نقد فیلم ترسناک Meander یا راه پر پیچ و خم | راهی برای فرار نیست!

فیلم Meander با تصویر تکراری فیلم‌های ترسناک معاصر شروع می‌شود؛ چشم‌اندازی متروک همراه با موسیقی. این فیلم، ماجرای ربوده شدن زنی توسط یک قاتل زنجیره‌ای را روایت می کند.

فیلم Meander یا راه پر پیچ و خم با تصویری شبیه اکثر فیلم‌های ترسناک معاصر شروع می‌شود: چشم‌اندازی متروک با موسیقی وهم‌آلود که این‌بار یکی از ترانه‌های شاون جیمز است. جاده‌ای خالی در تصویر دیده می‌شود و کل فضا به رنگ آبی تیره است.

لیزا (با بازی گایا ویس) در میان این جاده ایستاده و وقتی‌که تصمیم می‌گیرد سوار کامیونی شود که راننده‌اش مردی به نام آدام (با بازی پتر فرانتسن) است، به او می‌گوید: «من دلم نمی‌خواهد بمیرم. فقط می‌خواهم دخترم را دوباره ببینم.» آن روز، روز تولد نه‌سالگی دخترش است.

وقتی‌که آنها در کامیون هستند و به سمت مقصدشان می‌روند، رادیو اعلام می‌کند که یک قاتل زنجیره‌ای در آن اطراف دیده شده که روی دست راستش تصویر یک صلیب را خال‌کوبی کرده است. با شنیدن این خبر، آدام رادیو را با دست راستش خاموش می‌کند که اتفاقاً یک خال‌کوبی صلیب هم روی دستش وجود دارد! و بعد یک‌مرتبه همه‌جا تاریک می‌شود.

جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱

۴۶ فیلم برتر ژانر وحشت

گایا ویس در نمایی از فیلم Meander

وقتی‌که لیزا به هوش می‌آید، می‌بیند که در شبکه‌ای از لوله‌ها و کانال‌های فلزی گرفتار شده؛ آن‌هم لوله‌هایی که به‌جز هوا و آب، آتش و اسید هم در آن جریان پیدا می‌کند. خطراتی که لابه‌لای این لوله‌ها وجود دارد تمامی ندارند و انگار قرار نیست دست از سر لیزا بردارند. او تمام سعی‌اش را می‌کند تا از آنجا فرار کند، اما این کار به این راحتی‌ها نیست. همان‌طور که او به دنبال راه گریز می‌گردد، اجساد کسانی را می‌بیند که پیش از او به آنجا آمده بودند. خب، شاید بهتر باشد تا همین‌جای داستان را تعریف کنیم تا بقیه‌ فیلم Meander را خودتان ببینید.

تماشای ۳۰ دقیقۀ ابتدایی فیلم Meander به نویسندگی و کارگردانی متیو توری شاید شما را هم یاد این موضوع بیندازد که چرا سینمای وحشت در چند سال اخیر تا این حد افت داشته است. گذشته از اینها، فکرش را بکنید که آدم‌های شرور داستان چقدر تجهیزات و پول و نیروی کار در اختیار داشته‌اند که توانسته‌اند چنین زندان‌های پازل‌شکلی بااین‌همه دم‌ودستگاه بسازند! ساختن چنین اتاق فراری خودش یک بیزنس درست‌وحسابی است!

جدیدترین فیلم های وحشتناک سال ۲۰۲۱

گایا ویس در نمایی از فیلم Meander

فیلم Meander محصول کشور فرانسه است و کارگردان و بازیگران اصلی آن نیز فرانسوی هستند. فیلم Meander نمرۀ خوبی از سوی مخاطبین دریافت نکرده و بنابراین نتوانسته نظر بینندگان را به خودش جلب کند. گرچه این فیلم معدود سکانس‌های ترسناک هم دارد، اما شاید در سال ۲۰۲۱ نتوان با برخی حقه‌های همیشگی، بیننده را به وحشت انداخت و مخاطب به دنبال ایده‌ای جدید و به‌یادماندنی است.


منبع: RogerEbert

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
 1. امیر می‌نویسد

  مفهوم فیلم عمیق و البته قابل تامل بود، نا امید نشدن نسبت به هدف و تکرار و تکرار و تکرار تا رسیدن به هدف ولی مراتب بعدی با سرعت و تجربه بیشتر پیام اصلی فیلم بود، مرور خاطرات به لیزا گفت که رشد در زندگی منوت به انتخابهای صحیح هستش و اشتباه نکردن، همانطور که دیدید استباه او باعث از بین رفتن دخترش شده بود و…
  بسیار فیلم با مفهوم و تاثیر گذاری بود، من خیلی چیز ازش یاد گرفتم

 2. محبوبه می‌نویسد

  مسخره ترین فیلم ممکن در ژانر وحشت چ تخیلی
  افتضاح
  به هیچ وجه دیدنش رو توصیه نمیکنم