نقد سریال سایه ها | زندگی خانوادگی در دنیای مخوف گانگسترها

سریال سایه ها یک درام‌ جنایی است که به زندگی دوگانه مردی می‌پردازد که از هم یک راننده تاکسی خوش‌اخلاق است و هم یک جنایتکار بی‌رحم.

سریال سایه ها را می‌توان ترکیبی رومانیایی از مجموعه‌های سوپرانوز (با عنوان اصلی The Sopranos) و بریکینگ بد (با عنوان اصلی Breaking Bad) دانست. برای نقد و بررسی مجموعه سایه ها با فیلیمو شات همراه باشید.


مجموعۀ سایه ها (با عنوان اصلی Shadows یا Umbre) محصول کشور رومانی است و در دسته‌بندی درام‌های جنایی قرار می‌گیرد. این سریال اولین مجموعه‌ای به شمار می‌رود که شبکۀ HBO Europe تولید کرده است و در ایالات متحده نیز پخش می‌‌شود. البته تا‌کنون سه فصل از این مجموعه در سایر کشورها به روی آنتن رفته است، اما در ایالات متحده فقط دریافت فصل‌های اول و دوم آن از شبکه‌‌های HBO NOW و HBO GO امکا‌ن‌پذیر است.

داستان این سریال روایت مردی به نام رلو را دنبال می‌کند که زندگی‌ای دوگانه دارد؛ از سویی یک رانندۀ تاکسی آرام و خوش‌رفتار است. اما در روی دیگر سکه، خلافکاری است که از مردم زورگیری می‌کند و پول‌ها را به رئیس یک باند جنایتکار می‌دهد. در حقیقت، او یکی از عوامل رئیس خلافکار باند یا همان کاپیتان است. در فصل اول، نقشه‌های پلید رلو نقش بر آب شده‌اند و روابط او با همسرش نیز بحرانی است. اما در فصل دوم سریال، برخی اتفاقات باعث می‌شوند خانوادۀ او به این گانگسترهای خلافکار ترسناک نزدیک‌تر شوند.


نقد و بررسی سریال پدرخوانده‌‌ هارلم | یک داستان مافیایی جدید اما با مضامین آشنا

نقد و بررسی سریال جنایی مسکو نوآر | به سردی مرگ


نمایی از سریال سایه ها

فصل دوم سریال با صحنۀ طولانی دنبال‌کردن رلو آغاز می‌شود. رلو (با بازی سربان پاولو) در یکی از اتاق‌های رستورانی زیبا از خواب بیدار می‌شود و تلو‌تلو‌خوران به‌سوی مراسم عروسی می‌‌رود. اکنون اعضای خانوادۀ او جزئی از گروه مافیا محسوب می‌شوند. در فصل اول، مگدا، دختر رلو (با بازی مادلینا کرایو) با پسر کاپیتان یعنی تدی (با بازی گابریل هویان) در ارتباط بوده و از او باردار شده است. اکنون نیز جشن عروسی‌شان در حال برگزاری است.

جینا، همسر رلو، (با بازی ماریا اوبرتین) در ورودی سالن نشسته است و مراسم را تماشا می‌کند؛ اما در درون از خشم می‌لرزد. رابطۀ بین او و شوهرش پُر‌تنش و نا‌آرام است و البته غیر از این هم انتظاری نیست؛ زیرا دست‌داشتن رلو در جنایات سازمان‌یافته او را سخت آشفته و پریشان کرده است. کاپیتان (با بازی دورو آنا) مجلس را به دست گرفته است؛ او در‌حالی‌که بیش‌از‌حد نوشیده، داستان‌هایی دربارۀ پسرش تعریف می‌کند. همه مجبورند به این حرف‌ها گوش کنند و از رفتار وقیحانه و تحمل‌ناپذیر او عذاب بکشند.

در قسمت ورودی سالن، جایی که همه مشغول نوشیدن و رقص هستند، رلو سعی می‌کند دربارۀ خاطرات گذشته، با توما گفت‌وگو کند. نقش توما را دورل ویشان بازی می‌‌کند. اما توما که به سن کهولت رسیده است اصلاً رلو را به خاطر نمی‌آورد.

نمایی از سریال سایه ها

جینا تاکسی می‌گیرد و به خانه باز می‌گردد. رانندۀ تاکسی که متوجه تنها‌بودن جینا شده است، سعی می‌کند به‌زور همراه او وارد خانه شود. اما جینا او را تهدید می‌کند که شوهرش یک گانگستر است و تاوان سختی از او خواهد گرفت و به این ترتیب موفق می‌شود که از خود مراقبت کند. سپس می‌بینیم که رلو پسر دیگرش را که در اواخر دوران نوجوانی به سر می‌‌برد، کشان‌کشان به خانه می‌‌آورد.

چاکی (با بازی دان هورداک) دله‌دزدی می‌کند و به مصرف الکل علاقه دارد. به همین دلیل هم جر‌و‌بحث شدیدی میان پدر و پسر شکل می‌گیرد و در نهایت، چند کشیده نصیب پسرک می‌‌شود. در جایی دیگر نیکو، معاون و دست راست کاپیتان، در زندان به ملاقات سابین می‌رود. نقش نیکو را آندریا واسیل و نقش سابین را سرجیو کوستش بازی می‌کند. سرانجام درست در زمانی‌که مگدا و تدی سوار بر کشتی برای ماه عسل به یونان سفر می‌کنند، مرد مرموزی اتومبیل BMW آن‌ها را با کامیون در هم می‌کوبد و له‌ولورده می‌کند تا به خیال خودش هر دو را از بین ببرد. سپس از صحنۀ تصادف فرار می‌کند و به‌سوی اتومبیلی می‌‌رود که در انتظار اوست. این بخش از داستان که تلاشی برای قتل مگدا و تدی است چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

سریال سایه ها در ایجاد معما‌های اخلاقی بسیار خوب عمل می‌کند؛ رلو زمانی مرد خانوادۀ بسیار خوبی بوده است، اما حالا خودش را در شرایطی قرار داده که نمی‌تواند خویشتن را از منجلاب زندگی خلافکارانه بیرون بکشد. از سوی دیگر، او معتقد است که تنبیه‌کردن و کتک‌زدن چاکی او را سرسخت بار می‌آورد و برای مقابله با دشواری‌های زندگی آماده می‌کند. جینا دوست ندارد عنوان جدیدش را بپذیرد و قبول کند که همسر یک گانگستر اوباش است؛ اما به نظر می‌رسد که مگدا از وصلت با خانوادۀ مافیا راضی است و مشکل خاصی با این ماجرا ندارد. علاوه‌بر این‌‌ها نیز با حضور توما و جیمانو، همسایۀ قدیمی رلو، بخش‌‌هایی دربارۀ سالخوردگی و کهولت در داستان گنجانده شده است. در حقیقت، شخصیت‌های سالخورده این ایده را مطرح می‌کنند که در نهایت همه چیز فراموش خواهد شد و هیچ‌چیزدر یادها نمی‌ماند.

در مجموع، این سریال مضمونی تیره‌و‌تار دارد و تا اینجا از روندی متقاعد‌کننده و کارگردانی مناسب بهره برده است.

ماریا اوبرتین  در سریال سایه ها

باید اذعان داشت که نمی‌توان بازی زیبای اوبرتین و اجرای قوی او در نقش جینا را نادیده گرفت. جینا در ذهن خود نمی‌‌تواند اتفاقات پیش‌آمده را از لحاظ اخلاقی بپذیرد و حتی در جایی که مجبور می‌شود از موقعیت ناخوشایند شوهرش برای نجات خود استفاده کند، دچار احساسات دوگانه و آزاردهنده است. در صحنه‌ای پاپ جیمانو جمله‌ای به جینا می‌گوید که جالب‌توجه است؛ او با ظرافت تمام، مقصودش را به جینا منتقل می‌کند و می‌گوید: «حتماً این جمله قدیمی رو شنیدید که می‌گن از اونچه داری استفاده کن، وگرنه زمانی فرا می‌رسه که دلتنگش می‌شی.»

در نهایت به نظر می‌رسد که سریال سایه ها ارزش تماشا‌کردن دارد. شاید نتوان این مجموعه را از بهترین تولیدات شبکۀ تلویزیونی HBO دانست یا حتی با بهترین‌های این شبکه مقایسه‌ کرد. اما این روایت رومانیایی که ترکیبی از داستان‌‌های سریال‌های سوپرانوز و بریکینگ بد است، می‌تواند سریالی قوی به حساب بیاید. بنابراین حتماً مجموعه سایه ها را از فیلیمو ببینید.

تماشای سریال سایه ها در فیلیمو

آیا شما از طرفداران مجموعه‌های گانگستری یا مافیایی هستید؟ به نظر شما، این محصولِ سینمای کشور رومانی می‌تواند با مجموعه‌‌های مشابه آمریکایی رقابت کند؟


بهترین فیلم های جنایی | خلافکارهای سینما

پیش‌بینی بهترین فیلم های اکشن سال ۲۰۲۱


منبع: Decider

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم