یادداشتی درباره سریال بی گناه به کارگردانی مهران احمدی

حکایت عشق و طمع‌ورزی

حالا و با نمایش سریال بی گناه که لیست بلند بالایی از بازیگران و عوامل حرفه‌ای سینما و تلویزیون را با خود به همراه دارد، بیش از گذشته می‌توان به تاثیرگذاری خانواده کیایی (مصطفی، محسن و میلاد) و نقش آن‌ها در سینمای امروز و تولید و اجرای پروژه‌های متعددی که در قالب سریال روانه شبکه نمایش خانگی کرده‌اند پی برد.

معرفی و اطلاعات سریال بی گناه

آن‌ها موفق به گردآوری تیم فعالی شده‌اند که از هسته اولیه یک طرح دوخطی تا شکل دهی به فیلمنامه (محسن کیایی هم به‌عنوان بازیگر و هم به‌عنوان فیلمنامه‌نویس فعالیت چشمگیری در این زمینه دارد) و سپس تولید و اجرای آن (مصطفی کیایی هم در مقام کارگردان و هم در جایگاه تهیه‌کنندگی تسلط خوبی بر روی اجرای پروژهای کوچک و بزرگ دارد) با اتکا به استانداردهای رایج و قابل قبول این روزها، مهارت و انسجام خاصی از خود نشان داده و حتی برای جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی پروژه مورد نظر هم ایده‌های اجرایی و خلاقانه خوبی را در نظر می‌گیرند (میلاد کیایی سال‌ها است که در زمینه روابط عمومی و تبلیغات فعالیتی چشمگیر دارد).

آن‌ها درست همانند یک شرکتی که تمام خدمات تولیدی و اجرایی را از صفر تا صد به مخاطب خودش ارائه می‌دهد، با اتکا به موفقیت‌هایی که در این زمینه پیدا کرده‌اند (فیلم سینمایی مطرب به کارگردانی مططفی کیایی یکی از پر مخاطب‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر سینمای ایران شناخته شده و سریال همگناه هم یکی از پر بیننده‌ترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی به شمار می‌رود) حالا به چنان وزنه قابل اعتنایی تبدیل شده‌اند که به راحتی می‌توانند اعتماد سرمایه‌گذار و اشتیاق تماشاگر را برای اجرای یک پروژه جدید با خود همراه داشته باشند.

مهرانه مهین ترابی در سریال بی گناه

سریال بی ‌گناه که تشابه اسمی‌اش به سریال همگناه، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر دنباله‌سازی آن مجموعه موفق را به ذهن‌ها متبادر می‌ساخت، با اعلام اسامی عوامل دست‌اندرکار و حضور برادران کیایی در خط مقدم تولید و بازیگرانی که در هر دو مجموعه حضور ثابتی دارند، به حدس و گمان علاقه‌مندان برای تولید ادامه سریال پرمخاطب قبلی، پروبال بیشتری می‌داد. در این بین حضور مهران احمدی که بعد از کارگردانی دو فیلم پر فروش مصادره و سگ بند به جایگاه در خور اعتنایی در این زمینه دست پیدا کرده بود، بی‌ گناه را به یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی در این روزها تبدیل می‌کرد.

اما نمایش اولین قسمت از سریال بی‌گناه، ضمن کشیدن خط بطلانی بر تمام آن حدس و گمان اولیه، از تجربه‌ای جدید در کارنامه محسن کیایی (به عنوان سرپرست نویسندگان فیلمنامه) خبر می‌دهد که این بار کوشیده است یک داستان معمایی تودرتو را با اتکا به روابط پیچیده خانوادگی و با استفاده از تکنیک ارائه اطلاعات به صورت قطره چکانی به تماشاگر عرضه کرده و او را در تعلیق روابط و شناخت شخصیت‌ها و سرنوشت آنان شریک نماید.

سریال بی‌گناه در همان قسمت اول، تماشاگرش را در برابر سیل عظیمی از حوادث و روابط پیچیده و تودرتو قرار می‌دهد که گهگاه می‌تواند به سردرگمی تماشاگر نیز بینجامد. اما با پیشرفت داستان و شناخت بیشتری که از شخصیت‌ها به دست می‌آید، حواث بوجود آمده نیز روندی منطقی به خود گرفته و باعث می‌شود که مخاطب برای پیگیری سرنوشت کاراکترهای پرتعداد داستان، اشتیاق فراوانی برای تماشای قسمت بعدی از خود نشان دهد.

داستانی که با حرص و طمع و اشتیاق به ثروت‌اندوزی آغاز می‌شود، با خیانت و قتل و داستانی عاشقانه ادامه پیدا کرده و با عبور از حوادث بسیار و اتکا به کاراکترهای پر تعدادش به موضوعات پر از بحث امروزه نیز نقب می‌زند و مسائلی چون جنبش می‌تو، احداث مزرعه بیت کوین و گروه‌های موسیقی زیرزمینی و کلیپ‌های ویدئویی ساخته شده از آن‌ها را هم پیش می‌کشد.

هدیه بازوند در سریال بی گناه

تکیه فیلمنامه‌نویسان سریال بر روی طراحی یک خانواده پرجمعیت که هر کدام از اعضای آن درگیری‌ها و خرده داستانی برای روایت کردن دارند، در کنار رفت و برگشت‌های زمانی که به تماشاگر از حوادث گذشته و تاثیرات آن در اتفاقات امروزه خبر می‌دهد، همه و همه باعث شده سریال بی‌گناه با مجموعه روایتهای گوناگونی به سراغ مخاطب بیاید که درهم‌تنیدگی آن‌ها، ذهن و هوش بینندگانش را برای درک صحیح اتفاقاتی که به وقوع پیوسته است به بازی می‌گیرد.

شاید برگ برنده سریال، همان ابهام و معمایی باشد که نویسندگانش در سایه ارائه تدریجی اطلاعات (که منجر به باز کردن بسیاری از گره‌ها و ابهامات در قسمتهای بعدی می‌شود) و وارد ساختن شخصیتهای جدیدی که تصور ابتدایی ما را درباره درام پیش رو را برهم می‌زنند، به آن دست پیدا کرده‌اند. ابهامی که همچون موتور محرک داستان عمل کرده و همچون یک داستان پلیسی و کارآگاهی، مخاطب را برای کشف دغدغه‌های کاراکترهایی همچون منوچهر و شخصیت پر از راز و رمزی چون استاد فرشباف کنجکاو می‌کند.

هنوز راه زیادی تا پایان سریال ۲۲ قسمتی بی‌گناه مانده است و بنابراین باید به انتظار نشست تا با نمایش قسمت‌های بیشتری از این سریال، شاهد پیچش‌ها و کشمکش‌هایی باشیم که رفتار دیروز و امروز شخصیت‌ها را به یکدیگر پیوند می‌زند.

دانلود سریال بی گناه

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم