بررسی انیمیشن Wish Dragon یا ویش دراگون | علاءالدین به شانگهای می‌رود

در انیمیشن Wish Dragon پسری نوجوان، صاحب قوری جادویی می‌شود که اژدهای درون آن باید سه آرزویش را برآورده کند. تماشای این اثر برای هر یک از ما می‌تواند تداعی کننده داستان علاء الدین باشد، همچنین ماجرایی سرگرم کننده برای کودکان است.

در انیمیشن ویش دراگون، جان چو این‌بار در نقش اژدهایی به نام لانگ ظاهر شده و در اجرای خود از رابین ویلیامزِ الهام‌بخش، پیروی کرده است. انیمیشنی که درباره آن صحبت می‌کنیم روایتگر داستان پسر نوجوانی است که لانگ را از یک قوری جادویی آزاد می‌کنند. برای نقد و بررسی انیمیشن Wish Dragon با فیلیمو شات همراه باشید.  


بهترین انیمیشن های جهان تا سال ۲۰۲۱


دین و دراگون در انیمیشن Wish Dragon

در انیمیشن اژدهای آرزوها پسری نوجوان، صاحب یک قوری جادویی می‌شود که اژدهای خسته درون آن باید سه آرزویش را برآورده کند. مخاطب این فیلم کودکان هستند، اما هرکسی، در هر سنی، با دیدن آن به یاد علاءالدین (Aladdin) شرکت دیزنی می‌افتد. انگار که جدیدترین انیمیشن نتفلیکس همان علاءالدین در شانگهای است. جان چو به‌جای ویش دراگون صحبت می‌کند و تحت تأثیر رابین ویلیامز است که در انیمیشن ۱۹۹۲ دیزنی به‌جای جینی پرحرف (غول چراغ) صحبت می‌کرد. اما بدون آهنگ‌های جذاب و استقبال نسل‌های مختلف، این انیمیشن چیزی بیش از فیلمی برای مقایسه شدن با نسخه قدیمی خود نیست.


کالکشن فیلم های دیزنی در فیلیمو شات


دین (با بازی جیمی وانگ) کودکی مهربان و خیال‌‌پرداز است. در آغاز داستان، او در مدرسه با لینای خرابکار دوست می‌شود؛ نقش لینا را ناتاشا لیو بوردیزو بازی می‌کند. پس از آن، در یک سکانس مونتاژی می‌بینیم که این دو به بهترین دوستان یکدیگر تبدیل شده‌اند تا زمانی‌که پدر لینا او را از آن محله محقر بیرون می‌برد و به او می‌گوید:‌
«ما می‌تونیم به سمت زندگی بهتری حرکت کنیم و باید این رو پشت‌ سر بذاریم.»

از اینجا، فیلم یک داستان فولکلور را دنبال می‌کند. انیمیشن Wish Dragon در برخی دقایق، به شکلی آشکار به علاء‌الدین ارجاع می‌دهد. مثل وقتی‌که لانگ خودش را با سر‌وصدای زیادی درون قوری فسقلی‌اش جا می‌کند؛ همچنین بدیهی است که باید منتظر سکانس پرواز دین و لینا به کمک اژدها باشیم.

بزرگ‌ترین ایراد داستان به کاراکتر لانگ مرتبط است؛ او کسی است که قرار است آرزوهای دین را برآورده کند. لانگ، برخلاف جینی علاءالدین، یک داستان پیش‌زمینه جذاب انسانی دارد و قوس شخصیتی تعریف‌شده‌ای را دنبال می‌کند. البته، در انیمیشن Wish Dragon غیاب آهنگ‌های جذابی مانند دوستی مثل من (Friend Like Me) از رابین ویلیامز احساس می‌شود. بخشیدن عمقی انسانی و احساسی به اژدها کم‌ترین کاری است که این فیلم به کارگردانی کریس اپلهانس انجام می‌دهد.

درنهایت، داستان ویش دراگون اگرچه در جغرافیایی متفاوت روایت می‌شود، نمی‌تواند جهان ویژه خود را خلق کند.

تماشای انیمیشن Wish Dragon

منبع: NyTimes

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم