نقد و بررسی سریال ذائقه شیرین یا Sweet Tooth | استعاره‌ای قدرتمند از زندگی در دروان کرونا

سریال Sweet Tooth با تعادلی دلچسب میان شیرینی و تلخی، افسانه‌ای کودکانه است که برای آدم‌های بالغ نیز مناسب محسوب می‌شود؛ سریالی ملموس که بی‌شک تا مدت‌ها در خانه اول ذهن باقی می‌ماند.

سریال ذائقۀ‌ شیرین یا Sweet Tooth با تعادلی دلچسب میان شیرینی و تلخی، افسانه‌ای کودکانه است که برای آدم‌های بالغ نیز مناسب محسوب می‌شود؛ سریالی که شاید حیرت‌انگیز نباشد اما به کمک شیمی تأثیرگذار رابطۀ میان کریستین کانوری و نانسو آنوزی قدرت خود را تا انتها حفظ می‌کند. برای نقد و بررسی سریال ذائقۀ‌ شیرین یا Sweet Tooth با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱

۳۵ نمونه از بهترین سریال های خارجی ۲۰۲۱ماجرای سریال Sweet Tooth از این قرار است که ویروسی کشنده تمام سیاره را فرا گرفته است. گاس (با بازی کریستین کانوری)، دورگه‌ای نیمه‌انسان-نیمه‌گوزن است که در جنگلی دورافتاده بزرگ شده؛ او با یکی از بازیکنان سابق فوتبال ایالات‌متحده به نام جپرد (با بازی نانسو آنوزی) ملاقات می‌کند. سپس آن دو با یکدیگر همراه می‌شوند و برای پیداکردن خانوادۀ گاس به دنیای گسترده‌تر بیرون سفر می‌کنند.

جیم مایکل سازندۀ سرمای ژوئیه (Cold in July‎) و بث شوارتز سازندۀ دو مجموعۀ افسانه‌های فردا (Legends of Tomorrow) و کماندار (Arrow) سازندگان سریال پیش رو هستند. این سریال قصه‌ای افسانه‌ای و پسارستاخیزی دارد که بر اساس مجموعه کتاب‌ کمیک دی‌سی از جف لمیر ساخته شده است. انتشارات ورتیگو (زیرمجموعۀ دی‌سی) این مجموعه کمیک را در ۴۰ قسمت و در فاصلۀ سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ منتشر کرد. البته به‌تازگی سری جدید این مجموعه نیز در دست انتشار است. این سریال سبک وحشت قدرتمند مایکل را با لحظه‌های جذاب و فریبندۀ جهان اسپیلبرگ ترکیب می‌کند؛ نتیجۀ کار سریالی پادآرمانشهری و بازیگوشانه است که برای هر دو دستۀ مخاطب کودک و بزرگسال جذابیت دارد.

کریستین کانوری در نمایی از سریال ذائقه شیرین


داستان پیش‌زمینۀ سریال Sweet Tooth با مقدمه‌ای به سبک بزرگ‌کردن آریزونا (Arizona Raisin) به‌شکلی جذاب ترسیم می‌شود. در کنار پیدایش غیرقابل توضیح دورگه‌های نیمه‌انسان-نیمه‌حیوان، ویروسی ناشناخته نیز جهان را فراگرفته است. در عین حال، مشخص نیست آیا این دورگه‌ها باعث به‌وجودآمدن ویروس شده‌اند یا برعکس؛ این نکته یکی از رمزورازهای بزرگ قرن بیستم است. به همین دلیل، انسان‌ها از روی ترس به شکار می‌پردازند. گاس، معروف به ذائقۀ‌ شیرین، پسربچه‌ای ده‌ساله و نیمه‌گوزن است که در جنگل زندگی می‌کند. توانایی صحبت‌کردن در میان دورگه‌ها امری غیرعادی است. اما گاس این توانایی را دارد و با آدمی تنها به نام جپرد حرف می‌زند. آن دو با یکدیگر سفری را به آن‌سوی طبیعت وحشی شروع می‌کنند. خط دوم داستانی سریال Sweet Tooth بر زندگی شخصی به نام دکتر سینگ (با بازی عدیل اختر) تمرکز دارد؛ او دانشمندی است که مسئولیت پیداکردن دارو برای این ویروس را برعهده دارد. البته این مسئولیت برایش جنبۀ شخصی هم دارد؛ زیرا همسرش رانی (با بازی آلیزا ولانی) علائم بیماری را از خود نشان داده است. خط داستانی سوم ذائقۀ شیرین نیز کارمندی به نام ایمی (با بازی دانیا رامیرز) را دنبال می‌کند.

نمایی از سریال ذائقۀ شیرین


فیلم‌برداری سریال شیرینی خور از سال ۲۰۱۹ در نیوزیلند شروع شد. اما با شیوع پاندمی، تولید آن برای مدتی به بن‌بست خورد. خط اصلی این سریال که دربارۀ زندگی در دوران ویروسی ناشناخته است، حال پس از گذشت بیش از یک سال از شیوع کرونا، تأثیری دوچندان ایجاد کرده. احساس بی‌اعتمادی و تنش در اطراف محلۀ دکتر سینگ ملموس است (منتظر صحنه‌های آزمایش خون به سبک موجود (The Thing) اثر جان کارپنتر باشید)؛ همچنین جامعه با آدم‌های جدیدی که به ویروس مبتلا شده‌اند، با بی‌رحمی برخورد می‌کند. در این میان، هستۀ اصلی سریال در خط داستانی مرتبط به گاس و جپرد قرار دارد. آن دو رابطۀ جالبی دارند؛ به‌گونه‌ای که گاس، جپرد را مرد گنده می‌نامد. رابطۀ میان آن دو به‌شکلی ماهرانه ترسیم شده است: کانوری تازه‌کار حضوری طبیعی و دوست‌داشتنی ‌دارد و آنوزی کهنه‌کار به جپرد وجهی بی‌رحمانه می‌بخشد. ماجراجویی‌های آن دو هریک به‌نوعی هیجان‌انگیز و مسحورکننده‌اند؛ مثلاً پیداکردن پناهگاه برای داشتن زندگی عادی خانوادگی (کشف موسیقی فانک برای گاس بی‌نهایت لذت‌بخش است)، درگیری با ارتش حیوانات و برخورد با گروه نوجوان مبارز حامی محیط‌زیست که از گاس مراقبت می‌کنند، ولی به انگیزه‌های جپرد مشکوک می‌شوند…


بهترین فیلم های علمی تخیلی ۲۰۲۱


ذائقۀ شیرین سریالی با جلوه‌های بصری قدرتمند است. از جمله تصاویر عالی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: صحنه‌ای که ایمی در خیابان به محاصرۀ فیل‌ها درمی‌آید یا زمانی‌‌که شخصی با جفتک انداختن‌های یک اسب جانش را از دست می‌‌دهد. علاوه‌بر این، سریال دربارۀ رابطۀ انسان با محیط و نیاز به پیداکردن خانواده نکاتی را بیان می‌کند و البته همۀ این‌ها را با طنزی بی‌نظیر ارائه می‌دهد؛ طنزی که حتی در عنوان قسمت‌های سریال دیده می‌شود: عناوینی مانند گوزن عجیب لعنتی (Weird Deer Shit) و برای همۀ مردگان متأسفم (Sorry About All The Dead People).
در حال حاضر، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به عنوان استعاره‌ای از دوران پاندمی به‌سرعت در حال فراگیرشدن هستند؛ بنابراین باید بگوییم که سریال Sweet Tooth استعاره‌ای قوی دربارۀ این دوران است.

تماشای سریال ذائقه شیرین

منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم