نقد و بررسی سریال اَوِنیو ۵ | کمدی جدید شبکه اچ‌بی‌او

سریال «اونیو ۵» قطعاً شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

سریال اونیو ۵ با عنوان اصلی «Avenue 5» قطعاً شما را شگفت‌زده خواهد کرد. مجموعه تلویزیونی جدید شبکه اچ‌بی‌او در مورد یک کشتی فضایی به نام «اونیو ۵» است که در سفری تفریحی به فضا از مسیر خود خارج می‌شود. اتفاقات سریال، بسیار مهیج هستند و اگر آن‌ها را در این مطلب توضیح دهیم، لذت تماشایشان را از شما خواهیم گرفت. بزرگترین شگفتی سریال، درواقع کمی ناامیدکننده است: اولین سریال تلویزیونی آرماندو یانوچی پس از ساخت مجموعه «معاون رئیس‌جمهور»، به طرز ناخوشایندی آشفته است. اگرچه شگفتی‌های خوب داستان بر شگفتی‌های بد غلبه دارند، اما تنها چهار قسمت از این سریال منتشر شده است و باید دید در ادامه چه اتفاقی رخ خواهد داد. در نقد و بررسی سریال «اونیو ۵» با فیلیمو شات همراه باشید.


هیو لوری نقش رایان کلارک، کاپیتان مهربان و بی‌باک سفینه فضاپیمای «اونیو ۵» را ایفا می‌کند. مالک این سفینه، هرمان جاد (با بازی جاش گد)، یک میلیاردر احمق و لوس است که برای نجات خود و اطرافیانش از شر ایده‌های افتضاحش به مدیر برنامه‌هایش، آیریس کیمورا (با بازی سوزی ناکامورا) نیاز دارد. در طول قسمت اول، با چند شخصیت دیگر هم آشنا می‌شویم: مت اسپنسر (با نقش‌آفرینی زک وودز) مدیر روابط عمومی «اونیو پنج» است و اسپایک ویلیامز (با بازی اتان فیلیپس) در نقش یک فضانورد بازنشسته ظاهر می‌شود که حالا به یک الکلی هوسباز تبدیل شده است. کاراکترهای سریال با بیلی مک‌اِووی (با بازی لنورا کریکلو) به‌عنوان مهندس این کشتی فضایی کامل می‌شود.

«اونیو ۵» یک کشتی فضایی مسافربری است و برخی از مسافران این کشتی جزو بازیگران مهم سریال محسوب می‌شوند. داگ و میا (با بازی کایل بورنهایمر و جسیکا سنت کلیر) زوج عجیب‌وغریب داستان هستند و رابطه آنها جالب‌توجه است. کارن کلی (با نقش‌آفرینی ربکا فرانت) هم یکی از مسافران «اونیو ۵» است که عادت دارد با قلدری‌کردن به خواسته خود برسد. ما هرازگاهی به زمین بازمی‌گردیم و ماجرا را از دیدگاه راو مولکیر (با بازی نیکی آموکا-برد)، کنترل‌کننده این سفر فضایی دنبال می‌کنیم.

سریال اونیو 5

نقد و بررسی فصل سوم سریال تاریک | پایانی فوق‌العاده و بی‌نقص


به نظر می‌رسد که همه‌چیز به خوبی پیش می‌رود تا این که کشتی دچار نقص فنی می‌شود؛ خدمه پرواز، توانایی تعمیر کشتی را ندارند و این موضوع برای ما و مسافران پرسش‌برانگیز است. اما سریال با روشی دقیق و به‌مرورزمان، خدمه را متوجه ناشایستگی‌شان برای انجام وظیفه‌ای که بر عهده دارند می‌کند؛ تا رسیدن آن لحظه، سریال علمی-تخیلی «اونیو ۵» کاراکترهایی کارتونی را به تصویر می‌کشد که بر سر هم فریاد می‌زنند و در اکثر دقایق شاهد خلاقیتی که از یانوچی انتظار می‌رفت نیستیم. بیشتر قسمت‌های جالب سریال از متن فیلمنامه آن نشئت نمی‌گیرد بلکه این بازی بازیگران هستند که مخاطب را به وجد می‌آورند.

هرمان جاد شخصیتی مضحک و خنده‌دار دارد و جاش گد به خوبی از پس این نقش برمی‌آید. بسیاری از لحظات طنز رخ‌داده در ابتدای سریال، از بی‌کفایتی متکبرانه او نشئت می‌گیرند. مخابره پیام‌ها بین کشتی فضایی و بخش کنترل ماموریت روی زمین هم از صحنه‌های بامزه سریال «اونیو ۵» است. اما حتی کاراکتری کلیدی مانند مت اسپنسر هم در طول چند قسمت اولیه بی‌هدف به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد که خالق این سریال، به‌قدر کافی روی شخصیت‌ها فکر نکرده است. فجایع رخ‌داده در سریال به شیوه‌ای هیجان‌انگیزتر از آثار قبلی یانوچی به تصویر کشیده شده‌اند؛ احتمالاً دلیل این موضوع، به رخ کشیدن جلوه‌های ویژه و طراحی تولید تاثیرگذار به کارگرفته شده برای به فضا فرستادن هیو لوری باشد.

سریال اونیو 5

پیچیدگی فرایند سفر به فضا در قسمت‌های ابتدایی بیش از آن که موجب خنده مخاطب شود او را مضطرب می‌کند؛ اما تماشاگر پس از مدتی متوجه می‌شود که جریان از چه قرار است و چرا این اتفاقات عجیب در حال رخ دادن هستند. از بازی خوب هیو لوری و گنجینه‌ای از ملل و لهجه‌های مختلف که بگذریم بازی لنورا کریکلو توجه‌مان را به خود جلب می‌کند؛ او در نقش شخصیتی واقع‌بین و بدون قوه تخیل، عملکرد موفقی داشته است. جسیکا سنت کلیر هم یکی از کاراکترهای برجسته سریال «اونیو ۵» است و امیدواریم کاراکتر او به مسافر دائمی این کشتی فضاپیما تبدیل شود.

سریال‌های کمدی برای نمایان کردن ظرفیت نهایی خود، به زمان بیشتری نیاز دارند؛ حتی اگر خالق آنها کسی مثل یانوچی زیرک و باهوش باشد. سریال «معاون رئیس‌جمهور» با عنوان اصلی «Veep» تا فصل دوم هنوز جا نیفتاده بود. زمانی که سلینا مایر (با بازی جولیا لوئی درایفوس) بیشتر درگیر مسئولیت‌هایش شد و همچنین بن و کنت به داستان اضافه شدند، این سریال جان دوباره‌ای گرفت و در میان مردم محبوب شد. نحوه آشکارشدن تدریجی رمز و رازهای سریال «اونیو ۵» حاکی از این موضوع هستند که نمی‌توان منتظر یک قسمت کلیدی در این فصل بود؛ قسمت چهارم، با فاصله، بهترین اپیزود سریال بوده است و باید دید که در ادامه، کاپیتان کلارک چگونه شرایط عاطفی پیش‌آمده را مدیریت خواهد کرد. سریال «اونیو پنج» نیاز بیشتری به صبر و شکیبایی مخاطب دارد؛ بیشتر از چیزی که می‌توان از بازگشت یانوچی به HBO انتظار داشت.

سریال اَوِنیو 5

منبع: Rolling Stone

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم