اسکار ۲۰۲۱ و هر آنچه باید در مورد نود و سومین دوره مراسم آکادمی بدانید

پس از لغو جشنواره کن ۲۰۲۰، این بار نوبت به اسکار ۲۰۲۱ رسیده و مسئولان آکادمی فعلاً تصمیم گرفته‌اند این مراسم را دو ماه به تعویق بیندازند.

در این سال عجیبی که پشت سر گذاشته‌ایم، هیچ چیزی آن‌طور نبود که انتظار داشتیم و می‌شناختیم، چه برسد به سینما و صنعت سرگرمی. اما بالاخره بارقه‌هایی از امید پدیدار شده و به نظر می‌رسد که بازگشت به شرایط عادی در چند ماه آینده، دور از دسترس نباشد. با این حساب، مراسم اسکار که تا چند روز دیگر برگزار می‌شود و طبق روال پایانی است بر فصل جوایز و یک سال سینمایی، این بار می‌تواند حکم پایانی بر یک دوران سخت و تیره را داشته باشد.
در ادامه برای مرور اخبار و تحلیل‌های مربوط به فصل جوایز و اسکار ۲۰۲۱ با فیلیمو شات همراه باشید.


برندگان اسکار ۲۰۲۱


یک هفته پیش از برگزاری مراسم اسکار ۲۰۲۱

کمتر از یک هفته تا برگزاری نودوسومین مراسم اسکار باقی مانده و دیگر استودیوها ماموریت‌های خود را برای معرفی و تبلیغ محصولات خود به پایان رسانده‌اند و همه منتظرند تا حاصل انتخاب‌های نهایی اعضای آکادمی را ببینند. با این وجود رویدادهای سینمایی مانند جشن انجمن کارگردانان، فیلمنامه‌نویسان، طراحان صحنه و لباس و فیلمبرداران که در روزهای گذشته برگزار شده، هیجان را برای پیش‌بینی و تخمین برنده‌های امسال به اوج خودش رسانده.

این احتمال قوی وجود دارد که کلوئی ژائو فیلمساز مهاجر چینی‌تبار که امسال با سرزمین آواره‌ها یا عشایر تمام جوایز را درو کرده، در شب مراسم برای دریافت جوایز بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه اقتباسی چند بار به روی صحنه بیاید تا روند درخشش خارجی‌ها در اسکار بعد از موفقیت گیرمو دل‌تورو، آلفونسو کوآرون و بونگ جون هو آغاز شده بود، همچنان ادامه داشته باشد. در عوض خیلی از جوایزی که تا پیش از این روی برندگان آن‌ها اجماع عمومی وجود داشت، کمی با شک و تردید همراه شده‌اند. برای مثال در بخش فیلمنامه اوریجینال، پیش‌بینی‌ها حاکی از رقابت نزدیک بین محاکمه شیکاگو ۷ و زن جوان آتیه‌دار است و در جایزه فیلمبرداری هم رقابت میان سرزمین آواره‌ها و منک شانه به شانه است.


نقد فیلم زن جوان آتیه‌دار

نقد فیلم صدای متال


اما اگر در بخش‌های فنی به دنبال جوایزی هستید که با خیال راحت بتوانید روی آن‌ها شرط ببندید، باید به جایزه صدا برای صدای متال، طراحی صحنه برای منک، موسیقی برای روح و جلوه‌های ویژه برای تنت اشاره کرد.

حالا جدا از بحث جوایز، بخش مهمی از اخبار و حواشی روزهای گذشته به شیوه برگزاری مراسم و تغییرات آن مربوط می‌شود. از جمله اینکه اعلام شد اجرای زنده ترانه‌های نامزد جایزه از مراسم حذف و به بخش پیش از شروع برنامه منتقل شده، تصمیمی که با واکنش‌های عموما منفی همراه شد. استیون سودربرگ فیلمساز سرشناس که امسال در اجرای مراسم با آکادمی همکاری داشته، توضیح داده که اسکار ۲۰۲۱ برخلاف سال‌های گذشته به جای یک مراسم متعارف به یک فیلم داستانی نزدیک است و روند متفاوتی را طی خواهد کرد. توضیح سودربرگ که بازخورد وسیعی در میان علاقه‌مندان به سینما داشته، کنجکاوی‌ها را پیرامون مراسم امسال افزایش داده.

حال باید چند روز دیگر هم منتظر بود و دید که آیا مسئولان آکادمی از تجربه ناموفق گلدن گلوب و بفتا در برگزاری مراسم درس گرفته‌اند و در دوران کرونا طرح و ایده تازه‌ای را پیش خواهند گرفت یا اینکه روند نزولی اسکار در جذب مخاطب که چند سال است آغاز شده، با شتاب بیشتری ادامه پیدا می‌کند.


کنفرانس مطبوعاتی تهیه‌کنندگان اسکار ۲۰۲۱ | آنچه باید درباره مراسم بدانیم


دو هفته پیش از برگزاری مراسم اسکار ۲۰۲۱

کمتر از دو هفته تا برگزاری اسکار و پایان رسمی فصل جوایز سینمایی باقی‌مانده، فصلی که این بار به دلیل وضعیت عجیب‌وغریب دنیا بیشتر از همیشه طول کشیده اما به همان نسبت هم‌روند غیرمنتظره‌ای را طی کرده است.

معمولا روند برگزاری جشن در فصل جوایز این‌گونه بود که مدعیان اصلی در فاصله گلدن گلوب تا بفتا، به همگرایی می‌رسیدند و تقریبا می‌شد با احتمال بالایی برندگان اسکار را تخمین زد. سال قبل که انگل (با عنوان اصلی Parasite) به طرز شگفت‌انگیزی تاریخ‌ساز شد و بونگ جون هو چندبار برای دریافت جایزه‌های مختلف به روی صحنه آمد، باید به این نکته توجه می‌کردیم که افزایش اعضای آکادمی باهدف تنوع سن، جنس و نژاد در میان اعضا ازاین‌پس کار را برای پیش‌بینی سخت‌تر خواهد کرد. امسال علاوه بر این، جوایز مختلف نیز به همگرایی نرسیده‌اند و شاید به‌جز چند عنوان به‌سختی بشود برندگان اسکار ۲۰۲۱ را در رشته‌های اصلی حدس زد.

تا به اینجا به نظر می‌رسد که جایزه اسکار بهترین فیلم برای سرزمین آواره‌ها یا عشایر (با عنوان اصلی Nomadland) محفوظ است و خود کلوئی ژائو هم حالا چه در بخش فیلمنامه اقتباسی و چه در کارگردانی دست خالی مراسم را ترک نخواهد کرد. تا پیش‌ازاین، در رشته کارگردانی رقابت میان ژائو و دیوید فینچر بود و با گذشت زمان و بعد از جوایز انجمن کارگردانان، کفه ترازو به نفع ژائو سنگین‌تر هم شده. در عوض بخش فیلمنامه با پیش‌بینی‌های قبلی فاصله گرفته و رقابت پیچیده‌تر هم شده است. حالا علاوه بر فیلم دادگاه شیکاگو ۷ (با عنوان اصلی The Trial of the Chicago 7‎) و فیلم سرزمین عشایر، مدعیان تازه‌ای چون فیلم پدر (با عنوان اصلی The Father) و فیلم زن جوان آتیه‌دار (با عنوان اصلی Promising Young Woman) هم حضور دارند.

در رشته بازیگری، جایزه بهترین بازیگر زن تقریبا قابل پیش‌بینی نیست. بعید است که فرانسیس مک‌دورمند به سومین اسکارش برسد اما وایولا دیویس و کری مولیگان همچنان از شانس قابل‌توجهی برخوردارند. باوجود جایزه گرفتن آنتونی هاپکینز در بفتا، احتمالا اعضای آکادمی در تقدیر از چادویک بوزمن فقید مصمم هستند. دنیل کالویا برای بردن جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل تقریبا به گزینه اصلی تبدیل‌شده، درست مانند یو جونگ یون بازیگر زن مکمل فیلم میناری (با عنوان اصلی Minari).

در این فاصله باقی‌مانده تا برگزاری مراسم اسکار، علاوه بر ترکیب برنده‌ها شیوه اجرای مراسم هم به محل بحث و کنجکاوی‌ تبدیل‌شده. با توجه به روند نزولی آمار مخاطبان اسکار در سال‌های گذشته و دور شدن مراسم امسال از رویه همیشگی، خیلی‌ها خوش‌بین نیستند. باید دید که کرونا بعد از ضربه‌فنی کردن صنعت سینما در سال گذشته، اسکار را هم از پا درمی‌آورد یا خیزش دوباره سینما و سرگرمی در هفته‌های اخیر که به لطف واکسیناسیون سراسری نوید بازگشت به‌روزهای عادی را می‌دهد، معادلات را اینجا هم‌تغییر خواهد داد.

در روزهای باقی‌مانده تا اسکار برای آخرین اخبار، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها از مهم‌ترین رویداد سینمایی سال با فیلیمو شات همراه باشید.


لیست نامزد های اسکار ۲۰۲۱
برندگان جوایز بفتا ۲۰۲۱ اعلام شدند | بالاترین تنوع نژادی برنده‌ها

نقد فیلم بلک باتم ما رینی | میراث چادویک بوزمن برای ادای دین به هنر سیاهان
نقد و بررسی فیلم سرزمین آواره ها یا عشایر | حکایت خانه‌به‌دوشان مدرن قرن بیست‌ویکم
برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱ مشخص شدنداولین گام در فصل جوایز با جشنواره‌های ونیز و تورنتو در ابتدای پاییز برداشته شد که هرچند روال برگزاری آن نسبت به هر سال متفاوت بود، حداقل این ویژگی را داشت که سرزمین خانه‌به‌دوشان (با عنوان اصلی Nomadland) ساخته کلویی ژائو را به‌عنوان مدعی اصلی امسال مطرح کند.
در این فاصله چند ماهه تا هفته پیش که گلدن گلوب برگزار شود، فیلم کلویی ژائو پیشتاز فصل جوایز در رویدادهای سینمایی و فهرست‌های برگزیده سال باقی ماند. گلدن گلوب هم که ایستگاهی مهم در راه رسیدن به اسکار محسوب می‌شود، موقعیت ژائو را قوت بخشید اما ابهام‌های تازه‌ای را هم به پیش‌بینی‌ها افزود.


نقد و بررسی فیلم دادگاه شیکاگو ۷
تاریخ اکران فیلم عشایر مشخص شد | یکی از مدعیان اسکار امسال را ببینید
نقد و بررسی فیلم شبی در میامی | فیلمی که تمام شهر شاهدش بودند


در حال حاضر در رقابت برای کسب جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم، سرزمین خانه‌به‌دوشان پیشتاز است و در رتبه‌های بعدی منک (با عنوان اصلی Mankمحاکمه شیکاگو ۷ (با عنوان اصلی The Trial of the Chicago 7زن جوان آتیه‌دار (با عنوان اصلی Promising Young Womanشبی در میامی (با عنوان اصلی One Night in Miami میناری (با عنوان اصلی Minariپدر  (با عنوان اصلی The Father)  و ما رینی بلک باتم (با عنوان اصلی Ma Rainey’s Black Bottom) از جمله مدعیانی هستند که شانس بالایی برای نامزدی دارند.


نقد فیلم منک آخرین ساخته دیوید فینچر | میمونِ مست!
کری مولیگان در فیلم جدید بردلی کوپر
تیم بازیگران فیلم جدید جوردن پیلدر بخش کارگردانی رقابت بین کلویی ژائو و دیوید فینچر نزدیک است، چرا که سرزمین خانه‌به‌دوشان و محاکمه شیکاگو ۷ مدعیان اصلی در بخش بهترین فیلمنامه هستند و از این رو با توجه به اینکه منک در تعداد زیادی از رشته‌های فنی شانس قابل توجهی برای نامزدی دارد، شاید این بار مجسمه طلایی در دستان فینچر قرار بگیرد.
در بخش بازیگری، تقریبا اهدای جایزه‌ای از دیار باقی به مرحوم چادویک بوزمن برای فیلم ما رینی بلک باتم مسجل‌ به نظر می‌رسد اما در سایر بخش‌ها همچنان روی نامزدی‌ها هم جای بحث وجود دارد، چه برسد به پیش‌بینی برنده. با این وجود باید اتفاق غیرمنتظره‌ای بیفتد که فرانسیس مک‌دورمند، وایولا دیویس، آنتونی هاپکینز، ساشا بارون کوهن، دنیل کالویا، گری الدمن، کری مولیگان، ریز احمد، استیون یئون و آماندا سایفرد را در میان نامزدها نبینیم.


کالکشن دیوید فینچر در فیلیمو شات؛ از تاریکی گریزی نیست
چادویک بوزمن و نقش‌های به‌یادماندنی‌اش؛ قهرمانی که دیگر در میان ما نیست
فرانسیس مک دورمند در فیلم Women Talking
آنتونی هاپکینز و اولیویا کلمن در تریلر فیلم «پدر»
آماندا سایفرد : دیوید فینچر یکی از صحنه‌های فیلم «منک» را ۲۰۰ بار فیلمبرداری کرده…در این فاصله که تا برگزاری مراسم اسکار باقی مانده، هنوز چند رویداد تعیین‌کننده‌ دیگر باقی مانده و ابتدا باید منتظر اعلام نامزدهای آکادمی و بفتا باشیم.


جوایز بفتا ۲۰۲۰ و برتری مطلق فیلم «۱۹۱۷»؛ بهترین فیلم از بهترین کارگردان


اسکار ۲۰۲۱ و چالش‌های سال کرونا

منتشر شده در تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۹۹
یکی از جنبه‌های منفی شیوع ویروس کرونا خطرات ناشی از گردهمایی‌های بزرگ است. با گذشت چندین ماه از گسترش کووید ۱۹، مراسم‌های سینمایی یک‌به‌یک یا لغو می‌شوند و یا به تعویق می‌افتند. پس از لغو جشنواره کن ۲۰۲۰، این بار نوبت به اسکار ۲۰۲۱ رسیده و مسئولان آکادمی علوم و هنرهای سینما فعلاً تصمیم گرفته‌اند این مراسم را حدوداً دو ماه به تعویق بیندازند. پیش از این، قرار بود نود و سومین دوره مراسم اسکار در تاریخ ۲۸ فوریه سال ۲۰۲۱ (۱۰ اسفند ۱۳۹۹) برگزار شود اما حالا مهم‌ترین همایش سینمایی دنیا در ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد. با فیلیمو شات همراه باشید تا هر آنچه باید در مورد نود و سومین مراسم اسکار بدانید را مرور کنیم.


نامزد های بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۱


از سال ۱۹۲۹ که اولین دوره جوایز اسکار برگزار شد قریب به یک قرن می‌گذرد و در طول این مدت، تنها سه بار مراسم به تعویق افتاده است. اولین بار در سال ۱۹۳۸ سیل بزرگی در لس آنجلس رخ داد و برگزاری اسکار یک هفته به تأخیر افتاد. دومین بار در سال ۱۹۶۸ پس از ترور مارتین لوتر کینگ جونیور، مسئولان آکادمی تصمیم گرفتند این گردهمایی را به دو روز بعد موکول کنند. آخرین بار نیز پس از سوءقصد ناموفق به جان رئیس‌جمهور رونالد ریگان در سال ۱۹۸۱ بود که چهار ساعت پیش از پخش تلویزیونی، مراسم به ۲۴ ساعت بعد موکول شد.

آکادمی اسکار قوانین خاصی برای پذیرش آثار دارد و یکی از آنها بازه زمانی انتشار فیلم‌هاست. اما امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و به هم خوردن برنامه‌ریزی اهالی صنعت سینما، دیوید رابین (رئیس آکادمی)، این بازه زمانی را تمدید کرده است. بر این اساس، فیلم‌هایی که می‌خواهند در این مراسم شرکت کنند باید در تاریخی بین ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ منتشر شده باشند تا واجد شرایط حضور در اسکار باشند.

البته این قانون جدید برای برخی شاخه‌ها ازجمله فیلم‌های پویانمایی بلند و کوتاه، فیلم‌های مستند بلند و کوتاه، فیلم بین‌المللی و فیلم کوتاه لایو اکشن که باید تا ۱ دسامبر ۲۰۲۰ اکران شده باشند، استثنائاتی قائل است. همچنین فرصت پذیرش آثار در بخش بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است.


فهرست برندگان اسکار ۲۰۲۰ را در فیلیمو شات بخوانید


ازجمله برنامه‌های مهم آکادمی علوم و هنرهای سینما افتتاح موزه تصاویر متحرک آکادمی است. این موزه با دو سالن تئاتر به ظرفیت ۱۰۰۰ و ۲۸۸ نفر و چند گالری بزرگ قرار است مجموعه آثار مرتبط با دنیای فیلمسازی از دهه ۱۹۳۰ تا به حال را به نمایش عموم بگذارد. موزه‌ی آکادمی که قرار است ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ در لس آنجلس افتتاح شود اولین و بزرگ‌ترین موزه‌ای خواهد بود که به‌طورکلی به هنر، علم، صنعت، تجارت و تاریخ فیلم‌سازی اختصاص یافته است.

نمایی از موزه آکادمی اسکار

به گزارش وب‌سایت آکادمی رویدادهای مهم این سازمان طبق زمان‌بندی‌های زیر برگزار خواهند شد:

 • آغاز رأی‌گیری اولیه: ۱ فوریه ۲۰۲۱ (۱۳ بهمن ۱۳۹۹)
 • پایان رأی‌گیری اولیه: ۵ فوریه ۲۰۲۱ (۱۷ بهمن ۱۳۹۹)
 • اعلام فهرست اولیه نامزدها: ۹ فوریه ۲۰۲۱ (۲۱ بهمن ۱۳۹۹)
 • شروع رأی‌گیری تعیین نامزدها: ۵ مارس ۲۰۲۱ (۱۵ اسفند ۱۳۹۹)
 • پایان رأی‌گیری تعیین نامزدها: ۱۰ مارس ۲۰۲۱ (۲۰ اسفند ۱۳۹۹)
 • اعلام نامزدها: ۱۵ مارس ۲۰۲۱ (۲۵ اسفند ۱۳۹۹)
 • ضیافت نهار نامزدها: ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ (۲۶ فروردین ۱۴۰۰)
 • شروع رأی‌گیری نهایی: ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ (۲۶ فروردین ۱۴۰۰)
 • پایان رأی‌گیری نهایی: ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ (۳۱ فروردین ۱۴۰۰)
 • برگزاری مراسم اسکار: ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۵ اردیبهشت ۱۴۰۰)
 • افتتاحیه عمومی موزه آکادمی: ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)

با تمام این برنامه‌ریزی‌های جدید، ممکن است با نزدیک شدن به فصل زمستان شیوع بیماری کرونا بیشتر شود و این تاریخ‌ها مجدداً به زمان دیگری موکول شوند یا برگزاری اسکار ۲۰۲۱ به‌طورکلی لغو گردد. احتمال این‌ که مراسم اسکار ۲۰۲۱ به‌صورت مجازی برگزار شود نیز وجود دارد. کری بروک، رییس شبکه اِی‌بی‌سی که طبق روال هرساله مسئول پخش تلویزیونی مراسم اسکار است، هنوز هیچ خبری در مورد شکل برگزاری نود و سومین دوره جوایز اسکار نداده است اما او اعلام کرده که تمام تلاش خود را برای برگزاری باشکوه و ایمن این مراسم خواهد کرد. درهرصورت برای مشخص شدن ماجرا به‌طورقطعی باید صبر بیشتری داشته باشیم.

اعضای جدید آکادمی اسکار

اسکار ۲۰۲۱ از چند جنبه با دوره‌های قبلی تفاوت خواهد داشت. قرار است در نود و سومین دوره جوایز سالانه اسکار شاخه‌های تدوین صدا و صداگذاری (میکس صدا) با هم ادغام شوند و این جایزه به بهترین تیم صدا اهدا شود. همچنین چند روز پیش دیوید رابین خبری مبنی بر افزایش تعداد اعضای آکادمی اسکار منتشر کرد. او در صحبت‌هایش عنوان کرد: «آکادمی مفتخر است ورود این سینماگران برجسته به آکادمی علوم و هنرهای سینما را خوش‌آمد گوید. ما همیشه پذیرای استعدادهای خارق‌العاده بوده‌ایم که بیانگر تنوع غنی جامعه جهانی فیلم‌سازان است.» با توجه به اعتراضات سال‌های گذشته در مورد تبعیض جنسیتی و نژادی هالیوود، حالا آکادمی تصمیم گرفته تعداد اعضای زن این سازمان را به دو برابر افزایش دهد.

امسال ۸۱۹ نفر برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده‌اند که در صورت پذیرش تمامی دعوت‌شدگان، تعداد اعضای آکادمی به ۹۴۱۲ نفر افزایش خواهد یافت. از میان دعوت‌شدگان جدید، ۴۵ درصد زن و ۵۵ درصد مرد هستند. همچنین ۳۶ درصد از آنها به اقلیت‌های نژادی اختصاص دارند و حدود ۴۹ درصد نیز غیرآمریکایی هستند. این ۸۱۹ نفر از ۶۸ کشور مختلف در سرتاسر جهان انتخاب شده‌اند.

ازجمله افراد سرشناس دعوت‌شده می‌توان به آکوافینا، تزی ما و لولو وانگ (بازیگران و کارگردان فیلم «وداع» با عنوان اصلی «The Farewell»)، زندیا کلمن (بازیگر سری جدید فیلم‌های «مرد عنکبوتی»)، آدل انل (ستاره فیلم «پرتره بانویی در آتش» (Portrait of a Lady on Fire))، فلورنس پیو (بازیگر فیلم «زنان کوچک» (Little Women))، کیتلین دیور، بنی فلداستین و اولیویا وایلد (بازیگران و کارگردان فیلم «بوک اسمارت» با عنوان اصلی «Booksmart‎»)، جارین بلاشکه و یورگ ویدمر (به ترتیب فیلم‌برداران فیلم «فانوس دریایی» و «یک زندگی پنهان»)، آری استر (کارگردان فیلم‌های «موروثی» (Hereditary) و «میدسامر» (Midsommar)) و پنج نفر از بازیگران فیلم «انگل» (با عنوان اصلی «Parasite») اشاره کرد.

اعضای ایرانی جدید آکادمی اسکار

از بین سینماگران ایرانی پنج نفر به این مجموعه دعوت شده‌اند: ستار اورکی (آهنگساز فیلم‌هایی همچون «فروشنده»، «جدایی نادر از سیمین» و «دربند»)، علی عباسی (کارگردان آثاری همچون «مرز» و «شلی»)، سمیرا مخملباف (کارگردان فیلم «پنج عصر» و «سیب»)، نرگس آبیار (خالق آثاری همچون «نفس»، «شیار ۱۴۳» و «شبی که ماه کامل شد») و الهام شاکری فر (تهیه‌کننده مستند‌هایی همچون «حتی وقتی زمین می‌خورم» و «از عشق و قانون»).


نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم