نقد سریال Superman & Lois (سوپرمن و لوئیز)

سریال Superman & Lois محصول جدید شبکۀ CW است؛ این اثر سراغ زندگی خانوادگی سوپرمن و لوئیز رفته که حالا مسئولیت بزرگ کردن دو فرزند نوجوان خود را نیز برعهده دارند.

سریال Superman & Lois محصول جدید شبکۀ CW است؛ این اثر سراغ زندگی خانوادگی سوپرمن و لوئیز رفته که حالا مسئولیت بزرگ کردن دو فرزند نوجوان خود را نیز برعهده دارند. برای نقد و بررسی سریال Superman & Lois با فیلیمو شات همراه باشید.


از سریال جدید سوپرمن خبر دارید؟ به نظر من که فوق‌العاده است. شاید سریال Superman & Lois به مذاق همۀ بینندگان یا طرفداران سوپرمن خوش نیاید، اما اگر آخرین فیلم و سریال‌های ساخته شده از این داستان ابرقهرمانی و شخصیت‌هایشان را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که این سریال یک سر و گردن از آنها بالاتر است.

تایلر هوچلین و الیزابت تولوچ در نقش‌های کلارک/سوپرمن و لوییز لین در سریال قبلی CW یعنی سوپر گرل (Supergirl) معرفی شدند. داستان با کلارک و لوییز آغاز می‌شود که به‌همراه دو پسر دوقلویشان در متروپلیس زندگی می‌کنند. جاناتان (با بازی جردن الساس) یک فوتبالیست حرفه‌ای است و در بین دوستانش محبوبیت زیادی دارد، درحالی‌که جردن (با بازی الکساندر گارفین) درونگراتر است و به اختلال اضطراب اجتماعی دچار است. لوییز و پدرش (با بازی دیلان والش) از راز کلارک آگاه هستند، اما بچه‌ها خبری از این موضوع ندارند، و لوییز و کلارک در این مورد بحث می‌کنند که چه زمانی باید این موضوع را با پسرانشان درمیان بگذارند، مخصوصاً وقتی‌که می‌بینند یکی‌شان اخیراً استعداد ویژه‌ای از خودش نشان می‌دهد.
شرایط طوری پیش می‌رود که کلارک و لوییز مجبور می‌شوند به اسمالویل برگردند و آنجا به آشنایان قدیمی‌شان برمی‌خورند؛ لانا لانگ (با بازی ایمانوئل چریکی)، که حالا کارمند بانک اسمالویل است، کایل (همسر لانا با بازی اریک والدز) رئیس آتش‌نشانی و دخترشان سارا (با بازی ایند ناوارت). در همین حین، لوییز عصبانی و آزرده‌خاطر است زیرا مورگان اج (با بازی آدام راینر)- میلیاردری که در اسمالویل سرمایه‌گذاری می‌کند- حالا روزنامۀ دیلی پلنت را هم تصاحب کرده و لوییز به او مشکوک است.

البته یک شخص کت‌وشلواری هم در داستان وجود دارد که باعث فروپاشی راکتور هسته‌ای می‌شود و در مورد ماهیت حقیقی سوپرمن اطلاعات زیادی دارد.

همان‌طور که می‌دانید سریال واکر (Walker) دارد از CW پخش می‌شود و سریال Superman & Lois هم سعی می‌کند که از نظر هیجان و صحنه‌های اکشن چیزی شبیه به آن باشد، اما این سریال درنهایت بیشتر شبیه یک سریال خانوادگی است تا مجموعه‌ای در مورد سوپرمن. البته شاید عمداً چنین اتفاقی افتاده و این سریال می‌خواهد که شما به‌عنوان بیننده روی زندگی خانوادگی کلارک، دوقلوهای او و کاروبار لوییز در دیلی پلنت متمرکز باشید. موضوع جالبی که در سری جدید وجود دارد این است که سوپرمن ماهیتی انسانی‌تر پیداکرده و از آن موجودیت ماورائی خودش فاصله گرفته، به همین دلیل توجه طیف مخاطبین بیشتری را به خودش جلب می‌کند.

لی تولند کریگر (کارگردان بخش آزمایشی) از جلوه‌های بصری ابرقهرمانی استفاده کرده است؛ مثل وقتی‌که کلارک از تجهیزات کشاورزی بالا می‌رود یا زمانی‌که سوپرمن در خارج از جو روی هوا معلق است، اما در انجام این کار افراط می‌کند و دیگر فرصتی برای اکشن واقعی باقی نمی‌گذارد.

تبم جلوه‌های ویژۀ مجموعه‌های DC (دنیای توسعه‌یافته دی‌سی) شبکۀ CW کاملاً حرفه‌ای و کاربلد هستند، اما برای خود من، این جلوه‌های ویژه، زمانی جذاب است که نوعی شوخ‌طبعی پشتش باشد، به خاطر همین است که در بین مجموعه‌های DC افسانه‌های فردا (Legends of Tomorrow) را از همه بیشتر دوست دارم. بااین‌حال فکر نمی‌کنم که سریال Superman & Lois خیلی هم به دنبال هیجان‌زده کردن شما باشد، چون دقیقاً همان‌جایی که داستان دارد اوج می‌گیرد، سوپرمن باید به خانه برگردد و در جلسۀ اولیا مربیان جاناتان شرکت کند.
شاید این بخش‌های داستان خیلی درگیرتان نکند. من را که درگیر نکرد. هیچ‌وقت نشده بود با خودم بگویم که «من سوپرمن را دوست دارم، اما اگر یک پسر نوجوان داشته باشد و سرش گرم زندگی باشد، بیشتر از او خوشم می‌آید.» اما به‌هرحال این ترکیب غیرمنتظره از اکشن و درام بد هم جواب نداده است. البته نباید از نقش‌آفرینی خوب الساس و گارفین هم به‌راحتی گذشت. این دو بازیگر شخصیت دو پسر نوجوان را به شکلی باورپذیر ارائه داده‌اند و می‌توان با آنها ارتباط برقرار کرد. ناوارت هم در بازی خودش انرژی خوبی دارد، اما احساس می‌کنم آنچه که روی کاغذ در مورد شخصیت سارا نوشته شده با آنچه در اجرای او می‌بینیم باهم متفاوت است.

شیمی بین هوچلین و تولوچ و نقش‌آفرینی آنها دقیقاً همان چیزی است که این سریال را سرپا نگه‌داشته. هردوی این بازیگران می‌دانسته‌اند که باید چه کنند تا نقششان به دل مخاطب بنشیند. گرچه خرده‌داستان‌های روزنامه‌نگاری کمی گنگ هستند، اما آنچه در مورد شخصیت لوییز می‌بینیم حرفه‌ای‌تر از چیزی است که معمولاً در سریال‌های فرانچایز به نمایش گذاشته می‌شود. تولوچ نیز در شکل‌گیری نقش خودش هوشمندانه و سخت‌گیرانه عمل کرده است. هوچلین هم در نقش کلارک کنت درخشیده و دقیقاً همانی است که باید باشد. این دو بازیگر در کنار هم واقعاً خوب هستند و کامل‌کنندۀ یکدیگرند.

به‌عنوان کلام آخر باید گفت که سریال Superman & Lois آن هیجان و تعلیقی را که از یک داستان ابرقهرمانی انتظار دارید برآورده نمی‌کند و بیشتر یک ملودرام خانوادگی است. اما در هر حال سریال‌هایی مثل این و واکر: رنجر تگزاس، نوید می‌دهند که شبکۀ CW دارد برای پیشرفت کردن و گسترش یافتن تلاش می‌کند.


منبع: HollywoodReporter

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم