جز شاهکار دزد دوچرخه فیلم‌های دیگری هم با موضوع دوچرخه‌سواری هست

مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما با محوریت دوچرخه

۳ ژوئن روز جهانی دوچرخه سواری است

روز جهانی دوچرخه‌سواری است، تفریح سالمی که متاسفانه زیرساخت مناسبی برای آن در کشور وجود ندارد و برای تبدیل آن به یک سبک زندگی، باید خطرات وحشتناکی را به‌جان خرید. با این حال هنوز می‌توان در محله‌ها دوچرخه‌سواری کرد، یا دوچرخه را گذاشت ترک ماشین و به دل پارک‌های جنگلی و مسیرهای صاف و خلوت زد و ساعتی را به رکاب زدن گذراند.
درست است که زیرساخت‌های لازم برای استفاده از دوچرخه در کشور وجود ندارد و این وسیله نیز هم‌قیمت پراید در دهه گذشته شده، ولی خوشبختانه فیلم دیدن نیاز به زیرساخت چندانی ندارد و با یک لپ‌تاپ یا تلویزیون می‌توان غرق در دنیای فیلم شد. به مناسبت روز جهانی دوچرخه‌سواری، ۵ فیلم داستانی و مستند مهمی را که با محوریت دوچرخه ساخته شده به شما معرفی می‌کنیم.

| اگر در منزل‌تان دوچرخه ثابت دارید، سوار شوید و در حال رکاب‌زنی مهم ترین فیلم ها درباره دوچرخه سواری را تماشا کنید! |

فیلم دزد دوچرخه (دزدان دوچرخه) | ۱۹۴۸ | Ladri di biciclette

آیا کسی هست که این شاهکار نئورئالیستی «ویتوریو دسیکا» را تماشا نکرده باشد؟ دسیکا در سال ۱۹۴۸ یکی از متحول‌کننده‌ترین و موثرترین فیلم‌های تاریخ سینما را ساخت و روح تازه‌ای در کالبد سینما دمید و سینمای ایتالیا را بیش از پیش در جهان مطرح کرد. فیلم داستان زندگی کارگر بی‌نوایی است که از طریق چسباندن آگهی روی دیوار زندگی‌ محقرش را می‌گذراند. شغل او کاملا وابسته به دوچرخه‌ای است که در گروی بانک است. «آنتونیو» با بدبختی دوچرخه را از گروی بانک درمی‌آورد، اما در روز اول کار دوچرخه‌اش را ازش می‌دزدند و حال باید در زمانی کوتاه وسیله امرار معاشش را پیدا کند.

تماشای آنلاین فیلم دزد دوچرخه

فیلم یکشنبه‌ای در جهنم | ۱۹۷۷ | A Sunday in hell

یک مستند کلاسیک دانمارکی بی‌نظیر درباره مسابقه دوچرخه‌سواری «پاریس – روبِه» در سال ۱۹۷۶. دوچرخه‌سواری در فرانسه یک ورزش محبوب است و مسابقه بین شهرهای پاریس و روبه هم بعد از «تور دو فرانس»، مشهورترین مسابقه دوچرخه‌سواری این کشور محسوب می‌شود. فیلم تصویری عالی از این مسابقه و شخصیت قهرمانان بزرگی که در آن سال‌ها در این رقابت شرکت کرده‌اند به مخاطب ارائه می‌کند. فیلم بهترین وسیله برای سفر به گذشته و از سر گذراندن یک تجربه هیجان‌انگیز در یک محیط باطراوت است.

فیلم یکشنبه جهنمی

فیلم سه‌قلوهای بلویل | ۲۰۰۳ | Les Triplettes de Belleville

عجیب انیمیشنی! یک فیلم دوبعدی با اتمسفری فوق‌العاده، رنگ‌هایی کهنه و فضایی که هم خنده‌دار است و هم ترسناک و وهم‌انگیز! داستان فیلم درباره عشق فرانسوی‌ها به دوچرخه‌سواری است. «مادام سوزا» پیرزنی که با نوه‌اش در یک خانه محقر زندگی می‌کنند، دوست دارد از نوه‌اش «شامپیون» دوچرخه‌سواری بسازد که روزی بتواند «تور دو فرانس» را فتح کند. شامپیون در مسابقه شرکت می‌کند و در یکی از مراحل مسابقه او و دو شرکت‌کننده دیگر توسط یک باند تبهکار عجیب ربوده می‌شوند تا از خون آن‌ها برای اهداف پلیدی استفاده شود! حالا ماموریت مادربزرگ و دوستانش، نجات دادن شامپیون است.

انیمیشن سه‌قلوهای بلویل

فیلم گسستن | ۱۹۷۹ | Breaking Away

«دیو» و دوستانش را در حالی‌که تلاش می‌کنند گروهی از پسران کالج محلی را در مسابقه دوچرخه سواری سالانه شهرشان شکست دهند، در این فیلم تاثیرگذار و در عین حال خنده‌دار برنده جایزه اسکار دنبال کنید. فیلم علاوه بر این‌که نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم بود، نهایتا توانست جایزه بهترین فیلمنامه اریجینال را دریافت کند. فیلم در فهرست ۱۰۰ فیلم تاثیرگذار «انجمن فیلم آمریکا» رتبه بالای هشتم را به خودش اختصاص داده است.

فیلم گسستن

فیلم پرنده‌های آمریکایی | ۱۹۸۵ | American Flyers

نویسنده فیلم همان نویسنده‌ای است که بابت فیلم قبلی (گسستن) جایزه اسکار گرفته بود. او یک‌بار دیگر دنیای دوچرخه‌سواری را سوژه و داستان یک دوچرخه‌سوار و پزشک ورزشی را روایت کرده که سعی می‌کند برادرش را برای رقابت در یک مسابقه دوچرخه‌سواری سه روزه در کوه‌های «راکی» و در منطقه‌ای که «جهنم غرب» نام دارد متقاعد کند. فیلم عصاره دهه ۸۰ میلادی است: سرشار از حماقت‌های جذاب و دارای صحنه‌های سرگرم‌کننده بسیار!

فیلم پرنده‌های آمریکاییسیگار در بهترین فیلم‌های تاریخ سینما

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم