نگاهی به فیلم آرتور و مرلین: شوالیه‌های کملوت

در فیلم «آرتور و مرلین : شوالیه های کملوت» شاه آرتور بعد از جنگ علیه امپراتوری روم به انگلیس برمی‌گردد تا پسر خود را بیابد؛ پسری که علیه پدر شورش کرده ‌است.

شاه آرتور (با بازی ریچارد شورت) بعد از جنگ علیه امپراتوری روم به انگلیس برمی‌گردد تا پسر خود موردرد (با بازی جوئل فیلیمور) را بیابد. این پسر تاج‌و‌تخت را از آن خود کرده ‌و علیه پدر شورش کرده ‌است. او با قصد همکاری با ساکسون‌ها می‌خواهد به‌زور و برخلاف میل ملکه گوینویر با او ازدواج کند . ایفای نقش ملکه را استلا استوکر برعهده دارد. اگر آرتور بخواهد فرمانروایی کملوت را پس بگیرد، باید با تردیدهایش مقابله کند، شوالیه‌هایش را متحد کند و شمشیر اکس‌کالیبور (شمشیر افسانه‌ای شاه آرتور) را از پسرش پس بگیرد. در نگاهی کوتاه به فیلم «آرتور و مرلین : شوالیه های کملوت» با فیلیمو شات همراه باشید.


گفته‌‌های زیادی دربارۀ افسانۀ شاه آرتور وجود دارد؛ مثل خون‌هایی که با شمشیر اکس‌کالیبور ریخته شده یا دلیری‌های اغراق‌آمیزی که آنتونی فوکوآ، کارگردان فیلم «آرتور شاه» محصول ۲۰۰۴ (با عنوان اصلی King Arthur) به تصویر کشیده است. علاوه‌بر این، فیلم بیش‌از‌حد فانتزی گای ریچی، ساختۀ سال ۲۰۱۷، نیز به همین مضامین می‌پردازد.

اما متأسفانه، فیلم «آرتور و مرلین» نتوانست موفقیتی چشمگیر و مطابق پیش‌بینی‌ها به‌دست آورد. این فیلم ترکیبی از سه مورد ذکر شده است، با این حال، با توجه به بودجۀ کمی که برای ساخت داشته است، انتظار نمی‌رفت حتی بتوانند مخارج نهار ریچارد شورت را تأمین کند. البته نبود خلاقیت و ایده‌های جدید، بیشتر از محدودیت‌های ساخت به این کار صدمه زده است.

نمایی از فیلم آرتور و مرلین : شوالیه های کملوت

در فیلیمو تماشا کنید: فیلم شوالیه سبز

این فیلم از ضعف فیلمنامه رنج می‌برد و در بعضی مواقع، به نظر می‌رسد که داستان از چفت و بست درستی برخوردار نیست. از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد زمانی است که‌ آرتور و لانسلوت، رفقای قدیمی گوینور را در غار پیدا می‌کنند، طراحی نه‌چندان جذاب تخت پادشاهی یا تلاش‌های مستمر فیلم‌نامه برای ربط‌ دادن اتفاقات بی‌ربط به یکدیگر نیز از موارد ضعف فیلم است.

آرتور و شوالیه‌های ماجراجویش در برابر رومیان می‌جنگند و پیروز می‌شوند، حال آنکه در برابر پسربچۀ آشوبگر و حقه‌باز آرتور که کشور را نابود کرده، به‌طرز عجیبی ضعیف عمل می‌کنند. این قضیه یادآور افسانۀ جنگ رابین هود با ریچارد اول و پرنس جان است. به‌علاوه، به جزئیاتی که برای این کاراکتر حیاتی به نظر می‌رسد، اهمیتی داده نمی‌‌شود؛ جزئیاتی مثل گم‌شدن شمشیر آرتور یا دلیل اصلی ازدست‌دادن ایمانش به خود و فکر اینکه دیگر قادر به حکومت نیست.

ریچارد شورت (از سریال «مری آدم می‌کشد» با عنوان اصلی Marry Kills Peaple) غیورانه با سپاه ضعیف دشمن می‌جنگد، اما متأسفانه نمی‌تواند تماشاگران را چندان تحت‌تأثیر قرار دهد و بیننده نمی‌تواند با او احساس همدردی کند.

نمایی از فیلم آرتور و مرلین : شوالیه های کملوت

در بیشتر قسمت‌های فیلم، شاهد همراهی‌ شورت با شوالیه‌های نامرتب، بدخلق و غرغرو در جنگل ولش هستیم که زبان انگلیسی قدیمی را با لهجه‌ای غیرواقعی صحبت می‌کنند. شخصیت مرلین در این فیلم را ریچارد بریک بازی کرده است. او که پیش‌تر در فیلم «بتمن آغاز می‌کند» (با عنوان اصلی Batman Begins) معروف به جو چیل بود، در این کار، فقط و فقط در دو صحنه بازی می‌کند! و این اتفاق بسیار عجیب است.

در صحنۀ دوم، او پیش از اینکه با اسبش نزد سایر جادوگران به‌دردنخور برود، پرخاش‌کنان سر بقیه داد می‌زند. همین! حال اینکه چرا نقش آقای بازیگرِ معروف به این کوتاهی است یکی از معما‌های فیلم است و البته وجود این شخصیت کاملاً بیهوده است! از دیگر المان‌های به‌کاررفتۀ اضافی در فیلم، می‌توان به نقل‌قول‌های مشابه اسطورۀ آرتوریان اشاره کرد که کاملاً ناخواسته در فیلم قرار گرفته‌اند: «به کملوت نرویم. آنجا نحس است!»


نقد انیمیشن «دث ‌استروک: شوالیه‌ها و اژدهایان» را در فیلیمو شات بخوانید


فیلم «آرتور و مرلین : شوالیه اهی کملوت» یک اثر تخیلی است که احتمالا موردپسند همه نخواهد بود. در انتها، این جمله را برای کسی می‌نویسم که  عنوان فیلم را انتخاب کرده‌ است: «آرتور و مرلین شوالیه های کملوت نیستند…»

فیلم آرتور مرلین: شوالیه های کملوت

منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم