نقد و بررسی فیلم آوای وحش | داستان قدیمی یک سگ پشمالوی قهرمان

اقتباس جدید دیزنی از داستان کلاسیک جک لندن با بازی درخشان هریسون فورد و مجموعه‌ای از حیوانات کامپیوتری قابل‌توجه است. در این فیلم ماجراجویانه از دیزنی، انگار بتهوون به ملاقات گلادیاتوری می‌رود که ناگهان او را لیس میزند!
داستان در سال‌های آغازین قرن بیستم در آمریکای شمالی می‌گذرد. یک سگ اسکاتلندی از نژاد سن برنارد به نام باک که حیوانی خانگی، شلخته، دوست‌داشتنی، گنده و البته کمی احمق است، پس از دزدیده شدن برای کار فروخته می‌شود؛ او حالا باید جنگجوی درونی خود را پیدا کند و قوی باشد. برای نقد و بررسی فیلم «آوای وحش» با فیلیمو شات همراه باشید.


باک به‌عنوان سگ سورتمه در کلوندیک کار می‌کند؛ منطقه‌ای سردسیر که تب طلا بسیاری ازجان‌گذشته را در آرزوی ثروتمند شدن مجذوب آن منطقه کرده است. در ابتدا، باک جزو سگ‌های عقب سورتمه، پشت سر سگ گنده و بدجنسی به نام اسپیتز قرار می‌گیرد. واضح است که تا باک سگ جلودار نباشد، منظره پیش رویش تغییری نخواهد کرد. در این بین، باک رفیق مهربانی پیدا می‌کند: معدنچی پیر سپیدمویی به نام تورنتون که نقش او را هریسون فورد بازی می‌کند؛ مردی غمگین که در قلبش آزادی ارزشمندتر از طلاست.

فیلم سینمای آوای وحش

نقد و بررسی سریال آقای مرسدس


فیلمنامه‌نویس «آوای وحش»، مایکل گرین اقتباس زیبایی از افسانه کلاسیک جک لندن (نوشته شده در سال ۱۹۰۳) ارائه داده است. از این داستان، قبلاً اقتباس‌های زیادی ساخته شده بود: یک فیلم صامت در سال ۱۹۲۳ و بعدها سه فیلم دیگر در سال‌های ۱۹۳۵، ۱۹۷۲ و ۱۹۹۷ که در آن‌ها به ترتیب کلارک گیبل، چارلتون هستون و روتگر هاور در نقش تورنتون درخشیده‌اند. در این اقتباس، کریس سندرز (کارگردان) که گاهی از شیوه انیمیشن به دنیای لایو- اکشن سرک می‌کشد، حیوانات کامپیوتری را از دنیایی موهوم به فیلم وارد کرده است.

باک، سگ نازپرورده یک قاضی کالیفرنیایی با بازی بردلی ویتفورد است که هر کاری که دلش می‌خواهد می‌کند؛ اما یک‌شب که قاضی، باک را به خاطر رفتار بدش به ایوان خانه تبعید کرده است جنایتکاران وارد می‌شوند و او را گول می‌زنند. باک ناگهان خود را در حال کار برای یک تیم پستچی کانادایی- فرانسوی می‌بیند که توسط پرولت (با بازی عمر سی) و همسرش (با بازی کارا گی) اداره می‌شود. کار باک بسیار سخت است، اما او از این کار خجالت‌زده نیست؛ درهرصورت، پستچی بودن نوعی از خدمات اجتماعی و شغلی آبرومند است. اما پس از مدتی، باک مجبور به‌کار برای یک ماجراجوی طماع به نام هال (با بازی دن استیونز) می‌شود؛ او شلاق می‌خورد و تحقیر می‌شود و تنها همسر هال (مرسدس با بازی کارن گیلان) می‌تواند کمی از خشونت رفتارهای خشن همسرش بکاهد.

هال در آرزوی طلا له‌له می‌زند، اما برای دستیابی به آن هیچ ایده به‌دردبخوری ندارد و همین او را درنده‌خوتر و حیوان‌صفت‌تر از هر حیوانی کرده است. سرانجام برای گشودن گره این داستان مبارزه بین خیر و شر، ناجی درهم‌شکسته باک، تورنتون وارد صحنه می‌شود؛ مردی تنها، بداخلاق و الکلی که قلبی از طلا دارد و از باک حمایت می‌کند.


نقد و بررسی فیلم مقاومت ناپذیر | جنگ سیاسی استراتژیست‌ها


حالا که باک به یک قهرمان تبدیل شده است زندگی خانگی قبلی‌اش در برابر شرایط کنونی، بردگی حقیری به نظر می‌رسد! او اسپیتز زورگو را سر جایش نشانده است، با یخ و برف مبارزه کرده است و با خرس‌های ترسناک را مواجه شده است. او حالا به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود که نجیب و با اصالت نیز هست. او به آوای وحش پاسخ می‌دهد؛ همانگونه که ماگلی در پایان فیلم «کتاب جنگل»، محصول دیگری از کمپانی دیزنی، به آوای انسانی و دلنشین زنی که آواز می‌خواند پاسخ می‌دهد و دوستانش را در جنگل ترک می‌کند… گویی که این معنای سرنوشت است.

آواای وحش

پایان فیلم «آوای وحش»، کمی احساسی و شاید غمگین به نظر می‌رسد؛ ممکن است خود را در حال غصه خوردن برای موجوداتی بیابید که تنها ساخته‌های کامپیوترند. اما همین نکته، قدرت این داستان زیبا و اقتباس خوب آن را به رخ می‌کشد.
فیلم «آوای وحش» در انگلستان در ۱۹ فوریه، در استرالیا در ۲۰ فوریه و در ایالات‌متحده بر ۲۱ فوریه اکران شده است.


منبع: The Guardian

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
 1. وفا می‌نویسد

  سلام
  با توجه به اینکه فیلم اقتباسی از آوای وحش هست ، از نگاه من فیلم صددرصد فلسفی و عرفانی بود فقط به اختصار چند « کلید » مینویسم تعبیر با شما:
  سگی مهربان در خانواده ای ثروتمند سگی که پذیرای سختی های زندگی است با ارباب خوب و بد . وجود راهنما ( انسان کامل ) در زندگی او ( گرگ سیاه که از او الهام میگرفت در همه حال) اینکه برای رسیدن به حق باید از نقشه ی ترسیم شده فعلی خارج شد( مسیری که پسر هریسون فورد اشاره داشت، بیرون نقشه خبرهاست نه داخل نقشه )
  پس با این نقشه موجود در ادیان و‌ مذاهب به حقیقت نخواهیم رسید. اجداد سگ یعنی گرگ راهنمای مسیرهای دشوارش می‌شود یعنی اجداد تو سیاه سفید هر چه باشند می‌توانند راهنمای تو باشند، ( خواه آفریقایی باشد یا اروپایی یا…)
  و و و دو نکته از چند ده نکته عرفانی فیلم گفتم . دیالوگ به دیالوگ و حرکت به حرکت این فیلم بوی عرفان میده.
  پنج درصد هم بوی سیاست.
  لذت بردم
  عمیق ببینید لذت ببرید.

 2. K1h می‌نویسد

  وقتی ۹ ساله بودم پدرم کتاب آوای وحش جک لندن را برایم خرید و شاید برای اولین بار بود که یک کتاب رمان می خواندم بعد ها بارها فیلم این رمان را دیدم و هر بار هم که می‌دیدم جذابیت اولین بار خواندن این رمان زیبا برایم تداعی می شد و اکنون که نقد این فیلم را توسط خانم نیکو خردمند خواندم از متن روان آن بسیار لذت بردم ، از ایشان سپاسگزازم🙏🙏🙏