آیا سریال جیبیات ارزش تماشا کردن دارد؟

سریال «جیبیات»، انیمه‌ای تلویزیونی و ژاپنی است که توسط ماساهیکو کومینو ساخته شده و به ویران‌شهر توکیو در سال ۲۰۳۰ می‌پردازد که درگیر ویروسی عجیب شده است.

داستان سریال جیبیات (با عنوان اصلی Gibiate) در شهر توکیو و در زمان‌ آینده رخ می‌دهد. ویروسی به نام جیبیا با تأثیری ناگهانی روی زندگی انسان‌ها، بنا به سن، جنسیت و نژاد، آن‌ها را به هیولاهایی متفاوت از یکدیگر تبدیل می‌کند!
این سریال، انیمه‌ای تلویزیونی و ژاپنی است که توسط ماساهیکو کومینو در لانچ‌باکس و استودیو اِل ساخته شده. رایو آیوکی نیز در مقام نویسنده و ایده‌پرداز در این سریال حضور دارد. اولین نمایش سریال «جیبیات» در ۱۵ جولای سال ۲۰۲۰ بوده است. شرکت کرانچی‌رول وظیفۀ توزیع این سریال را در آمریکای شمالی، مرکزی، جنوبی، اروپا، آفریقا، استرالیا و خاورمیانه بر عهده گرفته است. داستان سریال «جیبیات» در ژاپن و در سال ۲۰۳۰ رخ می‌دهد. تمام جهان تحت‌تأثیر ویروسی به نام جیبیا قرار گرفته است. این ویروس بنا بر ویژگی‌های شخصیتی هر انسان، او را بیمار و به هیولایی متفاوت از دیگری تبدیل می‌کند. با فیلیمو شات همراه باشید تا به پاسخ این سوا ل برسیم: آیا سریال «جیبیات» ارزش تماشاکردن دارد؟


۱) مروری کوتاه بر داستان

داستان سریال در ژاپنی ترسناک و به نوعی در شهری ویران رخ می‌دهد. یک سامورایی و یک نینجا طی سفر در زمان، از دوران ادو در ژاپن به سال ۲۰۳۰ می‌آیند تا به پروفسوری که روی درمان و پادتن ویروس جیبیا کار می‌کند، کمک کنند. آن‌ها به کمک هم، به غیر از دشمنان متعددشان، برای حفظ انسانیت و نجات نژاد انسان از انقراض، با هیولاهای جیبیایی بی‌شمار می‌جنگند.

ارتباط و تاثیر متقابل شخصیت‌ها بر یکدیگر چندان واقع‌بینانه نیست. زمانی‌که دو شخصیت اصلی طی سفر در زمان، از گذشته به این ویران‌شهر در آینده می‌آیند، برای مخاطب این پرسش پیش می‌آید که آن‌ها چطور این سفر زمانی و این شرایط را باور کرده‌اند و به حقیقی‌ بودنش اعتماد کامل دارند! در هر اتفاق خط داستانی، شخصیت‌های اصلی می‌بایست علت و چرایی انجام‌دادن هر فعالیت را شرح دهند یا از همان ابتدا، دلیل حضورشان در این نقطۀ زمانی را برای مخاطب توضیح دهند.
به‌نظر می‌رسد سریال «جیبیات»، طبق اصول ژانر ایسکای پیش می‌رود. (ایسکای ژانری در سینما و کتاب‌های ژاپنی است که در آن شخصیت به دلایلی به دنیای دیگر احضار می‌شود.)

سریال انیمه جیبیات

۲) مشخصات سریال جیبیات

زمان انتشار: ۱۵ جولای سال ۲۰۲۰
استودیوی تولید: لانچ‌باکس و استودیو اِل
تعداد فصل‌ها و قسمت‌های منتشرشده: یک فصل و ۵ قسمت

۳) آیا سریال جیبیات ارزش تماشا کردن دارد؟

این سریال به‌ دلیل داستان منحصر‌به‌فردش، ارزش آن را دارد که حداقل یک بار تماشا شود. به‌طور کلی، انیمیشن‌های دوبعدی و البته بخش‌هایی از این سریال که کمی بی‌معنی به‌نظر می‌رسند و مزید بر علت شده‌اند، از جذابیت موضوع می‌کاهند و مخاطب را از تماشای سریال باز می‌دارند.
نینجا و سامورایی داستان بی‌هیچ دلیل منطقی و خاصی از زمان‌های گذشته، به زمانی در آینده سفر می‌کنند و به جنگ با پیامدهای ناشی از ویروسی همه‌گیر می‌روند. توجیه‌ناپذیر‌بودن این موضوع برای مخاطب، از جذابیت سریال می‌کاهد؛ اما به‌طور کلی، این سریال به دلیل تعدد در سفرهای زمانی، مشکلات ناشی از شیوع ویروسی ناشناس و شمایل جالب هیولاهای جیبیایی‌اش ارزش آن را دارد که حداقل یک بار تماشا شود. در ادامه، مشخصات کلی سریال را مرور می کنیم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید:

الف) شخصیت‌ها

سنسویی کانزاکی، شخصیت سامورایی داستان که از دوران ادو به آینده سفر کرده، شخصیتی آرام، ساکت و بسیار جوانمرد دارد. او با شمشیرهای خاصش، پیروزی‌های بی‌شماری به‌دست آورده و به همین دلیل به او «سنینگیری» می‌گویند.
کنرووک سانادا شخصیت دیگری است که سنسویی را در این سفر همراهی می‌کند. او شخصیتی پرحرف، پرانرژی و شاد دارد. استراتژی او در جنگ با دشمنان جیبیایی، استفاده از بمب‌ است.
در اولین قسمت، سنسویی و کنرووک در کنار دختری به نام کتلین فانادا دیده می‌شوند؛ دختری دبیرستانی که از همان آغاز، از دیدن اُبهت دو قهرمان داستان، دچار لکنت می‌شود. او، شخصیتی ساده و امیدوار است که دو قهرمانِ از گذشته آمده را، با تغییرات دنیای جدید آشنا می‌کند. کتلین فانادا، دستیار دکتر یوشینگا، همان پزشکی است که عمر خود را صرف پیداکردن واکسن کرده است. این سه شخصیت به دکتر یوشینگا در نجات نژاد انسان کمک می‌کنند.

شخصیت های سریال جیبیات

ب) موقعیت مکانی

داستان سریال در ‌شهری ویران، زمانی ترسناک در سال ۲۰۳۰ و در توکیو رخ می‌دهد.

ج) موسیقی

موسیقی آغازین سریال «جیبیات» اثر هنرمندان حرفه‌ای، سوگزیو و برادران یوشیداست. فضای موسیقی، ترکیبی از سنت‌ها، در کنار فرهنگ نوآور سنت‌شکن جدید است.

۴) امتیازها

این سریال در روزهای آغازین انتشارش امتیاز ۲ از ۵ را کسب کرد؛ همچنین برای بخش‌هایی چون فیلم‌نامه، انیمیشن و موسیقی نمرۀ الف را به‌دست آورده است.


۲۰ انیمه برتر قرن ۲۱؛ کودکانه‌هایی که مخاطب بزرگسال دارند


۵) کلام آخر

سریال جیبیات داستانی هیجان‌انگیز و بدیع را در کنار موسیقی قابل‌قبولش به مخاطب عرضه می‌کند، اما متأسفانه شخصیت‌پردازی‌ها در این سریال بسیار سطحی و بدون عمق انجام شده‌اند.
این سریال اگرچه به شکل دوبعدی توزیع شده است، پتانسیل آن را دارد که به انیمه‌ای اکشن، هیجان‌انگیز و پرمخاطب تبدیل شود.

سریال جیبیات

منبع: EpicDope

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم