نگاهی به فیلم پیشتازان فضا: پیکارد

سریال «پیشتازان فضا: پیکارد» با بازگرداندن یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های این مجموعه در ماجراهایی تازه، مرگبار و بسیار مدرن، حرکتی به جلو و بدون عقب‌گرد دارد.

بیست سال پس از ماجراهای «پیشتازان فضا: الهه انتقام»، ژان لوک پیکارد (کاپیتان سابق سفینه فضایی، با بازی پاتریک استوارت)، سالهای بازنشستگی خود را در تاکستانش در شهر لا باغ در فرانسه می‌گذراند. اما ورود زن جوانی به نام داهج (با بازی ایسا بریونز)، زندگی آرام او را بر هم می‌ریزد. داهج که ظاهراً از رومولان‌ها می‌گریزد، از پیکارد تقاضای کمک دارد. در فیلیمو شات نگاهی داریم به سریال «پیشتازان فضا: پیکارد» با عنوان اصلی Star Trek: Picard؛ با ما همراه باشید.


از آخرین حضور ژان لوک پیکارد در فرماندهی سفینه فضایی در سال ۲۳۷۹( اکران در سال ۲۰۰۲)، پیشتازان فضا درگیر افراد و نیروهای جدید خود بوده‌اند؛ داستان‌های جدیدی خلق کرده‌اند و حتی در سه فیلم قبلی، دنیای جدیدی را هم ساخته‌اند. پاتریک استوارت ( بازیگر نقش پیکارد)، علاقه‌ای به ادامه بازی در نقشش در قرن بیست و چهارم نشان نمی‌داد . او فکر می‌کرد که در این نقش چیز جدیدی برای گفتن ندارد و باید نقش را به هنرپیشه‌های شاداب‌تر و جوان‌تر بسپارد. این خبر، برای علاقه‌مندان سریال تلویزیونی «پیشتازان فضا: نسل بعدی» بسیار آزاردهنده بود. او بدون شک بهترین فرمانده بود. شاید عجیب باشد اما از آخرین باری که حضور تیم کاپیتان کرک بر پرده سینما خاطره‌ای به‌یادماندنی ثبت کرده است، زمان زیادی می‌گذرد؛ اما حالا پیکارد کجاست؟

فیلم پیشتازان فضا: پیکارد

مایکل شیبن، نویسنده رمان‌های فوق‌العاده «پسران شگفت‌انگیز» و «ماجراهای شگفت‌انگیز کاوالیر و کلی»، عقیده دارد که همه چیز در عنوان فیلم‌ها نهفته است. این اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های «پیشتازان فضا»ست که به‌جای نام یک سفینه فضایی، به نام یکی از شخصیت‌های داستان نامگذاری شده است. دختر مرموز فیلم (با بازی ایسا بریونز)، سهم قابل‌توجهی از مدت‌زمان فیلم را به خود اختصاص می‌دهد، اما این پیکارد است که در مرکز توجه قرار دارد؛ او گروه جدیدش را جمع‌وجور می‌کند و در این میان، سرکشی برخی اعضای گروه در برابر فرمانده سنتی و بازنشسته، چالشی جدید برای پیکارد کهنه‌کار است. در متن فیلمنامه شیبن، محدودیت‌ها و مزیت‌های پیکارد به‌عنوان فردی بسیار مورداحترام کاملاً موردتوجه قرار گرفته و به نحو احسن به تصویر کشیده شده است. در یک‌کلام، باید گفت که سریال «پیشتازان فضا: پیکارد» در مقایسه با قسمت‌های پیشین بسیار شخصیت محور پیش می‌رود.

اوضاع پیکارد از آخرین قسمت «پیشتازان فضا» تاکنون خوب نبوده است؛ دیتا (که نقش او را هنرپیشه مهمان، برنت اسپینر بازی می‌کند)، او را در رویاهایی واضح تعقیب می‌کند. پیکارد، خود را شکست‌خورده می‌داند؛ چرا که استارفلیت خروج از رومولوس (قدیمی‌ترین دشمن فدراسیون) را که پیکارد برنامه‌ریزی کرده بود، در زمان فاجعه انفجار ستاره‌ای به حالت تعلیق درآورد. حالا او دیگر عضو استارفلیت نیست و روابطش با محفل هم چندان حسنه نیست، اما او هنوز همان پیکارد دوست‌داشتنی است: قوی و باصلابت، اما مهربان و خیراندیش؛ مردی که پس از گذراندن ماجراهای گوناگون هنوز خسته نیست. درحالی‌که بیشتر افراد با افزایش سن در برابر تغییرات سخت و متعصب می‌شوند، ذهن پیکارد به شکل تحسین‌برانگیزی منعطف است و مهم‌تر از آن، اینکه با دیگران احساس همدلی می‌کند. داهج، او را در تاکستانش پیدا می‌کند، اصرار دارد که او پیکارد معروف است و ماجرای تعقیب شدنش توسط گروهی موهوم را برایش بازگو می‌کند. واکنش غریزی پیکارد، حمایتی مهربانانه است؛ پیش‌ازاین دیده بودیم که پیکارد در «دیسکاوری» و در مواجهه با تریکیورز، درگیر خشونت و ادبیات کلامی ناپسند بود اما در «نسل بعدی» مهربانی بزرگوارانه شخصیت او را دیدیم.

نقد فیلم پیشتازان فضا: پیکارد

سریال «پیشتازان فضا: پیکارد» بسیار شخصیت محور است؛ اما درعین‌حال، شوخی‌هایی با مضمون سیاسی هم در آن به چشم می‌خورد. در اپیزود سوم، پیکارد با اعتراض می‌گوید: «هیچ‌کس به دیگران گوش نمی‌دهد، هیچ‌کس فکر هم نمی‌کند. همه فقط عکس‌العمل نشان می‌دهند. من هرگز نمی‌توانستم استارفلیت را در این حجم از ناتوانی و وحشت تصور کنم.»

سریال «پیکارد» با بازگرداندن یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های پیشتازان فضا در ماجراهایی تازه، مرگبار و بسیار مدرن، حرکتی به جلو و بدون عقب‌گرد دارد.

فیلم پیشتازان فضا: پیکارد

منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم