نقد و بررسی سریال مبارز محصول شبکه نتفلیکس | ببینیم یا نبینیم؟

سریال مبارز در اولین قسمتش به ما نوید یک درام جنایی درگیر کننده را می‌دهد؛ درامی که ازلحاظ احساسی نیز بسیار پیچیده است.

سریال دانمارکی مبارز (با عنوان اصلی Warrior) درامی جنایی است که با جنگ و احساس گناه نیز ارتباط پیدا می‌کند. برای نقد و بررسی این سریال با فیلیمو شات همراه باشید.


لیست بهترین سریال های خارجی جهان در سال ۲۰۲۰
بهترین فیلم های جنایی | خلافکارهای سینما


به نظر می‌رسد سریال های جنایی در عصر طلایی تلویزیون شبیه یکدیگرند: روایت آدم‌های ستیزه‌‌جویی که به شکلی مخفیانه یا آشکار در جرم‌های بزرگ شرکت می‌کنند. اما سریال دانمارکی مبارز محصول شبکه نتفلیکس، چرخشی غیرمنتظره دارد. این داستان درباره مردی است که برای انجام دادن لطفی در حق بیوه دوستش، درگیر فعالیت‌های مخفی می‌شود. آیا این موقعیت داستانی پیچیده بر جذابیت درام سریال اضافه می‌کند؟

داستان سریال درباره چیست؟

نمای نزدیکی از چشمان یک مرد، سپس پلانی از دو سرباز که در تپه‌های افغانستان قدم می‌زنند و پس از آن هم منظره‌ای از کلیسایی خالی از جمعیت دیده می‌شود. این مرد سی‌سی (با بازی دار سلیم) افسر ارتش دانمارک است که در مراسم خاک‌سپاری بهترین دوستش پیتر حضور دارد. پیتر (با بازی یاکوب اوفتبرو) افسری دیگر است که در جنگ کشته‌شده. سی‌سی از مرگ دوستش احساس گناه می‌کند؛ زیرا خود افسری عالی‌رتبه است و دوستش پیتر را به مکانی اعزام کرده که باعث مرگش شده است. پسر پیتر، مکس (با بازی جنز فردیناند هولمبرگ)، درصحنه‌ای از سی‌سی می‌پرسد که آیا او پدرش را کشته؟ سی‌سی آن‌قدر احساس گناه می‌کند که در جواب سؤال مکس پاسخ مثبت می‌دهد؛ همچنین سی‌سی به همسر پیتر می‌گوید که اگر به چیزی نیاز داشتند، کافی است از او بخواهند. نقش لوییز را دانیچا چورچیچ بازی می‌کند.

نمایی از سریال مبارز

در سکانس‌های بعدی، متوجه می‌شویم که لوییز کارآگاه پلیسی در کپنهاگ است؛ جایی که جنگی فزاینده میان باندهای جنایتکار سازمان‌یافته‌ وجود دارد. لوییز قصد دارد شخصی نفوذی را داخل گروه مهاجمان، بانام باند موتورسواران گرگ‌ها، بفرستد و بدین طریق اطلاعاتی به‌دست آورد. این شخص نفوذی سی‌سی است. او در اولین گام تصمیم می‌گیرد به یکی از اعضای رده پایین باند گرگ‌ها به نام مدس (با بازی مارکو ایلسه) نزدیک شود. سی‌سی کار خود را با نجات دادن مدس، در درگیری‌ای در محل ساخت‌وساز گرگ‌ها شروع می‌کند. او با کمک‌کردن به مدس و مراقبت از او سعی دارد خودش را به تام ثابت کند. تام رئیس گرگ‌هاست و نقشش را لارش رانته بازی می‌کند.‌ از سوی دیگر نیز سی‌سی با دزدیدن ابزارهای لازم به تام کمک می‌کند تا کالاهایش را زیر قیمت سایر پیمانکاران به فروش برساند.

هنگامی‌که پلیس، مدس کندذهن را از روی خال‌کوبی‌اش شناسایی می‌کند، سی‌سی به کمکش می‌آید و او را از مهلکه نجات می‌دهد. در این حین، همکار لوییز، آندرس (با بازی بنجامین کیتر) مجروح می‌شود؛ به‌طوری‌که نزدیک است سی‌سی در این مهلکه خطرناک گیر کند. اما درنهایت موفق می‌شود آنچه را می‌خواهد به‌دست آورد که همان قرار ملاقات با تام و آشنایی بیشتر با فعالیت گرگ‌هاست.

نمایی از سریال مبارز

نگاهی به سریال مبارز

مبارز از بسیاری جهات یک درام جنایی استاندارد است، با این تفاوت که داستانش در دانمارک اتفاق می‌افتد. در این سریال، گنگسترها، پلیس‌ها و آدم‌هایی وجود دارند که مخفی می‌شوند؛ همچنین شخصیت‌های اصلی‌ای که با یکدیگر در تعارضند. اما نکتۀ برجستۀ سریال، رابطۀ میان لوییز و سی‌سی است. سی‌سی برای اینکه بهترین رفیقش، پیتر، را به‌سوی مرگ فرستاده است همچنان احساس گناه می‌کند. درنتیجه، خود را به لوییز بدهکار می‌داند و حاضر است برایش هر کاری انجام بدهد. از سوی دیگر، لوییز پلیسی است که تلاش می‌کند تشکیلات بزرگ جرم و جنایت را از بین ببرد. این پیش‌زمینه‌ها جرقۀ موقعیت مرکزی سریال را می‌زنند؛ موقعیتی که پتانسیل زیادی برای ایجاد پیچش‌های داستانی جذاب دارد.

سی‌سی هیچ‌گونه پشتیبانی‌ای از جانب لوییز دریافت نمی‌کند، اما به‌تدریج بیشتر در تشکیلات گرگ‌ها نفوذ می‌کند. او برای انجام دادن وظیفه‌ای که به او سپرده‌شده است تا کجا پیش خواهد رفت؟ در اپیزود اول، او ریسک دستگیری و تجربۀ مجروح شدن همکار لوییز را به جان می‌خرد. اما آیا سی‌سی حاضر است برای اینکه خودش را به تام و دارو دسته‌اش ثابت کند، کسی را به قتل برساند؟ از سوی دیگر، این اقدامات چگونه بااحساس او در قالب فردی ارتشی سازگار می‌شود؟

دار سلیم، تنش‌ها و درگیری‌های کاراکتر سی‌سی را به شکلی متقاعد‌کننده بازی می‌کند. ما دوست داریم حضور مرعوب‌کنندۀ او را مشاهده کنیم؛ به‌ویژه هنگامی‌که سعی می‌کند کار درست را انجام دهد. لوییز فکر می‌کند که سی‌سی می‌تواند یک جاسوس مخفی بزرگ باشد. دار سلیم نیز با زیرکی خاص خود موفق می‌شود تغییر نقش دهد و شخصیت سی‌سی را همچون مجرمی واقعی به مخاطب بقبولاند؛ کاری سخت که سلیم از آن موفق بیرون می‌آید. علاوه‌بر این، چند داستان جانبی در سریال است که امیدواریم بیشتر به آن‌ها پرداخته شود. لوییز به دلیل شغل خاصش نمی‌تواند در کنار فرزندش مکس بماند و همین موضوع باعث احساس گناه در وی شده است؛ همچنین لوییز نامه‌ای از پیتر دریافت می‌کند که نشان می‌دهد پیتر آن آدم بی‌نظیری که همیشه لوییز در ذهن داشته، نبوده است. داستان فرعی دیگر، رابطۀ میان سی‌سی و زنی به اسم کامیلیا (ناتالی مادوئنو) است که سی‌سی او را سیس می‌نامد. البته اپیزود اول چندان رابطۀ میان این دو را پیگیری نمی‌کند، اما تصور می‌کنیم که این رابطه در ادامۀ داستان نقش مهمی داشته باشد.

نمایی از سریال مبارز

در پایان قسمت اول، تام مأموریت‌های بیشتری را به عهدۀ سی‌سی می‌گذارد. بنابراین به نظر می‌رسد سی‌سی موفق‌ ‌شده است اعتماد او را به خود جلب کند. اما همان‌طور که درصحنۀ انتهایی، سی‌سی دور شدن تام را مشاهده می‌کند، به این فکر می‌کنیم که در ادامه، رابطۀ میان این دو چطور پیش می‌رود. و سی‌سی و لوییز چه نقشه‌‌های دیگری برای او و دارو دسته‌اش دارند؟

هولمبرگ در نقش مکس، پسر لوییز، حضوری مؤثر در اولین قسمت مبارز دارد. امیدواریم که در ادامۀ سریال بیشتر شاهد حضور او باشیم. در لحظاتی از این قسمت، رابطۀ میان سی‌سی و مکس شکلی از رابطۀ پدر و پسری پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد که سی‌سی تمایل دارد پدری جایگزین برای مکس باشد. شاید به این طریق می‌خواهد بر احساس گناهش غلبه کند. باید ببینیم رابطۀ میان این دو نیز در ادامه چطور بسط می‌یابد.

ببینیم یا نبینیم؟

درنهایت باید بگوییم که سریال مبارز به دلیل اجرای درخشان دار سلیم و رابطۀ ویژۀ میان او و لوییز، در فهرست پیشنهادی ما قرار می‌گیرد. سریالی که اولین قسمت آن به ما نوید یک درام جنایی درگیر کننده را می‌دهد؛ درامی که ازلحاظ احساسی نیز بسیار پیچیده است.


منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم