نقد فیلم دزد صادق یا Honest Thief

لیام نیسون در فیلم دزد صادق یک‌بار دیگر نقشش در ربوده‌شده را بازی می‌کند؛ این بار با احساس بیشتر و برای نجات یک عشق.

لیام نیسون در فیلم دزد صادق یک‌بار دیگر نقشش در ربوده‌شده را بازی می‌کند؛ این بار با احساس بیشتر.

پس از گذشت حدود یک دهه از پدید آمدن پرسونای لیام نیسون در مجموعه فیلم های اکشن ربوده‌شده، بار دیگر او را در کشاکش داستانی پر زدوخورد می‌بینیم؛ اما برای نجات یک عشق!
وقتی در سال ۲۰۰۸ فیلم ربوده‌شده (Taken) اکران شد، لیام نیسون ۵۶ سال سن داشت و از آن زمان بود که وارد فاز شخصیت اول اکشن فیلم‌های این‌چنینی شد. دوازده سال بعد، او هم‌چنان در فیلم‌های اکشن تریلر، مانند همین دزد صادق (Honest Thief) می‌درخشد. نیسون در نقش تام ظاهر می‌شود؛ دزد صادقی که در عنوان‌بندی فیلم حضور دارد و با لقب راهزن نفوذی هم شناخته می‌شود. آخرین سرقت بانک تام ۹ میلیون دلار نصیبش کرده، اما او تصمیم می‌گیرد که بخاطر عشق زنی به نام آنی (با بازی کیت والش) تمام پول‌ها را بازگردانَد. تمام دردسرها درست از همینجا شروع می‌شود.


نقد و بررسی فیلم سوت زن‌ها | معجونی از خاطره، معما و مهارت‌های زبانی


نمایی از فیلم دزد صادق

تام و آنی که هردو از همسران‌شان طلاق گرفته و در آستانه‌ پیری قرار دارند، سعی می‌کنند روال کارها را مرتب کرده و باقی عمر را در کنار هم سپری کنند. ولی نیت پاک تام مبنی بر پس دادن پول‌ها، موجب می‌شود بفهمد که چندین مأمور فاسد در اف‌بی‌آی مشغول فعالیت هستند. نیوز (با بازی جی کورتنی) و هال (با بازی آنتونی راموس) همان مأموران فاسدی‌ هستند که تصمیم می‌گیرند خودشان پول‌ها را بردارند و برای تام پاپوش قتل بسازند. این به آن معناست که تام باید هرچه در اسلحه‌خانه‌اش دارد -تفنگ، مشت، لگد، مواد منفجره، کاپ کیک و کامیون‌های دلیوری- را برای اثبات حقیقت بیرون آوَرَد و استفاده کند.


۱۰ نمونه از بهترین فیلم‌های اکشن دهه گذشته


طرح قصه‌ عاشقانه‌ فیلم به جذابیت اثر افزوده، اما دزد صادق هم‌چنان از کمبود آهنگی مرثیه‌گون رنج می‌برد؛ شبیه چیزی که فیلم اخیر رابرت ردفورد (پیرمرد و اسلحه) را غنی کرده بود؛ فیلمی که برداشتی پربارتر از داستانی مشابه است. تام با ظرافت هرچه تمام‌تر آنی را با عنوان «بانوی رفیق من» خطاب می‌کند، اما از هنرمندی با سابقه و تجربه او انتظار می‌رود که احساس موجود بین دو کاراکتر را بهتر منتقل کند؛ انگار در ماشینی دزدی که با آن دور بوستون را می‌گردی دیگر وقتی برای فکر کردن به عشق‌های از دست رفته و چیزهایی مثل این نیست.

لیام نیسون و  کیت والش در نمایی از فیلم دزد صادق

درحقیقت، نیروی رانش و موتور احساسی فیلم هیچ دخلی به شخصیت زن فیلم ندارد. درعوض، این کشش مربوط به جدال کهن و همیشگی میان قانون‌گریز و مرد قانون است. تام و تعقیب‌کننده‌اش، مأمور میرز (با بازی جفری داناوان) به‌واسطه‌ شرایط از هم جدا شده‌اند، اما هم‌چنان بخاطر صداقت تزلزل‌ناپذیری که آد‌م‌هایی مثل مأمور هال و مأمور نیوز به خرج می‌دهند، هیچ‌گاه قابل درک نخواهد بود.

فیلم دزد صادق از تاریخ ۲۳ اکتبر در سینماها به نمایش درآمده است و هم‌اکنون از طریق فیلیمو در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

فیلم دزد صادق در فیلیمو

پیش‌بینی جدیدترین فیلم های اکشن سال ۲۰۲۱


منبع: The Guardian

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم