رکوردزنی سریال نیسان آبی پاسخی به نقدهای عجولانه و نادیده

ای کاش عجله نمی‌کردید!

قسمت اول نیسان آبی با ۲۸ میلیون و ۷۶۵ هزار و ۲۷۴ دقیقه تماشا در یک هفته؛ رکورد سریال‌های فیلیمو را شکست

سریال نیسان آبی عنوان تازه‌ترین مجموعه طنز عرضه شده در شبکه نمایش خانگی است که به‌صورت اختصاصی از همین هفته پخش آن از سامانه فیلیمو آغاز شده است. سریالی به کارگردانی منوچهر هادی که به‌واسطه پرکاری در میدان سریال‌سازی خانگی، همواره یکی از چهره‌های خبرسازی و پرحاشیه در این عرصه هم بوده است. شاید همین سابقه سبب شد که پس از انتشار پیش‌خبرهای اولیه درباره سریال نیسان آبی شاهد واکنش‌های عجیبی از جنس پیش‌داوری و قضاوت عجولانه درباره این مجموعه در فضای رسانه‌ای و مجازی باشیم.

در حالی اولین قسمت از سریال نیسان آبی صبح چهارشنبه بر روی پلتفرم فیلیمو قرار گرفت که این سریال از هفته گذشته و با انتشار یک پوستر، مورد برخی قضاوت‌های عجولانه قرار گرفته بود!

همه چیز درباره سریال نیسان آبی

وضعیت تولید و پخش دو سریال دل و گیسو طی سال‌های اخیر، به‌واسطه انتقاداتی که نسبت به کیفیت این دو مجموعه از سوی برخی مخاطبان مطرح می‌شد و حاشیه‌هایی که با اظهارنظر برخی عوامل این دو مجموعه رقم خورد، منوچهر هادی را به چهره‌ای پرحاشیه در جریان تولید مجموعه‌های شبکه نمایش خانگی بدل کرد. به استناد همین انتقادات و حواشی هم برخی پس از انتشار خبر توزیع نیسان آبی این پروژه را از پیش شکست‌خورده توصیف کرده و حتی پا را فراتر گذاشتند و اصل سفارش جدید یک مجموعه نمایشی به او را زیر سوال بردند.

جالب اما این بود که طرح‌کنندگان این انتقاد به این نکته توجه نداشتند که هادی به‌فرض قبول شکست در دو تجربه اخیر ملودرام در شبکه نمایش خانگی، هم تجربه موفق عاشقانه را در همین فضا در کارنامه خود دارد و هم مهمتر از آن در زمینه ساخت آثار کمدی و طنز در قالب فیلم سینمایی با آثاری همچون آینه بغل و رحمان ۱۴۰۰ از موفق‌ترین کارگردانان سینمای ایران در سال‌های اخیر بوده است.

یکتا ناصر و بهناز جعفری در سریال نیسان آبی

واقعیت این است که نیسان آبی بیش از آنکه با تجربه‌های ملودرام منوچهر هادی در شبکه خانگی در ارتباط باشد، یک کمدی خانوادگی از جنس آینه بغل و رحمان ۱۴۰۰ است و از این زاویه می‌توان در انتظار موفقیتی دیگر در کارنامه هادی بود. واقعیتی که نمایش قسمت نخست سریال نیسان آبی آن را برای بسیاری روشن کرده و عیار انتقادات درباره صدور حکم شکست برای این مجموعه را عیان‌تر از قبل کرده است.

اما انتقادات عجولانه علیه نیسان آبی محدود به کارنامه منوچهر هادی نبود و برخی به استناد پوستر منتشرشده از این مجموعه و گریم دهه شصتی بازیگران اصلی،‌ این مجموعه را در کنار تجربه‌های مشابه کارگردانان دیگر در حوزه فیلم و سریال برای خلق موقعیت‌های کمدی با استفاده از ظرفیت نوستالژی دهه ۶۰ قرار دادند و تلاش برای بهره‌گیری از این فرمول به‌زعم خود نخ‌نما شده را بهانه‌ای برای تاختن به نیسان آبی قرار دادند.

پخش اولین قسمت از سریال اما بهترین پاسخ به این انتقادات بود. واقعیت این است که داستان محوری نیسان آبی اساسا ارتباطی با حال و هوای دهه ۶۰ ندارد و موقعیت و شخصیت‌های اصلی این مجموعه مربوط به زمان حال هستند. گریم‌های دهه شصتی بازیگران اصلی هم مربوط به فلاش‌بک‌هایی است که در داستان تعبیه شده تا گذشته شخصیت‌ها روایت شود و شوخی با حال و هوای آن سال‌ها هم محدود به همین بخش‌های مجموعه است و تم و موضوع اصلی سریال اساسا چیز دیگری است.

جالب است بدانید قسمت اول «نیسان آبی» با ۲۸ میلیون و ۷۶۵ هزار و ۲۷۴ دقیقه تماشا فقط در یک هفته، رکورد جدیدی در جذب مخاطب در قسمت اول را به نام خود ثبت کرده است. این رکورد پیش از این در اختیار سریال «آقازاده» بود.

در مجموع با آغاز پخش سریال نیسان آبی اصلی‌ترین ملاک برای ارزیابی توفیق یا عدم توفیق آن میزبان همراهی مخاطبان با آن است. هنوز برای قضاوت در این باره زود است. باید منتظر پخش قسمت‌های بعدی بمانیم، آن موقع راحت‌تر می‌توان درباره برخی قضاوت‌های عجولانه طی هفته‌ای که گذشت، سخن گفت.

بنر فیلم نیسان آبی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

5 نظر
 1. مهتاب می‌نویسد

  نکته مثبت سریال موسیقی تیتراژ موسیقی متن فوق العاده ای هست که آریا عظیمی نژاد عزیز و هنرمند ساختن، ازشون ممنونم. استادن تاج سرن

 2. علی شبانکاره می‌نویسد

  ازدیدگاه من بزرگترین اشتباه این سریال بزرگ کردن بیدلیل و شاید در پشت پرده بادلیل آقای هاشم پور است چرا دراین سریال یک هنرپیشه معمولی را که سابقه چندان جالب و هنرمندانه ای در کارنامه ندارد اینقدر مهم و بزرگ نشان داده اند اینگونه بنظر میرسد که این سریال با سفارش جمشید هاشم پور و صرفا فقط برای تبلیغ از وی تهیه شده تکیه زیادی بر واژه هایی مانند سلطان و غیره برای مهم نشان دادن یک بازیگر درجه دوم بجز تبلیغ سفارشی هبچ دلیل دیگری بر ذهن بیننده نمیآورد ،،،چرا جمشید هاشم پور آنهم زمانیکه پیر شده و کار آیی تجارتی در فیلمهای سطح پایین تجارتی دهه هفتاد و شصت که تقلیدهای خنده دار از استالونه در اپیزودهای اولین خون دراین سریال اینقدر مهم جلوه گر شده ؟

 3. عرفان می‌نویسد

  همه موفقیت این سریال بازی درخشان و بیادماندنی حسین یاری هست
  حسین یاری با اختلاف ستاره سینمای ایران

 4. فقط حسین یاری می‌نویسد

  فوق العاده تر از حسین یاری تو عمرم ندیدم❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 5. فقط حسین یاری می‌نویسد

  همه‌ی موفقیتش به خاطر حسین یاری هست
  چقدر تو عالی هستی حسین