نگاهی به سریال پیت شیاد | داستانی پرهیجان که به تکرار نمی‌افتد

در سریال پیت شیاد همه‌چیز بی‌نقص است؛ به‌طوری‌که بیننده نمی‌تواند برای دیدن اپیزود بعدی صبر کند.

سریال پیت شیاد (با عنوان اصلی Sneaky Pete) مجموعه فوق‌العاده جذاب آمازون با حضور جووانی ریبیسی است؛ جووانی ریبیسی در نقش فردی کلاه‌بردار که به‌تازگی از زندان آزادشده، در این سریال می‌درخشد. این اثر سریع‌تر و مطمئن‌تر ازآنچه انتظار می‌رفت، پیش می‌رود. برای نقد و بررسی سریال پیت شیاد با فیلیمو شات همراه باشید.


لیست بهترین سریال های خارجی جهان در سال ۲۰۲۰
جدیدترین سریال های فیلیمو


تماشای سریال جدیدی که با ضرب‌آهنگی مناسب و قوی پیش می‌‌رود، همواره لذت‌بخش است؛ به‌ویژه آنکه بتواند همه آنچه را در پیش‌نمایش‌های اولیه ادعا کرده، به مخاطب ارائه دهد. مجموعه جدید درام کمپانی آمازون با نام پیت شیاد، در نمایش اولیۀ این مجموعه، کشمکش‌های فراوانی میان شبکه‌های کابلی و تلویزیون‌های اینترنتی به وجود آمد. بنابراین برای جلب‌توجه دوباره مخاطبان به دنباله‌ای قوی نیاز داشت؛ چون پیش‌ازاین، اپیزود آزمایشی اولیۀ آنکه از شبکۀ CBS پخش‌شده بود، در هیچ زمینه‌ای نظر مخاطبان را جلب نکرده بود، تا حدی که این شبکه از ادامۀ بخش آن صرف‌نظر کرد.

در حقیقت، سریال پیت شیاد ازآنچه در اپیزود آزمایشی ارائه‌شده بود بسیار قوی‌تر است؛ در قسمت‌های جدید ساخته‌شده از این مجموعه، همه‌چیز به نحوی ویژه در حد کامل است؛ به‌طوری‌که بیننده دوست دارد مدت‌زمان بیشتری را به تماشای ماجراهای شخصیت‌های این سریال بنشیند و نمی‌تواند برای دیدن اپیزود بعدی صبر کند. امروزه، در دنیای رسانه‌های تصویری، تماشاگران می‌توانند پس از تماشای قسمتی از یک سریال، به‌سادگی از میان گزینه‌های فراوانی که در اختیاردارند برنامۀ لذت‌بخش دیگری را برای تماشا انتخاب کنند. در چنین شرایطی، در دسترس بودن فوری قسمت بعدی، خود امتیاز و برتری ویژه‌ای برای هر سریالی به شمار می‌رود.

جووانی ریبیسی در نمایی از سریال پیت شیاد

سازندۀ سریال پیت شیاد، یعنی دیوید شور، ساخت سریال دکتر هاوس (با عنوان اصلی House) را نیز در کارنامه خود دارد؛ همچنین برایان کرانستون بازیگر سریال بریکینگ بد (با عنوان اصلی Breaking Bad) در ساخت این سریال با شور همکاری کرده است. تهیه‌کننده دیگر این مجموعه گراهام یوست است که پیش‌تر در مجموعه‌های موجه (با عنوان اصلی Justified) و آمریکایی‌ها (با عنوان اصلی The Americans) حضورداشته است. البته یوست سرپرستی نویسندگان مجموعه را نیز بر عهده دارد. مجموعۀ پیت شیاد از فضاسازی خلاقانه‌ای استفاده می‌کند که در نوع خود بسیار جالب‌توجه است و نمی‌توان به‌سادگی بر آن احاطه پیدا کرد.


نقد «ال کامینو: فیلم برکینگ بد»؛ هر عملی، عکس‌العملی دارد


جووانی ریبیسی در نقش ماریوس مجرمی است که پس از گذراندن دوران محکومیتش، در آستانه آزادی از زندان است. دلیل محکومیت و به زندان افتادن او با شیوه‌هایی بسیار خلاقانه، در فلاش‌بک‌هایی که در ادامۀ سریال گنجانده‌شده‌اند، توضیح داده می‌شود. ماریوس در زندان مجبور است هم‌سلولی‌ای را تحمل کند که حتی یک‌دم از صحبت کردن دربارۀ دوران کودکی دوست‌داشتنی‌اش بازنمی‌ایستد. درحالی‌که هیچ‌یک از داستان‌های او مشابه اتفاقات دوران کودکی ماریوس نیستند. به همین دلیل هم ماریوس ایده‌ای به ذهنش می‌رسد و تصمیم می‌گیرد وقتی‌که از زندان آزاد شد، خودش را به اسم هم‌بندی‌اش معرفی کند؛ بله، حالا نام او پیت است! او به‌سوی شمال ایالت نیویورک به راه می‌افتد تا از پدربزرگ و مادربزرگ ثروتمند پیت واقعی کلاه‌برداری کند!

جووانی ریبیسی در نقش ماریوس در سریال پیت شیاد

اما نکته اینجاست که ایده‌های ناگهانی معمولاً نقشه‌های خوبی از آب در‌نمی‌آیند. همۀ کلاه‌برداران فکر می‌کنند که می‌توانند غیر‌ممکن‌ها را ممکن کنند؛ البته گاهی نیز شدت مشکلات خانوادگی آن‌ها را وا‌می‌دارد که این‌گونه بیندیشند و این همان چیزی است که برای ماریوس اتفاق می‌افتد. درعین‌حال، باید پذیرفت که برای یک شیاد دست برداشتن از کلاه‌برداری، اگر غیرممکن نباشد بسیار سخت است. از طرف دیگر، ماریوس و پیت ازنظر ظاهری نیز شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؛ فقط پیت کمی بلند‌قامت‌تر از ماریوس است. البته از آخرین باری که پدربزرگ و مادربزرگ پیت او را دیده‌اند، بیست سال گذشته است. به همین دلیل، احتمالاً مشکلی پیش نخواهد آمد!

بی‌‌تردید، اولین عامل موفقیت هر سریال خوبی فیلم‌نامۀ مستحکم آن است. در سریال پیت شیاد، شور، کرانستون و یوست، در کنار سایر گروه نویسندگان، کاملاً بر کارشان مسلط‌اند، هرچند اجرای فیلم‌نامه فرازوفرودهایی دیده می‌شود.

مارگو مارتیندال و پیتر گرتی در نقش آدی و اوتو مادربزرگ و پدربزرگ پیت نقطۀ کانونی سریال به شمار می‌روند. گرتی سخت‌گیر و زود‌رنج ظاهرشده است و سطح بازیگری مارتیندال نیز با اجراهای تحسین‌برانگیزش در سریال‌های موجه و آمریکایی‌ها از پیش تضمین‌شده است. در سریال پیت شیاد، از همان ابتدا، واضح است که آدری با بازی مارتیندال به پیت مشکوک است؛ به‌راستی چرا پس از سال‌ها بی‌خبری، پیت ناگهان پشت در خانۀ آن‌ها ظاهرشده است؟

مارگو مارتیدال در نمایی از سریال پیت شرور

البته درخشش بازیگران مجموعه فقط به گرتی و مارتیندال محدود نمی‌شود؛ بلکه بازی ریبیسی نیز بسیار جالب‌توجه است. او در دوران بازیگری‌اش، نقش‌های بسیاری را به زیبایی اجرا کرده است، اما می‌توان پیش‌بینی کرد که بازی او در پیت شیاد، پس از پخش از شبکۀ آمازون، دوباره نامش را بر سر زبان‌ها خواهد انداخت. ریبیسی در نقشش بامزه ظاهر شده است و مخاطب را به خود علاقه‌مند می‌کند. او درجاهایی که داستان به تنگنا می‌رسد و در مواجهه با مشکلاتی که برایش اتفاق می‌افتد، همچون وزنه‌ای موجب آرامش و تعادل قصه می‌شود. کرانستون نیز در نقش فرعی ونس ظاهر شده است. او گانگستری است که ماریوس نمی‌تواند از او کلاهبرداری کند. برای شخصیت ونس در ابتدا نقشی کوتاه در نظر گرفته‌شده بود؛ اما حضور او پررنگ‌تر شد. درمجموع، گرچه او جزو شخصیت‌های اصلی نیست، حضورش بااهمیت است. می‌توان حس کرد که او فهمیده چیزی غیرعادی در حال وقوع است.


معرفی بهترین سریال های سال ۲۰۲۰؛ قرنطینه را با تلویزیون سرگرم باشید


مارین ایرلند، بازیگر نقش جولیا، یکی از چندین قوم‌وخویش پیت است. مارین ایرلند که در فیلم‌های اگر سنگ از آسمان ببارد (با عنوان اصلی Hell or High Water) و دختران (با عنوان اصلی Girls) نیز بازی کرده است، مدت‌ها در انتظار نقشی بود که استعداد‌هایش را به نمایش بگذارد. حال او در پیت شیاد ایفای نقش خاصی را بر عهده دارد؛ مشخص می‌‌شود که پیت چیز زیادی دربارۀ جولیا نمی‌داند و این هم یکی دیگر از اشکالات نقشۀ کلاه‌بردارانه اوست. به نظر می‌‌رسد که جولیا در فصل‌های بعدی می‌تواند به پیت نزدیک‌‌تر شود؛ اما تا آن زمان، دروغ بزرگ پیت ماجراهای دیگری را به وجود خواهد آورد.

مارین ایرلند در نمایی از سریال پیت شیاد

شخص دیگری که در سریال حضور دارد برادر جولیا یعنی تایلر است که نقش او را شین مک‌ری بازی می‌کند. او دوران کودکی پرهیجانی را با پیت گذرانده و تمام شیطنت‌هایی را که باهم انجام داده‌اند، به خاطر می‌آورد. اما نکته اینجاست که او حالا یک افسر پلیس است!

در حقیقت، قسمت اعظم لذت تماشای سریال پیت شیاد به دلیل دردسرهایی است که پیت کلاه‌بردار در پیش رو دارد. از سوی دیگر، او آن‌قدری به‌کارش مسلط نیست که از عهده تمام این مشکلات برآید؛ برای نمونه، اولین ضربۀ مأیوس‌کننده زمانی به پیت دروغین زده می‌شود که می‌فهمد پدربزرگ و مادربزرگ پیت واقعی اصلاً ثروتمند نیستند و هیچ اوراق سهام ارزشمندی در اختیار ندارند! آن‌ها فقط ضمانت‌نامه‌‌هایی دارند که نقد شدنشان بسیار بعید به نظر می‌رسد.


بهترین سریال های تلویزیونی ده سال اخیر


از طرف دیگر، ماریوس در نیویورک برادری به نام ادی دارد. نقش ادی را مایکل درایر بازی می‌کند که برادر کوچک‌تر و کار خراب کن ماریوس است. درایر پیش‌تر در فیلم آقای ربات (با عنوان اصلی Mr.Robot) نیز بازی کرده است. سروکار ادی با ونس می‌افتد، اما موفق نمی‌شود چنان‌که باید او را دست‌به‌سر کند و همین موضوع، زنجیره‌ای از اتفاقاتی را ایجاد می‌کند که گرچه بغرنج و دردسر‌سازند، بسیار سرگرم‌کننده‌اند و گاه منجر به ایجاد موقعیت‌هایی بامزه و خنده‌دار می‌شوند.

نمایی از سریال پیت شیاد

مجموعۀ پیت شیاد مطمئن به خود به‌پیش می‌‌رود؛ زیرا همکاری شور، کرانستون و یوست مخاطب را به سفری پر‌هیجان و ماجراجویانه می‌برد تا نقشۀ عجیب‌و‌غریب پیت یا همان ماریوس را با تمام شکست‌ها و امید‌هایش برای موفقیت پی بگیرد. در قسمت دوم، سرپرست نویسندگان بوده است. این سریال و داستانی که روایت می‌کند، به‌طورکلی، روندی روبه‌جلو دارد و با نمایش هر قسمت جدید، همۀ شخصیت‌های داستان با درخشش ریبیسی، مارتیندال و کرانستون و البته سایر گروه بازیگران، هر‌یک مسیری تازه را می‌گشایند. سریال پیت شیاد را باید مجموعه‌ای فوق‌العاده دانست که تماشاگر را برای دنبال کردن قصه به‌پای تلویزیون می‌کشاند؛ مخاطب به‌سرعت با سریال ارتباط برقرار می‌کند و با هیجان آن را دنبال می‌نماید. درست در زمانی که انتظار نمی‌رود، داستان مسیر جدیدی برای ادامۀ سریال باز می‌کند که خود می‌تواند نوید اتفاقات پیچیدۀ بعدی در مجموعه باشد.

نظر شما دربارۀ سریال پیت شیاد چیست؟ کاراکتر محبوب شما در این مجموعه چه کسی است؟


منبع: HollywoodReporter

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم