یادداشت کتایون کیخسروی درباره مینی سریال جدید زمان (Time) | مسئولیت انتخاب

مینی سریال زمان با بازی درخشان شان بین و استیون گراهام، کانسپت انتخاب و مسئولیت و تاوان را به بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن نشان می‌دهد.

مینی سریال زمان در قالب یک داستان نه‌چندان تازه درباره‌ دوره‌ محکومیت یک مرد در زندان، به برداشتی نو از مفهوم زمان می‌رسد. اگر همه‌ی فیلم‌ها و سریال‌های با مضمون زندان و زندانی به دوران حبس، مکافات، راه فرار و شرح خلافکاری‌های داخل زندان می‌پرداختند، زمان در قالب یک داستان نمادین، سرنوشت دو مرد را به شیوه‌ای موازی پیش می‌برد و اهمیت انتخاب‌های انسانی در طی «زمان» را برجسته می‌کند.

شخصیت اصلی، مارک کابدن، معلمی است که در اثر می‌خوارگی به صورتی ناخواسته فردی را زیرگرفته و به چهار سال زندان محکوم شده. در طرف دیگر، اریک مک‌نالی به‌عنوان افسر ارشد زندان قرار دارد که فرزندش در زندانی دیگر دوران محکومیتش را می‌گذراند. لقب او بین زندانیان، رئیس است. مارک در جبهه‌ خیر قرار دارد و به خاطر اشتباهش در جایگاه شر در میان اشرار قرار گرفته و اریک در جایگاه  نگهبان شر، به خاطر غرور بالایش در نهایت زندانی می‌شود.

استیون گراهام و شان بین در نمایی از مینی سریال زمان محصول 2021

در واقع، این دو کاراکتر و نمودار تغییرشان، دو وجه یک چهره‌ واحد انسانی را بازنمایی می‌کنند. مارک کم‌کم از میان سیاهی راه خود را و نور شخصی‌اش را بازمی‌یابد و در نهایت، به حرف قلدرهای زندان گوش نمی‌دهد. اما اریک کم‌کم پوسته‌ اقتداری ظاهری‌اش کنار می‌رود و به خاطر فرزندش، ترس‌هایش بر منطقش چیره می‌شوند و تمکینش موجب دستگیری‌اش می‌شود. از نقطه‌نظر روانی، آن رویدادهایی که مطمئنیم برایمان پیش نمی‌آید در جلوی پایمان قرار می‌گیرند تا رشد کنیم؛ حالا می‌توانیم اسیر وجوه تیره شویم و یا در دل تاریکی شمع شناخت را روشن کنیم.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سریال، روبرو شدن شخصیت‌ها با سویه‌هایی است که کمتر آن را دیده‌اند. مارک که گمان می‌کند ترسو و ضعیف است و مشتهایش به دست خلافکار بزرگ زندان مانند نوازش می‌مانند، در نهایت قهرمانانه‌ترین تصمیمش را می‌گیرد و به قیمت نابودی، با شجاعت روی اصول خود پافشاری می‌کند. اما اریک که دوست دارد خودش را قدرتمند نشان دهد و بدون درک سویه‌های انسانی زندانی‌ها با غرور و تبختر آن‌ها را هدایت می‌کند، در نهایت با شرمگینانه‌ترین رویداد ممکن به‌سان آدمی ضعیف لباس پلیسش تبدیل به لباس زندانی می‌شود. آنجایی که دو مرد در پایان داستان در کنار هم نشسته‌اند، نتیجه‌گیری کل قصه رقم می‌خورد: یکی نادم و پریشان و ضعیف به سوی آینده‌ای نامعلوم می‌رود و دیگری، پخته و روشن و شجاع برای جبران خطاهایش پا به بیرون می‌گذارد. مارک بزرگترین تاوان ممکن را با مرگ پدرش می‌دهد. فقدان پدر و عدم حضور مارک در اثر خطای هم‌سلولی‌اش دردناک‌ترین بخش سریال را رقم می‌زند. کانسپت انتخاب و مسئولیت و تاوان به بی‌رحم‌ترین شکل ممکن در این بخش خودش را نشان می‌دهد. بازی‌های زوج اصلی (شان بین و استیون گراهام) درخشان است و سریال با ترسیم ناتورالیسم چرک زندان، تماشاگر را به عمق دوزخ تاوان انتخاب پرتاب می‌کند.

مینی سریال زمان به زیبایی می‌تواند مرزهای میان مفاهیم را ترسیم کند؛ تناقض‌ها و پیچیدگی‌های انسان و انتخاب‌هایش را در قالب یک داستان آشنا بیان کند و با پیچ‌های ظریف و شخصیت‌پردازی درستش نشان دهد می‌توان در دل یک اثر، جریان اصلی مفاهیم روان را به سادگی بیان کرد و برای تعالی و رشد  مخاطب قدمی به پیش گذاشت.

مینی سریال جنایی زمان محصول ۲۰۲۱ شبکه بی‌بی‌سی ۱، نوشته جیمی مک‌گاورن و کارگردانی‌شده توسط لوییس آرنولد با نقش‌آفرینی ستارگانی چون شان بین و استیون گراهام هم‌اکنون بر روی فیلیمو قابل تماشاست.

تماشای مینی سریال زمان

۳۵ نمونه از بهترین سریال های خارجی ۲۰۲۱

۱۰ فیلم پلیسی جذاب تا سال ۲۰۲۱

بهترین فیلم های جنایی تا سال ۲۰۲۱


نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم