مروری بر سریال جادوگران | انفجاری از گذشته در مجموعۀ پایانی داستان‌های آرکادیا

سریال «جادوگران» آخرین مجموعه از سه‌گانه‌ای است که با «شکارچیان ترول» و «سه فراری: داستان‌های آرکادیا» آغاز شد و راوی داستانی علمی- تخیلی است که در دنیای آرکادیا می گذرد.

زمانی‌که مجموعه انیمیشن‌های شکارچیان ترول (با عنوان اصلی Trollhunters) در سال ۲۰۱۶ از نتفلیکس پخش شد، مخاطبان با پروژه‌ای عجیب و غافل‌گیرکننده از استودیوی تولید پویانمایی دریم‌ورکس انیمیشن روبه‌رو شدند. کارگردان «شکارچیان ترول»، گی‌یرمو دل تورو، این مجموعه را با اقتباس از کتابی مناسب نوجوانان خلق کرد، که خود پیش‌تر آن را برای کمپانی دیزنی نوشته بود. (یعنی همان زمانی ‌که روی انیمیشن مستقلش برای این کمپانی کار می‌کرد.)
این داستان در اعماق دنیایی پنهانی، در محدودۀ حومۀ شهر رقم می‌خورد؛ جایی که پر از جادو و هیولاهای گوناگون است.

انیمیشن غول کش ها

مجموعۀ «شکارچیان ترول»، در سه فصل مجزا، در قالب انیمیشن‌های طراحی‌شده با کامپیوتر، به‌نوعی نسخۀ امروزی‌شدۀ سریال «اتفاقات عجیب» (با عنوان اصلی Stranger Things) را به مخاطب ارائه کرد. این مجموعه با علاقۀ بیش‌از‌حد دل تورو به دنیای افسانه‌ها و خلق شخصیت‌های جدید ساخته شده بود، اما آنچه در رابطه با مجموعۀ «شکارچیان ترول» بیش از همه ما را غافل‌گیر کرد، اعلام خبرِ دو کمپانی بزرگدریم‌ورکس و نتفلیکس بود: به گفتۀ آن‌ها، این مجموعۀ سه‌‌فصله، فقط بخشی از یک پروژۀ بسیار بزرگ بود و دو مجموعه سریال مکمل دیگر نیز در ادامۀ این مجموعه تولید شدند. این سه سریال در کنار یکدیگر، سه‌گانه‌ای علمی – تخیلی را در تلویزیون به نمایش گذاشتند. به‌تازگی نیز بخش سوم این مجموعه با عنوان «جادوگران» منتشر شده است. (داستان هر بخش از این سه‌گانه با الهام از «داستان‌های آرکادیا» نوشته شده است.)

اگر به‌تازگی با این مجموعه ‌داستان‌ها و در کل، دنیای «آرکادیا» آشنا شده‌اید، مستقیماً سراغ سریال جادوگران»نروید!

با توجه به بازگشت اغلب بازیگران و مقابله و رویارویی پُر‌ریسک بین آن‌ها در سریال «جادوگران»، بخش سوم این مجموعه بیشتر شبیه پایانی حماسی برای مجموعه «‌داستان‌های آرکادیا» است. این سریال با صحنه‌هایی بسیار حرفه‌ای و پیشرفته، با لحنی گویا و گیرا در نوع روایت داستان و با شیوه‌ای خاص‌تر از دیگر سریال‌های این مجموعه، توانسته پایانی شگفت‌انگیز و حماسی را برای مخاطب رقم بزند. اما با توجه به سرنوشت نامعلوم برخی شخصیت‌ها و تعلیق بیش‌از‌حد و بیهوده، سریال «جادوگران» با عنوان اصلی «Wizards: Tales of Arcadia» از عهدۀ انتظاراتی که در ذهن مخاطب ایجاد کرده، برنمی‌آید.

سه نفر از زیر زمین : افسانه آرکادیا

اگر به‌تازگی با این مجموعه ‌داستان‌ها و در کل، دنیای «آرکادیا» آشنا شده‌اید، برای رضای خدا هم که شده مستقیماً سراغ سریال «جادوگران» نروید! بیشتر داستان این بخش از مجموعه، بر اساس داده‌هایی نوشته شده است که پیش‌تر (در سریال‌های قبلی، «شکارچیان ترول» و «سه فراری: داستان‌های آرکادیا» (با عنوان اصلی ۳Below) ارائه شده‌اند. از سوی دیگر، با توجه به اینکه آخرین قسمت‌های این مجموعه تقریباً دو سال پیش ساخته شده است، پس شما برای تماشای سریال «جادوگران» به اطلاعات پیش‌نیاز احتیاج دارید.

بر فرض که مجموعۀ «شکارچیان ترول» روایتگر داستان‌ها و اتفاقات سیاه و به اصطلاح قرون وسطایی در زمان حال باشد و سریال «سه فراری: داستان‌های آرکادیا» نیز دنباله‌ای علمی – تخیلی و مدرن‌شده، اما با بنیانی تقریباً مشابه با مجموعۀ اول محسوب شود؛ با این حساب، بی‌شک داستان سریال «جادوگران» دربارۀ سامان‌دادن به اوضاع و بازگشت به نقطۀ قوت دنیاست!

در سریال «جادوگران»، شخصیت اصلی دوکسی (کالین اودانهیو) است که در سریال‌های قبلی با او آشنا شده بودیم، اما حال در مجموعۀ پیش رو، حضور پررنگ‌تری دارد. او در دنیای مدرن «داستان آرکادیا»، باریستاست و قهوه درست می‌کند. اما در سال‌های بسیار دور شاگرد و دستیار شخصیت مرلین بوده است. (یکی از شخصیت‌هایی که همیشه دوکسی را همراهی می‌کند، گربه‌پرنده‌ای به نام آرشی با صداپیشگی آلفرد مولیناست.)

در اوایل سریال، دوکسی تلاش می‌کند خودش را به جادوگری نامیرا اثبات کند. پس از نبردی عظیم که بر فراز آسمان‌های آرکادیا رخ می‌دهد، قهرمان داستان به دوران طلایی و شهر کاملوت فرستاده می‌شود. زمانی‌که نبرد بر فراز آسمان‌های آرکادیا در حال روی‌دادن است، نمایی از شهر کامِلوت با دژ و استحکامات نظامی شناور نشان داده می‌شود. در اینجا می‌توان فهمید که چقدر صنعت انیمیشن‌سازی مدرن به هایائو میازاکی و به‌ویژه انیمیشن «قصری در آسمان» (با عنوان اصلی Castle in the Sky) مدیون است.
در این مقاله تلاش می‌کنم از بیان اشارات و ارجاع‌های گوناگون به داستان سریال پرهیز کنم و آن را لو ندهم؛ زیرا طرفداران مجموعه سریال‌های «شکارچیان ترول» مدتی طولانی منتظر سریال «جادوگران» بوده‌اند. (بیشتر از یک سال از انتشار آخرین قسمت سریال «سه فراری: داستان‌های آرکادیا» می‌گذرد.)
اما به هر حال، صحبت‌کردن دربارۀ برخی نکات سریال اجتناب‌ناپذیر است.

تقریباً همۀ شخصیت‌های «شکارچیان ترول» در این مجموعه یکدیگر را ملاقات می‌کنند؛ شخصیت‌هایی چون جیم زخمی (با بازی امیل هرشکلر نیرومند (با بازی لکسی مدرانوتوبی (با بازی چارلی ساسکتونمرلین (با بازی دیوید بردلیمورگانا (با بازی لینا هیدی) و گونمار (با بازی کلنسی براون).
بخش سرگرم‌کننده و جذاب سریال «جادوگران» مربوط به ارتباط و اتصال دوبارۀ آن با آخرین قسمت‌های سریال «شکارچیان ترول» است که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد.

موقعیت فیلم‌برداری جدید و تأکید بر شخصیت‌های گذشته، به ما نمایی جدید از قدرت «شکارچیان ترول» عرضه می‌دارد؛ در همین اثنا، زن جوانی نیز به شخصیت‌های قدیمی اضافه می‌شود. (او به عنوان شخصیت جدیدی با صداپیشگی استفانی بیاتریز به روند داستان اضافه می‌شود.)

نبردهای قرون وسطایی و پیچیدگی‌های گوناگون موجب می‌شود که سریال «جادوگران» احساس تماشای مجموعۀ «بازی تاج و تخت» را برای مخاطب تداعی کند.

دل ‌تورو و همکارانش به این ترکیب منحصر‌به‌فرد، عناصر و المان‌های دیگری نیز اضافه کرده‌اند تا تازگی داستان مجموعۀ «شکارچیان ترول» را حفظ کنند و طرفداران ژانر تخیلی را راضی نگه‌ دارند. از جمله چاشنی‌های اضافه‌شده به این مجموعه‌ می‌توان به نبرد شیطان و اهریمن، و شخصیت‌های ساکن در جنگل (که باز هم بیانگر تأثیر هایائو میازاکی است) اشاره کرد که در قالب دشمنی جدید و قدرتمند علیه قهرمانان داستان وارد بازی شده‌اند. وقتی داستان این سریال اکشن وارد دنیای مدرن «آرکادیا» می‌شود، رازهای باورنکردنی بسیاری از هر شخصیت فاش خواهد شد.

همۀ این نبردهای قرون وسطایی و پیچیدگی‌های گوناگون گاهی موجب می‌شود که سریال «جادوگران» احساس تماشای مجموعۀ «بازی تاج و تخت» (با عنوان اصلی Game of Thrones) را برای مخاطب تداعی کند؛ تعداد زیاد تقابل‌های میان وفاداری‌ و خیانت‌ برای مخاطبانی که به‌تازگی با این مجموعه آشنا شده‌اند و از اطلاعات مهم ارائه‌شده در سریال‌های قبلی بی‌خبرند، گیج‌کننده خواهد بود، اما اگر از طرفداران قدیمی «شکارچیان ترول» باشید، بی‌شک از تماشای این سریال لذت خواهید برد.

از نکات جالب‌توجه که به جذابیت سریال «جادوگران» می‌افزاید، پیشرفت صنعت انیمیشن‌سازی در این سال‌هاست. بدون شک نبرد‌ها گاهی خسته‌کننده می‌شوند، اما همۀ آن‌ها با جزئیاتی دقیق و فکر‌شده طراحی شده‌اند. موقعیت سریال «جادوگران» در جنگل طراحی شده و به همین دلیل، صحنه‌هایی خیره‌‌کننده‌ در انتظار مخاطب است. در این جهان خیالی، همه‌چیز فکرشده، دقیق و ‌با جزئیاتی باورنکردنی ساخته شده است؛ حتی المان‌های بسیار کوچکی چون موی بدن آرشی نیز به‌طرزی باورپذیر طراحی شده است.

اما درنهایت، به این نقطه می‌رسیم که نمی‌توان پایانی برای خط داستانی «آرکادیا» متصور شد. برخلاف دو سریال «شکارچیان ترول» و «سه فراری: داستان‌های آرکادیا»، سریال «جادوگران» فقط در ۱۰ قسمت ساخته شده است. این موضوع موجب شده نویسنده در روایت داستان عجله کند و به مخاطب چنین حسی بدهد: «ما صرفاً می‌خواستیم از شر این مجموعه راحت شویم!» به دلیل سرعت بالای روایت داستان، پس از پایان این ۱۰ قسمت، همچنان برخی از نکات مهم جا‌اُفتاده باقی می‌ماند و برای مخاطب سؤالات بسیاری پیش می‌آید؛ سؤالاتی که برای پاسخ‌دادن به آن‌ها، شایعه شده فیلم یا دنبالۀ فیلم دیگری ساخته خواهد شد.

از ابتدای انتشار قسمت‌های مجموعۀ اول گفته شد که سریال جادوگران پایانی برای این مجموعه خواهد بود، اما این سریال منتشر شد و همان‌طور که مشخص شد پایانی پذیرفتنی برای این مجموعه محسوب نمی‌شود!

انیمیشن جادوگران : داستان های آرکادیا

منبع:‌ Collider

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

17 نظر
 1. ریحانه می‌نویسد

  بخدا گند زدید تو فیلم واقعا بد شد توبیــــــــــــــ اخه توبیــــــــــــــــــــــــــــــــ
  اگه به توبی بگن ساندویچ یا دنیا میگه ساندویچ واقعا فیلم رو خراب کردین
  این حق جیم نبود من اگه جای جیم بودم این کار رو نمیکردم من با سازنده
  باید حرف بزنم که ریدــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــتو فیلم

 2. فاضل می‌نویسد

  به نظر من فکر خوبی کرد جیم
  چون الان که توبی غول کش شد
  قوی تر میشن
  چون الان جیم با اینکه دیگه غول کش نیست
  مهارت های مبارزه ای خودشو داره هنوز
  و توبی هم تمرین و تلاش میکنه
  انگاری ۲ تا غول کش هست الان
  و جیم هم که از اینده اش خبر داره و توبی رو راهنمایی میکنه
  اصا نایس
  و جیم هم میتونه توی رابطه با کلر بهتر خودشو جلوه بده
  چون از همه چی خبر داره

  خیلی ریز بود و مغز رو به چالش کشید

 3. غول کش ها سگ های نگهبان می‌نویسد

  بخدا گند زدید تو فیلم😐😐😐😐😐اخه چراا بخدا عصابم خورد شد چرا توبی اخه توبی کیهه جیم چ مرگش بود گف توبی از نمد کجا برو خووو من دوس ندارم توبی برش داره بخدا اگه سازندش ببینم حرفای زیادی دارم باهاش
  ۱-توبی نباید غول کش شه
  ۲-باید ب جیم برسه
  ۳-داستان قشنگه ول گند زدید توش
  و…

 4. امیر می‌نویسد

  اره

 5. امیر می‌نویسد

  من گیج شدم فصل ۳ غول کش ها چند بار دیدم نفهمیدم

  لطفا راهنمایی کنید

 6. امیر می‌نویسد

  من گیج شدم هنوز دارم غول کشا میبینم ولی هیچی به هیچی نمیفهمم
  راهنمایی کنید

 7. سروش می‌نویسد

  ناموصا تهش خیلی باز بود توبی غول کش شد بدرک ولی یک فصل دیگه نیاز داره واقعا یجوری بود انگار میخواستن از شرش خلاص شن

 8. امیر می‌نویسد

  کسی انمیشن دیگه سراغ نداره مثل داستان های ارکادیا باشه بیبینم

 9. امیر می‌نویسد

  انمیشن بسیار زیبای بود اما پایان قانع کننده نداشت

 10. لوکانت . کلجی می‌نویسد

  توبی از هر لحاظ خوبه ولی بدای غول کش بودن
  وفادار نیست

 11. امیرعلی می‌نویسد

  خدا کنه توبی غول کش نمونه خیلی بد میشه کاش این فیلم رو نمی ساختن تر زدن به فیلم خدا کنه بقیشو بسازن و توبی غول کوش نمونه

 12. Yas می‌نویسد

  … شد تو داستان با کاری که جیم کرد،نویسنده هم کلا بالاخونه رو داده اجاره،اینم درد ماجراجویی در پاریس گرفتش تا ده سال دیگه هم تمومی نداره،هه پول به جیب میزنن

 13. پرنسس عدالت می‌نویسد

  بعد ظهور تایتان ها دیگه قسمتی نداره؟

  قطعا باید باشه چون رفت عقب همه چی درست کنه نمیشه این جوری که

 14. احسان می‌نویسد

  یه سوال بعد آخرین انیمیشن که تو سی تیر منتشر شد
  دیگه کلا باید بحث داستان های آرکدیا رو بست؟؟؟

 15. کلر می‌نویسد

  سلام خدایش گند زدن تو فیلممممم چرا جیم رفت به گذشته و توبی غول کش شد 😑😐 اخه توبی چرا تویی😑😑😑😐😑 اگه بین دنیا و ساندویچ بزارن جلوش ساندویچ انتخاب می کنه خاک تو سرشون خاک خاک 😑😑😑😶😶 من نویسنده اش بودم بهترررررر بود ایششششش

 16. محمدعلی جعفری می‌نویسد

  Troll Hunters Rise of titanse رو که پایان رسمی این مجموعه انیمیشن هست و در ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰ منتشر میشود رو دوبله و منتشر کنید 🙃

 17. محمدعلی جعفری می‌نویسد

  Troll Hunters Rise of titanse رو که پایان رسمی این مجموعه انیمیشن هست و در ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰ منتشر میشود رو دوبله و منتشر کنید