سید ابراهیم عامریان یک خبر خوب برای کودکان و نوجوانان دارد

فصل دوم سریال نارگیل را می‌سازیم

چند سال است که در مقام تهیه‌کننده و با همراهی سیدمسعود اطیابی حضوری تعیین‌کننده در گیشه سینماها داشته است. او در همین ایام و در شرایطی که اکران در سینماها به کما رفته است،‌ با فیلم سینمایی دینامیت جان دوباره‌ای به سینماها بخشیده است. سیدابراهیم عامریان که در مقام تهیه‌کننده در جشنواره سال گذشته فیلم‌های کودکان و نوجوانان با فیلم نارگیل به کارگردانی سیدداود اطیابی حضور داشت، با اتکا بر ظرفیت‌های فیلمنامه‌ای که حمزه صالحی برای آن کار نوشته بود، پروژه سریالی نارگیل را هم کلید زد که این روزها در حال پخش از فیلیمو است. حالا نوبت اوست که از هدفش از تهیه‌کنندگی و کارگردانی (مشترک) این سریال بگوید. عامریان خبرهایی دارد که بچه‌ها را خوشحال می‌کند.

 • بسیاری ورود تهیه‌کنندگان به حوزه ساخت آثار ویژه کودکان و نوجوانان را ریسک می‌دانند. به‌عنوان تهیه‌کننده «نارگیل» چقدر با این نگاه موافقید و آیا واقعا سرمایه‌گذاری و تولید چنین پروژه‌ای برای شما با ریسک همراه بود؟

با توجه به مدل فیلمسازی ما در ژانر کودک، متأسفانه تهیه‌کنندگان ما غالبا حاضر به هزینه کردن در این حوزه نیستند. گویی این پیش‌فرض وجود دارد که کار کودک نباید با کیفیت یک کار بزرگسال ساخته شود. به همین دلیل غالبا از هزینه کردن در این حوزه خودداری می‌کنند و همین باعث بالارفتن ریسک کار در این ژانر می‌شود. در حالی که در آثار بزرگسال و در هر ژانری، حتی فیلم کمدی که به‌ظاهر تضمین‌شده محسوب می‌شود، هم اگر هزینه نشود و مثلاً به اندازه معمول برای یک کار کودک، بودجه گذاشته شود، طبیعتا همان کار هم جواب نخواهد داد. به همین دلیل شخصا ورود به این حوزه را ریسک نمی‌دانم و با تسلط کامل وارد این میدان شده‌ام. روزی که خودم با خودم تصمیم گرفتم که کاری برای کودکان بسازم، عهد کردم که کم‌کاری نکنم. تمام تلاشم هم این بود که تاجایی که لازم است هزینه کنم تا کار خوبی بسازم که بچه‌ها آن را دوست داشته باشند.

همه چیز درباره سریال نارگیل

 • معتقدید یک کار کودک خوب که به درستی برای تولیدش هزینه شده باشد، قربانی فضای تولید نمی‌شود و در هر حال دیده می‌شود؟

دقیقا. من معتقدم هر کاری در هر ژانری، چه برای کودکان و چه بزرگسالان، وقتی خوب ساخته شده باشد و برای آن به‌عنوان تهیه‌کننده در فرآیند تولید ارزش قایل شده باشیم، حتما دیده هم می‌شود. هیچ فرقی در این زمینه بین کار کودک و بزرگسال وجود ندارد.

 • اشاره کردید در جایی خودتان با خودتان تصمیم گرفتید که کاری برای کودکان بسازید، در آن مقطع دقیقا به دنبال چه هدفی بودید که حاصل‌ش شد پروژه «نارگیل»؟

واقعیت این است که من در مقطعی احساس کردم کارهایی که برای کودکان تولید می‌شوند، ضعیف هستند. برای همین تصمیم گرفتم کاری کودک با کیفیتی تولید کنم. فیلمنامه‌های زیادی هم به دستم رسید که متأسفانه غالب آن‌ها از همان مرحله فیلمنامه مشخص بود که جوابگو نخواهد بود و فیلم خوبی از آن‌ها درنخواهد آمد. حتی چند کار عروسکی-رئال هم به دستم رسید اما بازهم مطلوب نبود. با حمزه صالحی که سال‌ها با هم همکاری کرده بودیم در این زمینه گفت‌وگو کردیم و اینگونه نبود که یک روزه به ایده «نارگیل» برسیم. طرح اولیه‌ای بود که نسبت به آن هم خیلی راغب نبودم اما در ادامه پخته‌تر شد تا اینکه به فیلمنامه‌ای رسیدیم که از ابتدا می‌خواستم روی آن کار کنم.

آنقدر بازخوردها تا به امروز خوب بوده که ما همین الان مشغول نگارش فیلمنامه فصل دوم سریال هستیم. بدون آنکه منتظر اتمام پخش فصل اول بمانیم،‌ تولید فصل دوم را هم آغاز خواهیم کرد چرا که از حاصل آن مطمئن هستیم

 • این همان فیلمنامه‌ای است که تبدیل به نسخه سینمایی «نارگیل» شد؟

بله.  بعد از ساخت نسخه سینمایی هم خودم خیلی کار را دوست داشتم، هم فیلم را در چند نوبت اکران با بچه‌ها تماشا کردم و دیدم واقعا کار را دوست داشته‌اند. در شرایطی که امکان اکران فیلم در سینماها وجود نداشت به این جمع‌بندی رسیدیم که با قصه‌ای جذاب‌تر نسخه سریالی کار را هم بسازیم. آنقدر هم از نتیجه مطمئن بودیم که سریع کار را کلید زدیم.

 • چه شد که خودتان به عنوان تجربه اول با همراهی حمزه صالحی کارگردانی را هم برعهده گرفتید؟

شاید یکی از دلایلش علاقه بیش از حدم به کارهای کودک باشد. دوست داشتم اگر قرار است تجربه اولی در این زمینه کسب کنم، در حوزه کودکان و نوجوانان باشد. قطعا سختی‌ها و دشواری‌هایی هم به عنوان کار اول داشت اما دلیلی که باعث شد این سختی‌ها را پشت‌سر بگذاریم، علاقه‌ای بود که به کار در حوزه کودکان داشتیم.

 • الان که کار به سرانجام رسیده است، فکر می‌کنید برگ برنده «نارگیل» برای ارتباط با مخاطبان کودک و نوجوان چیست؟

برگ برنده اصلی سریال نارگیل عروسک‌ها هستند. چندین سال است که نمونه موفقی در زمینه کارهای عروسکی نداشتیم و به نوعی آخرین نمونه موفق در سینما و تلویزیون «کلاه قرمزی» بوده است. بعد از آن این موفقیت تکرار نشد و عروسک تازه‌ای که بتواند در سریال و یا فیلم سینمایی موفق باشد نداشتیم. این اتفاق را بعد از سال‌ها می‌توانیم در «نارگیل» شاهد باشیم. نوع ساختار عروسک‌ها بسیار خوب است و عروسکساز پروژه تلاش بسیاری کرد تا از آن‌ها استقبال شود. صداپیشه‌های کار هم جزو درجه یک‌های این حوزه هستند، از محمدرضا علیمردانی تا هومن حاجی‌عبداللهی و مجید آقاکریمی. همه این‌ها در کنار یک دیگر عروسک‌ها را تبدیل به نقطه پرتاب سریال کرده است.

سیدابراهیم عامریان

 • در طراحی شخصیت این عروسک‌‌‌ها چه ملاحظاتی داشتید؟

بیشتر تلاش کردیم این ۳ عروسک، متفاوت از عروسک‌هایی باشند که تا به امروز دیده شده‌اند. می‌خواستیم به‌گونه‌ای باشند که بچه‌ها از آن‌ها نترسند و دوست‌شان داشته باشند. در شخصیت‌پردازی هم بامزگی‌هایی برای هر کدام در نظر گرفتیم تا هم در صداپیشگی و هم در گفتار جذاب باشند. می‌خواستیم بچه‌ها از عروسک‌ها خوششان بیاید. ۳ عروسک هم هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند تا بچه‌ها راحت‌تر بتوانند آن‌ها را از هم تشخیص دهند. برخلاف برخی کارهای عروسکی که کاراکترها شبیه هم هستند و این برقراری ارتباط با مخاطب کودک را سخت‌تر می‌کند.

 • فکر می‌کنید فضاسازی خیال‌انگیز و فانتزی در داستان «نارگیل» چقدر می‌تواند برای مخاطب امروز جذابیت داشته باشد؟

در دنیای امروز که بچه‌های ما فیلم و سریال می‌بینند، به دلیل ضعف کارهای کودک و نوجوان، بچه‌های‌مان بیشتر به سمت کارهای خارجی روی آورده‌اند. پایه و اساس تولیدات خارجی هم دنیای فانتزی و خیالی است. از آنجایی که رقیب اصلی ما در این میدان همین آثار فانتزی هستند، ما هم تصمیم گرفتیم فضای داستان را به سمت فانتزی ببریم تا بچه‌ها بتوانند آن را با نمونه‌های خارجی مقایسه کنند و آن را دوست داشته باشند.

 • بعد از نسخه سینمایی، فصل اول سریال «نارگیل» در حال پخش است. به‌عنوان تهیه‌کننده و یکی از کارگردانان به فصل‌های بعدی این سریال هم فکر کرده‌اید؟

سریالی که امروز در فیلیمو به‌صورت اختصاصی در حال پخش است، ژانری جدید است. کار کودک به این سبک و سیاق خیلی کم داشته‌ایم. ما ۳ عروسک را برای اولین‌بار معرفی کرده‌ایم که شناخته شدن آن‌ها کمی طول می‌کشد. به شخصه اما آنقدر به حاصل این کار مطمئن هستم که خیالم بابت ارتباط بچه‌ها با این عروسک‌ها راحت است. منظورم مخاطبان کودک است، نه برخی بزرگسالان که طبیعتا این کار برای آن‌ها ساخته نشده و شاید کار را دوست هم نداشته باشند. معتقدم بچه‌ها باید درباره این سریال نظر بدهند و طبق بازخوردهایی که تا امروز داشته‌ایم هم بسیار آن را دوست داشته‌اند. آنقدر بازخوردها تا به امروز خوب بوده که ما همین الان مشغول نگارش فیلمنامه فصل دوم سریال هستیم. بدون آنکه منتظر اتمام پخش فصل اول بمانیم،‌ تولید فصل دوم را هم آغاز خواهیم کرد چرا که از حاصل آن مطمئن هستیم.

تماشای آنلاین سریال نارگیل

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

34 نظر
 1. بردیا می‌نویسد

  سلام میشه زود تر فیلم نارگیل ۲ رو بسازید واقعا ۱ سال و خورده ای روز شد
  من میدونم ساخت یا ادامه یک فیلم خیلی طول می کشه
  ولی بیشتر از ۱ سال شد
  واقعا خیلی طول کشید☹😕😕🙁

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   فقط تصمیم به ساخت نیست، تیم سازنده هم باید اقدام کنه! 🙂

 2. زینب می‌نویسد

  سلام خواهشا فصل دوم نارگیل رو بسازید من دیگه خسته شدم از بس صبر کردم آخه خیلی نارگیل رو دوست دارم، خواهش خواهش

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   منتقل کردیم… تیم این سریال، مشغول تهیه کارهای دیگه برای پلتفرم‌های دیگه هستند!

 3. مهسا می‌نویسد

  سلام خیلی سریال قشنگی بود دخترم واقعا دوست داشت و بی صبرانه منتظر فصل دوم هستیم خواهش میکنم زودتر بسازین یا خبری از در حال ساخت بودنش به ما برسونین که واقعا خیلی مشتاق فصل دوم این سریال هستیم.با تشکر از زحمات شما

 4. آیسل می‌نویسد

  لطفا فصل دوم نارگیل را بسازید همه ی بچه ها کارتون شما را دوست دارن لطفا فصل دوم هم بسازید ممنون

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   به مسئولان فیلیمو منتقل میشه ولی بدونید همیشه ساختن یا ادامه دادن یک سریال، یه تصمیم دوطرفه است. از جانب پلتفرم و سازندگان.

 5. زینب می‌نویسد

  ببخشید من چند سال صبر کردم دیگه خسته شدم واقعا صبر کردم نمیتونم واقعا دیگه خسته شدم. لطفا یکم زودتر بیارینش باشه خواهش میکنم. همه بچه ها خیلی وقته صبر کردن.

 6. بردیا می‌نویسد

  یعنی فصل۲قسمت ۱ هم نیومده

 7. بردیا می‌نویسد

  مادیگه خسته شدیم

 8. بردیا می‌نویسد

  کی نارگیل فصل۲ قسمت۱ میاد خیلی خیلی صبرکردیم

 9. علیرضا می‌نویسد

  خدا خیرت بده واقعا منو دوستام خیلی این سریال را دوست داشتیم ، و راستی فیلیمو کی فیلمبرداری شروع میشه

 10. زینب می‌نویسد

  سلام
  فیلبرداری فصل دوم هم شروع نشده؟ اصلا واقعا تصمیمی برای ساخت فصل دوم گرفته شده یا ما الکی منتظریم؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   هنوز منتظر هستیم. حتما خبرتون می‌کنیم اگه قرار شد ساخته بشه.

 11. بردیا می‌نویسد

  لطفا هر وقت فصل دوم نارگیل اومد اطلاع بدید

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   بله حتما

 12. بردیا می‌نویسد

  سلام میشه بگید چند روز دیگه نارگیل فصل۲قسمت۱میاد

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نه… زوده! 🙂

 13. بردیا می‌نویسد

  سلام شماسریال اواز ۲ رو ساختید؟

 14. ابوالفضل می‌نویسد

  نارگیل خیلی خوب بود

 15. زینب امیرحسینی می‌نویسد

  خیلی ممنون از سازندگان سریال نارگیل من بارها این سریال رو دیدم و تشکر میکنم از سایت خوب شما که در حال مذاکره هستید که خبرش رو به ما بچه ها بدید. 🙏🙏❤☺🤩🤗🧚‍♀️🙏🙏🙏

 16. زینب امیرحسینی می‌نویسد

  لطفا بعد از فصل دوم فصل سوم هم بسازید ، چرا فصل دو نماید پس😭😭😪😫💔💔؟ لطفا جواب منو بدید..

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   در پاسخ به بقیه دوستان هم گفتیم، در حال مذاکره هستیم و خبرش رو حتما اعلام می‌کنیم.

 17. زینب امیرحسینی می‌نویسد

  فصل دوم نارگیل کی میاد آخه؟ خسته شدم از صبر کردن

 18. بردیا می‌نویسد

  خواهشمندم فصل۳نارگیل راهم بسازید

 19. بردیا می‌نویسد

  سلام نارگیل فصل۲قسمت۱ چراآماده نمیشه پس😭

 20. بردیا می‌نویسد

  سلام نارگیل فیلمه خوبیه میشه بعداز فصل۲ فصل۳و۴هم بسازید ممنون میشم

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   اگه تصمیم ساخت فصل دوم قطعی شد، همین‌جا اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

 21. بردیا می‌نویسد

  ممنون ازسازندهاین فیلم کاش که هیچ وقت تمام نشود🙏

 22. بردیا می‌نویسد

  سلام نارگیل فیلمه خوبیه میشه بعداز فصل۲ فصل۳و۴هم بسازید

 23. بردیا می‌نویسد

  چرا انقدر نارگیل فصل۲قسمت۱طول میکشه؟

 24. بردیا می‌نویسد

  فیلم خیلی خوبه دست شما درد نکنه

 25. عماد می‌نویسد

  سریال نارگیل واقعا عالی خواهشمندم فصل ۲ این سریال زیبا را بسازید

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   حتما انشالله