نگاهی به انیمیشن نبض جنگل | فیلمی دوست‌داشتنی برای تمام اعضای خانواده

انیمیشن «نبض جنگل» (با عنوان اصلی Jungle Beat) قصد دارد مضامینی همچون دوستی، بردباری‌، تحمل و پذیرش دیگران را به تصویر بکشد.

بی‌شک قوی‌ترین نیروی جهان، نیروی دوستی و ارتباط میان دوستان است؛ نیروی که آنها را به هم پیوند می‌دهد و از خطرات پیرامونشان دور می‌کند. در  فیلم سینمایی نبض جنگل (با عنوان اصلی Jungle Beat) نیز همین اصل برقرار است. انیمیشن «نبض جنگل»، اولین پویانمایی بلند شرکت سندکسل استودیوز، نه‌تنها مورد استقبال کودکان قرار گرفته، بلکه در جلب اعتماد والدین هم کاملاً موفق عمل کرده است. این فیلم با پشتوانۀ ۱۵ سال تولید مجموعه‌های تلویزیونی «نبض جنگل» و بازی‌های کامپیوتری ساخته‌شده بر اساس آن، به‌خوبی توانسته رضایت مخاطبانش را جلب کند. در نقد و بررسی انیمیشن «نبض جنگل» با فیلیمو شات همراه باشید. 


برنت داوز در مقام کارگردان و سم ویلسون که در نوشتن فیلم‌نامه با او همکاری کرده، با ترکیب مؤلفه‌های آشنا برای مخاطبان، معجونی مناسب برای داستان‌پردازی فیلم خلق کرده‌اند. آن‌ها محیط و لوکیشن زیبا را از فیلم «ماداگاسکار» (با عنوان اصلی Madagascar)، همبستگی و دوستی بین حیوانات را از فیلم «عصر یخبندان» (با نام اصلی The Ice Age)، توانایی دکتر دولیتل در صحبت‌کردن با حیوانات را از فیلم «دکتر دولیتل» (با نام اصلی Dr. Dolittle) و احساس دلتنگی برای خانه را از فیلم «ئی‌تی موجود فرازمینی» (با نام اصلی E.T. the Extra Terrestrial) وام گرفته‌اند تا فیلم‌نامه‌ای پویا و هیجان‌انگیز بنویسند؛ فیلم‌نامه‌ای که ارزش ساختن و دیده‌شدن دارد. شاید حاصل کار آن‌ها آنچنان برجسته و متمایز به‌نظر نرسد، اما انیمیشن «نبض جنگل» به اندازۀ کافی رنگارنگ، خنده‌دار و سرشار از انرژی است؛ ویژگی‌هایی که تماشای فیلم با تمام اعضای خانواده را به یک انتخاب مناسب تبدیل کرده است.

چیزی که از یک انیمیشن خانوادگی بین‌المللی انتظار می‌رود ضرب‌آهنگ سریع‌ است و انیمیشن «نبض جنگل» به خوبی این ویژگی را در خود جای داده است.

در صبحی دل‌انگیز زیر آسمان درخشان آفریقا، غریبه‌ای بنفش‌رنگ وارد ماجرا می‌شود! او فنیپ نام دارد و اد کی‌یر در نقش او صحبت می‌کند. ظاهر فنیپ ترکیبی از اسمورف‌ها، البته با رنگی نامتعارف و بچه‌ای لق‌و‌لوق با بدنی نرم و لرزان است. آنچه او را به غیرقابل‌انتظارترین و البته دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت فیلم تبدیل می‌کند، رفتار و منش اوست. برخلاف رفتار معمول افراد بیگانه، فنیپ رفتاری متعادل دارد و کمرو و خجل است. لحن صدای اد کی‌یر در نقش فنیپ، بازتابی از صداپیشگی مارتین فریمن را در ذهن تداعی می‌کند؛ شخصیتی که مدام در حال عذرخواهی است و زمان زیادی را به غصه‌خوردن می‌گذراند، اما کاملاً معقول و متناسب رفتار می‌کند.

انیمیشن نبض جنگل

فنیپ از سیارۀ اسکالدرون آمده است، جایی که تنها راه موفقیت و کسب افتخار، تسخیر‌کردن سیاره‌ای در دوردست است! سفینۀ فنیپ با زمین برخورد کرده و حال او باید زمین را تصاحب کند تا با کسب این موفقیت، پدر مستبدش (گروگن با صداپیشگی دیوید رینتول) به او افتخار نماید. درواقع، تنها خواستۀ فنیپ بازگشت به خانه‌اش در سیارۀ اسکالدرون است.


انیمیشن «زوتوپیا» بر پایان امپراطوری پیکسار مُهر تایید زد


خوشبختانه، فنیپ در مأموریت خود تنها نیست و گروهی از حیوانات جنگل به یاری او می‌شتابند: سردستۀ آن‌ها میمونی عجول به نام مانکی است که زبانی تند‌و‌تیز دارد. دیوید منکین نیز در نقش مانکی شیوۀ گویندگی جیم کری را تقلید کرده است. فیلی به نام ترانک با صدای اینا ماری اسمیت، کرگدنی به نام راکی که صداپیشگی او را هم دیوید منکین بر عهده دارد و یک جوجه‌تیغی‌ به نام هامف که خیلی زود عصبانی می‌شود و دیوید گوئراسیو نقشش را ایفا می‌کند، دیگر اعضای این گروه شگفت‌انگیز را تشکیل می‌دهند. فنیپ وسیله‌ای همراه خود دارد که با استفاده از آن، همۀ حیوانات می‌توانند برای نخستین‌بار به زبانی مشترک (انگلیسی) صحبت کنند و این مهم‌ترین تفاوت این فیلم با سریال‌های تلویزیونی پیشین این مجموعه است.


معرفی بهترین انیمیشن‌های ۱۰ سال اخیر را در فیلیمو شات بخوانید


حیوانات، مهمان جهانگشای خود را با محبتی مثال‌زدنی می‌پذیرند. آن‌ها نمی‌توانند برای تصاحب سیاره به فنیپ کمک کنند، اما او را دوست دارند و در تعمیر سفینه‌اش به او کمک می‌کنند تا هر‌چه سریع‌تر بتواند به خانه‌اش بازگردد.

چیزی که از یک انیمیشن خانوادگی بین‌المللی انتظار می‌رود ضرب‌آهنگ سریع‌ است و انیمیشن «نبض جنگل» به خوبی این ویژگی را در خود جای داده است. تدوین‌کننده‌های فیلم، رینو ریتر و کلی مالیسون، کار خود را چنان خوب انجام داده‌اند که داستان هیچ‌گاه از سرعت و ریتم نمی‌افتد. حیوانات، که شخصیت‌های فیلم را تشکیل می‌دهند، به‌طور مداوم در حال جست‌و‌خیز در برابر دوربین هستند؛ آن‌ها بین درختان تاب می‌خورند، ناگهان از آسمان به زمین می‌افتند یا مشغول حل‌و‌فصل مشکلات پیش‌آمده هستند. داستان مملو از پیچ‌و‌خم، شیرین‌کاری و موقعیت‌های خنده‌دار است. موسیقی متن فیلم نیز جالب‌توجه است؛ این موسیقی شنونده را وادار به انتظار کشیدن برای اتفاقاتی می‌کند که البته هرگز رخ نمی‌دهند.

انیمیشن نبض جنگل

برخلاف معمول، بخش منفی ماجرا در شخصیتی زورگو خلاصه نشده است؛ بلکه شخصیت منفی فیلم درواقع پدری است که به‌اشتباه از پسر حساس و زودرنج خود بیش‌ازاندازه متوقع است و برای اینکه متوجه اشتباه خود شود، تنها به در‌آغوش‌گرفتنی محبت‌آمیز نیاز دارد.

انیمیشن «نبض جنگل» فیلمی ملایم و آرامش‌بخش است که به‌خوبی ارزش‌های اخلاقی مد‌نظر خود را به بیننده منتقل می‌کند. پیام نهایی فیلم، دوستی، بردباری‌، تحمل و پذیرش دیگران است که بسیار زیبا و در زمانی درست ارائه می‌شود.

انیمیشن نبض جنگل

منبع: Screen Daily

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم