نقد و بررسی سریال سیگنال | یک داستان علمی تخیلی از کره جنوبی

سریال سیگنال مجموعه‌ای جذاب در رابطه با ارتباط آدم‌های یک دوره از زمان با آدم‌‌هایی در دوره دیگر است؛ شاید ماجرایی مشابه انیمه نام تو که با خط داستانی بسیار قدرتمند پیش می‌رود.

سریال سیگنال (با عنوان اصلی Signal و عنوان کره‌ای Sigeuneol) سریالی در دسته‌بندی علمی-تخیلی است که در قالب یک تریلر در شبکه نتفلیکس تولید شده است. این سریال که ترکیبی از چند ژانر متفاوت به شمار می‌رود در کره جنوبی ساخته‌شده و از محتوای تأمل‌برانگیزی برخوردار است. برای نقد و بررسی سیگنال با فیلیمو شات همراه باشید.


در سریال سیگنال، مردم با افرادی از زمان‌‌های دیگر در ارتباط هستند و این موضوع بی‌شباهت به سریال فرکانس (با عنوان اصلیFrequency) نیست.

سریال سیگنال را نباید با چندین فیلم سینمایی با همین عنوان اشتباه گرفت. این سریال تریلری علمی-تخیلی است که شبکه نتفلیکس آن را در دسترس قرار داده است. البته اگر سازندگان این مجموعه در انتخاب نام سریال خلاقیت بیشتری داشتند، احتمالاً مخاطبان راحت‌تر می‌توانستند آن را در پلتفرم‌های تماشای فیلم و سریال بیابند. باید اذعان داشت که این سریال کره‌ای با ترکیب ژانرهای گوناگون در بیشتر زمینه‌‌ها عملکرد خوبی داشته است. ازنظر فیلم‌نامه، داستان کمی گیج‌کننده است؛ زیرا بدون اینکه هیچ پیشرفتی حاصل شود اتفاقات فراوانی در همان ابتدای داستان رخ می‌دهد. این در حالی است که مخاطب هنوز در ابتدای ماجراست و چیز زیادی متوجه نمی‌شود. باوجوداین مسئله، همچنان می‌توان گفت که سریال سیگنال، به‌صورت بالقوه مجموعه‌ای خوش‌ساخت و در سطح کیفی خوبی قرار دارد. اگرچه برای بهتر شدن لازم است درباره چند مؤلفه داستانی محکم‌تر عمل کند و به جمع‌‌بندی مناسب‌تری دست یابد.


سریال های خارجی فیلیمو رایگان شدند
جدیدترین سریال های فیلیمو در نوروز ۱۴۰۰ | تعطیلات فیلیمویی


ایده ارتباط گرفتن افراد از گذشته و آینده با یکدیگر به‌شدت به فیلم فرکانس، ساخته سال ۲۰۰۰، شباهت دارد. البته در سریال سیگنال این ارتباط با یک واکی‌تاکی بی‌سیم قدیمی انجام می‌شود. این ایده‌ به‌تازگی در سریال دیگری در یک شبکه تلویزیونی آمریکایی نیز استفاده‌ شده است. درمجموع، می‌توان گفت که این سریال کره‌ای پخش‌شده در شبکه نتفلیکس، ارزش تماشا کردن دارد. در ادامه، بیشتر به این اثر می‌پردازیم.

نمایی از سریال سیگنال

داستان اصلی فصل اول سریال سیگنال درباره یک آدم‌ربایی است که مدت‌ها از وقوع آن می‌گذرد و حالا برای حل‌و‌فصل آن چشم‌اندازهای امیدوارکننده‌ای وجود دارد. اما ظرف چند روز اتفاقاتی روی می‌دهد که کمی گیج‌‌کننده‌ هستند؛ به‌ویژه آنکه در ادامه ماجرای آدم‌ربایی، جنازه قربانی پیدا می‌شود و درنتیجه، ماجرا به یک پرونده قتل تبدیل می‌گردد.

در بسیاری دیگر از فیلم‌های ساخت کره جنوبی این مسئله به چشم می‌خورد که شخصی در یک ماجرای جنایی در مظان اتهام قرار دارد، اما برای مدتی طولانی آزادانه در اجتماع زندگی می‌کند، دستگیر نمی‌شود و هیچ مجازاتی هم در کار نیست! البته در ایالات‌متحده نیز می‌توان مواردی ازاین‌دست را پیدا کرد؛ برای نمونه، جنایتکاری معروف به قاتل گلدن استیت سال‌ها بود از اجرای عدالت می‌گریخت تا زمانی که قوانین ویژه‌ای درباره پرونده‌‌های مربوط به تجاوزات زنجیره‌ای و متعدد وضع شد و او را دستگیر کردند.

درهرصورت به نظر می‌رسد که از این موضوع در سریال سیگنال به خوبی استفاده‌ شده است. البته با توجه به اینکه داستان پیوسته میان گذشته و آینده درحرکت است، اثر این موضوع چندان‌که باید قوی و شدید نیست. در قسمت اول مجموعه، اطلاعات فراوانی در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد؛ اما درنهایت او در پایان این قسمت هنوز چیز زیادی از داستان نمی‌داند. باوجود این، پایان‌‌بندی اپیزود اول سریال سیگنال بسیار جالب‌توجه و تحسین‌برانگیز است.

در فیلیمو تماشا کنید: فیلم بی نهایت


درباره سریال تاریخی و کره ای ملکه سئوندوک | بازگشت ملکه

نقد و بررسی سریال واگابند | درام جذاب کره‌ای با اتفاقات هیجان‌انگیز

نقد و بررسی فیلم پاراسایت


نمایی از سریال سیگنال

بازیگران سریال سیگنال در بیشتر قسمت‌های آن، حتی برای تماشاگرانی که سریال‌های کره‌ای را دنبال می‌کنند چهره‌های آشنایی به شمار نمی‌آیند. در این میان، چو جین-وونگ، که نقش کارآگاه پلیس لی جائه – هان را بازی می‌کند، یک استثنا به شمار می‌آید. درواقع، او کسی است که درگذشته به سر می‌برد و با یک واکی‌تاکی با پلیس جوانی در زمان حاضر ارتباط دارد. چو جین-وونگ در بسیاری از آثار مهم سینمای کره جنوبی به ایفای نقش پرداخته است که از آن جمله می‌توان به فیلم کنیز (با عنوان اصلی The Handmaiden) ساخته پارک چان – ووک در سال ۲۰۱۶ و فیلم پسر هیولا (با عنوان اصلی Hwayi: A Monster Boy) محصول سال ۲۰۱۳ اشاره کرد. او به‌تازگی در فیلم سینمایی ریش آبی (با عنوان اصلی Bluebeard) نیز بازی کرده است که یک تریلر روان‌شناختی با موضوع قاتلی زنجیره‌ای است و تماشای آن خالی از لطف نیست.

در اپیزود اول سریال سیگنال، چو جین-وونگ نقش چندان مهمی در داستان ندارد؛ اما درواقع بیشترین بخش ماجرا حول محور او اتفاق می‌افتد. باوجود این‌ها، او فقط در چند صحنه بر صفحه تلویزیون ظاهر می‌شود. البته در آینده می‌توان انتظار داشت که وی حضور پررنگ‌‌تری در سریال داشته باشد و بیشتر دیده شود.

نقش دو شخصیت اصلی داستان سریال سیگنال را لی جی-هون و کیم هی-سو ایفا می‌کنند. این دو هنرپیشه هر دو به خوبی نقش‌هایشان را بازی می‌کنند، اما بازی کیم هی-سو را می‌توان برجسته‌تر دانست. سو یک کارآگاه پلیس زن است که همکاران مردش بسیار به او احترام می‌گذارند. در پایان قسمت اول، در کنار او، لی جی-هون نیز بازی خوبی از خود به نمایش می‌گذارد. نقشی که هون بازی می‌کند، افسر پلیسی همه‌چیزدان است و نتیجه‌گیری‌هایی که ارائه می‌دهد گاه واقعاً عجیب به نظر می‌رسند. اما در این موضوع نیز نمی‌توان تقصیری را متوجه هنرپیشه دانست؛ زیرا نویسنده فیلم‌نامه مسئول ساخت و پرداخت شخصیت‌هاست.

سریال کره‌ای سیگنال برای اولین بار (با عنوان اصلی Sigeuneol) در سال ۲۰۱۶ در تلویزیون کره جنوبی روی آنتن رفت. این مجموعه مانند بیشتر سریال‌های سبک تریلر علمی-تخیلی آن زمان که از شبکه نتفلیکس پخش می‌شدند، در فصل اول شامل شانزده اپیزود است. هریک از این اپیزودها با مدت‌زمان تقریبی یک ساعت تهیه‌شده‌اند.

نمایی از سریال سیگنال

ازنظر بسیاری از مخاطبان، سریال علمی-تخیلی تونل (با عنوان اصلی Tunnel) که در سال ۲۰۱۴ در کره جنوبی ساخته شد، در این دسته فیلم‌‌ها، گزینه بهتری به شمار می‌آید. البته هردوی این سریال‌ها، در سایت IMDB، در جایگاه بالایی رده‌بندی‌ شده‌اند. بنابراین انتخاب میان این سریال‌‌ها فقط به سلیقه مخاطبان مربوط می‌شود. سریال تونل، داستان خود را با صراحت بیشتر و حاشیه کمتری پیش می‌برد؛ بیشتر بر شخصیت‌‌های داستانش تمرکز دارد و از فیلم‌نامه‌ای کاملاً مستحکم برخوردار است. از سوی دیگر، سریال سیگنال حال‌و‌هوای ملودرام بیشتری دارد و گاه به سریال‌های معمولی تلویزیونی شبیه می‌شود. علاوه بر این، تیتراژ ابتدایی سریال سیگنال کمی عوامانه به نظر می‌رسد و بیش‌از‌حد اغراق‌آمیز است. سریال کره‌ای سیگنال هم اکنون از طریق فیلیمو در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

تماشای سریال سیگنال

منبع: Heaven Of Horror

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم