ماجرای شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی به کجا رسید؟

دیزنی، بیوه سیاه (Black Widow) را به شکل هم‌زمان در سینما و دیزنی‌پلاس منتشر کرد؛ این اقدام باعث اعتراض و شکایت جوهانسون از دیزنی شد. برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.

در ادامه ماجرای شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی، این کمپانی درخواستی محرمانه را تنظیم کرده است تا دادگاه بررسی کند که آیا جوهانسون باید خسارت چند میلیون دلاری‌اش را بابت انتشار همزمان بیوه سیاه در سینما و شبکه‌های استریم دریافت کند یا خیر.
در این درخواست، دنیل پتروسلی (وکیل کمپانی دیزنی) بیان کرده است که دیزنی در مورد «اکران سینمایی» فیلم به قرارداد خود پایبند بوده است، اما در هیچ جای این قرارداد ذکر نشده که انتشار فیلم تنها منحصر به سینماست.
جوهانسون در تاریخ ۲۹ جولای دادخواستی پر سروصدا را علیه دیزنی تنظیم کرد و طی آن اعلام کرده بود که بابت انتشار همزمان فیلم بیوه سیاه در سینماها و همینطور شبکه دیزنی پلاس و فروش بالای این فیلم، باید دستمزد بیشتری نیز به او پرداخت شود.

از سوی دیگر، استدلال پتروسلی این است که بیوه سیاه حتی با وجود پاندمی ویروس کرونا، فروش خیلی خوبی در سینماها داشته است. این فیلم در تاریخ ۹ جولای اکران شد و در هفتۀ اول، ۸۰ میلیون دلار بلیط فروخت و فروش آن از فیلم F9 نیز ۱۰ میلیون دلار بیشتر بوده است.

تاریخ قرارداد جوهانسون با دیزنی به سال ۲۰۱۷ برمی‌گردد، یعنی دو سال قبل از شروع فعالیت دیزنی پلاس؛ بنابراین شرایط آن انتشار استریمینگ را شامل نمی‌شود. شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی بابت این موضوع است که مارول قرارداد خودش را نقض کرده، اما نقض قرارداد را به طور صریح اعلام نکرده است. در عوض، جان برلینسکی (وکیل) دادخواستی علیه دیزنی به عنوان کمپانی مادر تنظیم کرده و طی آن بیان داشته که این کمپانی در امور قرارداد تحت پوشش خود دخالت داشته است.

برلینسکی در مصاحبه با ورایتی گفت: «پس از پاسخ اولیه به این شکایت با رویکردی زن ستیزانه و حمله به اسکارت جوهانسون، همانطور که پیش‌بینی می‌شد دیزنی این بار سعی دارد که با محرمانه ساختن فرایند دادخواهی بر روی سوءرفتار خود سرپوش بگذارد. چرا دیزنی از عمومی شدن این شکایت هراس دارد؟ زیرا می‌داند که وعده‌های مارول برای اکران سینمایی بیوه سیاه مثل دیگر فیلم‌ها به این معناست که دیزنی پلاس نمی‌تواند برای افزایش فروش خود آن را به شکل آنلاین منتشر کند. اما این دقیقاً همان اتفاقی است که افتاده و ما به دنبال اثبات آن هستیم.»
به گفته وکلای جوهانسون، او با محروم شدن از درآمد حاصل از فروش دیزنی پلاس، مبلغ ۵۰ میلیون دلار ضرر کرده است. از سوی دیگر، دیزنی و وکلای آن اظهار داشته‌اند که شکایت او ارزش قانونی ندارد. باید صبر کنیم و ببینیم که عاقبت این ماجرا چه خواهد شد.

منبع: Variety

اسکارلت جوهانسون در نمایی از فیلم بیوه سیاه

خبر منتشرشده در ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
دیزنی، فیلم بیوه سیاه (Black Widow) را به شکل هم‌زمان در سینما و دیزنی‌پلاس منتشر کرد؛ این اقدام باعث اعتراض و شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی شد. برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.


نقد فیلم بیوه سیاه با حضور اسکارلت جوهانسون


فیلم بیوه سیاه بالاخره ماه پیش اکران شد و دیزنی جدیدترین فیلم مارول را به شکل هم‌زمان در سینما و دیزنی‌پلاس منتشر کرد. اما در این میان، یک نفر در مورد این حرکت اعتراض داشت و به گفتۀ او، این کار نقض قراردادی بوده که وی با استودیو داشته است؛ این شخص کسی نیست جز اسکارلت جوهانسون.


گفتگو با اسکارلت جوهانسون


در پی شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی، این بازیگر روز پنجشنبه در دادگاه عالی لس‌آنجلس، دادخواستی را علیه دیزنی صادر و طی آن اعلام کرد که درآمدی بابت انتشار آنلاین فیلم به او پرداخت نشده، زیرا دستمزدی که در قرارداد ذکر شده فقط بابت اکران فیلم در سینماها و فروش گیشه بوده است. بخشی از متن دادخواست از این قرار است: «دیزنی از روی عمد باعث نقض قرارداد کمپانی مارول شده، تا بدین شکل خانم جوهانسون نتواند تمامی منافع خودش را از کمپانی مارول دریافت نماید.»

جان برلینسکی، وکیل جوهانسون به خبرنگار وال استریت ژورنال گفت: «این قطعاً آخرین باری نیست که یکی از ستاره‌های هالیوود در برابر اقدامات دیزنی می‌ایستد و به آنها گوشزد می‌کند که حتی با وجود جایگاه و موقعیتشان، باید به قراردادی که نوشته شده پایبند باشند.»

به گفتۀ وکلای او، زمانی که تیم جوهانسون از نیت دیزنی مبنی بر انتشار بیوه سیاه در دیزنی پلاس مطلع شدند، با یکدیگر مذاکراتی داشتند تا قرارداد او را تغییر دهند؛ درست مثل زمانی که کمپانی برادران وارنر با پخش هم‌زمان فیلم جدید گل گدوت در سینماها و شبکه HBO Max، مجبور شد قرارداد مجددی را با او تنظیم کند.

چیزی که انتظار می‌رود این است که بقیه بازیگران این فیلم نیز یکی پس از دیگری دادخواست‌هایشان را به دادگاه تحویل دهند. بنابراین دیزنی باید یک راه‌حل اساسی برای آن داشته باشد.


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم