همه چیز درباره سریال دیدن SEE

وقتی بینایی گناهی بزرگ است

سریال دیدن جزو پربیننده‌ترین سریال‌ها در روز اول پخش از طریق اپل تی‌وی بود و این درام کاملا هوشمندانه سعی در توضیح واقعه در ابتدای داستان ندارد. ولی زیرنویس‌ها مستقیما وارد عمل شده و داستان را توضیح می‌دهند. این داستان ماجرای صد‌ها سال بعد است اما می‌بینیم که بشر به صورت قرون وسطایی زندگی می‌کند و این ماجرا از زمانی شروع شده که ویروسی در قرن ۲۱ همه را به جز چند میلیون نفر از بین برده‌ است.

داستان سریال دیدن درباره چیست؟

«در آینده‌ای دور، زمانی که نسل بشر به علت بیماری ناشناخته بینایی خود را قرن‌هاست که از دست داده و آن زمان که او مجبور به پیدا کردن روش‌های‌ جایگزین برای زندگی کردن، تعامل و شکار برای بقاست، تولد دوقلویی بینا تمام زندگی آن‌‌ها را به چالش می‌کشد…» این خلاصه داستانی است که از سریال دیدن یا SEE منتشر شده و حالا در پایان فصل دوم، داستان پیچیده‌تری دارد.

شروع داستان زمانی است که در محدوده‌ای کوهستانی، قبیله‌ای زندگی می‌کند و کودکی بینا از پدری نامعلوم به دنیا می‌آید. پدر خونی جرلامارل فراری و توسط ملکه قبیله‌ کانه به جرم بینایی تحت تعقیب است. اخبار مربوط به فرزندان جرلامارل به سرعت پخش شده و باعث می‌شود که جادوگران برای به‌دست آوردن و شکار این فرزندان جوان و دارای توانایی برتر دست به کار شوند. بابا‌ووس باید از خانواده و قبیله‌اش در مقابل ارتش ملکه محافظت کند.

 

یک فانتزی وحشیانه قرون وسطایی

داستان دیدن حماسه‌ای است درباره روابط متزلزل و خشونتی غریزی، که پشت تمدن امروزی پنهان شده است. زمزمه‌ای در پس داستان شنیده می‌شود که البته از نظر بینندگان مضحک است اما با وحشیگری بدوی و درون‌مایه عرفانی سفارشی شده است. همه این‌ها در واقعیتی موازی در حال وقوع هستند در جایی در جهان که نابینایی معلولیت محسوب نمی‌شود.

این یک پیام ظریف در پس‌زمینه داستان است که بشر برای به دست آوردن علم به طبیعت آسیب می‌زند و این طبیعت است که در نهایت پیروز می‌شود. همچنین در تمام طول فیلم نماهایی از طبیعت بکر در پس‌زمینه داستان می‌بینیم که تاییدی بر برتری طبیعت بر انسان است. سریال «دیدن» وقتی بهترین گانگستر یاغی دیگری را معرفی می‌کند در ابتدا شما می‌توانید بگویید که این نیز اثر دیگری از استیون نایت است یا وقتی موموا با دشمن دیگر برای محافظت از قبیله‌اش روبرو می‌شود، این داستان برای شما تکراری به نظر می‌رسد. باباووس عصای چوبی تیزی دارد که با آن از خود محافظت می‌کند و دو روش منحصربه‌فرد برای کشتن افراد دارد. این صحنه‌ها به‌اندازه کافی هیجان‌انگیز هستند و خون پاشیده شده به لنز دوربین جبران نابینایی طولانی‌مدت حاکم بر فیلم را می‌کند.

به امید اینکه در فصل‌های بعد روایتی با شکوه تر از دل این ظاهر خام روایت شود. مخصوصا داستان ملکه‌ای بی‌رحم که تعاملاتش با موموا که چیزی شبیه بازی تاج‌وتخت است، بسیار در ادامه داستان تاثیر گذار خواهد بود.

جیسون موموا در سریال دیدن
نام‌های استفاده شده در داستان، آلکنی و کانزوا نام مکان‌هایی واقعی در غرب پنسیلوانیا هستند

نظر منتقدان درباره سریال دیدن SEE

نگاه گاردین به سریال دیدن

جک سیل در ‌گاردین درباره سریال دیدن See می‌نویسد: «استیون‌نایت نویسنده پیکی بلایندر، فانتزی‌ای وحشیانه و مملو از خون و خونریزی، که اغلب نیز خنده‌دار است، را برای ما به ارمغان می‌آورد آن‌هم در دنیایی که همه کور هستند. بازماندگان نه تنها نا‌بینا مانده‌اند بلکه به نسل بعد از خود نیز این نابینایی را به ارث دادند که در نهایت هم به این باور می‌رسند که بینایی افسانه‌ای بیش نیست و همچنین انسان‌ها، راه‌های دیگری برای تعامل و بقا پیدا کرده‌اند.»

این دیگر نظر بینندگان است که بپذیرند یک نابینا می‌تواند این کارها را انجام دهد یا خیر. اگرچه که بهتر است کمی منعطف باشیم وقتی که به عنوان ضعف بازیگری بیان می‌شود که بازیگر بینا کاملا واضح به شخصی که با او صحبت می‌کند نگاه می‌کند و حس نابینایی را به تماشاگر منتقل نمی‌کند اما نمی‌توان آن بخش از صحنه‌هایی که مبارزه تن‌به‌تن است و از آن‌همه مشت و دویدن‌ها دقیق بدون خطا چشم‌پوشی کرد.

بهتر آن بود که قبل از ورود به ماجرا دریابیم این جامعه چگونه معاشرت می‌کنند، عبادت می‌کنند، سیستم قانون‌گذاری و حمل‌ونقل چگونه است و به تصویر کشیدن این موضوعات قطعا بسیار جذاب می‌بود. اما این اخطاری جدی و ضعف بزرگی برای سریال است. دیده نشدن توانایی بشریت برای ابراز علاقه بین افراد بسیار ما را خشمگین کرده ولی در نهایت ما در پس داستان بسیار متاسف هستیم که بطری‌های پلاستیکی از معدود اشیاء به‌جامانده در طول تاریخ است.

نظر ایندی واییر

جیسون موموا از طریق عجیب‌ترین سریال اپل تی‌وی مسیر رسیدن به موفقیت خود را کوتاه می‌کند. صحنه‌هایی در فیلم هست که هیچ توضیحی برای آن‌ها وجود ندارد و نمی‌توان گفت که در ۳ قسمت ابتدایی است و در آینده این ضعف‌ها پوشش پیدا می‌کنند. انتخاب‌های استیون نایت خالق و نویسنده اثر هرچقدر هم عجیب‌و‌غریب باشد به ندرت می‌توان دریافتی آخرالزمانی از داستان داشت یا حتی جهان جدیدی را که ساخته است باور کرد.

رئیس قبیله جیسون موموا در نقش باباووس در میان شکارچیان قبیله جنگجویی بی‌بدیل است که در بدو ورود با یک تازه وارد دوست می‌شود و ازدواج می‌کند و سرنوشت آنها به هم متصل می‌شود. در ادامه جنگی رخ می‌دهد. وقتی ارتش آلکنی با دشمن خود روبه‌رو می‌شود آن‌ها با زبان اشاره و آواها باهم ارتباط برقرار می‌کنند و حتی با ضربه زدن سلاح خود به سنگ، جنگ را آغاز می‌کنند. قبل از آن باباووس سخنرانی می‌کند که نیمی انگلیسی و نیمی دیگر مزخرفات ساختگی زبان آن دنیای جدید است و در ادامه صحنه‌هایی از جنگ و قتل‌عام و صحنه‌هایی از طبیعت بکر به نمایش می‌گذارد و شبیه به این سناریو در تمام داستان سکانس‌هایی مشابه می‌بینیم. با تمام این سناریو و صحنه‌ها باز تمام این داستان احمقانه به نظر می‌رسد. فقط می‌توان به نقش‌آفرینی هنرمندانه جیسون موموا اشاره کرد که کمی این داستان را باور‌پذیر می‌کند.

نقد یو‌اس‌آ تودی بر سریال SEE

رسانه‌های جاری تمام تلاش خود را می‌کنند تا از درون See شاهکاری شبیه بازی تاج و تخت به نمایش بگذارند و متاسفانه در این فانتزی بلند پروازانه نا‌موفق‌اند. دنیایی که این مجموعه به نمایش می‌گذارد فانتزیی است از دنیایی که نابینایان خلق می‌کنند و متاسفانه داستان در فصل اول نتوانست بلندپروازی تولیدکننده را اغنا کند.

شما بعد از دیدن این سریال حس می‌کنید که تمام این داستان در یک فیلم دوساعته نیز قابل پخش بود. در این سریال صحنه‌هایی است نامفهوم مبنی بر اینکه دعا رابطه‌ای مستقیم با روابط عاطفی دارد که موضوعی مخاطره‌آمیز و فاقد ارزش قصه‌گویی است.

جیسون موموا در سریال دیدن

نظر تی‌وی‌گاید درباره سریال دیدن

این اشتباه بزرگی برای اپل تی‌وی بود که نامی برای این مجموعه انتخاب کند که خود را در معرض این سطح از انتقاد قرار دهد. نامی مناسب شاید برای این مجموعه عناوینی این‌چنینی باشد؛ چیزی نمی‌بینم، دیدن چیزی دیگر، متنفرم از دیدنش!

این مجموعه آخرالزمانی به سبک سریال بازی تاج‌وتخت داستان حماسی دیگری را به تصویر می‌کشد که این نکته را نادیده می‌گیرد که موفقیت اصلی سریال بازی تاج‌وتخت در ابتدا داستان قوی و نقش‌آفرینی بازیگرانش است، نه حماسی بودن آن! داستان و بازی در سریال دیدن بسیار ضعیف است. دیالوگ‌های سنگین اساطیری کسل‌کننده و گاه کوته‌فکرانه و همچنین تلفظاتی شبیه بازیگران تئاتر است. هیچ‌چیز این سریال جالب نیست.

شخصیت‌پردازی ضعیف، صحنه‌های اکشن خشونت‌آمیز که به‌جای خون مصنوعی از خون سنجاب استفاده شده است، نهایت تلاش این مجموعه برای نشان دادن بی‌رحمی و رذالت است. لباس‌ها همه زیبا هستند و پر از خز‌های فاخر اما بعد به یاد می‌آوریم که آنجا همه تماما کورند و عملا این لباس‌ها ارزش زیبا‌شناسی نباید داشته باشند. در این داستان به نظر می‌رسد که بازیگران هر وقت لازم باشد کور هستند و قوانین به‌صورت جسته‌گریخته اجرا می‌شود. مثلا صدای گریه نوزاد را از چند کیلومتری می‌شنوند ولی صدای پای کسی را پشت آنها روی پل می‌دود نمی‌شنوند! همچنین مسئله محرم بودن آدم‌ها باهم کاملا تقلیدی از بازی تاج‌وتخت است. و البته نکات قابل توجهی هم در فیلم هست مثل توجه به وجود پلاستیک و باقی ماندن آن در طبیعت و نمایش صحنه‌هایی زیبا از طبیعت کانادا که پیام قابل توجهی را در بر دارد.

 

فهرست بازیگران و عوامل سریال دیدن

این سریال مجموعه‌ای علمی- تخیلی به نویسندگی استیون نایت وکارگردانی فرانسیس لارنس از محصولات اپل تی‌وی است.
از بازیگران فیلم می‌توان به جیسون موموآ در نقش باباووس، رهبر قبیله آلکِنی، الفری وودارد در نقش پاریس، که فردی خردمند از اعضای قبیله آلکِنی و هرا هیلمار در نقش ماگرا تازه ‌وارد به قبیله و مادر کوفون و هانیوا می‌توان اشاره کرد.

 

هزینه تولید سریال SEE

سریال دیدن با هزینه ۱۵ هزار دلاری برای هر قسمت تاکنون در ۲ فصل ۸ قسمتی ساخته شده است و نامزد بهترین سریال اکشن در مراسم جوایز سینمایی تابستان IGN 2019 و برنده بهترین عنوان در جشنواره فیلم SXSW 2020 بوده است. این سریال ۸ امتیاز از منتقدان گرفته و داری امتیاز ۷.۶ از نظر بینندگان در IMDB است.

بنر سریال دیدن یا See

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم