به مناسبت سالگرد درگذشت یکی از اسطوره‌های سینمای وحشت

این فیلم های برتر جرج رومرو است

۱۶ جولای سالروز مرگ این فیلمساز سینمای وحشت است

کوه‌های راشمور آمریکا را می‌شناسید؟ همان کوه معروفی که تصویر ۴ نفر از بزرگ‌ترین و موثرترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا روی آن کنده‌کاری شده است. جرج رومرو را یکی از ۴ نفری می‌دانند که چهره‌اش حتما باید بر قله سینمای وحشت کنده‌کاری شود.
رومرو در کنار «جان کارپتنر»، «وس کریون» و «داریو آرجنتو» کارگردانانی بودند که لذتی عمیق در دل خوره‌های سینمای وحشت و وحشتی عمیق در دل عموم دوستداران سینما ایجاد کردند و پدرخوانده‌های این ژانر محبوب سینمایی هستند. رومروی بزرگ با ساخت فیلم «شب مردگان زنده» در سال ۱۹۶۸، ژانر زامبی را در سینما اختراع کرد و تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ همچنان سلطان جان بخشیدن به این موجودات ترسناک در سینما بود! به مناسبت سالگرد مرگ «جرج رمرو» می‌خواهیم ۵ فیلم برتر او را به شما معرفی کنیم.

بهترین فیلم های زامبی سینما

طلوع مردگان | ۱۹۷۸ | Dawn Of The Dead

۱۰ سال بعد از ساخت نخستین شاهکارش به نام «شب مردگان زنده»، جرج رومرو با ساخت «طلوع مردگان» مجددا ژانر زامبی را در سینمای وحشت تکانی اساسی داد و موفقیتی جهانی با این فیلم کسب کرد. فیلم درباره ۴ انسان بخت‌برگشته است که در یک فروشگاه حبس می‌شوند و باید مانع ورود مرده‌های از گوربرخاسته به داخل فروشگاه شوند!

ترکیب کارگردانی رومرو، هنر گریم «تام ساوینی» (که از پیشکسوتان بازیگری ژانر وحشت هم هست!) و موسیقی «گابلین» فیلم را به معجونی هیجان‌انگیز و ترسناک تبدیل کرده که رساله‌ای است تاریک درباره مصرف‌گرایی آمریکایی. اوج جاه‌طلبی رومرو در حیطه کارگردانی را می‌توان در فریم به فریم این فیلم تماشا کرد و از آن لذت برد. بسیاری از منتقدان طلوع مردگان را بهترین فیلم رومرو می‌دانند.

فیلم طلوع مردگان

شب مردگان زنده | ۱۹۶۸ | Night Of The Living Dead

نقطه شروع رومرو و یا حتی نقطه شروع ژانر وحشت مدرن در سینما همین‌جاست. یک کارگردان تازه‌نفس و خوش‌ایده با گروهی پرانرژی در شرایطی که بودجه بسیار کمی در اختیار دارند، می‌خواهند فیلمی بسازند که احتمالا نمی‌دانند چه تاثیر عمیقی بر آینده یک ژانر خواهد گذاشت. فیلم با ۱۲۰.۰۰۰ دلار بودجه ساخته شد و در اکران اولش توانست ۳۰ میلیون دلار بفروشد و علاوه بر واریز سودی هنگفت به جیب سازندگانش، عکس رومرو را به عنوان یکی از استعدادهای تازه‌نفس بکوباند بر سر در هالیوود.

این شاهکار سینمای وحشت به صورت سیاه‌وسفید فیلمبرداری شده، درباره تعدادی مرده است که پس از سقوط یک ماهواره در یک گورستان، تحت تاثیر امواج رادیویی از گور برمی‌خیزند تا گوشت زنده‌ها را به نیش بکشند!

پاتریشیا تالمن در فیلم شب مردگان زنده

نمایش مورمورکننده | ۱۹۸۲ | Creepshow

چه چیزی بهتر از همکاری دو امپراطور ژانر وحشت در دو حوزه مختلف؟ «استیفن کینگ» یکی از موفق‌ترین نویسندگان دوران با جرج رومرو جفت شد تا ضمن ادای دین به کمیک‌بوک‌های ترسناک ۵۰ میلادی، فیلمی ترسناک، علمی-تخیلی و کمدی بسازند. حاصل همکاری آن‌ها بلافاصله به یک فیلم کلاسیک تبدیل شد که شامل ۴ اپیزود ترسناک است: داستان‌هایی درباره زامبی‌ها، هیولاها، بیگانه‌ها و البته ارتشی از سوسک‌ها!

سریال نمایش مور مور

روز مردگان | ۱۹۸۵ | Day Of The Dead

این فیلم بین طرفداران رومرو و خوره‌های فیلم‌های زامبی‌طورش اختلاف انداخت. بعضی آن را دوست داشتند و بعضی آن را فیلمی وراج می‌دانستند که خیلی دیر به اصل قضیه و گورستان و مرده‌ها می‌رسد!

اما فیلم ارزش‌هایش را با گذشت زمان اثبات کرد و به منبع الهام یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های ویدیویی تاریخ تبدیل شد: Resident Evil. فیلم درباره اضطرار و ناامیدی زنده ماندن در دنیایی پر از زامبی است. رومرو درام خوبی از دل جنگ لفظی دانشمندان و ارتشیانی که قرار است برای یک هدف (کشتن زامبی‌ها) بجنگند درآورده است. علاوه بر کارگردانی رومرو، گریم و جلوه‌های ویژه تام ساوینی این‌جا هم شگفت‌انگیز است.

 کینان ترسی و دانیل دوهنی در روز مردگان

مارتین | ۱۹۷۷ | Martin

یک فیلم هیجانی با مایه‌های روان‌شناختی که البته همچنان حاوی مقدار زیادی خون برای راضی نگه داشتن طرفداران ژانر وحشت بود! رومرو فضایی آکنده از ناراحتی و ناآرامی به فیلم تزریق کرده که در سراسر فیلم ادامه دارد و با روان انسان بازی می‌کند. مارتین در زمان اکرانش خیر چندانی ندید، اما به مرور طرفداران خاصش را پیدا کرد و به یکی از پرفروش‌های ویدیوکلوپ‌ها تبدیل شد.

ترسناک ترین فیلم های جهان

فیلم مارتین

تماشای آنلاین فیلم‌های جرج رومرو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم