از پرتماشاگرترین آثار سینمای پس از انقلاب به شمار می‌روند و ۸ فیلم دیگر هم موفق شدند گلیم خود را از گیشه بیرون بکشند.

فروتن پس از اینکه با «مرسدس» (۱۳۷۶) به شهرت رسید تقریبا تا یک دهه پس از آن اغلب در نقش‌های اصلی ظاهر می‌شد اما رفته رفته درصد حضور او در نقش اصلی کم و کم‌تر شد. ۲ فیلم «رقص با رویا» (محمود کلاری، ۱۳۸۰) و «خیابان‌های آرام» (کمال تبریزی، ۱۳۸۹) با نقش‌آفرینی محمدرضا فروتن هیچگاه رنگ پرده را در اکران عمومی ندیدند. فیلم کمال تبریزی تنها در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر چند نمایش محدود داشت و پس از آن تا به حال در محاق  است.

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در قرمز
محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در قرمز

۱۰ فیلم پربیننده محمدرضا فروتن | قرمز

محمدرضا فروتن دو فیلم پرتماشاگر و پرفروش در کارنامه دارد که هر دو در سال ۱۳۷۸ به نمایش درآمدند: «قرمز» و «دو زن». هر دو فیلم در هفدهمین جشنواره فیلم فجر رقابتی نزدیک بر سر کسب جوایز بخش‌های مختلف داشتند. فروتن در فیلم قرمز نقش اصلی بود و در فیلم دو زن نقش مکمل بر عهده داشت. او برای قرمز سیمرغ بلورین گرفت و نقش مقابلش هدیه تهرانی هم موفق به کسب سیمرغ بلورین شد. این در حالی بود که نقش مقابل فروتن در فیلم دو زن هم یکی از گزینه‌های اصلی کسب سیمرغ بود: نیکی کریمی.

قرمز و دو زن هنگام اکران هم رقابت تنگاتنگی با هم داشتند که در نهایت فیلم قرمز ساخته فریدون جیرانی فقط با ۵۰ هزار تماشاگر بیشتر در صدر جدول پرمخاطب‌ترین فیلم‌های سال ۱۳۷۸ قرار گرفت و فیلم دو زن به کارگردانی تهمینه میلانی هم رتبه دوم را به خود اختصاص داد. هر دو فیلم موفق شدند بالای ۳ میلیون تماشاگر جذب کنند.

نکته جالب این است که سومین فیلم پرتماشاگر کارنامه سینمایی محمدرضا فروتن هم یک سال پس از ۲ فیلم فوق اکران شد: فیلم زیر پوست شهر ساخته رخشان بنی اعتماد. فروتن در فیلم بنی‌اعتماد هم عهده‌دار نقش اصلی بود. فیلم بدون حضور در جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۷۹ در سینماها به نمایش درآمد و نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار بیننده داشت. «زیر پوست شهر» پس از «شوکران»، «دست‌های آلوده» و «شور عشق» در رده چهارم جدول پرمخاطب ترین‌های سال ۱۳۷۹ ایستاد.

محمدرضا فروتن در زیر پوست شهر
محمدرضا فروتن در زیر پوست شهر

چهارمین فیلم پرتماشاگر کارنامه محمدرضا فروتن فیلم دعوت ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا است که فروتن در یکی از اپیزودهایش نقش اصلی دارد و چندان نمی‌توان جذب تماشاگر را به حضور مستقیم و نقش آفرینی او مرتبط داست. «دعوت» که شامل ۵ اپیزود با موضوع محوری ناباروری (یک اپیزود از این مجموعه هنگام اکران حذف شد) است در سال ۱۳۸۶ ساخته شد و بدون حضور در جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۷ به نمایش درآمد و موفق شد بیش از یک میلیون تماشاگر راهی سینماهای نمایش‌دهنده‌اش کند. فروتن در اپیزود «خورشید» با سحر جعفری جوزانی و ثریا قاسمی همبازی بود.

پنجمین فیلم پربیننده کارنامه سینمایی محمدرضا فروتن طبقه حساس (طبقه هساث) است که فروتن در نقش یک روحانی تنها در چند دقیقه حضور دارد و بار اصلی فیلم روی دوش رضا عطاران است. ساخته کمال تبریزی موفق شد نزدیک به یک میلیون تماشاگر جذب کند و در رده دوم جدول پربیننده‌ترین فیلم‌های سال ۱۳۹۳ (پس از فیلم «شهر موشها۲») بایستد.

ششمین فیلم پرتماشاگر فروتن فیلمی است ساخته احمدرضا درویش: فیلم متولد ماه مهر. این فیلم که در هجدهمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران را به طور مشترک با فیلم «عروس آتش» دریافت کرده بود در سال ۱۳۷۹ در سینماها به نمایش درآمد و ۹۳۵ هزار تماشاگر را راهی سالن‌های سینما کرد. فروتن در این فیلم در نقش یک دانشجوی معترض همراه با میترا حجار بازی کرد. درست در همان سال تقریبا چنین نقشی را در فیلم «اعتراض» مسعود کیمیایی هم ایفا کرد و اتفاقا در آن فیلم هم میترا حجار نقش مقابل او بود. «اعتراض» هم در سال ۱۳۷۹ اکران شد و با رقمی حدود ۶۰۰ هزار تماشاگر عنوان دوازدهم جدول پربیننده‌ترین فیلم‌های محمدرضا فروتن ایستاد.

محمدرضا فروتن و میترا حجار در اعتراض
محمدرضا فروتن و میترا حجار در اعتراض

فیلم کمدی مجردها ساخته اصغر هاشمی هفتمین فیلم پربیننده محمدرضا فروتن است. اگر از «طبقه حساس» با توجه به حضور کوتاه فروتن در آن صرفنظر کنیم، «مجردها» پربیننده‌ترین کمدی محمدرضا فروتن است. فیلم اصغر هاشمی که در سال ۱۳۸۴ راهی اکران شد، موفق شد بیش از ۹۰۰ هزار مخاطب را به سالن‌های سینما بکشاند. مریلا زارعی در «مجردها» نقش مقابل فروتن بود. بازیگری که در «دو زن» هم با فروتن همبازی بود.

هشتمین فیلم محمدرضا فروتن از نظر فروش: فیلم مرسدس ساخته مسعود کیمیایی که پس از «ضیافت» و «سلطان» سومین فیلم سازنده‌اش با حضور جوانان در نقش‌های اصلی بود، همانند دو فیلم قبلی، گیشه موفقی داشت. کیمیایی که با فریبرز عرب نیا به مشکل خورده بود، زخمی جدید فیلم‌هایش را پیدا کرده بود: محمدرضا فروتن. فیلم یک سال پس از تولید در سال ۱۳۷۷ در سینماهای ایران به نمایش درآمد و بیش از ۸۰۰ هزار بیننده داشت.

فیلم اعتراضی بازنده ساخته قاسم جعفری نهمین فیلم پرمخاطب کارنامه سینمایی محمدرضا فروتن است. سومین همکاری مشترک فروتن و میترا حجار پس از «متولد ماه مهر» و «اعتراض» که اتفاقا تم مشترکی هم با این دو فیلم دارد. «بازنده» در سال ۱۳۸۴ در سینماها به روی پرده رفت و بیش از ۶۰۰ هزار بیننده به دیدن آن رفتند.

و دهمین فیلم پرتماشاگر محمدرضا فروتن هم یک فیلم کمدی است: نوک برج ساخته کیومرث پوراحمد. این فیلم که همچون «دو زن»، نیکی کریمی نقش مقابل فروتن است در سال ۱۳۸۴ اکران شد و نزدیک به ۶۰۰ هزار مخاطب را راهی سالن‌های سینما کرد.

فیلم نگار ساخته رامبد جوان شاید تنها فیلمی با بازی محمدرضا فروتن است که توانسته تعداد قابل توجهی تماشاگر را به سالن‌های سینما بیاورد. نگار در سال ۱۳۹۶ به نمایش درآمد و موفق شد بیش از ۴۰۰ هزار بیننده داشته باشد و در رده سیزدهم پرتماشاگرترین فیلم‌های سال ۱۳۹۶ قرار گیرد.

جدول تعداد مخاطبان تمامی فیلم های محمدرضا فروتن

 

بیشترین همکاری مشترک با یک بازیگر | نیکی کریمی و میترا حجار

محمدرضا فروتن و نیکی کریمی در ۹ فیلم (۸ فیلم به عنوان بازیگر و یک فیلم به عنوان کارگردان) همکاری مشترک داشتند که از این میان اولین فیلم‌شان (دو زن) پرتماشاگرترین اثر این همکاری است. همچنین محمدرضا فروتن با میترا حجار هم در ۵ فیلم همبازی بوده که از این میان «متولد ماه مهر» و «بازنده» جزو پربیننده‌ترین آثار فروتن است.

 • نیکی کریمی (۹ فیلم): دوزن، نوک برج، زن دوم، برباد رفته، محاکمه در خیابان، دموکراسی تو روز روشن، خیابان‌های آرام (همچنان در توقیف است)، شبانه روز، شیفت شب (نیکی کریمی فقط به عنوان کارگردان).
 • میترا حجار (۵ فیلم): متولد ماه مهر، اعتراض، بازنده، ملاقات با طوطی، دلتنگی‌های عاشقانه.

 

بیشترین همکاری مشترک با یک کارگردان | مسعود کیمیایی

محمدرضا فروتن در ۶ فیلم برای مسعود کیمیایی بازی کرده است که از این میان چهار همکاری به صورت پیاپی اتفاق افتاده است؛ مرسدس (۱۳۷۶)، فریاد (۱۳۷۷)، اعتراض (۱۳۷۸)، سربازهای جمعه (۱۳۸۲). «محاکمه در خیابان» (۱۳۸۸) و «متروپل» (۱۳۹۲) هم دو همکاری مشترک دیگر فروتن و کیمیایی است.

از این میان مرسدس، اعتراض و محاکمه در خیابان، ۳ فیلم پرتماشاگر این همکاری است. همچنین فروتن در سه فیلم و یک سریال کیومرث پوراحمد هم نقش‌آفرینی کرده است: شب یلدا، نوک برج و اتوبوس شب و سریال سرنخ (اپیزود تماشاخانه) که از این میان نوک برج بیشتر از دو اثر دیگر موفق به جذب تماشاگر شده است.

 

حضور پررنگ در شبکه نمایش خانگی

محمدرضا فروتن که امسال وارد پنجاه و سومین سال زندگی‌اش می‌شود، در چند سال اخیر بیشتر در شبکه نمایش خانگی فعال بوده است. او طی سه سال اخیر در دو مجموعه «مانکن» (حسین سهیلی زاده) و «جزیره» (سیروس مقدم) ایفای نقش کرده است.

نمودار 10 فیلم پرمخاطب محمدرضا فروتن

ده فیلم پرمخاطب کارنامه سینمایی محمدرضا فروتن

 1. قرمز (نقش اصلی – نقش روبرو: هدیه تهرانی) (کارگردان: فریدون جیرانی) / سال اکران: ۱۳۷۸ / مخاطب: ۳۰۶۱۰۱۰ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۱
 2. دوزن (نقش اصلی – نقش روبرو: نیکی کریمی) (کارگردان: تهمینه میلانی) / سال اکران: ۱۳۷۸ / مخاطب: ۳۰۱۴۹۸۷ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۲
 3. زیر پوست شهر (نقش اصلی – نقش روبرو: گلاب آدینه) (کارگردان: رخشان بنی اعتماد) / سال اکران: ۱۳۷۹ / مخاطب: ۱۶۸۷۶۱۷ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۴
 4. دعوت (حضور در یک اپیزود در نقش اصلی – نقش روبرو: سحر جعفری جوزانی) (ابراهیم حاتمی کیا) / سال اکران: ۱۳۸۷ / مخاطب: ۱۱۰۰۹۲۲ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۴
 5. طبق حساس (نقش کوتاه) (کارگردان: کمال تبریزی) / سال اکران: ۱۳۹۳ / مخاطب: ۹۳۹۱۸۸ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۲
 6. متولد ماه مهر (نقش اصلی – نقش روبرو: میترا حجار) (کارگردان: احمدرضا درویش) / سال اکران: ۱۳۷۹ / مخاطب: ۹۳۵۵۶۲ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۱۰
 7. مجردها (نقش اصلی – نقش روبرو: مریلا زارعی) (کارگردان: اصغر هاشمی) / سال اکران: ۱۳۸۴ / مخاطب: ۹۳۵۵۶۲ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۴
 8. مرسدس (نقش اصلی – نقش روبرو: مرجان شیرمحمدی) (کارگردان: مسعود کیمیایی) / سال اکران: ۱۳۷۷ / مخاطب: ۸۷۳۱۳۰ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۶
 9. بازنده (نقش اصلی – نقش رورو: میترا حجار) (کارگردان: قاسم جعفری) / سال اکران: ۱۳۸۴ / مخاطب: ۶۱۸۴۳۹ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۸
 10. نوک برج (نقش اصلی – نقش روبرو: نیکی کریمی) (کارگردان: کیومرث پوراحمد) / سال اکران: ۱۳۸۴ / مخاطب: ۵۹۰۰۶۵ نفر / رتبه در جدول پربیننده ترین‌های سال: ۹

تماشای آنلاین فیلم های محمدرضا فروتن

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
 1. امید می‌نویسد

  محمد رضا فروتن در فیلم فریاد(مسعود کیمیایی) هم ب میترا حجار همبازی بوده که در لیست شما نیامده

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   ممنون از تذکرتون. به نویسنده مطلب منتقل شد تا اصلاح بشه.