نقد و بررسی فصل دهم سریال «زیاد ذوق‌زده نشو»؛ خنده‌های بی‌وقفه

پس از گذشت بیست سال و نُه فصل موفق، پخش فصل دهم سریال «زیاد ذوق‌زده نشو» از ماه ژانویه ۲۰۲۰ آغاز شده است و یکی از کاندیداهای احتمالی امی ۲۰۲۰ در دو رشته به‌شمار می رود.

سریال «زیاد ذوق زده نشو» با عنوان اصلی «Curb Your Enthusiasm» یک مجموعه کمدی محصول شبکه اچ‌بی‌او است که پخش آن از سال ۲۰۰۰ آغاز شده است. این سریال که در ژانر تئاتر بداهه توسط لری دیوید (خالق سریال سیتکام «ساینفلد» با عنوان اصلی «Seinfeld») ساخته شده، داستانی خیالی از زندگی او به عنوان یک نویسنده و تهیه‌کننده نیمه‌بازنشسته در لس‌آنجلس را روایت می‌کند. پس از گذشت بیست سال و نُه فصل موفق، پخش فصل دهم سریال «زیاد ذوق‌زده نشو» از ماه ژانویه ۲۰۲۰ آغاز شده است و یکی از کاندیداهای احتمالی امی ۲۰۲۰ برای بهترین سریال کمدی به‌شمار می رود؛ به این بهانه، قصد داریم به بررسی این سریال و نقد فصل دهم آن بپردازیم. با فیلیمو شات همراه باشید.


در همان دقایق ابتدایی فصل دهم سریال «زیاد ذوق‌زده نشو»، لری دیوید که به همراه دوستش لیون (با بازی جی. بی. اسموو، بازیگر نقش آقای دل در فیلم «مرد عنکبوتی: دور از خانه») در حال پیاده‌روی است، مونوپاد دو جوان غریبه که وسط پیاده‌رو در حال عکسبرداری هستند را می‌گیرد و آن را می‌شکند و سپس، بدون آن‌که اهمیتی به اعتراض‌های آن دو بدهد، به راهش ادامه می‌دهد. این صحنه، شاید یکی از بهترین روش‌ها برای آغاز فصل دهم یک سریال کمدی تحسین‌برانگیز، محصول شبکه HBO باشد؛ طغیانی سورئال در قالب انرژی فیزیکی که از سریالی پرمحتوا با روند کند و مملو از انرژی ذخیره‌شده انتظار داشتیم.


نقد و بررسی فیلم ساعات تابستانی


یک دقیقه پس از این طغیان، لری که از بیسکوییت‌های نرم روی کیک‌های مغازه موکا جو (با بازی ساوریو گوئرا) ناراضی است با او جر و بحث می‌کند. یک دقیقه بعد، این طغیان در مورد میز لرزان مغازه رخ می‌دهد و با چشیدن قهوه سرد، اعتراضات لری به نقطه‌ جوش می‌رسند. وقتی موکا جو قبول نمی‌کند که قهوه سرد به آنها داده، لری، بینی خود را داخل لیوان قهوه می‌کند و این نمایش دیگری از کمدی فیزیکی است که رفته‌رفته اوج می‌گیرد. چند دقیقه بعد، لری در دفتر کار خود با دستیارش بحث می‌کند. آلیس (با بازی مگان فرگوسن) که به تازگی دستیار جدید لری شده است، برای غذا دادن به سگش از یکی از کاسه‌های دفتر استفاده کرده اما لری معتقد است این کاسه‌ها برای انسان هستند نه حیوان.
البته همه‌ی اعتراضات از سوی لری مطرح نمی‌شوند؛ زمانی که او عینک خود را با لباس آلیس تمیز می‌کند، آلیس نیز به او اعتراض می‌کند. تیم خلاق دیوید، پشت سر هم ما را با ایده‌های طنزآمیز روبرو می‌کنند. اما آیا تمام این ایده‌ها خنده‌دار هستند؟ باید اعتراف کرد که بله، کاملاً. قسمت اول فصل دهم سریال «زیاد ذوق زده نشو»، تحت عنوان «سال نو مبارک»، طی مدت ۳۸ دقیقه شما را به خوبی سرگرم می‌کند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این اپیزود، نوعی حس تهاجمی را به مخاطب القا می‌کند و در برخی موارد باعث می‌شود او به طرز مخربی بداخلاق شود.

نمایی از سریال زیاد ذوق‌زده نشو

اپیزود اول فصل دهم، یکی از خنده‌دارترین برنامه‌های تلویزیونی این روز‌ها بود. شاید هیچ برنامه دیگری را نتوان پیدا کرد که تا این حد شما را به خنده وادارد. حسی که پس از تماشای اولین قسمت از سریال «زیاد ذوق‌زده نشده» خواهید داشت این است که آرزو کنید شما هم وارد دنیای سریال شوید و از دیدگاه خودتان، تماشاگر ماجرا‌ها باشید. جی. بی. اسموو در قالب کاراکتر لیون یکی از طنزآمیز‌ترین صدا‌های تاریخ تلویزیون را ارائه داده است. لری دیوید و همکارانش در تیم نویسندگی، استیو لف و جف شافر، به تشریح و تعریف ساختار‌های اجتماعی کنایه‌آمیز (که بیشتر مجموعه‌های تلویزیونی جرئت صحبت‌کردن در موردشان را ندارند) ادامه داده‌اند.
هر بار که به انتهای فصل‌های این مجموعه تلویزیونی می‌رسم، حس آن را دارم که در یک میهمانی، مدام از برخورد نزدیک با یکی از میهمانان اجتناب می‌کنم اما زمانی که هنگام خداحافظی فرا می‌رسد، چاره‌ای جز دست‌دادن با او ندارم؛ درست همانند اتفاقی که برای لری در میهمانی رخ می‌دهد. بخش اعظمی از سریال به نمایش سیاست‌های کشور آمریکا در عصر حاضر می‌پردازد؛ برای مثال، زمانی که جف (نماینده لری) مدام با هاروی واینستین اشتباه گرفته می‌شود یا هنگامی که لری با طعنه در مورد کلاه‌های MAGA («آمریکا را دوباره عالی کن») صحبت می‌کند. خُب، این همه تعریف و تمجید برای توصیه تماشای فصل دهم سریال «زیاده ذوق‌زده نشو» کفایت می‌کند یا نه؟
به احتمال زیاد جف شافر، که بیشتر به علت حضور در جمع نویسندگان سریال «ساینفلد» و کارگردانی سریال «لیگ» («The League») شناخته می‌شود، مسئول اصلی سرعت‌بخشیدن به روایت اتفاقات و القای حس سورئال به مخاطب است. نوآوری‌های ارائه‌شده در فصل جدید سریال «زیاد ذوق زده نشو» روح تازه‌ای به این مجموع بخشیده است؛ این همان چیزی است که سریال سیتکام «ساینفلد» در فصل آخر به آن نیاز داشت. سازندگان سریال «Curb Your Enthusiasm» همچون یک آشپز خلاق ما را با طعم جدید یک غذای خوشمزه قدیمی شگفت‌زده کرده‌اند. به طور ویژه سخنرانی اعتراضی لری در مقابل موکا جو ما را به یاد نمایشنامه‌های دقیق شکسپیر می‌اندازد. اما مشکل وقتی بروز می‌کند که سرعت رخ‌دادن اتفاقات به قدری بالا می‌رود که زمانی برای کنترل خسارات تصمیمات لری، به خصوص تصمیماتی که مربوط به زنان است، باقی نمی‌ماند.

نمایی از فصل دهم سریال زیاد ذوق زده نشو

به همان اندازه که ماجرا‌های سریال دل‌پذیر هستند، جوک‌هایی که درباره جنبش «من هم» («#MeToo») گفته می‌شود، سطحی و بدون تفکر عمیق طراحی شده‌اند. پس از به راه افتادن جنبش «من هم»، مردان زیادی متهم به آزار و اذیت زنان شدند و البته نمی‌توان از صحّت تمام این اتهامات مطمئن بود. ممکن است همچون اتفاقی که در سریال برای لری افتاد، فقط یک سؤتفاهم ساده باشد؛ سؤتفاهمی ساده که به نظر می‌رسد سنگ‌بنای فصل دهم سریال «زیاد ذوق‌زده نشو» را شکل داده است.

نمایی از فصل دهم سریال زیاد ذوق زده نشو

فصل نهم سریال «زیاد ذوق‌زده نشو» در سال ۲۰۱۷ منتشر شده بود و این یعنی سه سال از تماشای دیدگاه لری دیوید نسبت به زندگی گذشته است. شاید این شروع طوفانی چیزی بود که سریال به آن نیاز داشت و شاید خود دیوید نیز نیاز داشت با روحیه‌ای تازه، این شکاف سه‌ساله‌ خسته‌کننده را جبران و طغیانی به پا کند. اگرچه ممکن است در ادامه فصل دهم شاهد فروکش کردن این طغیان باشیم و باز هم به ذات اصلی سریال در فصل‌های گذشته برگردیم، اما اگر این جنب و جوش ادامه یابد، مطمئنم همه به آن عادت خواهیم کرد. خوب یا بد، فصل دهم سریال «زیاد ذوق زده نشو» هیجان فیلم «مکس دیوانه: جاده خشم» را در خود جای داده و باید دید مخاطبان نسبت به این هیجان چه واکنشی خواهند داشت؛ هرچند، صدای خنده‌های بی‌وقفه، خبر از موفقیتی دیگر می‌دهد.


منبع: Collider

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم