نقد و بررسی فیلم Nobody (هیچکس) | گرگی در لباس گوسفند

فیلم Nobody با داستان‌گویی ماهرانه‌اش بیننده را به قدری مجذوب می‌کند که ضعف‌های آن مثل مشکلات فیلمنامه یا عاری بودن از  پیام‌های اخلاقی دیگر به چشم نمی‌آیند.

فیلم Nobody یا هیچکس اثری اکشن و مهیج است که در آن باب ادنکیرک در نقش یک مرد خانواده ظاهر می‌شود که کسی از گذشتۀ او خبر ندارد. برای نقد و بررسی این فیلم با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱ | از جیمز باند تا بیتلز

باب ادنکیرک، ستاره سریال بهتره با ساول تماس بگیری


فیلم Nobody با داستان‌گویی ماهرانه‌اش بیننده را به قدری مجذوب می‌کند که ضعف‌های آن مثل مشکلات فیلمنامه یا عاری بودن از  پیام‌های اخلاقی دیگر به چشم نمی‌آیند. شخصیت هاچ (با بازی باب ادنکیرک) اینگونه به ما معرفی می‌شود:  یک مرد مهربان، بی‌آزار و اهل خانواده که در حومۀ شهر زندگی می‌کند و تمام روز مشغول کار است. طوری که حتی همسر او (با بازی کانی نیلسن) و پسر نوجوانش (با بازی گیج مونرو) گاهی دل‌شان برای او می‌سوزد و این قصه تا جایی ادامه دارد که در یکی از شب‌ها دو مهاجم به خانۀ آنها حمله می‌کنند.  

کانی نیلسن و گیج مونرو در نمایی از فیلم Nobody

تغییرات شخصیتی بزرگ در کاراکترها ما را به یاد فیلم‌‌های دهه ۷۰ و ۸۰ می‌اندازند. اما برخلاف قهرمان‌های آن فیلم‌ها، هاچ برای انتقام‌جویی و خشم خودش هیچ عذر و بهانه‌‌ای ندارد، چون در آن حملۀ شبانه خانواده‌اش هیچ آسیبی نمی‌بینند و فقط غرور خودش است‌ که جریحه‌دار شده. علاوه بر این، هاچ آن کسی نیست که به نظر می‌رسد و فقط پدرش (با بازی کریستوفر لوید) و برادر ناتنی‌اش (با بازی RZA) از گذشتۀ او خبر دارند. بنابراین با دیدن صحنه‌ای که او سوار یک اتوبوس می‌شود و بعد از درگیری با گروهی از گانگسترهای روسی آن اتوبوس را تبدیل به حمام خون می‌کند، نباید از دیدن مهارت‌هایش در زدوخورد و حس رضایتش بعد از آن اتفاق چندان تعجب کنیم. در این سکانس، او کتک خورده و سر و صورتش کبود است، اما وقتی که با خونسردی و آرامش گلوله‌های تفنگش را خالی می‌کند می‌توانیم با او همذات‌پنداری کنیم: او دوست دارد آسیبی را که به دیگران می‌رساند با تمام وجود احساس کند.

باب ادنکیرک در نمایی از فیلم Nobody

بهترین فیلم‌های اکشن سال ۲۰۲۱

۱۰ نمونه از بهترین فیلم‌های سینمایی اکشن تا سال ۲۰۲۰


داستان فیلم هیچکس به نویسندگی درک کلستاد با اتفاق‌هایی هیجان‌انگیز جلو می‌رود. گرچه شاید پیام فیلم بیش از حد قدیمی باشد و نه‌چندان اخلاق‌مدار -اینکه مردانگی واقعی در زور مشت و بازو وجود دارد- ایلیا نایشولر در مقام کارگردان می‌دانسته که باید برای پیش بردن داستان و جذب مخاطب چه کند. علاوه بر این‌ها، عملکرد فوق‌العادۀ بدلکاران، دیالوگ‌های بجا و تاثیرگذار و فیلمبرداری متمرکز پاول پاگورزلسکی از نقاط قوت فیلم هستند. از زمانی که هاچ تبدیل به هدف یک اوباش روس (با بازی الکسی سربریاکوف) می‌شود، فیلم تلاشش را می‌کند تا وحشی‌گری کینه‌توزانۀ هاچ را توجیه کند.

همانطور که گفتیم، فیلم هیچکس، باب ادنکیرک را یک مرد خوب و اهل زندگی نشان می‌دهد، اما در حقیقت آدم‌کشی است که مدتی است آرام گرفته و حالا فرصتی پیدا کرده تا خشمش را سر یک کینۀ قدیمی خالی کند. (در هنگام تغییر شخصیتی او، ترانۀ “I’ve Gotta Be Me” از استیو لارنس و ایدی گورمی پخش می‌شود.) در نهایت، هاچ زنده می‌ماند و مهم‌تر از آن، حالا تبدیل به یک مرد شده است. 

فیلم هیچکس

منبع: NY Times

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. حمید می‌نویسد

    مزخرف یعنی صد رحمت به فیلم هندی یه نفر ۵۰۰ نفر رو میکشه از همه بدتر پدرش راه نمیتونه بره ۲۰۰ نفرم اون میکشه خون از دماغشم نمیاد!!!!!