یک کمدی درام نوجوانانه مغفول مانده در فیلیمو قابل مشاهده است

آشنایی با سریال عشق ۱۰۱

عید نوروز با فیلیمو

آیا به عشق اعتقاد دارید؟ اگر پاسختان مثبت است بنظرتان چه شکلی است؟ این‌ها نمونه‌ای از پرسش‌هایی هستند که در درام ترکیه‌ای نوجوانانه عشق ۱۰۱ مطرح می‌شوند. عشق ۱۰۱ یک سریال کمدی رمانتیک ترکی از نتفلیکس است که داستان آن در سال ۱۹۹۸ در استانبول رخ می‌دهد. عاشقان مایوس و علاقه‌مندان به داستان‌های نوجوانانه دوران بلوغ باید این سریال را ببینند.

فهرست منتخبی از بهترین سریال های ترکی

خلاصه داستان سریال عشق ۱۰۱

سریال عشق ۱۰۱ یا Love 101 درباره گروهی از دانش‌آموزان سرکش است که به دلیل رفتارهای بی‌پروایشان در آستانه اخراج از مدرسه هستند، اما یک معلم به نام بورجو تصمیم می‌گیرد به آن‌ها فرصتی دوباره برای رستگاری بدهد و در شواری انضباطی مدرسه رای به ماندن آن‌ها می‌دهد. اما مدیر مدرسه که می‌خواهد از شر این نوجوانان خلاص شود برای انتقال این معلم دست به هر کاری می‌زند. در نتیجه زمانیکه مشخص می‌شود که این معلم قرار است به مدرسه‌ای در شهری دیگر منتقل شود، آن‌ها دوباره آینده خود را در خطر می‌بینند. این ۴ دانش آموز (ادا، کرم، سینان و عثمان) برای ماندن معلم محبوبشان در آنجا با همکاری یک‌دیگر نقشه‌ای برای عاشق شدن او طراحی می‌کنند. زیرا بورجو پس از ازدواج می‌تواند خود محل کارش را انتخاب کند.

داستان سریال عشق ۱۰۱ عمدتا در زمان گذشته و از طریق فلاش‌بک روایت می‌شود. در واقع یکی از دانش‌آموزان دبیرستانی به نام ایشیک (عضو پنجم این گروه که بعدتر به آن‌ها می‌پیوندد) که اکنون جوانی بالغ است داستان خود و دوستانش را بازگو می‌کند. با اینحال سریال در این بین داستان شخصیت‌های خود را در زمان حال نیز دنبال می‌کند.

 

بازیگران و عوامل سریال عشق ۱۰۱

آلینا بز در نقش ادا، کوبیلای آکا در نقش کرم، مرت یازیجی اوغلو در نقش سینان، صلاح‌الدین پاشالی در نقش عثمان، ایپک فیلیز یازیجی در نقش ایشیک، پینار دنیز در نقش بورجو و کان اورگانجی‌اوغلو در نقش کمال، بازیگران اصلی عشق ۱۰۱ هستند. باده ایشچیل، طوبی اونسال، مرد فرات، فاتح آرتمان و اوراز کایگیلاراغلو نیز به ترتیب در نقش بزرگسالی ایشیک، ادا، کرم، عثمان و سینان حضور دارند. اجه یوکسل، فاتیح آل، مفید کایاجان و مروه آکایا از دیگر بازیگران این سریال هستند.

مریک آجمی نویسنده و خالق اصلی عشق ۱۰۱ است. از این نویسنده سریال پرواز پرنده (As the Crow Flies) سال گذشته از نتفلیکس عرضه شد. احمد کاتیکسیز، دنیز یورولمازر، اموت آرال و گوننج اویانیک، کارگردانان عشق ۱۰۱ هستند. کاتیکسیز و یورولمازر هر کدام ۴ اپیزود از فصل اول و آرال و اویانیک هر کدام ۴ اپیزود از فصل دوم را کارگردانی کرده‌اند. ماریوس تاکوشیس و ودات اوزدمیر به ترتیب آهنگسازی و فیلمبرداری عشق ۱۰۱ را انجام داده‌اند. اوزدمیر به تازگی در فیلمی محصول مشترک ایران و ترکیه به نام درخت خاموش به کارگردانی فایسال سویسال، به عنوان مدیر فیلمبرداری حضور داشته است.

آلینا بز به عنوان ادا کوبیلای آکا به عنوان کرم مرت یازیجی‌اوغلو به عنوان سینان صلاح‌الدین پاشالی به عنوان عثمان در سریال 101 عشق

آیا باید منتظر فصل سوم عشق ۱۰۱ باشیم؟

متاسفانه عشق ۱۰۱ برای فصلی دیگر بازنخواهد گشت. البته این معنای موفقیت نداشتن دو فصل قبلی سریال نیست. بلکه با تماشای فصل دوم می‌بینید که داستان همه شخصیت‌ها به شکل بی‌نقصی به سرانجام می‌رسد. داستان زمانی به پایان می‌رسد که ۵ نفر از این نوجوانان اکنون بزرگ شده در محل پاتوق قدیمی‌شان خاطرات قدیمی‌ خود را مرور می‌کنند. پایانی مناسب و رضایت‌بخش که البته به معنای این است که سریال برای یک فصل دیگر فضایی ندارد. همچنین بازیگران در تصاویر و ویدئوهای متعددی که به اشتراک گذاشته‌اند به صراحت به ادامه نداشتن سریال اشاره کرده‌اند. سریالی که به گفته بازیگران آن دوستی‌های پایداری میان آن‌ها ایجاد کرد که حتی بعد از پایان سریال ادامه پیدا کرده‌ است.

 

چرا این سریال دست‌کم گرفته شده است؟

پیرنگ داستانی عشق ۱۰۱ اگرچه ممکن است کلیشه‌ای بنظر برسد، اما شیوه‌ای که سریال از طریق آن به کشف عشق، دوستی و خودیابی می‌پردازد موفقیتی قابل توجه برای آن رقم می‌زند. این سریال اورجینال شبکه نتفلیکس علی رغم عمر کوتاهش در طول ۲ فصل نمایش خود در پرداخت شخصیت‌ها، بسط داستان و رسیدن به یک پایان رضایت‌بخش و غافلگیرکننده به اندازه کافی موفق عمل می‌کند. اگرچه عشق ۱۰۱ شاید به اندازه دیگر درام‌های نوجوانانه مانند هرگز تا به حال نداشته‌ام (Never Have I Ever) یا حاشیه‌های بیرونی (Outer Banks) محبوب نباشد، اما با اطمینان می‌توان گفت که سزاوار توجه است. اما چرا این سریال یک جواهر دست کم گرفته شده است؟

علی رغم اینکه داستان عشق ۱۰۱ در استانبول دهه نود رخ می‌دهد، مهم نیست که از کجا می‌آیید یا نوجوانی و جوانی‌تان را در چه دوره زمانی‌ای گذرانده‌اید، باز هم به سادگی می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید. شاید این واقعیت که عشق ۱۰۱ یک سریال انگلیسی زبان نیست یکی از دلایل اصلی نادیده گرفتن آن باشد. عشق ۱۰۱ مانند بقیه سریال‌های نوجوانانه ژانر بلوغ نتفلیکس از بازیگرانی خوش چهره در نقش‌هایی متمایز بهره می‌برد. نوجوانانی که مانند هر داستان بلوغ دیگری می‌خواهند جایگاه خود را در دنیای پیرامونشان پیدا کنند. به عنوان مثال، ایشیک در ابتدا خود را به عنوان یک دانش‌آموز سخت‌کوش با نمره‌های خوب نشان می‌دهد که گویی به چیزی جز بازخورد مثبت معلمانش فکر نمی‌کند. اما او که به وضوح عاشق یکی از «بچه‌های بد» کلاسشان است، به سمت گروه سرکش همکلاسی‌هایش کشیده می‌شود و در کنار آن‌ها تلاش می‌کند تا معملشان بورجو را به مربی جدید بسکتبال مدرسه‌شان کمال علاقه‌مند کنند. به این ترتیب همانطور که ایشیک زمان بیش‌تری در کنار ادا، کرم، سینان و عثمان می‌گذراند، متوجه می‌شود که از خود راضی بودن به اندازه داشتن دوستی‌های صادقانه و یافتن عشق واقعی مهم نیست.

اگرچه ایشیک ممکن است نخ تسبیحی باشد که همه شخصیت‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد، اما هر کدام از آن‌ها بطور مجزا ارزش تحلیل و بررسی دارند. به ویژه شخصیت سینان که در ظاهر شاید به عنوان یک آدم الکلی که هیچ چشم‌اندازی برای آینده‌اش نمی‌توان متصور شد، در نظر گرفته شود. اما او تنها یک روح آسیب‌دیده است که به حمایت و مراقبتی نیاز دارد که والدینش از او دریغ کرده‌اند. او برخلاف بقیه اعضای گروه، هرگز تشویق نشده است که رویاهایش را دنبال کند یا اینکه درد و رنج‌های خود را با کسی به اشتراک بگذارد. حتی وقتی مخاطبان می‌دانند که او در آستانه خودکشی قرار دارد، مدتی طول می‌کشد تا دیگران بفهمند که در پشت کلمات کنایه‌آمیزش شخصیتی پنهان شده است که به کمک نیاز دارد.

آلینا بز به عنوان ادا کوبیلای آکا به عنوان کرم مرت یازیجی‌اوغلو به عنوان سینان صلاح‌الدین پاشالی به عنوان عثمان در سریال 101 عشق

ادا، عثمان و کرم نیز مشکلات خاص خود را دارند که بر روند توسعه شخصیتشان در طول سریال تاثیر می‌گذارد. ادا هنرمند بااستعدادی است که می‌خواهد به عنوان یک گرافیست فعالیت کند و به زودی متوجه می‌شود که هنر گزینه مناسبی برای داشتین یک درامد پایدار نیست. عثمان پسر موفق و محبوب گروه است. یک نوجوان کارآفرین که علاقه زیادی به خوردن فندق دارد. او به تمام غذاخوری‌های منطقه نظارت دارد، به مشتریانش اهمیت می‌دهد و اغلب این گروه را به سمت تصمیم‌گیری‌های منطقی هدایت می‌کند. در نهایت به کرم می‌رسیم که همیشه در حال دعوا و مقابله با پدرش (یک مدیر اجرایی موفق)‌ است. علی رغم اینکه هیچکس باور ندارد که او بتواند بدون زندانی شدن دبیرستان را بگذراند، اما او به تدریج ثابت می‌کند که همه در اشتباه هستند.

همانطور که عنوان نشان می‌دهد، عشق در نهایت شخصیت اصلی سریال است. در حقیقت همه این شخصیت‌ها در تلاش برای یافتن عشق هستند که می‌تواند به معنای تجربه یک رابطه عاشقانه یا فقط لمس عشق از جانب دوستان یا اعضای خانواده‌شان باشد. اعضای گروه در ابتدا علی رغم شک و تردید نسبت به وجود داشتن عشق در زندگی واقعی، مصمم هستند که معلم خود را عاشق مربی بسکتبال بکنند. آن‌ها هرچه بیش‌تر خودشان دست بکار می‌شوند، متوجه می‌شوند که هر کدامشان نسبت به یکی از همسالان خود علاقه‌مند هستند. ایشیک عاشق سینان می‌شود، کرم به ادا علاقه پیدا می‌کند و کمال و بورجو نیز در نهایت طبق نقشه به یک‌دیگر علاقه‌مند می‌شوند. با اینحال، عشق ۱۰۱ به سرعت تاکید می‌کند که عشق آسان نیست و اینکه گاهی اوقات برای اینکه همه چیز درست شود رشد فردی زیادی لازم است. در گفت‌وگوی بی‌پرده میان ادا و بورجو این ایده به صورت فشرده بیان می‌شود. جاییکه ادا رو به او می‌گوید:«پس می‌گویی که هیچ‌کس جز خودم نمی‌تواند مرا نجات بدهد»؟

سریال 101 عشق

ما از سریال چیزهای عجیب (Stranger Things) آموختیم که یک لیست از آهنگ‌های خوب و شنیدنی چقدر می‌تواند روشی ایده‌آل برای تنظیم لحن یک درام نوجوانانه عمیقا جذاب باشد. اتفاقی که در عشق ۱۰۱ نیز رخ می‌دهد. باتوجه به اینکه داستان سریال در دهه ۹۰ اتفاق می‌افتد، این شانس را خواهید داشت که به آهنگ‌هایی از فرانز فردیناند، بون جووی و همچنین برخی آهنگ‌های بسیار جذاب ترکی گوش بدهید. این آهنگ‌ها وقتی‌ با صحنه‌های اکشن اسلوموشن و یا لحظات امیدبخش و تاثیرگذار سریال همراه می‌شوند، تاثیری دو چندان می‌بخشند.

نتفلیکس معمولا یا یک سریال اورجینال نوجوانانه خوب را لغو می‌کند (مانند جامعه The Society که بعد از یک فصل نمایش آن لغو شد)‌ یا روایت را بسیار بیش‌تر از آنچه که لازم است گسترش می‌دهد (سریال ۱۳ دلیل برای اینکه ۱۳ Reasons Why در صدر این لیست قرار می‌گیرد). با اینحال، عشق ۱۰۱ تا حدودی خودش را از این قاعده مستثنی می‌کند. فصل دوم و پایانی آن در سپتامبر ۲۰۲۱ پخش شد که شاید حتی از نگاه مخاطبان بهتر از فصل اول در نظر گرفته شود. از آنجایی که ما این شخصیت‌ها را به خوبی می‌شناسیم، این سریال می‌تواند عمیقا به نبردهای شخصی کاراکترها و تاثیر آن‌ها بر روابط دوستانه میانشان (حتی تا سال‌ها بعد) بپردازد. صحنه پایانی سریال همه کسانی که در پایان فصل احساس سرگردانی داشتند را شگفت‌زده می‌کند و به مخاطبان یک احساس مبهم صمیمانه و همچنین آرامش‌بخش می‌دهد. بله، شاید به عنوان نمونه در آینده شاهد اسپین‌آفی از شخصیت عثمان بشیم (آن‌هایی که سریال را تا پایان دیده‌اند علتش را می‌دانند)، اما پایان فعلی سریال نیز قطعا به اندازه کافی خوب و رضایت‌بخش است.

تماشای آنلاین سریال ۱۰۱ عشق در فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم