محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل آپارات و فیلیمو:

یا ما باید محتوا تولید کنیم یا رسانه‌هایی در منهتن

«تبلیغ اینستاگرام در تلویزیون مجاز است؛ اما فیلیمو نه!»

محمدجواد شکوری مقدم ، مدیرعامل هلدینگ صبا ایده، در برنامه ویدیویی «تک شاخ» در رابطه با فعالیت سرویس آپارات گفت: «اگر یوتیوب باز بود ما آپارات را راه‌اندازی نمی‏‌کردیم. من بارها گفته‏‌ام و هر کسی برداشت خودش را داشته است؛ اما اگر اینطور بود، ما حتما کار دیگری می‏‌کردیم. موضوع این است که این فرصت، در اختیار همه آدم‏هایی که در این کشور زندگی می‏‌کنند، وجود داشت و همان موقع هم شبیه سرویس آپارات چند سرویس دیگر بودند.

او در پاسخ به اینکه برخی می‏‌گویند، آپارات با استفاده از رانت بالا آمده و امکان رشد و موفقیت داشته است، گفت: «کمی به کسانی که اینطور قضاوت می‏‌کنند، حق می‏‌دهم و کمی هم حق نمی‌‏دهم. رانت بود؛ اما برای کسانی که در پاریس، آتن و استانبول بودند، نه نسبت به کسانی که در تهران و ایران زندگی می‏‌کردند، ما هم یکی بودیم مثل بقیه افرادی که در این کشور کار می‏کنند، ما فقط کمی زودتر شروع کردیم و مجموع دلایلی چون سرویس‌دهی بهتر، هوش تجاری ناشی از بوت استرپ باعث بقا و موفقیت ما شد.

در روز بیش از ۱۰ هزار گزارش کاربری دریافت می‏‌کنیم

مدیرعامل آپارت در ادامه در مورد احضارهای قضایی و دادگاه‏های پی‌درپی در این سال‏‌ها بیان کرد: «در تمام این دوران، قوانین عقب‌‏تر از ما بوده‌‏اند. اصل مسئله این است که با قوانینی و آیین نامه‏‌هایی که تصویب و به اجرا درآمده است، هنوز نمی‌‏دانیم مسئولیت محتوا با چه کسی است. هم‏چنان برخی جاها در مرحله اول و برخی در مرحله دوم، مسئولیت محتوا بارگذاری شده را متوجه ما می‌‏دادند. در حالی که ما در آپارات ساختار مشخص و خیلی دقیقی برای کنترل محتوا داریم که مهم‌ترین بخش آن گزارش کاربری است. در روز بیش ۱۰هزار گزارش کاربری دریافت می‏‌کنیم و این در حالی است که نزدیک به ۴۵ میلیون کاربر منحصربه‌فرد، در ماه از آپارات بازدید می‏‌کنند. و بالغ بر یک میلیون و ۱۰۰ هزار ویدیو در سی روز بارگذاری می‏‌شود و این موضوع اصلا قابلیت کنترل دستی و چشمی را ندارد؛ حتما باید سازوکاری را تعریف کرد که بهترین سازوکار در دنیا گزارش کاربر است که با اولویت‌بندی توسط یک تیم چهل‌نفره از کنترلرهای محتوا کنترل می‌شوند. روش دوم، که روش بسیار مهمی است، روش پردازش تصویر است که در سال اول نداشتیم و در سال دوم آپارات این روش توسعه پیدا کرد. یک جور دیتکشن (تشخیص دهنده) تصاویرمستهجن به‌صورت خودکار است و حداکثر دو دقیقه بعد از بارگذاری محتوا بررسی و کنترل می‏‌شود؛ اما در روش سوم، دوسال است که حوزه خشونت را تشخیص می‏‌دهیم. در بضائت خودمان روش‌هایی که داشتیم را به کار بستیم اما نکته‌‏ای برخی کاربران یک چیزهایی را پیدا کنند که مربوط به ۵ یا شش سال پیش است. من بارها رفته‌ام و کنترل کرده‌ام که این ویدیویی که بارها درباره‌اش توئیت کرده‌‏اند، هیچ کس گزارش نکرده است. و اگر گزارش صورت می‏‌گرفت به‌سرعت با توجه به سازوکار مشخص ترتیب اثر داد می‌‏شد.

مصاحبه با محمدجواد شکوری مقدم

آپارات جزو ۱۰۰ سایت برتر دنیاست

مدیرعامل صبا ایده، در ادامه در مورد جایگاه و آمار آپارات گفت: «آپارات جزو ۱۰۰ سایت اول دنیا است و مصرف پهنای باند آپارات و فیلیمو در داخل شبکه کشور نزدیک به یک‌دوم کل شبکه داخلی کشور (IXP) را تامین و پخش می‏‌کنیم و در ماه یک میلیارد و ۱۰۰ تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون پخش موفق داریم . محصول آپارات کاملا در حال توسعه در حوزه گیم استریمینگ و لایو استریمینگ است. از آنجایی که قوانین کشور در این حوزه همیشه یکی دو پله عقب‌تر از تکنولوژی است، برخی سرویس‌هایی که می‌خواهیم عرضه کنیم را با ترس و لرز اقدام می‌کنیم.

محمدجواد شکوری مقدم: امیدوارم نگرانی‏‌ها جهت ورود ما به بورس اقتصادی باشد

او درباره ورود استارتاپ‌ها به بورس و تاثیرش روی صبا ایده گفت: «احتمالا نگرانی‏‌های اقتصادی دارند یا بهتر بگویم امیدوارم نگرانی‏‌ها اقتصادی باشند. ما همه در همین زمین بازی می‏‌کنیم. پایبند به قوانین و در چهارچوب قوانین کشور  بازی می‌کنیم  و حتما ممکن است هر شرکتی شبیه به ما و دیگری یک کمی پایش را از نظر تکنولوژی به جایی بگذارد که خلاء قانونی وجود داشته باشد تا توسعه قانونی صورت بگیرد و آن خلاء را پرکنند. این را از این لحاظ گفتم که این هم مسئله جدیدی است و با مسائل جدید، مقداری با تعلل برخورد می‌کنند. اینطور که شنیده‌ام این مسئله وجود دارد و چندین استارتاپ در این وضعیت هستند. یکی از من می‏‌پرسید «اگر نگذارند وارد بورس شوی چه می شود؟» گفتم هیچ چیزی نمی‏‌شود. همان کاری را می‏‌کنیم که تا دیروز می‏‌کردیم. اگر هم بگذارند برویم هرچه خیر و درست است، گاهی ممکن است فکر کنید چیزی دارد به شما اعتبار می‌دهد در حالی که شما به آن اعتبار می‌دهید و یا برعکس. به‌هر حال ما کارمان را می‏‌کنیم.»

صداوسیما از رشد ما خوشحال نمی‌شود

محمدجواد شکوری مقدم درباره بحث گرفتن مجوز از ساترا، گفت: «اینکه رگولاتور شما کیست و چیست؟ مهم است؛ از لحاظ ریاضی اینکه رگولاتور شما کسی باشد که در چنین جایگاهی است این کار غلط است؛ اما ما این کار را قبول کردیم و با ساترا کار خود را شروع کردیم و رگولیشنِ سازمانی را زیر نظرصداوسیما پذیرفتیم و کار می‏‌کنیم و همیشه از روز اول از ایشان می‌پرسیدیم که شما از رشد ما خوشحال می‌شوید یا ناراحت؟ سوال ساده‌ای است. بحث منطقی بود و اصلا بنای دعوا و کری خواندن نبود. پاسخی که می‌‏شنیدم این بود که حتما بله! به‌صورت کاملا مشهود و روشن مثل خورشید، صداوسیما نه از رشد ما خوشحال می‌شود نه از پیشرفتمان، ولی موضع ساترا اینگونه نیست و فکر می‌کنم دچار یک تضاد است ، هم می‌خواهد ما رشد کنیم هم نمی‌داند جواب صداوسیما را چه بدهد، این خیلی غم‌انگیزاست.»

تبلیغ اینستاگرام در تلویزیون مجاز است؛ اما فیلیمو نه!

مدیرعامل فیلیمو در رابطه با تبلیغات محصولات و تولیدات صباایده در تلویزیون اظهار داشت: «عید امسال که سریال «پایتخت»، پخش شد خیلی روی اینستاگرام تبلیغ کردند. یک سریال داشت یک سرویس خارجی را به‌صورت رایگان تبلیغ می‏‌کرد. ما یک سرویسی هستیم تحت رگولیشن این کشور و می‌خواهیم پول بدهیم  و تبلیغ شویم؛ ولی نمی‌توانیم یا نمی‌گذارند این کار را بکنیم. این یعنی چه؟ برخی جاها به من می‌گویند «آقا شما خیلی تند حرف می زنید.» علنی می‌گویند پررو هستید. می‌گویم آقا اینطرف ماجرا که نیشگونی گرفته‌‏اند یا کبریت را زیردست ما گرفته‌اند و داریم می‌سوزیم را نمی‌بینید و وقتی من داد می‌زنم می‏‌گویید این چه کارآفرین خشن و پر رو و تخسی است! این را نمی‌بینند که چقدر برای ما درد دارد. اصلا برخی  از مسائل ما پیش‌ پا افتاده است و بعضی از آنها خنده‌دار شده است.»

محمدجواد شکوری مقدم: صداوسیما جلوی سریال «جیران» را در شهرک غزالی گرفت

او در ادامه در مورد عدم حمایت صداوسیما و شهرک غزالی گفت: «ما یک سریال به نام «جیران» را با همکاری نماوا سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و آقای حسن فتحی در حال ساخت آن هستند. سریالی در کلاس «شهرزاد» است و کار خوبی است. تهیه‌کننده با شهرک غزالی، قرارداد دارد که برای تولید بروند. شروع به بازسازی و تولید کرده‌اند و صداوسیما فهمیده است که این کار برای فیلیمو و نماوا است با وجود قرارداد جلوی کار ما را گرفته است. من سوالم این است که چرا با ما این کار را می‌کنند. من نباشم یکی دیگر. دیگری نباشد دیگری. من از طرف فیلیمو و آپارات حرف نمی‌زنم از طرف جوانی حرف می‌زنم که ۱۸ سال است زندگی‌اش را در این کار گذاشته است حرف می‌زنم. چرا ما را دوست ندارید؟ دنبال چه هستید؟
محمدجواد شکوری مقدم ادامه داد: «ما در کشور یا باید خدمات از این جنس مثل دیجی کالا و اسنپ و …را حمایت کنیم و کار را به دست جوانانی از قلهک و پاسداران و سیدخندان و کرمان بدهیم؛ یا اینکه خدمات را از کسی در “منهتن” یا “تل‌آویو” می‏گیرد. گزینه سومی وجود ندارد که فکر می‌کنند یک بخش خصولتی یا خودی یا هر چه اسمش را می‏‌گذارند این کار را انجام بدهد. کاری که ما می‏‌کنیم، دی‌ان‌ای اصلی آن عشق است در قالب یک فرهنگ سازمانی بسیار منسجم که اصلا شما نمی‏‌توانید این را در جایی دیگر، مگر در بخش خصوصی پیدا کنید. هیچ کجا این کار را برایتان نمی‏‌کند. جهل این بزرگواران نسبت به این مطلب باعث اختلال کار ماست؛ تا اینکه روزی انگشت بگزند که فیلیمو تحت رگولاتوری و با سرمایه‌گذاری صددرصد خصوصی داشت کارش را می‏‌کرد.»

لابی در صداوسیما جدی‏‌تر است

مدیرعامل صبا ایده در مورد مجلس و قانون‌گذاری بیان کرد: «ما از قانون‌گذاری و چهارچوب دادن به این فضا خوشحال می‌شویم و ما در این فضا بازی می‏‌کنیم. اگر دنبال بازی کردن خارج از این زمین بودیم، سالیان سال در اینجا کار نمی‏‌کردیم. مسئله این است که این قوانین درست طراحی شوند. جاهای مختلف آن با هم تضارب نداشته باشد و از یک جایی به یک جای دیگر خسارت وارد نکند. و از آن مهم‌تر در اجرای آن نیت و رویکرد سازنده و پذیرای رشد داشته باشند نه رویکرد محدودکننده و مخرب. در نتیجه ما استقبال می‏‌کنیم که این اتفاق‌ها بی‏فتد. به هر حال در همه جای دنیا پر از لابی است و در صداوسیمایی که ما در دامن قوانینش کار می‏‌کنیم کمی جدی‌تراست؛ اما در کل اتفاقی که هست دوستمان ندارند و از رشد ما خوشحال نمی‏‌شوند. اگر جای ما را عوض کنند وبا یک نفر دیگر در خارج از کشور مشکلشان با آن کمتر است. شب راحت‏‌تر می‏‌خوابند. خیلی غم‌انگیزاست، اما این را از عمق وجودشان می‌فهمم؛ که می‏‌گویند او را اذیت کنیم و تبلیغ تلویزیونی هم ندهیم. وقتی صدای ما در می‌آید می‏‌گویند «چرا اینقدر خارج از قانون و تند هستید.» در حالی که اینطور نیست. اگر ما خیلی بره و خرگوش بودیم که در این سال‌ها نمی‌توانستیم شرکتی را در این شرایط اقتصادی درست کنیم و توسعه دهیم. کمی ما آدم‌های سخت‌جان‌تری هستیم؛ ولی در چهارچوب قانون کار می‏‌کنیم و توقع داریم قانون را درست بگذارند و اجرا کنند و به دنبال رشد سرویس داخلی باشند؛ اگر اینطور باشد مطمئنا هم حال ما و هم حال آنها بهتر است.»

مصاحبه با مدیرعامل فیلیمو و آپارات

کنداکتور فیلیمو تا ۱۴۰۰ مشخص است

مدیر عامل فیلیمو درباره محتواهای اختصاصی تولید شده در فیلیمو توضیح داد: «این اتفاقی بوده است که در وی‌او‌دی‌‏های بین‌المللی و لوکال همه دنیا افتاده است. کاربری که اشتراک خریده است، نیاز دارد که هر ماه به او محتوا وخدمات جدیدی بدهیم، اگر اینطور نباشد احساس می‌کند سرویس، سرویس زنده‌ای نیست. ما به شکل صنعتی سریال نمی‌ساختیم؛ ما این کار را از «نهنگ آبی»، که پروژه اولمان بود شروع کردیم و تجربه خوبی بود و برخی پروژه‏‌ها مثل «مانکن»، «دل» و «هیولا» را از تهیه کننده‌هایی که کار را ساخته اند، خریداری کرده‌ایم، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده کنداکتور سریال‏‌هایمان تا زمستان ۱۴۰۰ مشخص است.»

واکنش مدیرعامل فیلیمو به پخش «آوای جادو» از تلوبیون پلاس

دو و نیم میلیون مخاطب در اکران آنلاین

محمدجواد شکوری مقدم درباره رشد استفاده از سرویس های پخش ویدئو و آغاز اکران آنلاین در دوران قرنطینه گفت: «کرونا، که آرام‌آرام پاگرفت، حتی از نظر زیرساختی یک جایی کم آوردیم و ۷۰ درصد رشد داشتیم و آمادگی فنی این رشد یک شبه را نداشتیم. موقعی که این اتفاق افتاد ما کل بخش کارتون و انیمیشن سرویس‌ها را رایگان کردیم در نتیجه مصرف بیشتر شد و لازم نبود کسی اشتراک بخرد. مردم در خانه بودند و احتیاج به تفریح‌هایی داشتند که می‏‌توانستند از طریق سرویس‌های وی‌اودی آن را تامین کنند. اکران آنلاین، کمی دیرتر حول و حوش خرداد، بود که شروع شد. سینماها دچار بحران جدی شده بودند و صاحبان محتوا و فیلم‏‌ها دچار بحران شده بودند و نمی‌توانستند فیلم‌هایشان را نشان بدهند… این کار را شروع کردیم، فیلیمو و نماوا تا امروز ۹۸۰ هزار بلیت فروخته‌اند. نزدیک به دو و نیم میلیون نفر حداقل مخاطب این فیلم ها بوده‌اند و درآمد آن به صاحبان محتوا برگشته است تا چرخه سینما بتواند حیات خودش را حفظ کند. مطابق با آمار سینما تیکت، که سال پیش به‌صورت کامل به مجموعه سرویس‌های صبا ایده اضافه شد در شهریور سال گذشته حدود ۳۸۰ هزار بلیت فروخته است و در شهریور امسال حدود ۸ هزار بلیت یعنی فروش سینما حدودا ۲ درصد سال قبل است. این خسارت بزرگی است وفکر می‌کنیم توانستیم یک کمک نسبتا خوبی به فضای اقتصاد سینمای کشور بکنیم.

پرفروش‌ترین اندورید باکس دیجی کالا برای فیلیمو است

او در رابطه با فیلیمو باکس به عنوان یک دستگاه سخت افزاری بیان کرد: «از حدود یکسال پیش کار تحقیق و توسعه این کار را شروع کردیم تا کیفیت و قیمت مناسبی داشته باشد و وقت کار کردن و سرگرمی کاربران دچار مشکلی نشوند. پرفروش‌ترین اندورید باکس دیجی کالا با گزارشاتی که داریم فیلیمو باکس است. در ماه سه میلیارد دقیقه واچ‌تایم در کل فیلیمو داریم و دنبال این هستیم که بخش جدی از زمان تماشا را به سوی تصاویر بزرگ (بیگ اسکرین) اختصاص بدهیم.

برنامه فردوسی‌‏پور در حال تصمیم‌گیری

مالک فیلیمو درباره برنامه عادل فردوسی‌پور گفت: «درخواست مجوزی شده است و توافقاتی صورت گرفته است. منتظر هستیم، ببینیم در چارچوب قانون چه تصمیم گرفته می شود و امیدواریم تصمیم مناسبی بگیرند؛ اگر این تصمیم گرفته شود حتما با توافقاتی که چند پلتفرم با ایشان کرده‌اند احتمالا برنامه‌شان روی چندین پلتفرم قرار خواهد گرفت.»

بحث قوانین از نظر آقای محمد جواد شکوری مقدم

لنزور را تعطیل کردیم و اعلام کردیم ما کم آوردیم

محمدجواد شکوری مقدم با بیان اینکه شبکه اجتماعی صاحب ندارد؛ اظهار کرد: «سه سال پیش بود که ما بیانیه‌ای دادیم و گفتیم کار کلوب را ادامه نمی‌‏دهیم. کلوب، به عنوان یک شبکه اجتماعی داخل کشور مسیری برای حیاتش متصور نبود. دلیلش تکنولوژیک و اقتصادی نیست. دلیلش این است که کسی که صاحب شبکه اجتماعی است نمی‏‌داند چهارچوب‌های دقیق محتوایی چیست. روزی از نهادی ما را خواستند و با شماتت گفتند «این کلوب سیاوش قمیشی، چیست؟» مردم کلوب های مختلف می زدند و به اسم‌های مختلف شروع به حرف زدن می‏‌کردند. گفتم «آقا اینکه در هر رستوران و تاکسی که می‏‌نشینی هست.» برگشت جمله‌ای به من گفت که هیچ پاسخی برای آن نداشتم. گفت «آقا الگوی جوانان ما شهید همت است. سیاوش قمیشی نیست.» حالا این دو تا موضوع چه ربطی به هم دارد را نمی‌دانم. من بارها در مجالس مختلف دولتی و مجلسی این‌ها را گفته‌ام و شنونده‌ها شاد شده‌اند.؛ اما ما این دردها را کشیده‌ایم. وقتی چهارچوب مشخص شد فهمیدم شبکه اجتماعی چیزی نیست که بتوانم روی آن سرمایه‌گذاری کنم و بیشتر روی حوزه ویدئو تمرکز کردیم.»
او در ادامه در مورد پایان فعالیت لنزور افزود: «یک ماه پیش بود که بیانیه‌ای دادیم و لنزور را تعطیل کردیم و گفتیم ما کم آوردیم.»
«لنزور را که شروع کردیم به بارگذاری ۱۲ هزار عکس در روز رسیدیم. بعد گفتند قرار است پیام‌رسان‌ها حمایت شوند و به آنها وام ۵ میلیاردی می‏‌دهند. من هم رفتم که بگیرم ولی جز این وام که نزدیک به ۵۰ درصدش بازپرداخت شده است هیچ وامی از دولت نگرفته‌ایم. شایعه کرده‌اند که ما ۲۰۰ میلیارد تومان از دولت وام گرفته‌ایم؟ یا کسانی هستند که تنگ‌نظر هستند یا با ساختار حاکمیت دولت و اینها آشنا نیستند. به هر حال وضعیت ما برای ورود به بورس باید روشن باشد.»

وی‌او‌دی آموزشی با مدرسه فیلیمو

محمدجواد شکوری مقدم در رابطه با مدرسه فیلیمو اظهارکرد: «در حوزه تکنولوژی آموزشی  از پنج ماه پیش مطالعاتی داشتیم  و روی روش‌های مختلف در دنیا بررسی کردیم و در انتها به وی‌اودی آموزشی رسیدیم. استفاده از این سرویس با تجربه کاربری که از فیلیمو دارند بسیار ساده خواهد بود. اواسط پاییز این وی‌اودی می‌آید.
مدیریت محتوا و تولید و برنامه‌سازی آموزشی در مدرسه فیلیمو به عهده دوست عزیز و با تجربه‌ام آقای دکتر علی عبدالعالی است.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. صاحب رسانه می‌نویسد

    فیلیمو گرامی اینو بفهم این مردم هستن که اراده اینو دارن کی رشد کنه کی زمین بخور با محدود کردن و بستن سایت های رقیب , معروف هستی ولی محبوب نه. جیگر استارت آپ های داخلی ازت خونه . پاچه خواری دولت قبلو کردی نشان گرفتی نوش جونت ولی تویی که الان میلیارد رو رقم نمیدونی اگر تنها ۱۰۰ میلیون به یک سایت متوسط تزریق بشه و احتیاج به تبلیغات و کاسه گدایی نداشته باش گردن کلفتتو میشکنه سال ۹۴ که تو قنداق بودی به اندازه میزان تماشات گردش مالی سایت تاینی و سلام دانلود با حق اشتراک ۵هزارتومن بود . صدا و سیما طبق کدوم استاندارد باید به توی بی لیاقت تریبون و تبلیغات بده همون جات بغل دروازه زیر توپ و پاعه
    قصد زیاده گویی نداشتم (کارمند محترم : بمیرم برات که مجبوری فقط پاراگراف اول رو بخونی و دلیت بزنی سخت نگیرم دلم پره)