معرفی و اطلاعات کامل فیلم سینمایی شب خاموش

عشق با مالیخولیا ملاقات می‌کند

 فیلم  سینمایی شب خاموش که چهره‌های مشهوری مانند کیرا نایتلی، متیو گود، آنابل والیس، روفس جونز و بازیگر نوجوان با استعداد رومن گریفین دیویس در آن حضور دارند، با واکنش متوسطی از سوی منتقدان روبه‌رو شد. سایت راتن تومیتوز در یک جمع‌بندی انتقادی درباره‌ شب خاموش می‌گوید: «وقت گذراندن با شخصیت‌های فیلم می‌تواند زیادی سوال‌برانگیز باشد، اما شب خاموش با جسارتی ستودنی به مغاک نگاه می‌کند».

اولین نمایش جهانی فیلم کمدی ترسناک شب خاموش Silent Night در ۱۶ سپتامبر امسال در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم تورنتو بود. کم‌تر از یک ماه بعد شب خاموش در جشنواره‌ اسپانیایی سیتخس (Sitges Film Festival) به نمایش درآمد. این جشنواره که در کاتالان اسپانیا برگزار می‌شود، یکی از برجسته‌ترین جشنواره‌های بین‌المللی در جهان است که فیلم‌های فانتزی و وحشت را نمایش می‌دهد. کامیل گریفین با شب خاموش موفق شد جوایز بهترین فیلمنامه و جایزه‌ بزرگ مخاطبان جشنواره را از آن خود کند. AMC+ و آرال‌جی‌ای فیلمز فیلم را در سه دسامبر در ایالات متحده توزیع کردند. همچنین Altitude Film Distribution در همین روز فیلم را در بریتانیا منتشر کرد.

خلاصه داستان فیلم شب خاموش Silent Night

ماجراهای فیلم خانه شب در خانه‌ای دنج در حومه شهری در انگلیس اتفاق می‌افتند. جایی که درخت کریسمس با عشق تزیین شده است. یک مهمانی بزرگ در حال آماده شدن است. صدای مایکل بوبله را روی تصویر می‌شنویم که درباره‌ ژاکت‌های تعطیلات آواز می‌خواند. نِل (کیرا نایتلی)، سیمون (متیو گود) و پسرشان آرت (رومن گریفین دیویس)، آماده‌ پذیرایی از دوستان و خانواده برای برگزاری یک مراسم عالی کریسمس هستند. همه چیز بی‌نقص است بجز یک چیز؛ همه‌ آن‌ها قرار است بمیرند.

 

مروری بر نظر منتقدان درباره فیلم شب خاموش

IGN | امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

سیدهانت آدلاخا | شب خاموش با بازی خیره‌کننده‌ پسر کارگردان – رومن گریفین دیویس ستاره‌ جوجو خرگوشه – رفتارهای عجیب و غریب یک مهمانی دوستانه‌ کریسمس را با پذیرش پوچ‌گرایانه‌ سرنوشتی محتوم، متعادل می‌کند. فیلمی که همزمان تلخ و خنده‌دار است.

شیکاگو سان‌تایمز | امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

رچارد روپر | گریفین در مقام نویسنده و کارگردان شب خاموش، به شکل ماهرانه‌ای میان تفسیر اجتماعی/سیاسی و کمدی/وحشت بی‌روح رفت‌وآمد می‌کند. چراکه این گروه عمدتا بریتانیایی که احساسات خود را تحت هر شرایطی کنترل می‌کنند، پیش از آنکه همه‌چیز به شکل بی‌رحمانه و غیرمنصفانه‌ای از هم بپاشد، تا زمانی که ممکن است کارهایی احمقانه انجام می‌دهند. زیر بهرحال این پایان کار آن‌ها است.

هالیوود ریپورتر | امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

لوویا گیارکی | این فیلم پایان دنیایی متزلزل در برخی لحظه‌ها خنده‌دار نیست، اما پرده‌ سوم جذاب آن، به لطف تعدادی اجرای برجسته و تلاش برای ارائه تفسیرهایی درباره‌ طبقه و تغییرات آب و هوایی، احتمالا مخاطبان بیش‌تری را درگیر خواهد کرد.

اسکرین اینترنشنال | امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

تیم گریرسون | شب خاموش به عنوان یک قطعه‌ دلخراش که شادی‌ معمول فصل کریسمس را واژگون می‌کند، بهترین عملکرد را دارد. همچنین برای کسانی که از تعطیلات نفرت دارند به عنوان تلفیقی زننده از یک فضای افسرده‌ آزاردهنده احساس می‌شود.

ترسناک ترین فیلم های جهان

نقد بلند فیلم استیج بر فیلم شب خاموش

جرد مبارک | ساده‌ترین روش برای کار با بازیگران کودک انتخاب فرزندان خودتان است! این دقیقا همان کاری است که کامیل گریفین، در اولین فیلم بلند داستانی خود انجام می‌دهد. آرت (رومن گریفین دیویس) و دوقلوهای توماس (گیلبی گریفین دیویس) و هاردی (هاردی گریفین دیویس) با والدین خود (نِل با بازی کیرا نایتلی و سیمون با بازی متیو گود) قرار گذاشته‌اند که بدون ترس از مجازات هرچه به ذهنشان می‌رسد را به زبان بیاورند. به این دلیل که به هر حال همه آن‌ها به زودی می‌میرند. شیوه‌ای که از روش‌های فرزندپروری ترقی‌خواهانه و اغراق‌آمیز بیش‌تر به واقعیت نزدیک است. همه‌ آدم‌های روی زمین به معنای واقعی کلمه خواهند مرد. برخی از آن‌ها در حال مرگ هستند و بعضی دیگر به زودی می‌میرند. روز کریسمس نوبت به نل، سیمون و پسرانشان می‌رسد. آن‌ها باید برای بدترین تفریح تعطلاتی که تاکنون داشته‌اند خود را آماده کنند.

فیلم شب خاموش

ما آرت نوجوان را می‌بینیم که در چشمان پدر و مادرش و دوستان دبیرستانی‌‌‌شان خیره شده است تا آن‌ها را بخاطر امتناع از شنیدن سخنان گرتا تونبرگ – زمانی که او به جهان هشدار داد که تغییرات آب‌وهوایی در آستانه کشتن همه‌ ما است -، سرزنش کند. آن‌ها سعی کرده‌اند که آرت را از تلویزیون و اینترنت دور نگه دارند. اما آرت می‌داند که یک گردبار تورنادو از گاز سمی در حال آمدن به سمت آن‌ها است و همچنین می‌داند که سرویس سلامت همگانی یک قرص  کشنده برای آن‌ها تولید کرده است (برای آنکه مرگ راحتی داشته باشند).

البته مهاجران غیرقانونی این قرص را دریافت نمی‌کنند، چراکه طبق سیستم، آن‌ها افراد واقعی نیستند. این زوج‌های ثروتمند پس از بستن چشم‌های‌شان مرگی بدون درد را تجربه می‌کنند، اما سایر ارواح کم‌تر خوش‌شانس بریتانیا در حالی که از درد به خود می‌پیچند خفه می‌شوند. این همان چیزی است که آرت آن را مزخرف می‌داند. اجازه ندهید که نسل والدینتان (و ثروت) نقش خودشان را در نابودی سیاره‌ ما نادیده بگیرند. اجازه ندهید باور کنند که بچه‌های کوچکشان را از بدترین رنجی که می‌توان تصور کرد نجات می‌دهند، بدون آنکه به یاد بیاورند که خودشان آن‌ها را قبلا به شکل ضمنی به قتل رسانده‌اند و اکنون این کار را به صراحت  با یک قوطی کوکاکولا و سرودهای کریسمس انجام می‌دهند. گریفین یک کمدی صریح و زننده ساخته است.

شب خاموش در حالی که یک فیلم سرگرم‌کننده‌ جریان اصلی است، در ارائه‌ فاجعه‌ای که به تصویر می‌کشد رُک و کنایه‌آمیز عمل می‌کند. هرچند این مسئله باعث نشده که فیلم رویکردی پند‌آموز داشته باشد. این فیلم نمایشی از رفتار بی‌تفاوت کسانی است که تقصیر را مدام گردن دیگران می‌اندازند تا حتی اعتراف نکنند که مشکلی وجود دارد و هیج‌ کاری انجام نمی‌دهند. البته چرا غیر این باشد؟ هنگامی که بازگشت دوباره به زندگی بسیار دیر است، چرا باید در یک واقعیت کابوس‌وار غرق شد در حالی که می‌توان آن را به سادگی در آغوش گرفت

این رویکرد هم به سود فیلم و هم به ضرر آن است. زیرا شب خاموش در حالی که یک فیلم سرگرم‌کننده‌ جریان اصلی است، در ارائه‌ فاجعه‌ای که به تصویر می‌کشد رُک و کنایه‌آمیز عمل می‌کند. هرچند این مسئله باعث نشده که فیلم رویکردی پند‌آموز داشته باشد. این فیلم نمایشی از رفتار بی‌تفاوت کسانی است که تقصیر را مدام گردن دیگران می‌اندازند تا حتی اعتراف نکنند که مشکلی وجود دارد و هیج‌ کاری انجام نمی‌دهند. البته چرا غیر این باشد؟ هنگامی که بازگشت دوباره به زندگی بسیار دیر است، چرا باید در یک واقعیت کابوس‌وار غرق شد در حالی که می‌توان آن را به سادگی در آغوش گرفت و بجای آن به استقبال یک خدافظی شاد رفت؟ بنابراین فیلم بیش‌تر از آنکه بیانگر واقعیت باشد یک هشدار است. همانطور که امتناع آرت از نادیده گرفتن فاجعه‌ در حال رخ دادن به صورت ضمنی یک هشدار محسوب می‌شود.

گریفین حتی تایید نمی‌کند که واقعا داستان فیلم در شب کریسمس رخ می‌دهد. چراکه ما درباره‌ آدم‌های مرفه و بی‌روحی صحبت می‌کنیم که سعی می‌کنند با ظاهری خشنود به استقبال نابودی خود بروند. آیا آن‌ها فقط بخاطر اینکه بچه‌های‌شان را با هدایایی که حتی نمی‌توانند با آن‌ها بازی کنند آرام کنند در حال تظاهر هستند؟ البته این راه‌حلی است که همه چیز را پیچیده‌تر می‌کند. زیرا این دوستان در عمارت مادر نِل گرد هم می‌آیند تا زمان‌های بهتری را به خاطر بیاورند، اما به ناچار در این فرایند، چیزای بدی از گذشته را کند و کاو می‌کنند. زیرا اگر این پایان است، چرا به خواسته‌هایی که قبلا از اعتراف به آن‌ها می‌ترسیدید عمل نکنید؟ از جمله اینکه به کسی که همسر شما نیست ابراز علاقه کنید.

شب خاموش، مجموعه‌ای بی‌نقص از چهره‌های آشنای بریتانیایی است که سعی می‌کنند همزمان همدردی و خنده‌ مخاطبان را به دست بیاورند تا به این طریق هنر بازیگری خود را به رخ بکشند. نایتلی و گود، میزبانان عالی‌ای هستند که تمام تلاش خود را می‌کنند تا ظاهر فریبنده‌ جهل و نادانی را ویران نکنند. آنابل والیس در نقش سندرا یک هیولای مادی‌گرا است که با روفس جونز در نقش تونی همسر مطیع او و داویدا مک‌کنزی در قالب دخترشان کیتی شیطانی و حریص، یک خانواده را تشکیل می‌دهند. دو دوست قدیمی دیگر، لوسی پانچ در نقش بِلا و سوپه دیریسو در نقش جیمز هستند که به ترتیب با شریک‌های‌شان کربی هوول باپتست در نقش الکس و لی‌لی-رز دپ در نقش سوفی در این مهمانی شوم حضور دارند.

گریفین، فیلمنامه‌ شب خاموش را پیش از شیوع کرونا نوشته است. بنابراین آن را به عنوان یک فیلم ضد واکسن تفسیر نکنید، حتی اگر برخی از استدلال‌های آرت نوجوان برای نخوردن قرص در صورتی که دولت اشتباه کرده باشد، به راحتی می‌توانند اینطور برداشت شوند. این فیلم درباره نجات پیدا کردن نیست. بلکه این فیلم درباره‌ خودکشی به کمک دولت است تا از درد نمیرید. در واقع برخلاف کلیشه‌های فیلم‌های آخرالزمانی دولت قرار نیست برای نجات آدم‌ها به کمکشان بیاید. بنابراین فیلم سوالی مهم را مطرح می‌کند: آیا می‌توانید قبل از اینکه خودتان را بکشید، عمدا افرادی که بیش از هر کسی در دنیا دوست دارید را بکشید؟ این واقعیت به طور ضمنی نشان می‌دهد که سرنوشت تصادفی نیست. بنابراین ایده‌ اصلی فیلم مسئله‌ انتخاب است. انتخابی که در ارتباط با اخلاق قرار می‌گیرد.

در این نقطه است که بخش‌های جالب واقعی فیلم خود را نشان می‌دهند. چراکه بشریت اگر غرق در تضادها نباشد، در واقع هیچ‌چیز نیست. جیمز یک سرطان شناس است که می‌داند چه چیزی در راه است. او درد و رنج را نزدیک دیده است و می‌داند که سوگند او برای نجات جان انسان‌ها دیگر امکان‌پذیر نیست. سوفی ممکن است به همان دلیلی که نل و سیمون می‌خواهند قرص را مصرف کنند این کار را انجام ندهد، اما هیچ‌کدام لزوما اشتباه یا خودخواهانه نیست. آن‌ها صرفا در تلاش هستند که به شکلی منطقی با یک موقعیت غیرممکن مقابله کنند. با اینحال همه چیز در پایان به آرت برمی‌گردد. رومن گریفین دیویس اجرای غیرمنتظره‌اش در جوجه خرگوشه را با حضوری گرم و صمیمانه دنبال می‌کند. شاید رنج کشیدن در قبال شانس اندک رهایی از طوفان سمی، ارزش داشته باشد.

 

امتیازهای سینمایی فیلم شب خاموش Silent Night

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۵.۷ از ۱۰
  • میانگین رضایت فیلم خانه شب بر اساس نظر منتقدان سایت راتن تومیتوز: ۵۸ درصد بر اساس ۷۶ نقد
  • میانگین رضایت فیلم خانه شب بر اساس نظر کاربران سایت راتن تومیتوز: ۵۶ درصد
  • میانگین رضایت فیلم خانه شب بر اساس نظر منتقدان سایت متاکریتیک: ۵۲ درصد براساس ۲۰ نقد
  • میانگین رضایت فیلم خانه شب بر اساس نظر کاربران سایت متاکریتیک: ۵ از ۱۰

 

صحبت‌های کامیل گریفین درباره‌ فیلم شب خاموش

تامین سرمایه و جذب تهیه‌کننده

صنعت فیلم بریتانیا همیشه به من می‌گفت که نوشته‌هایم از لحاظ لحن و روانشناسی جاه‌طلبانه هستند. آن‌ها نمی‌دانستند که آیا می‌توانم به عنوان یک فیلمساز فیلم اولی کار کنم یا نه. هنگام نوشتن درک این موضوع برایم سخت بود و تردیدی نداشتم که می‌توانم فیلم بسازم. همچنین فکر می‌کنم کار من وضعیت طبقه متوسط را به چالش می‌کشد، در حالی که صنعت ما بیش‌تر توسط نگهبانان این طبقه اداره می‌شود.

اعتراف می‌کنم که بعد از بیست سال عجیب و غریب ناامید شده بودم. من هر کاری می‌توانستم انجام دادم تا اینکه برای تسلیم شدن آماده بودم. من فقط جهت مشاوره برای پیدا کردن بودجه نزد متیو وان رفتم. هرگز فکر نمی‌کردم که او شب خاموش را تولید کند. اما متیو جسارت فیلمنامه را تحسین کرد، قویا به پیام زیست محیطی فیلم باور داشت و همچنین می‌خواست از یک فیلمساز زن تازه‌کار حمایت کند. او یک مدیر سخت‌گیر، کاملا دقیق و یک فیلمساز است. اما متیو از من حمایت کرد در حالی که هیچ کس دیگری این کار را انجام نمی‌داد و همچین او چیزهای زیادی به من آموخت.

ایده‌ اولیه‌ فیلم

من تصمیم داشتم که یک فیلم کم‌هزینه بسازم، بدون آنکه به سرمایه‌گذران التماس کنم. فقط به کمک چند دوست و شاید خانواده‌ام، هرچه می‌توانستم جمع کنم. بنابراین شروع به نوشتن فیلمنامه کردم. الهام‌بخش اولیه‌ من برای نگارش فیلمنامه‌ شب خاموش، تایکا وایتیتی بود. من دیدم که او چگونه با تلفیق کمدی و درام در جوجه خرگوشه کار کرد. نمی‌دانستم که می‌توانم فیلمی خنده‌دار بسازم یا نه، اما فکر کردم که این کار را انجام بدهم. همچنین من همیشه درباره ناکارآمدی در طبقات متوسط نوشته‌ام. مطالب من همیشه هم مالیخولیایی و هم پوچ بوده‌اند. بنابراین رسیدن به این لحن برایم سخت نبود.

منابع الهام

بدیهی است که من در تلاش برای ساخت جهانی مالیخولیایی نبوده‌ام، اما یک ایده‌ ساده در ذهن داشتم: عشق در واقع با مالیخولیا ملاقات می‌کند. اما اگر به طور مشخص بخواهم اشاره کنم هانکه، پولانسکی، فرانسوی‌ها و دانمارکی‌ها، همیشه برای من الهام‌بخش بوده‌اند.

بهترین فیلم های ۲۰۲۲

پایان‌بندی

من همیشه دوست داشتم که آرت پاداش شجاعت خود را بگیرد. من همچنین پایانی متفاوت برای سوفی بابت حمایتش از آرت نوشتم و آن را فیلمبرداری کردم. اما بعدا در طول فیلمبرداری از سوی تهیه‌کنندگان تغییر کرد. شب خاموش می‌خواهد ارزش‌های طبقات بالای جامعه را به چالش بکشد. من می‌خواستم روی کسانی تمرکز کنم که موقعیت و توانایی برای ایجاد تغییرات را دارند اما این کار را انجام نمی‌دهند. قرص ساختگی EXIT (با الهام از برگزیت)، از سوی دولت برای جلوگیری از رنج کشیدن توزیع می‌شود. رنج زمانی برای مردم اتفاق می‌افتد که دولت‌ها از پذیرفتن مسئولیت خود اجتناب می‌کنند.

ارتباط فیلم با کرونا

من یک فیلم ضد واکسن نساخته‌ام. البته این فیلم اصالت علم که قابل بحث نیست را زیر سوال نمی‌برد. بلکه فیلمی ساخته‌ام که اعتماد به دولت را به چالش می‌کشد. ما نمی‌دانستیم که ممکن است فیلم اشتباه تفسیر شود. ما هرگز فیلم را محک نزدیم و واکنشی از مخاطبان نداشتیم. تنها اشاره‌ من به کووید در زمان تدوین این بود که ترامپ و بوریس با اشتباهات زیادشان همه چیز را خراب کردند.

تماشای آنلاین فیلم شب خاموش

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم