کمی درباره یک کمدی ابرقهرمانی مارولی بخوانید

معرفی و نقد سریال شی هالک

سریال کمدی-مارولی She Hulk ارزش دیدن دارد؟

در سریال کمدی مارولی شی هالک: وکیل دادگستری، تاتیانا ماسلانی در قالب نسخه زنانه کاراکتر هالک نقش اصلی را به عهده دارد.
«مسئولیت کسانی که قدرت دارند چیست؟» این نخستین دیالوگ سریال جدید مارول شی هالک: وکیل دادگستری است. این فقط اولین نمونه از لحظه‌ها و دیالوگ‌های بسیاری است که به فرهنگ داستان‌های ابرقهرمانی مارول و ایده‌های فمینیستی سریال اشاره دارد. شی هالک یک درام حقوقی، یک نمایش ابرقهرمانی، یک داستان عاشقانه و در نهایت یک سریال کمدی است. سریالی که بیش‌تر از هر چیزی از جلوه‌های کامپیوتری ضعیف خود و عدم توازن میان خطوط داستانی پراکنده و لحن‌های مختلف، ضربه خورده است. با فیلیموشات و معرفی و نقد و بررسی سریال شی هالک: وکیل دادگستری همراه باشید.

خلاصه داستان شی هالک: وکیل دادگستری

خلاصه داستان بسیار کلی سریال شی هالک She Hulk اینطوری است؛ هنگامی که وکیل جنیفر والترز و پسر عمویش بروس در یک جاده تصادف می‌کنند، مقداری از خون بروس وارد بدن جنیفر می‌شود. در پی این اتفاق جنیفر توانایی تبدیل شدن به یک هالک را به دست می‌آورد. اما او در تلاش برای پنهان نگه‌ داشتن این بخش تازه از وجود خود و برای اینکه زندگی‌اش را به عنوان یک وکیل ادامه بدهد، مسئولیت بخش حقوق مافوق‌بشری یک شرکت را به عهده می‌گیرد.

 

عوامل و سازندگان سریال؛ دو زن کارگردان شی هالک

تاتیانا ماسلانی در نقش جنیفر والترز با نام مستعار شی هالک، شخصیت اصلی سریال است. در کنار او مجموعه‌ای از بازیگران برجسته نقش شخصیت‌های جدید و کاراکترهای آشنا و قدیمی را به عهده دارند. از جمله مارک رافالو (بروس بنر/هالک) و تیم راث (امیل بلانسکی/ابومیشن) که در قالب شخصیت‌های فرعی نقش‌های خود در هالک شگفت‌انگیز و فیلم‌های قبلی ام‌سی‌یو  را تکرار می‌کنند.

جینجر گونزاگا، رنی الیس گولدزبری، جاش سگارا، جان باس و جمیله جمیل، از جمله تازه‌واردان دنیای مارول هستند که به دوستان ما ملحق شده‌اند. گونزاگا نقش نیکی بهترین دوست والترز را بازی کرده  و جمیله جمیل نقش شخصیت شرور اصلی سریال یعنی تیتانیا را به عهده داشته است. علاوه بر این اسامی، باید به حضور غافلگیرکننده بندیکت وانگ در نقش جادوگر وانگ اشاره کرد. البته باید ببینیم که او در سریال چقدر حضور پررنگی خواهد داشت. همچنین با چارلی کاکس در نقش دردویل دوباره ملاقات خواهیم کرد.

بررسی جهان سینمایی مارول و ۶ فاز آن تا سال ۲۰۲۵

برخی از چهره‌های باسابقه در سریال‌های کمدی مدرن در میان عوامل شی هالک She Hulk دیده می‌شوند. جسیکا گائو خالق، مدیر اجرایی و نویسنده سریال است، در حالی که کت کویرو و آنو والیا، کارگردانی آن را به عهده داشته‌اند. کویرو ۶ قسمت و والیا ۳ قسمت  از شی هالک: وکیل دادگستری را کارگردانی کرده است.

گائو در سریال‌هایی مانند مرغ ربات (Robot Chicken)، دره سیلیکون (Silicon Valley) و ریک و مورتی (Ricky and Morty) به عنوان نویسنده حضور داشته است. همچین باید اشاره کنیم که او برخی از پرمخاطب‌ترین اپیزودهای ریک و مورتی مانند Pickle Rick برنده جایزه امی و The Whirly Dirly Conspiracy را نوشته است. کویرو به عنوان کارگردان حضور در سریال‌هایی مانند بی‌شرم (Shameless)، مرده از نظر من (Dead to Me)، بروکلین نه-نه (Brooklyn Nine-Nine) و فیلادلفیا همیشه آفتابی است (It’s Always Sunny in Philadelphia) را در کارنامه خود دارد. والیا نیز کارهای زیادی از جمله اپیزودهایی از با عشق، ویکتور (Love, Victor) و هرگز تا بحال نداشته‌ام (Never Have I Ever) را کارگردانی کرده است.

شی هالک

نظر منتقدان درباره سریال شی هالک: وکیل دادگستری

رادیو تایمز | امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

دیوید کریگ | عملکرد جذاب شخصیت اصلی شی هالک: وکیل دادگستری و شوخی‌های بی‌وقفه، آن را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کرده است. سریالی که با کم‌ترین ریسک در سناریوهای آشنای فیلم‌های آخرالزمانی تغییری تازه و طراوت‌بخش به وجود می‌آورد. شی هالک فقط یک سرگرمی خالص است.

راجر ایبرت | امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

پیتون رابینسون| شی هالک: وکیل دادگستری، یک سریال سرگرم‌کننده با اکشن خوب، کمدی محترمانه و درونمایه فمینیستی است.

هالیوود ریپورتر | امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

دن فینبرگ| شی هالک: وکیل دادگستری پرتحرک و سرگرم‌کننده است، اما هر کسی که به دنبال چیز بیش‌تری باشد – تاریکی بیش‌تر، درام بیش‌تر و انسجام بیش‌تر – ناامید خواهد شد. تا اینجا یک سریال هفتگی است که تا زمانی که به حماقت‌های آن حساسیت پیدا نکنید، می‌توانید از آن لذت ببرید.

تایمز | امتیاز: ۶۰ از ۶۰

کارول میدگلی | این تاتیانا ماسلانی است که بیش‌ترین انرژی را به سریال می‌بخشد. او از نام مستعار خود به این خاطر که از یک اسم مردانه مشتق شده است نفرت دارد. او همچنین به سبک فلیبگ دیوار چهارم را می‌شکند (هرگاه بازیگری روی صحنه حرکتی انجام بدهد که به معنی آگاهی او از حضور مخاطب باشد به اصطلاح دیوار چهارم شکسته شده است).

شی هالک

نقد مفصل سریال شی هالک: وکیل دادگستری | ایندی‌وایر

پروما کسلا | داستان‌های هالک هرگز نقطه قوت دنیای سینمایی مارول نبوده‌اند، بنابراین شی هالک: وکیل دادگستری کار سختی در پیش دارد. جیسکا گائو، نویسنده ریک و مورتی، خالق شی هالک است و کت کویرو کارگردان اصلی آن است. اگرچه این سریال نه قسمتی با ساختار داستان‌های ماجراجویانه هفتگی، در نگاه اول لذت‌بخش بنظر می‌رسد، اما پتانسیل‌های بالقوه گروه بازیگران جذاب و نویسندگان با استعداد و همچنین ام‌سی‌یو را برآورده نمی‌کند.

در کامیک، جنیفر از پسر عموی خود بروس بنر (مارک رافالو) یک انتقال خون نجات‌بخش دریافت می‌کند، اما سریال همه‌ چیز را ساده‌تر و کسل‌کننده‌تر به تصویر می‌کشد. خون بروس پس از تصادف در زخم‌های باز جنیفر چکه می‌کند و به این ترتیب او تغییر شکل می‌دهد. هرچند جنیفر با هماهنگی و کنترل بسیار بیش‌تری نسبت به بهترین روزهای بروس به عنوان هالک، با این تحول کنار می‌آید.

هنگامی که بروس به جنیفر می‌گوید که خون او واقعا زخم‌هایش را التیام بخشیده است، جن از او می‌پرسد:«من از تو بهترم»؟ اگرچه بروس در ابتدا واکنش می‌دهد ولی بنظر پاسخ مثبت است. جنیفر حتی می‌تواند کنترل کند که چه زمانی به شکل هالک در بیاید و خیلی زود به زندگی خود به عنوان یک وکیل بازمی‌گردد. جایی که او به عنوان رئیس یک بخش حقوقی مافوق بشری و نماینده امیل بلانسکی (تیم راث) – مردی که در هالک شگفت‌انگیز به ابومیشن تبدیل شد و سعی کرد بروس را بکشد – انتخاب می‌شود.

لحن بلندپروازانه شی هالک، تلفیقی از یک داستان حقوقی کمدی با پیچ و تاب‌های ابرقهرمانی است، اما هر وکیلی به شما می‌گوید که حمایت از چیزی بدون هیچ سابقه‌ای سخت است. شی هالک She Hulk به عنوان اولین سریال در نوع خود، می‌تواند قوانین جهانش را بسازد و آن‌ها را بشکند -مانند وانداویژن-، اما به هیچ وجه جسور، متمرکز و یا هدفمند بنظر نمی‌رسد. حتی برخی لحظه‌های امیدوارکننده سریال مانند کنجکاوی جنیفر نسبت به زندگی شخصی استیو راجرز یا نحوه گذراندن اوقات فراغت وانگ و یا بخش‌هایی واقعا دیوانه‌وار از اپیزودم دوم سریال، تقریبا هیچ کدام به نقطه مطلوب و دلچسبی ختم نمی‌شوند. ارجاعات هجوآمیز به تناقضات و بی‌ثباتی‌های هالک و دیگر لحظات دنیایی سینمایی مارول نیز ناموفق عمل می‌کنند.

گروه نویسندگان شی هالک از لحاظ استعداد نگارش کمدی کم و کسری ندارند (با دانش آموخته‌هایی از سریال‌هایی مانند مرغ ربات و رژیم غذایی سانتا کلاریتا و کامیک‌های واقعی شی هالک)، اما سریال همچنان به دنبال این است که صدای خود را پیدا کند. زیرا تا به اینجا درگیر مسئولیت‌های بزرگ‌تری مانند جای گرفتن در دنیای سینمایی مارول، توسعه فاز ۴ و ثبت کردن شخصیت اصلی خود در دنیایی مملو از ابرقهرمان‌ها است. در ۴ اپیزودی که برای منتقدان نمایش داده شده است، هیچ اشاره‌ای به اینکه شی هالک قرار است به کجا برود وجود ندارد.

تاتیانا مازلانی و مارک رافالو

کاراکتر تیتانیا جمیله جمیل و آملیای رنی الیس گولدزبری هر دو دقیقا یک صحنه دارند و هنوز هیچ اثری از دردویل چارلی کاکس نیست. در جایی از سریال جنیفر مستقیما رو به مخاطب می‌گوید:«فراموش نکنید که این واقعا نمایش کیست»، اما این بلانسکی، بنر و وانگ هستند که بر اپیزودهای اولیه تسلط دارند. البته در این میان دو مورد آخر بدون شک از شخصیت‌های ثبیت شده خود سود می‌برند. محاکمه بلانسکی و همچنین تلاش جنیفر برای زندگی به عنوان هالک و یا آنچه که بنظر می‌رسد توطئه‌ای برای دزیدن خون او باشد، هیچ‌کدام در نهایت به یک کشمکش مرکزی تبدیل نمی‌شوند. همچنین درباره هواپیمای ویژه‌ای که در ابتدای قسمت اول باعث تصادف جنیفر و بروس شد، هیچ توضیحی داده نمی‌شود، اگرچه شاید به این خاطر باشد که این صحنه مربوط به لحظه‌ای حذف شده از قسمت هشتم سریال است. جنیفر مصمم است که نمی‌خواهد دنیا را نجات بدهد، بنابراین باید اتفاقی نظر او را تغییر بدهد، اما ظاهرا هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

گروه نویسندگان شی هالک از لحاظ استعداد نگارش کمدی کم و کسری ندارند، اما سریال همچنان به دنبال این است که صدای خود را پیدا کند. زیرا تا به اینجا درگیر مسئولیت‌های بزرگ‌تری مانند جای گرفتن در دنیای سینمایی مارول، توسعه فاز ۴ و ثبت کردن شخصیت اصلی خود در دنیایی مملو از ابرقهرمان‌ها است

علی رغم همه این‌ها، گروه بازیگران شی هالک: وکیل دادگستری جذاب هستند و ماسلانی به راحتی در قالب شخصیت اصلی آن قرار می‌گیرد. ماسلانی این توانایی را دارد که به شکل طبیعی با هر بازیگری سازگار شود. به ویژه اینکه بلافاصله شیمی دلپذیری میان او و رافالو به وجود می‌آید. جن و بروس مانند خواهر و برادر یک‌دیگر را دست می‌اندازند و اگرچه بروس/رافالو به سرعت از سریال خارج می‌شود، اما رابطه آن‌ها بخش اصلی اپیزود اول سریال را شکل می‌دهد. بندیکت وانگ همچنان در نقش وانگ هر صحنه را از آن خود می‌کند. جینجر گونزاگا و جاش سگارا به عنوان بهترین دوست/دستیار وکیل جنیفر و همکاران او در شرکت جدیدش، در قسمت‌های اول حضور تاثیرگذاری دارند.

تصاویر سی‌جی‌آی تریلر شی هالک با واکنش شدید مخاطبان روبرو شد. البته هرچند به شکل قابل توجهی تصاویر کامپیوتری سریال بهبود یافته‌اند، اما هنوز حواستان را پرت می‌کنند. هالک رافالو به ندرت به شکل واقعی به تصویر کشیده شده است، او بخشی از یک گروه بزرگ در انتفام‌جویان: پایان بازی بود که شامل چندین بیگانه CGI می‌شد. شی هالک به راحتی در محل کار، کافه و محیط‌های خانگی روزمره ظاهر می‌شود، نه بخاطر اندازه و شکلش بلکه به این دلیل که او به سادگی با بافت واقعیت اطراف خود مطابقت ندارد.

گائو، کویرو و ماسلانی همگی درباره شیوه‌ای که از طریق شی هالک می‌توان در تعابیر اجتماعی مربوط به زنان و بدن آن‌ها کاوش کرد، با یک‌دیگر صحبت کرده‌اند. در نتیجه بدیهی است که آن‌ها از هر راهی سعی کرده‌اند که مانیفست و بیانه‌های خود را در زندگی جن به تصویر بکشند. هالک جنیفر قد بلندتر و خوشتیپ‌تر است و درخششی دائمی دارد. او (شی هالک) بیش‌تر از جنیفر با برنامه‌های دوست یابی بازی می‌کند و هنگامی که سر قرار می‌رود، مردان بجای اینکه وحشت‌زده بنظر برسند، شگفت‌زده می‌شوند. بغیر از شکایت از اینکه گزینه‌های لباس مناسبی برای او نیست، بنظر می‌رسد که هالک بودن در قسمت‌های اول فقط به نفع جنیفر است. از جمله اینکه او این توانایی را دارد گروهی از مردان که سعی دارند به او حمله کنند را از بین ببرد.

هنگامی که در قسمت اول بروس به جن می‌گوید عصبانیتش را کنترل کند، جنیفر رو به او می‌خندد. جن در پاسخ می‌گوید که همه زندگی او تمرینی برای تعدیل احساسات است تا به این ترتیب بتواند در کارش مورد احترام باشد. این لحظه یک واژگونی هوشمندانه از دیالوگ «من همیشه عصبانی هستم» خود بروس در انتقام جویان است. در حالی که برای بروس سال‌ها طول کشید تا به رفتارش مسلط باشد، جنیفر آنقدر در این امر حرفه‌ای است که حتی نیازی به گفتن آن ندارد. شی هالک: وکیل دادگستری هنوز شگفت‌انگیز نیست (هرچند در واژگون کردن کلیشه‌های آشنا خوب عمل می‌کند)، اما این فرصت را دارد تا در ۵ قسمت باقی مانده قدرت واقعی خود را آشکار کند.

امتیازهای سایت های سینمایی به سریال شی هالک | تا زمان انتشار متن

وبسایت میانگین امتیاز
IMDB ۵.۱ از ۱۰
کاربران متاکریتیک ۳.۸ از ۱۰
منتقدان راتن تومیتوز ۸۸ درصد بر اساس ۴۳۱ نقد
کاربران راتن تومیتوز ۵۰ درصد
منتقدان متاکریتیک ۶۷ درصد براساس ۲۶ نقد

حرف های عوامل و بازیگران اصلی سریال

تاتیانا ماسلانی: دوست داشتم تا برای شی هالک تست بدهم

  • جنیفر زندگی‌ای برای خودش ساخته است که نمی‌خواهد آن را رها کند. او برای اینکه یک وکیل بشود خیلی زحمت کشیده است و دائما هم باید خودش را ثابت کند. بعد وقتی که این اتفاق برایش رخ می‌دهد (تبدیل به هالک می‌شود)، باید با تصورات دیگری که در ذهنش شکل می‌گیرد و همچین با انتظارات اجتماعی درباره اینکه چگونه و چه کسی باید باشد، مبارزه کند. در نتیجه برای به تصویر کشیدن این دو نسخه متفاوت جنیفر، درک بیرونی او برای من بسیار جالب بود. هنگامی که اپیزود پایلوت را خواندم خیلی دوست داشتم که برای این نقش تست بدهم.
  • بنظر می‌رسد این موضوع اصلی سریال است. به این معنی که او ناگهان مجبور است با یک بدن دیگر و نگاه کاملا متفاوتی که به او می‌شود، مبارزه کند. جایی که با او به شکل کاملا متفاوتی صحبت می‌شود و به او اجازه ورود به جاهای مختلف داده می‌شود. این حس ناگهان در قدرت و مرکز توجه بودن به نوعی تصنعی وفریبکارانه بنظر می‌رسید. او واقعا با آن مبارزه می‌کند و در میانه‌های فصل اول یک قسمت عالی وجود دارد که به این موضوع می‌پردازد. آیا این آدم‌ها اگر او فقط جنیفر بود باز هم می‌خواستند با او قرار بگذارند؟

تاتیانا مازلانی در سریال شی هالک

جسیکا گائو: فکر می‌کردم که این پروژه واقعا برای من ساخته شده است

  • هیچ چیز نمی‌تواند شما را برای کار با مارول استودیوز مجهز کند، بنابراین هر عنصر جدیدی شگفت‌آور است. یکی از حیرت انگیزترین چیزها این است که چقدر شما باید هر ثانیه همه چیز را بررسی کنید. به گونه‌ای که حتی تا پخش اولین قسمت، همچنان روی سریال کار می‌کردم. برای من، این احتمالا شگفت‌انگیزترین چیز است. آن‌ها واقعا تا آخرین لحظه به کار کردن روی سریال و اصلاح کردن آن ادامه می‌دهند.
  • من هیجان‌زده و خیلی خوشحال بودم (هنگامی که ساخت شی هالک به او واگذار شد). این اتفاق دو روز قبل از تولدم رخ داد و بنابراین واقعا بهترین هدیه ممکن بنظر می‌رسید. احساس بسیار خوبی نسبت به آن داشتم زیرا فکر می‌کردم که این پروژه واقعا برای من ساخته شده است.

کت کویرو: طراحی و توسعه ظاهر شی هالک یک فرایند چند ماهه بود

  • بزرگ‌ترین چالش این سریال ایجاد تعادل میان جزئیات طنزآمیز آن و جلوه‌های بصری‌ ویژه‌ای بود که طرفداران مارول انتظار داشتند. این دو در بسیاری از موارد در تقابل با یک‌دیگر عمل می‌کردند. بدلکاری‌های اکشن CGI و ابعاد سینمایی به سخت‌گیری و تدارکات بسیار نیاز دارد، در حالی که در کمدی همه چیز درباره این است که بازیگران را آزاد بگذارید تا بداهه‌نوازی کنند و سرگرم بشوند.
  • طراحی و توسعه ظاهر شی هالک یک فرایند چند ماهه بود. ما در مورد قدرت بیش‌تر از زیبایی‌شناسی بحث کردیم و چالش بزرگ این بود که هالک مثل یک هیولا است. او در دنیای انسان‌ها جای نمی‌گیرد و به یک آدم طرد شده شبیه است. در حالی که شی هالک یک زن مدرن است که با آدم‌ها قرار می‌گذارد، در اداره کار می‌کند، دوستانی دارد و با خانواده‌اش شام می‌خورد. بنابراین باید اطمینان پیدا می‌کردیم که او به نسبت انسانی باشد. از لحاظ ساختار ماهیچه‌ها و عضله‌ها می‌خواستیم ظاهر مخصوص خودش را بسازیم، نه اینکه فقط یک نسخه کوچک از هی هالک باشد. ما او را بر اساس ورزشکاران المپیکی و میستی کوپلند و زنانی که قدرتی فوق‌العاده دارند اما لزوما بدنساز نیستند، طراحی کردیم.

دانلود سریال شی هالک در فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم