مروری بر فیلم «مرغ عشق ها»؛ کمیل نانجیانی در نقش ناجی فیلم

فیلم «مرغ عشق ها» با عنوان اصلی «The Lovebirds» درباره‌ی زوجی جوان است که در آستانه جدایی، درگیر حادثه‌ای می‌شوند تا دوباره عاشق هم شوند.

فیلم «مرغ عشق ها» با عنوان اصلی «The Lovebirds» درباره‌ زوجی با نام‌های جبران (با بازی کمیل نانجیانی) و لیلانی (با بازی ایسا ری) است. این دو شخصیت درست زمانی‌که در حال پایان‌دادن به رابطه‌شان هستند، درگیر اتفاقی خاص می‌شوند. مردی عجیب (با بازی پاول اسپارکس) وانمود می‌کند که پلیس است و دنبال فردی خلافکار می‌گردد. او با استفاده از ماشین این زوج، یک دوچرخه‌سوار را زیر می‌گیرد و می‌کشد. پس از این اتفاق و فرار مرد قاتل، زوج داستان بی‌توجه به جنازۀ روی زمین، صحنۀ جرم را به بهانۀ یافتن مرد قاتل ترک می‌کنند. با فیلیمو شات همراه باشید تا مروری بر داستان فیلم «مرغ عشق ها» داشته باشیم.


با توجه به خلاصۀ منتشر‌شده از نتفلیکس، می‌توان گفت مضمون اصلی فیلم «مرغ عشق ها» بی‌شباهت به «راز جنایت» (با نام اصلی Murder Mystery) یا حتی «شب قرار» (با نام اصلی Date Night) نیست. حتی می‌توان هزاران فیلم در ژانرهای گوناگون با چنین موضوع مشترکی نام برد. درگیرشدن فردی عادی در یک جنایت موضوعی بدیع برای فیلم‌نامه‌نویسان نیست. این‌گونه داستان‌ها حول محور یک شخص یا زوج روایت می‌شوند که به‌اشتباه، درگیر ماجرایی ترسناکی شده‌اند. چنین فیلم‌هایی در ژانری ساخته می‌شوند که هم می‌توان فیلم‌نامه‌ای هوشمندانه و خیره‌کننده برایشان نوشت و هم می‌توان با تکیه بر بازیگران و سلبریتی‌های معروف، اثری بی‌محتوا و بی‌پایه و اساس به سینما عرضه کرد. فیلم «مرغ عشق ها» قطعاً از نوع دوم است، اما آنچه موجب می‌شود این اثر در رده‌ای برتر از فیلم‌های مشابه خود قرار گیرد، جذابیت و گیرایی بالا در جنگ‌و‌جدال‌های دو شخصیت جبران و لیلانی است. این دو موجب می‌شوند که مخاطب ناخودآگاه بخواهد در این فرار با آن‌ها همراه شود.

فیلم درست از صبح روز دوم و پس از اولین قرار جبران (نانجیانی) و لیلانی (ری) شروع می‌شود. این دو خیلی زود درگیر رابطه‌ای عاشقانه‌ می‌شوند، اما به‌نظر می‌رسد ارتباطی محکم و با‌دوام بینشان شکل گرفته که احتمالاً حالا حالا‌ها ادامه خواهد داشت. سپس در فیلم پرشی به چهار سال بعد خواهیم داشت و در اولین صحنه، آن‌ دو را در‌گیر دعوایی می‌بینیم که رابطه‌شان را به‌سرعت به سمت جدایی سوق می‌دهد. در میانۀ این دعوا، مردی که وانمود می‌کند پلیس است از ماشین آن‌ها برای تعقیب یک دوچرخه‌سوار استفاده می‌کند و پس از کشتن او، فرار می‌کند. درنهایت جبران و لیلانی ناامید از یافتن مرد قاتل و با توجه به اتهام قتلی که به آن‌ها وارد است، فرار می‌کنند.

کمیل نانجیانی و ایسا ری در فیلم «مرغ عشق ها»

این دو فراری در تلاشی بی‌ثمر و احمقانه در شهر نیواورلئان، به دنبال یافتن اطلاعاتی از قربانی و دلیل کشته‌شدن او می‌گردند. بله، حدس شما درست است: در میانۀ این اتفاقات، شمع عشق آن‌ها جان می‌گیرد و دوباره روشن می‌شود. اگر تریلر فیلم را دیده باشید، قطعاً متوجه تمام صحنه‌های مربوط به رابطۀ پیچیدۀ آن دو شده‌اید (به‌جز بهترین صحنه که البته با توجه به فیلم‌های مشابه، چندان دور از ذهن نیست و می‌توانید آن را حدس بزنید.)

رابطه و شیمی بین دو شخصیت ایسا ری و کمیل نانجیانی موجب می‌شود شما به تماشای فیلم «مرغ عشق ها» ادامه دهید. متأسفانه شخصیت‌های مکمل چندانی وجود ندارند و همان‌هایی هم که هستند تأثیر چشمگیری در روند ماجرا ندارند؛ اما دراین‌بین، یکی از شخصیت‌های چشمگیر کاترین کوهن است که در نقش شاهد ظاهر شده و چند دقیقۀ کوتاهی در فیلم حضور پیدا می‌کند.


نقد و بررسی فیلم «آقایان»، اکشن کمدی گای ریچی را در فیلیمو شات بخوانید


همان‌طور که گفتیم، تنها دلیلی که موجب می‌شود تماشای فیلم را ادامه دهید رابطۀ جذاب میان ری و نانجیانی است. نوعی طنز طعنه‌آمیز بین آنها جریان دارد اما حس بدجنسی و خشونت به مخاطب منتقل نمی‌کند. این خصوصیت‌ها موجب می‌شود که هنگام تماشای این فیلم حس کنید آن‌ها زوجی حقیقی هستند و در میان ما زندگی می‌کنند. بحث‌ها و دعواهایشان دور از ذهن نیست و همۀ ما می‌توانیم آن‌ها را باور کنیم.

شرکت پارامونت قصد داشت پیش از تعطیلی سینماها فیلم «مرغ عشق ها» را به‌طور عمومی اکران کند؛ اما می‌توان گفت که تماشای آن در خانه و به همت نتفلیکس جذاب‌تر از آب در آمده است. مایکل شوالتر، کارگردان فیلم «بیمار بزرگ» (با نام اصلی The Big Sick‎) با بازی نانجیانی، دوباره از او برای ایفای نقش جبران در فیلم جدیدش کمک گرفته است. حضور نانجیانی به روایت روان‌تر داستان و طنز ماجرای فیلم کمک کرده است. او باعث می‌شود به‌اندازۀ کافی بخندید و کلیشه‌ای بودن برخی لطیفه‌ها را فراموش کنید. به‌طورکلی، اگرچه طرح داستان بی‌پایه و اساس است، اما حضور جذاب نانجیانی و ری موجب می‌شود به نقاط ضعف داستان توجه نکنید و تنها از فیلم لذت ببرید.


۵۶ فیلم برتر سال ۲۰۲۰؛ از فیلم‌های جذاب تابستانی تا درام‌های پاییزی


منبع: Empire

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم