نقد انیمیشن The Boss Baby : Back In Business “بچه رئیس : بازگشت به کار” | دنبالۀ فیلم سینمایی محبوب شبکۀ نتفلیکس

انیمیشن بچه رئیس : بازگشت به کار به‌طور کلی بر شگفتی و هیجانی تأکید دارد که از دیدن بچه‌های نوپا با رفتارهای متفاوت ایجاد می‌شود؛ همان بچه‌هایی که مثل بزرگ‌ترها حرف می‌زنند و راه می‌روند.

آیا فیلم سینمایی بچه رئیس را دوست داشتید؟ البته شاید فرزندانتان بیشتر از شما از تماشای آن لذت برده باشند. در سال ۲۰۱۷، فیلم سینمایی بچه رئیس (با عنوان اصلی Boss Baby) بر اساس داستانی از مارلا فارزی ساخته شد و به موفقیت چشمگیری دست یافت. پس از آن، شبکۀ نتفلیکس بر مبنای این فیلم، یک مجموعۀ تلویزیونی انیمیشنی تولید کرد. حال باید دید که آیا انیمیشن بچه رئیس: بازگشت به کار (با عنوان اصلی The Boss Baby: Back In Business) دوباره می‌تواند توجه مخاطبان را به تماشای این فیلم جلب کند یا نه. برای نقد و بررسی محصول جدید نتفلیکس با فیلیمو شات همراه باشید.

جزییات درباره انیمیشن بچه رئیس

در ابتدای انیمیشن بچه رئیس : بازگشت به کار، پسر‌بچۀ ماجراجویی را می‌بینیم که بیگانگان فضایی مجبورش می‌کنند چیزهایی سبزرنگ و کج‌و‌کوله را بخورد! در ادامه، همان پسربچه را می‌بینیم که در اتاق، پشت میز ناهارخوری نشسته است و مادرش بشقابی پر از لوبیاسبز جلویش می‌گذارد. بچه جیغ می‌کشد و پدر و مادرش نمی‌دانند که او چرا تا این حد از لوبیاسبز متنفر است؛ در‌حالی‌که برادر کوچک‌تر کت‌و‌شلوارپوش و کراوات‌زده‌اش به‌سرعت همۀ لوبیاها را می‌خورد!
بچه‌ای که فریاد می‌کشد و از لوبیا‌سبز متنفر است، تیم نام دارد و پیرس گاگنن در نقش او صحبت می‌کند. وقتی‌که پدر و مادر از اتاق بیرون می‌روند، برادر کوچک‌تر نقاب بچه‌کوچولویی را که حتی حرف نمی‌زند از چهره برمی‌دارد و به این ترتیب، بچه رئیس ظاهر می‌شود! هنرمندی که به‌جای بچه رئیس حرف می‌زند جی پی کارلیک است. او برادرش را با نام خانوادگی صدا می‌زند و می‌گوید: «تمپلتون! آن‌ها پدر و مادر تو هستند. تو باید آن‌ها را مدیریت کنی تا مطابق میلت رفتار کنند!»

کارتون boss baby

تیم از بچه‌رئیس می‌خواهد لوبیا‌سبز‌های او را هم بخورد. بچه‌رئیس قبول می‌کند؛ اما در ازای این کار درخواستی هم دارد: «با هم معامله می‌کنیم!» او خیلی کوچک است. برای همین در ازای خوردن لوبیاسبزهای تیمی از او می‌خواهد که لوبیاها را برایش له کند! وگرنه ممکن است در گلویش گیر کنند و خفه شود.
تیمی می‌خواهد به محل کار بچه‌رئیس برود. چون در اتاق استراحتِ محل کار بچه‌رئیس، با کلوچه‌های خوشمزه‌ای از بازدیدکنندگان پذیرایی می‌شود. بچه‌رئیس به خودش و تیمی یک پستانک و یک «تراشۀ جدید برای حمل‌و‌نقل» می‌دهد که با شرکت بچه، یعنی محل کار بچه‌رئیس، در ارتباط است. بچه‌رئیس به تیمی توضیح می‌دهد که کار شرکت بچه «تولید بچه برای خانواده‌ها»ست و کار او در مقام رئیس شرکت بچه این است که مطمئن شود خانواده‌‌ها این بچه‌‌ها را دوست خواهند داشت. بنابراین او کنترل می‌کند که همۀ بچه‌ها ناز و بامزه باشند تا مردم آن‌ها را دوست بدارند و در نتیجه بچۀ بیشتری بخواهند. این کار ادامۀ فعالیت شرکت بچه را تضمین خواهد کرد.

شاید برایتان جالب باشد: همه چیز درباره فیلم پرندگان خشمگین ۲ + نقد و بررسی

انیمیشن boss baby

اما درست در همسایگی محل زندگی بچه‌رئیس مشکلی وجود دارد؛ بچه‌ای به نام اسکوتر باسکی که همیشه گریه می‌کند و جیغ می‌کشد و همه چیز را به اطراف پرتاب می‌کند. او بدترین بچۀ دنیاست، چون اشتیاق و علاقۀ همسایه‌‌ها را به بچه‌دار شدن از بین می‌برد؛ تا جایی که بعضی از آن‌ها می‌خواهند به‌جای بچه، گربه‌ها را به سرپرستی بگیرند!
بچه‌رئیس برای خودش یک گروه عملیاتی هم دارد: بچه‌ای قوی‌هیکل به نام جیمبو (با صدای کوین مایکل ریچاردسون) یک متخصص تاکتیک به نام استیسی (با صدای الکس کازارس) و سه‌قلوها (با صدای اریک بل جونیور) که البته بیشتر در دفتر کار می‌کنند.
حالا بچه رئیس و گروهش تلاش می‌کنند تا همزمان با منحرف کردن حواس پدر و مادر اسکوتر، او را وادار کنند رفتار خوبی داشته باشد. این تلاش بی‌نتیجه است و سرانجام بچه‌رئیس تصمیم می‌گیرد با استفاده از سرویس خدمات پشتیبانی کارخانه، مدل جدیدتری را جایگزین اسکوتر کند! اما تیمی نمی‌تواند اجازه دهد که بچه‌رئیس، فرزند مردم را از آن‌ها بگیرد و با بچۀ دیگری عوض کند! حالا باید کسی راهکاری ارائه دهد تا اسکوتر به خانه برگردد و همسایه‌ها هم دوباره بچه‌‌ها را دوست داشته باشند.

boss baby

در اولین فیلم سینمایی بچه رئیس ، الک بالدوین صداپیشگی بچه‌‌رئیس را برعهده داشت. حال اگر فرض را بر این بگذاریم که بیننده آن فیلم را ندیده باشد، پس اثر کنونی را در لحظات ابتدایی درک نخواهد کرد. به همین دلیل، چرایی و چگونگی روابط تیمی و بچه‌رئیس برایش گیج‌کننده خواهد بود. اما این مشکل پس از گذشت ۵ دقیقۀ ابتدایی فیلم حل می‌شود. در حقیقت، مانند بسیاری دیگر از کارتون‌های دنباله‌دار اینچنینی، نیاز چندانی نیست که بدانیم داستان اولیه در قسمت اول فیلم چه بوده است.
جی پی کارلیاک در این سریال جایگزین بالدوین شده است و نکتۀ برجسته و درخشان کار او این است که تلاش نمی‌کند شیوۀ صحبت‌کردن بالدوین را تقلید کند. در عوض، در نقش بچه رئیس، بسیار حساب‌شده، اما تند صحبت می‌کند که بیش از هر‌ شخصیت دیگری یادآور استووی در مجموعه انیمیشن فامیلی گای (با عنوان اصلی Family Guy) است.

انیمیشن بچه رئیس : بازگشت به کار به‌طور کلی بر شگفتی و هیجانی تأکید دارد که از دیدن بچه‌های نوپا با رفتارهای متفاوت ایجاد می‌شود؛ همان بچه‌هایی که مثل بزرگ‌ترها حرف می‌زنند و راه می‌روند. این بچه‌ها در حال انجام‌دادن کارهای جدی در اداره، با شیشه شیر می‌خورند و مانند رئیسِ بچه‌رئیس با چند محافظ این‌طرف و آن‌طرف می‌روند. در این حالت تماشای آن‌ها واقعاً بامزه و جالب است. رئیسِ بچه‌رئیس، که مگا فت نام دارد، به دلایلی نامعلوم از بچه‌رئیس متنفر است. اما بدون ارائۀ دلایل موجه به اعضای هیئت‌مدیرۀ شرکت بچه نمی‌تواند او را اخراج کند. حال سؤال این است که «این بچه‌ها تا چه زمانی بچه می‌مانند و به کارهایشان ادامه خواهند داد؟» فعلاً هیچ‌کس پاسخ این سؤال را نمی‌داند.

کارتون boss baby (بچه رئیس)

هرچند انیمیشن بچه رئیس : بازگشت به کار در بخش پیشنهادی برای کودکان در شبکۀ نتفلیکس قرار گرفته است، بی‌شک برای کودکانی که هنوز به مدرسه نمی‌روند، مناسب نیست؛ زیرا بسیاری از شوخی‌ها از سطح فهم آن‌ها بالاتر است. برای مثال، وقتی اسکوتر آنچه را خورده، بالا می‌آورد بچه‌رئیس می‌گوید: «کار من مثل مذاکره با کرۀ شمالی است!» به نظر نمی‌رسد که این قبیل مکالمات برای کودکان زیر هفت سال چندان مناسب و درک‌شدنی باشند.

در نهایت، تیمی متوجه می‌شود که اگر همسایه‌ها ببینند اسکوتر بچۀ اذیت‌کنی است، اما باز هم خانواده عاشقانه دوستش دارد، تشویق خواهند شد بچه‌دار شوند. بچه‌رئیس از اینکه مشکل حل شده است، بسیار خوشحال است و می‌خواهد جبران کند. بنابراین از تیمی می‌پرسد که در ازای حل این مشکل برای این برادر بزرگ‌ترش چه‌کاری می‌تواند انجام دهد و البته جواب تیمی لوبیا‌سبزها را هم شامل می‌شود!

آیا بچه‌رئیس جزو انیمیشن‌های محبوب شماست؟ به نظر شما، دنبالۀ آن می‌تواند به جذابیت فیلم قبلی باشد؟

کارتون بچه رئیس

پیش‌بینی نامزدهای احتمالی جایزه بهترین انیمیشن اسکار ۲۰۲۱


منبع: Decider

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم