نقد و بررسی سریال دروغ های کوچک بزرگ Big Little Lies

معماهای حل نشده؛ دروغ‌های مصلحتی!

سریال دروغ های کوچک بزرگ Big Little Lies مجموعه‌ای درام به سفارش شرکت HBO محصول سال ۲۰۱۷ است که بر اساس رمانی بر همین اساس که در سال ۲۰۱۴ توسط لیان موریارتی نوشته شده، ساخته و پخش شد. این سریال ساخته دیوید ای.‌کلی ۲ فصل دارد. دروغ‌های کوچک بزرگ در ابتدا یک مینی‌سریال ۷ قسمتی بود که بعد از آن برای ساخت فصل دوم آن تصمیم گرفته شد. بازیگرانی چون نیکول کیدمن، ریس ویترسپون، ‌شیلین وودلی، الکساندر اسکاشگورد، آدام اسکات، زویی کراویتس، جیمز تاپر و… در این سریال بازی می‌کنند.
مرور نظر منتقدان درباره سریال دروغ‌های کوچک بزرگ خالی از لطف نیست.

سریال دروغ های کوچک بزرگ Big Little Lies با امتیاز ۸.۵ از نظر منتقدان IMDB در مجموع برنده ۵۵ جایزه و ۹۹ نامزد جایزه برای این ۲ فصل شده است. جوایزی چون گلدن گلوب برای بهترین مینی سریال و جایزه امی پربیننده‌ترین مجموعه تلویزیونی را کسب کرده است. همچنین نیکول کیدمن برنده جایزه بهترین بازیگر نقش زن در گلدن گلوب برای بازی در این سریال شد.

بهترین سریال‌های خارجی

خلاصه داستان سریال دروغ های کوچک بزرگ

سریال دروغ‌های کوچک بزرگ داستان زن‌هایی است که هرکدام دارای فرزندان کوچکی هستند و به واسطه مدرسه فرزندانشان با یکدیگر آشنا می‌شوند. در ادامه این آشنایی حوادثی رخ می‌دهد که علت عمیق‌تر شدن دوستی بین آنهاست. روز اول مدرسه همه مادرها و پدرها برای بردن فرزندانشان آمده‌اند. معلم کلاس می‌گوید که همه‌چیز خوب بود به‌جز یک اتفاق کوچک. یکی از بچه‌ها به همکلاسی‌اش صدمه زده است. دختربچه به پسربچه تازه‌وارد اشاره می‌کند و می‌گوید که کار او بوده. پسری که با مادر مجرد خود تازه به این شهر نقل مکان کرده‌اند تا زندگی جدیدی را آغاز کنند. روابط بین والدین برای حل این موضوع بسیار پیچیده می‌شود و در ادامه داستان یک قتل باعث تحولی در زندگی همگی آنها می‌شود.

نیکول کیدمن در سریال دروغ‌های کوچک بزرگ

نظر منتقدان درباره سریال دروغ‌های کوچک بزرگ

منتقد راجرایبرت دات‌کام

برایان تالریکو | دروغ‌های کوچک بزرگ نشان می‌دهد که چطور عزت‌نفس پایین و کم‌ارزش دانستن خود می‌تواند علت بروز یک بحران شود. این سریال پر از راز‌های شخصیت‌های آن است. دختری تازه‌وارد به شهر با گذشته‌ای که نامشخص است، ماجرای قتلی که حتی هنوز نمی‌دانیم قاتل و مقتولش چه کسانی هستند. حادثه‌ای که در روز اول مدرسه رخ می‌دهد. در پی برملا شدن این رازها نقاب شخصیت‌ها شکسته می‌شود و ما می‌بینیم که آن‌ها چطور درگیر تصمیماتی هستند که در گذشته گرفتند. البته مواردی هم در سریال وجود دارد که بسیار سطحی است و ارزش پرداختن نداشته، اما آن‌قدر شما از بازی بازیگران این سریال لذت می‌برید که دیگر به آن چند موضوع سطحی اهمیتی نمی‌دهید.

سریال با صحنه‌هایی از بازجویی شروع می‌شود و ما نمی‌دانیم مقتول کیست و در نهایت چه کسی قاتل است و حتی به این فکر می‌کنیم که هیچ‌کدام از آن‌ها قاتل نیست. این سریال زندگی قشری را نشان می‌دهد که زندگیشان، برای همه، بسیار غبطه برانگیز است اما آن‌ها خودشان خوشحال نیستند و همیشه مکالماتشان درباره کار و جای جای مدرسه و … غیره است و دنبال پیدا کردن راهی برای خوشبخت بودن هستند؛ که درنهایت خوشحالی را در موفقیت بچه‌های خود می‌بینند. به همین خاطر اتفاقی که در مدرسه افتاد بسیار پرحاشیه بود. درواقع باعث برانگیختگی نا‌امنی‌های درونی خود آنها شد. حتی نشان داد عزت‌نفس آنها بسته به نگاه دیگران است، آن‌قدر که درگیری بین بچه‌هایشان تا این اندازه آنها را دچار بحران می‌کند.

لارا درن در سریال دروغ‌های کوچک بزرگ

منتقد بوستون هرالد

مارک پریگارد | سریال دروغ‌های کوچک بزرگ شما را با آدم‌های پرمدعا و غیرقابل‌تحمل روبه‌رو می‌کند و بعد از مدتی آن‌ها برای شما دل‌چسب می‌شوند. صادقانه بگویم با دیدن سکانس‌های اول فکر می‌کردم که واقعا چگونه این قسمت را تا انتها ببینم چه برسد به‌کل سریال ولی ناگهان دوتا از بچه‌ها با یکدیگر درگیر می‌شوند و دختربچه‌ای با کبودی روی گردنش پسری را مقصر نشان می‌دهد که او منکر این اتفاق است. معلم کلاس به طرز ناشیانه‌ای باعث درگیری بین والدین می‌شود. به همین سادگی جدالی بین مادرها شکل می‌گیرد. این یک شروع فوق‌العاده است که نشان می‌دهد یک‌سو تفاهم و یا درگیری کوچک چطور می‌تواند یک جامعه را درگیر کند و آن زندگی‌های فوق‌العاده چگونه ناگهان متلاشی می‌شوند.

منتقد روزنامه اورگنین

کریستی ترنکوئیست | ساختن فصل ۲ سریالی که بر اساس کتاب نوشته شده بسیار کار دشواری است. خوشبختانه سریال دروغ‌های کوچک و بزرگ درباره ماجراجویی یا داستانی فانتزی نبود. چیزی که فصل اول را بسیار دیدنی کرده بود، اشاره درست و دقیق به روابط زن‌ها و درگیری‌های بین آن‌هاست و اینکه چگونه فاصله طبقاتی، فشار اجتماعی و احساس گناه می‌تواند تبدیل به یک گره و معضل شود. درک درست و توجه به مسائل روان‌شناختی در فصل دوم بسیار هوشمندانه بود و باعث جذاب شدن این فصل شد. شخصیت‌های این سریال به‌جای مبارزه در جنگ‌های حماسیِ تخیلی و درگیری‌های فانتزی در نبردهای بین ظلم و ستم، با چالش‌ها و استرس‌های قابل درک، دست‌وپنجه نرم می‌کنند که جنس مشکلاتشان برای بیننده کاملا قابل لمس است.

نیکول کیدمن در سریال دروغ‌های کوچک بزرگ

منتقد آتلانتیک

سوفی گیلبرت | فصل دوم سریال دروغ های کوچک بزرگ به همان اندازه که سرگرم‌کننده است به مسائل روان‌شناختی نیز می‌پردازد. با دیدن فصل ۲ این سریال دیگر نمی‌توان انکار کرد که دروغ‌های کوچک بزرگ بهترین داستان روان‌شناختی سال‌های اخیر را به نمایش می‌گذارد. با اضافه شدن اندرا ارنولد به تیم کارگردانی و مریل استریپ به جمع بازیگران واقعا دیگر چه چیزی کم است؟ ریشه آسیب‌های روانی از کجاست؟ چه زخم‌هایی اگر درمان نشوند به خشم تبدیل می‌شوند؟ این سریال صحنه به صحنه شکل‌گیری طرح‌واره‌های روانی و گاهی زخم‌های جبران نشدنی که دیگران ناخواسته به هم می‌زنند را نشان می‌دهد. حالا شخصیت‌های اصلی به‌واسطه مرگ پِری باهم رابطه نزدیکی پیدا کرده‌اند، ولی در نهایت هرکس دردهای خودش را به‌تنهایی به دوش می‌کشد.

بنر سریال دروغ‌های کوچک بزرگ

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم