نکته‌های دست‌اول به مناسبت هشتاد و یک سالگی اسطوره فیلم‌های رزمی

همچنان به دنبال قاتل بروسلی

امروز سالگرد تولد لی ژون-فان مشهور به بروسلی است

اگر زنده بود امروز ۸۱ ساله می‌شد و احتمالا داشت دوران بازنشستگی‌اش را با لذت بردن از میراث جاودان و ثروت زیادش در کنار نوه‌ها و نتیجه‌هایش سپری می‌کرد. لی ژون-فان مشهور به بروسلی در اوج شهرت، جوانمرگ شد. مرد بااستعداد هنگ‌کنگی که در ورزش و البته در ژانر رزمی سینمای هالیوود انقلابی ایجاد کرده بود، بدون هیچ بیماری زمینه‌ای یا مشکل جسمانی خاصی به شکل ناگهانی از دنیا رفت. مرگ مشکوک و ناگهانی او باعث شد تا ده‌ها تئوری توطئه در مورد علت درگذشتش در مطبوعات منتشر شود.

آغاز تئوری‌های توطئه در مرگ بروسلی

جرقه تئوری توطئه اول ناشی از یک دروغ احمقانه توسط ریموند چاو شریک تجاری بروسلی، زده شد؛ بروس لی در آپارتمان بتی تینگ-پی بازیگر زن تایوانی در حال تمرین یکی از صحنه‌های فیلم جدیدش بود که مرد.

چاو برای جلوگیری از بروز شایعات پیرامون وجود رابطه بین دوستش و بتی تینگ به دروغ اعلام کرد که لی در حضور همسرش لیندا در منزل شخصی‌شان مرده. ۳ روز بعد، این دروغ توسط یک خبرنگار کشف و جنجال عجیبی در مطبوعات به‌پا شد. مطبوعات شایعه دست داشتن بتی در قتل همکارش را مطرح کردند.

تئوری‌های بعدی هم از عدم اطلاع مطبوعات از مشکل مشابه بروس لی در ماه می همان سال سرچشمه می‌گرفت. آن‌هایی که می‌گفتند رزمی‌کار افسانه‌ای بدون بیماری زمینه‌ای مرده خبر نداشتند که او ۳ ماه قبل از مرگش در جلسه دورخوانی دیالوگ‌های فیلم اژدها وارد می‌شود در هنگ‌کنگ، ناگهان بی‌هوش و سریعا به بیمارستان منتقل شد.

پزشکان بیمارستان مشکل او را که دچار سردرد شدید و تشنج شده بود، وجود ورم در مغز (اِدِم مغزی) تشخیص دادند و با تجویز داروی مانیتول، مانع مرگش شدند. ادم مغزی، دقیقا همان بلایی بود که قبل از مرگ بر اسطوره خراب و باعث مرگش شده بود. در تحقیقات پزشکی قانونی اعلام شده بود که بروسلی، به خاطر واکنش آلرژیک به آسپرینی که درست قبل از مرگش مصرف کرده بود، کشته شده.

اما گوش مطبوعات دیگر بدهکار نبود. عده‌ای مافیای ایتالیا را مسئول مرگ او می‌دانستند، عده‌ای گروهی نینجای مافیایی چینی را و برخی استادان حسود کنگ‌فوکار را! بدترین نوع شایعات هم آن‌هایی بود که عیاشی و مصرف مواد مخدر را دلیل مرگ بروس لی، قلمداد می‌کرد.

 

نکته درباره بروسلیدر شب حادثه چه گذشت

روز جمعه ۲۰ ژوئن سال ۱۹۷۳، بروسلی ۳۲ ساله در هنگ‌کنگ حضور داشت تا با یکی از همکاران پروژه جدیدش یک شام کاری بخورد. لی همراه ریموند چاو و همسرش لیندا، ساعت ۱۴ یک جلسه کاری در مورد فیلم بازی مرگ داشتند و بعد از جلسه، بروس و لیندا راهی منزل بتی شدند.

کمی بعد از حضور در منزل، بروس که از سردرد شدیدی شاکی بود، از بتی مسکنی گرفت که ترکیبی بود از آسپرین و یک داروی دیگر. او ساعت ۱۹:۳۰ برای تسکین دردش تصمیم گرفت چرتی بزند و راهی اتاق خواب شد. موقع شام وقتی بروس، برای خوردن شام نیامد سر میز، چاو که به آن‌ها پیوسته بود به اتاق رفت تا بیدارش کند، اما هرکاری کرد شریک و رفیقش بیدار نشد و چاو بلافاصله دکتر خبر کرد.

تلاش ۱۰ دقیقه‌ای دکتر برای احیای اسطوره فایده‌ای نداشت و او با آمبولانس به بیمارستان «ملکه الیزابت» برده شد و به محض ورود به بیمارستان مشخص شد که مرده است.

 

متهم ردیف اول قتل بروسلی: آسپرین

همان‌طور که قبل‌تر نوشتیم، یک کارشناس پزشکی قانونی ادعا کرد حاصل تحقیقات تیم پزشکی قانونی، واکنش آلرژیک بدن لی به آسپرین و در نتیجه، بروز ادم مغزی، مرگ ورزشکار را به همراه داشته است. اما لی سال‌ها بدون هیچ مشکلی برای دردهای فیزیکی‌اش از آسپرین استفاده کرده بود و هیچ نوع حساسیتی نسبت به این دارو نداشت.

در مورد زندگی و مرگ بروس لی کتاب‌های زیادی نوشته شد، یکی از آن‌ها کتاب بروس لی: یک زندگی به قلم متیو پالی بود. پالی در کتابش ادعا کرده که گرمازدگی علت مرگ اسطور بوده است. اما چطور؟! پالی نوشته که لی چند ماه قبل از مرگش، غدد عرقی زیر بغلش را با جراحی خارج کرده بود، زیرا فکر می‌کرد بیرون زدن این غدد، ظاهرِ هیکل بی‌نقصش را زشت کرده است.

از آن‌جایی که ماه ژوئن گرم‌ترین ماه کشور هنگ‌کنگ بوده، فقدان غدد تعرق در بدن لی باعث بالا رفتن حرارت بدن و ادم مغزی شده بود. او قبل از بروز سردرد در منزل بتی در حال تمرین یک صحنه رزمی بود و فعالیت بدنی زیادی داشت، دقیقا بعد از این فعالیت بود که سرش درد گرفت، قرص خورد، خوابید و دیگر از جایش بلند نشد.

بروس لی

حشیش وارد می‌شود

اما پیتر وو همان دکتری که بروسلی را بعد از اولین تشنج مغزی که حدود ۳ ماه قبل از مرگش رخ داد معاینه کرده بود، پرده از حقایق دیگری برداشته است. وو می‌گفت: «بروس در شرایط بسیار وخیمی قرار داشت. ما مقدار زیادی حشیش از شکمش استخراج کردیم. در نپال مواردی از مشکلات عصبی ناشی از مصرف حشیش به ویژه ادم مغزی وجود داشته است. بروس گفت که حشیش را می‌جویده، زیرا تحت فشار زیادی بوده.»

دکتر دونالد لنگ‌فورد پزشک شخصی «بروس لی» در مورد لحظات پس از مرگ بیمار مشهورش چنین به خاطر می‌آورد که « چند ثانیه پس از مرگ لی، پزشکان بدن او را معاینه کردند و شخصی خواست که مصرف حشیش در گواهی رسمی فوت نادیده گرفته شود.» همین درخواست باعث شد تا دکتر دونالد تیر متخصص موادمخدر در دادگاه معروف مربوط به مرگ بروسلی با این جمله معروف شهادت دهد: «حشیشی که در معده بروسلی یافتیم به اندازه یک فنجان چای در مرگ او تاثیرگذار بود.»

لنگ‌فورد می‌گوید: «آن‌ها فقط می‌خواستند توضیحی ارائه دهند که از نظر اجتماعی موجه باشد. مقامات هنگ‌کنگ می خواستند از ایجاد شرمساری در مورد یک قهرمان ملی جلوگیری شود.»

بروس لی

انفجار تئوری‌های توطئه، ۲۰ سال بعد پس از مرگ بروسلی

علت مرگ بروسلی هنوز هم با قاطعیت مشخص نیست. تئوری‌های مختلف و روایت‌های مختلف همچنان بر دلایل یا جنبه‌های متناقضی تاکید می‌کنند و قضاوت نهایی در مورد چرایی مرگ اسطوره در ۳۲ سالگی بسیار سخت و ناممکن است.

افکار عمومی اگر در مورد مرگ مشکوک لی آرام گرفته و آن را فراموش کرده بود، مجددا داغش در سال ۱۹۹۳ و درست ۲۰ سال پس از مرگ بروس لی با کشته شدن مشکوک پسرش سر صحنه فیلم‌برداری فیلم کلاغ تازه شد.

سر صحنه این فیلم گلوله واقعی جای گلوله مشقی داخل هفت‌تیری کار گذاشته شده بود و در یکی از صحنه‌های تیراندازی، براندون لی ۲۸ ساله که هنگام مرگ پدرش تنها ۸ سال داشت، به شکل تلخ و دردناکی کشته شد تا مجددا بازار تئوری‌های توطئه در مورد دشمنان پنهانی خاندان بروسلی داغ شود.

حالا اگر دل‌تان برای فیلم‌های بروسلی تنگ شد، می‌توانید روی این عکس کلیک کنید و در فیلیمو آثار او را آنلاین تماشا کنید.

تماشای آنلاین فیلم های بروسلی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم