سید ابراهیم عامریان یک خبر خوب برای کودکان و نوجوانان دارد

فصل دوم سریال نارگیل را می‌سازیم

چند سال است که در مقام تهیه‌کننده و با همراهی سیدمسعود اطیابی حضوری تعیین‌کننده در گیشه سینماها داشته است. او در همین ایام و در شرایطی که اکران در سینماها به کما رفته است،‌ با فیلم سینمایی دینامیت جان دوباره‌ای به سینماها بخشیده است. سیدابراهیم عامریان که در مقام تهیه‌کننده در جشنواره سال گذشته فیلم‌های کودکان و نوجوانان با فیلم نارگیل به کارگردانی سیدداود اطیابی حضور داشت، با اتکا بر ظرفیت‌های فیلمنامه‌ای که حمزه صالحی برای آن کار نوشته بود، پروژه سریالی نارگیل را هم کلید زد که این روزها در حال پخش از فیلیمو است. حالا نوبت اوست که از هدفش از تهیه‌کنندگی و کارگردانی (مشترک) این سریال بگوید. عامریان خبرهایی دارد که بچه‌ها را خوشحال می‌کند.

  • بسیاری ورود تهیه‌کنندگان به حوزه ساخت آثار ویژه کودکان و نوجوانان را ریسک می‌دانند. به‌عنوان تهیه‌کننده «نارگیل» چقدر با این نگاه موافقید و آیا واقعا سرمایه‌گذاری و تولید چنین پروژه‌ای برای شما با ریسک همراه بود؟

با توجه به مدل فیلمسازی ما در ژانر کودک، متأسفانه تهیه‌کنندگان ما غالبا حاضر به هزینه کردن در این حوزه نیستند. گویی این پیش‌فرض وجود دارد که کار کودک نباید با کیفیت یک کار بزرگسال ساخته شود. به همین دلیل غالبا از هزینه کردن در این حوزه خودداری می‌کنند و همین باعث بالارفتن ریسک کار در این ژانر می‌شود. در حالی که در آثار بزرگسال و در هر ژانری، حتی فیلم کمدی که به‌ظاهر تضمین‌شده محسوب می‌شود، هم اگر هزینه نشود و مثلاً به اندازه معمول برای یک کار کودک، بودجه گذاشته شود، طبیعتا همان کار هم جواب نخواهد داد. به همین دلیل شخصا ورود به این حوزه را ریسک نمی‌دانم و با تسلط کامل وارد این میدان شده‌ام. روزی که خودم با خودم تصمیم گرفتم که کاری برای کودکان بسازم، عهد کردم که کم‌کاری نکنم. تمام تلاشم هم این بود که تاجایی که لازم است هزینه کنم تا کار خوبی بسازم که بچه‌ها آن را دوست داشته باشند.

همه چیز درباره سریال نارگیل

  • معتقدید یک کار کودک خوب که به درستی برای تولیدش هزینه شده باشد، قربانی فضای تولید نمی‌شود و در هر حال دیده می‌شود؟

دقیقا. من معتقدم هر کاری در هر ژانری، چه برای کودکان و چه بزرگسالان، وقتی خوب ساخته شده باشد و برای آن به‌عنوان تهیه‌کننده در فرآیند تولید ارزش قایل شده باشیم، حتما دیده هم می‌شود. هیچ فرقی در این زمینه بین کار کودک و بزرگسال وجود ندارد.

  • اشاره کردید در جایی خودتان با خودتان تصمیم گرفتید که کاری برای کودکان بسازید، در آن مقطع دقیقا به دنبال چه هدفی بودید که حاصل‌ش شد پروژه «نارگیل»؟

واقعیت این است که من در مقطعی احساس کردم کارهایی که برای کودکان تولید می‌شوند، ضعیف هستند. برای همین تصمیم گرفتم کاری کودک با کیفیتی تولید کنم. فیلمنامه‌های زیادی هم به دستم رسید که متأسفانه غالب آن‌ها از همان مرحله فیلمنامه مشخص بود که جوابگو نخواهد بود و فیلم خوبی از آن‌ها درنخواهد آمد. حتی چند کار عروسکی-رئال هم به دستم رسید اما بازهم مطلوب نبود. با حمزه صالحی که سال‌ها با هم همکاری کرده بودیم در این زمینه گفت‌وگو کردیم و اینگونه نبود که یک روزه به ایده «نارگیل» برسیم. طرح اولیه‌ای بود که نسبت به آن هم خیلی راغب نبودم اما در ادامه پخته‌تر شد تا اینکه به فیلمنامه‌ای رسیدیم که از ابتدا می‌خواستم روی آن کار کنم.

آنقدر بازخوردها تا به امروز خوب بوده که ما همین الان مشغول نگارش فیلمنامه فصل دوم سریال هستیم. بدون آنکه منتظر اتمام پخش فصل اول بمانیم،‌ تولید فصل دوم را هم آغاز خواهیم کرد چرا که از حاصل آن مطمئن هستیم

  • این همان فیلمنامه‌ای است که تبدیل به نسخه سینمایی «نارگیل» شد؟

بله.  بعد از ساخت نسخه سینمایی هم خودم خیلی کار را دوست داشتم، هم فیلم را در چند نوبت اکران با بچه‌ها تماشا کردم و دیدم واقعا کار را دوست داشته‌اند. در شرایطی که امکان اکران فیلم در سینماها وجود نداشت به این جمع‌بندی رسیدیم که با قصه‌ای جذاب‌تر نسخه سریالی کار را هم بسازیم. آنقدر هم از نتیجه مطمئن بودیم که سریع کار را کلید زدیم.

  • چه شد که خودتان به عنوان تجربه اول با همراهی حمزه صالحی کارگردانی را هم برعهده گرفتید؟

شاید یکی از دلایلش علاقه بیش از حدم به کارهای کودک باشد. دوست داشتم اگر قرار است تجربه اولی در این زمینه کسب کنم، در حوزه کودکان و نوجوانان باشد. قطعا سختی‌ها و دشواری‌هایی هم به عنوان کار اول داشت اما دلیلی که باعث شد این سختی‌ها را پشت‌سر بگذاریم، علاقه‌ای بود که به کار در حوزه کودکان داشتیم.

  • الان که کار به سرانجام رسیده است، فکر می‌کنید برگ برنده «نارگیل» برای ارتباط با مخاطبان کودک و نوجوان چیست؟

برگ برنده اصلی سریال نارگیل عروسک‌ها هستند. چندین سال است که نمونه موفقی در زمینه کارهای عروسکی نداشتیم و به نوعی آخرین نمونه موفق در سینما و تلویزیون «کلاه قرمزی» بوده است. بعد از آن این موفقیت تکرار نشد و عروسک تازه‌ای که بتواند در سریال و یا فیلم سینمایی موفق باشد نداشتیم. این اتفاق را بعد از سال‌ها می‌توانیم در «نارگیل» شاهد باشیم. نوع ساختار عروسک‌ها بسیار خوب است و عروسکساز پروژه تلاش بسیاری کرد تا از آن‌ها استقبال شود. صداپیشه‌های کار هم جزو درجه یک‌های این حوزه هستند، از محمدرضا علیمردانی تا هومن حاجی‌عبداللهی و مجید آقاکریمی. همه این‌ها در کنار یک دیگر عروسک‌ها را تبدیل به نقطه پرتاب سریال کرده است.

سیدابراهیم عامریان

  • در طراحی شخصیت این عروسک‌‌‌ها چه ملاحظاتی داشتید؟

بیشتر تلاش کردیم این ۳ عروسک، متفاوت از عروسک‌هایی باشند که تا به امروز دیده شده‌اند. می‌خواستیم به‌گونه‌ای باشند که بچه‌ها از آن‌ها نترسند و دوست‌شان داشته باشند. در شخصیت‌پردازی هم بامزگی‌هایی برای هر کدام در نظر گرفتیم تا هم در صداپیشگی و هم در گفتار جذاب باشند. می‌خواستیم بچه‌ها از عروسک‌ها خوششان بیاید. ۳ عروسک هم هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند تا بچه‌ها راحت‌تر بتوانند آن‌ها را از هم تشخیص دهند. برخلاف برخی کارهای عروسکی که کاراکترها شبیه هم هستند و این برقراری ارتباط با مخاطب کودک را سخت‌تر می‌کند.

  • فکر می‌کنید فضاسازی خیال‌انگیز و فانتزی در داستان «نارگیل» چقدر می‌تواند برای مخاطب امروز جذابیت داشته باشد؟

در دنیای امروز که بچه‌های ما فیلم و سریال می‌بینند، به دلیل ضعف کارهای کودک و نوجوان، بچه‌های‌مان بیشتر به سمت کارهای خارجی روی آورده‌اند. پایه و اساس تولیدات خارجی هم دنیای فانتزی و خیالی است. از آنجایی که رقیب اصلی ما در این میدان همین آثار فانتزی هستند، ما هم تصمیم گرفتیم فضای داستان را به سمت فانتزی ببریم تا بچه‌ها بتوانند آن را با نمونه‌های خارجی مقایسه کنند و آن را دوست داشته باشند.

  • بعد از نسخه سینمایی، فصل اول سریال «نارگیل» در حال پخش است. به‌عنوان تهیه‌کننده و یکی از کارگردانان به فصل‌های بعدی این سریال هم فکر کرده‌اید؟

سریالی که امروز در فیلیمو به‌صورت اختصاصی در حال پخش است، ژانری جدید است. کار کودک به این سبک و سیاق خیلی کم داشته‌ایم. ما ۳ عروسک را برای اولین‌بار معرفی کرده‌ایم که شناخته شدن آن‌ها کمی طول می‌کشد. به شخصه اما آنقدر به حاصل این کار مطمئن هستم که خیالم بابت ارتباط بچه‌ها با این عروسک‌ها راحت است. منظورم مخاطبان کودک است، نه برخی بزرگسالان که طبیعتا این کار برای آن‌ها ساخته نشده و شاید کار را دوست هم نداشته باشند. معتقدم بچه‌ها باید درباره این سریال نظر بدهند و طبق بازخوردهایی که تا امروز داشته‌ایم هم بسیار آن را دوست داشته‌اند. آنقدر بازخوردها تا به امروز خوب بوده که ما همین الان مشغول نگارش فیلمنامه فصل دوم سریال هستیم. بدون آنکه منتظر اتمام پخش فصل اول بمانیم،‌ تولید فصل دوم را هم آغاز خواهیم کرد چرا که از حاصل آن مطمئن هستیم.

تماشای آنلاین سریال نارگیل

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم