نقد و بررسی سریال میر از ایست‌تاون Mare of Easttown

رنج‌های کارآگاه در یک شهر وحشت زده

سریال میر از ایست‌تاون یکی از مینی‌سریال‌های مطرحی است که در دوره همه‌گیری ویروس کرونا پخش شد و توانست با ویژگی‌های منحصر به فرد خود مخاطبان بسیاری را در سراسر دنیا همراه کند. سریالی با یک قصه جنایی و معمایی و حضور متفاوت کیت وینسلت در نقش کارآگاه قصه که با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو است و چهره‌ای جدید از ستاره دو دهه پیش هالیوود پیش روی مخاطب می‌گذارد. در این نوشتار سعی کردیم نقد و نظر منتقدان رسانه‌های خارجی درباره سریال را مرور کنیم. با فیلیموشات همراه باشید.

قبل از نقد سریال میر از ایست تاون Mare of Easttown بدانید که یک مینی سریال ۷ قسمتی در ژانر درام – جنایی، توسط برد اینگلسبی به سفارش HBO ساخته شده است. این سریال دارای امتیاز ۸.۷ از نظر مردم حاضر در IMDB است. سریال Mare of Easttown در مراسم امی ۲۰۲۱ موفق به کسب جایزه بهترین مینی‌سریال سال و همچنین کیت وینسلت نیز برنده جایزه امی بهترین بازیگر زن نقش اول در بخش مینی سریال شد.

گفت‌وگو با بازیگر و کارگردان سریال میر از ایست تاون

خلاصه داستان

در حومه شهر فیلادلفیا کارآگاهی به اسم مر شیحان در مورد قتل نوجوانی که مادر مجرد است، تحقیق می‌کند که در ادامه زندگی خود او هم دستخوش تغییراتی می‌شود. مر، را همه در شهر می‌شناسند و کارآگاهی محبوب است. اما او بعد گذشت یک سال نتوانسته بود پرونده گم شدن دختری نوجوان را حل کند که این مسئله باعث شده که در شهر مهارت‌های کارآگاهی او به شدت زیر سوال برود. مشکلات شخصیتی، بحران طلاق و خودکشی پسرش، درگیری‌هایش با همسر معتاد پسرش بر سر حضانت نوه‌اش همگی مشکلاتی هستند که مر با آن‌ها درگیر است…

 

مرور نقدهای مهم بر سریال میر ز ایست تاون

نقد مجله سالون | یک شهر رنج دیده

ملانی مک فارلند | این داستان درامی است که در اولین صحنه خودش را به خوبی معرفی می‌کند. در ابتدا نگاهی سریع به یک کارخانه در سپیده دم سپس یک خانه قدیمی و سپس قبرستان. کریک زوبل کارگردان این سریال تصویر را روی این معماری ادامه می‌دهد و بتن‌های ریخته رنج حاکم بر شهر را به نمایش می‌گذارد. نگاهی طولانی روی خانه‌هایی که در مه محو شده‌اند، خیابانی که یخ زده است و خانه‌های محو در مه شانه به شانه ایستاده‌اند و درهم پیچیده‌اند. و درانتها حصاری شبیه پوزخندی خبیث که تمام واقعیت زندگی در این شهر را مثل یک سیلی به گوش مخاطب می‌زند.

ردیفی از دودکش‌های آجری با بی‌رحمی انگار قلب خورشید را نشانه رفته‌اند و این شهر همیشه تاریک است حتی وقتی ابری در آسمان نیست. زوبل شهری را به تصویر می‌کشد که دوست‌داشتنی نیست، شهری که در حال فروپاشی است و همراهی کارگاه مر باعث می‌شود که با اوضاع این شهر کنار بیایید. اگر با او همراهی کنید این نمایش روی شما تاثیر خواهد گذاشت.

این سریال شباهت‌هایی هم به سریال دره شاد (Happy Valley) دارد و در هردو کارآگاهانی هستند که در شهر معروف‌اند و البته داستان دره شاد بهتر است و این سریال کمی درهم و برهم و آشفته است که تنها حسن آن بازی بازیگرانش است که توانسته خودش را بالا بکشد. در حقیقت شخصیت‌ها باعث می‌شوند که به دیدن این سریال ادامه دهید و البته کنجکاوی درباره پرونده قتل هر بیننده‌ای را می‌تواند تا انتها جذب قصه کند. مر نقش زنی را بازی می‌کند که سال‌هاست از خواب بیدار می‌شود و در مشکلات زندگی‌اش پیچ و تاب می‌خورد و زمانی برای غمگین بودن ندارد و زندگی‌اش درحال فروپاشی است و تمام فیلم هول محور مشکلات مر، می‌گردد.

کیت وینسلت در سریال مر از ایستون

نقد امپایر آنلاین | کیت وینسلت در سریال میر از ایست تاون؛ در مسیر تکامل

ایان فریر | کیت وینسلت در اولین نقش جدی خود در سریال تلویزیونی درخشید و تمام تلاش خود را نیز کرد. این یک سریال درام – جنایی است. یک درام خانوادگی و داستان شهری کوچک که به لطف تلاش و تعهد وینسلت شخصیت زنی آسیب دیده به تصویر کشده شده که در حال حاضر در بدترین شرایط زندگی خود قرار دارد.  درست است که در نگاه اول مخاطب با یک طرح کلی و جذاب روبرو است اما گاهی عناصر داستان متضاد یکدیگرند و آنقدر داستان شلوغ می‌شود که نه می‌تواند یک تریلر جنایی جذاب باشد و نه به تمام شخصیت‌ها آنقدر کامل می‌پردازد که راضی کننده باشد.

نقد سایت کلایدر | همذات پنداری با قهرمان میر از ایست تاون

جف اسنایدر | کیت وینسلت در این سریال معمایی جناییِ غم‌انگیز در شبکه اچ‌پی‌او (HBO) درخشید. برد اینگلسبی خالق این سریال به خوبی از پس شخصیت‌پردازی این نقش و دیگر شخصیت‌های داستان برآمده‌ است. کیت وینسلت در این سریال محشر است. لهجه پنسیلوانیایی را به خوبی ادا می‌کند. شما درد را در چهره‌اش کاملا می‌بینید همچنین سنگینی بار روی دوشش را نیز حس می‌کنید. شما کاملا احساس مر را زمانی که غرورش در مهمانی ریچارد به خاطر نادیده گرفته شدن جریحه دار می‌شود لمس می‌کنید. آن زمانی که وسط بازجویی پسرش را به خاطر می‌آورد دردی را تحمل می‌کند که شما کاملا با او همدردی می‌کنید و با شادی‌هایش شاد می‌شوید. این نقش هم از نظر فیزیکی هم روانی پر مخاطره است و مطمئنا کیت وینسلت به بهترین نحو از پس آن برآمده است و به درستی که لایق جایزه امی بود.

کیت وینسلت و جولیان نیکلسون در سریال mare of easttown

نقد ایندی‌وایر | درام شخصیتی با حضور یک کارآگاه باهوش

بن تراورز | کیت وینسلت روایتی جنایی و هیجان انگیز را به یک درام شخصیتی عالی تبدیل کرد. هنگام تماشای یک سریال جنایی بعضی‌ها از روند پرونده قتل لذت می‌برند بعضی‌ها از بازی بازیگران و سریال مر از ایست‌تاون هردو را ارائه می‌دهد. تا قسمت شش ما هنوز نمی‌توانیم نقدی بر فیلم داشته باشیم چون نمی‌دانیم سرانجام پرونده‌های قتل چه می‌شود. این البته برای یک سریال نقطه ضعف به حساب می‌آید که‌آیآید  تمام بار فیلم را بر روی کاراکتری می‌گذارد که کیت وینسلت بازی می‌کند. کیت به خاطر لهجه زیبایی که در این فیلم داشت بسیار مورد تشویق قرار گرفت. البته که فیزیک و زبان بدن او نیز بی عیب و نقص بود. کیت با اضافه وزنی که برای این نقش پیدا کرد به سادگی توانست نارضایتی خود را از زندگی نشان دهد و در عمق نگاهش که البته کمتر با آن روبرو می‌شویم می‌توان عمق شکنندگی‌اش را دید.

نقد گاردین | مشکلات مشترک در یک جامعه شهری

لوسی مانگان | میر از ایست‌تاون هزارتویی از بدبختی و مخاطرات است. پر از حقایق تلخ و بهم پیوسته. ما شاهد شهر کوچکی هستیم که مر در آنجا کارآگاه پلیس است. با زنی خسته از سنگینی بار مسئولیت بر دوشش مواجه هستیم که در ادامه دلیل این همه خستگی و رنجِ در چهره‌اش را می‌فهمیم. سرنخ آن مشکلات خانوادگی اوست که در هر رفتار و هر قدمش آن را حس می‌کنیم. او به سختی می‌خندد. او زشت و بد اخلاق نیست. مر فقط از همه چیز خسته است. خسته از شغلش، مراقبت از خانواده‌اش. مشکلات زندگی خارج از توان مر شده‌ است. مخصوصا از وقتی که دختر ۱۹ سالهِ معتادِ دوست دوران دبیرستانش بیش از یک‌سال است که ناپدید شد‌ه‌است. اگر کسی بخواهد که بهترین عملکرد را در آخرین دوران کاری خود داشته باشد او فقط کیت وینسلت است.

کیت وینسلت در سریال mare of easttown

کیت بی‌نظیر است و دیگر بازیگران به خوبی او را در این مجموعه همراهی می‌کنند. ایست تاون شهری تیره و تار و فقیر نشین با انبوهی از درد‌های مشترک است. به عنوان کارآگاه ‌پلیس یک شهر کوچک،‌ مر درگیر تمام مشکلات آن‌هاست. اعتیاد به الکل و مواد مخدر متداول است. یکی از اولین سکانس‌ها نشان می‌دهد که مر در صحنه جرم یک سرقت در خانه زنی به نام بث (با بازی چیناسا اوگبواکو) حضور دارد که برادر معتادش وسایل خانه را برای خرج مواد مخدر دزدیده است.

وقتی که میر او را دستگیر می‌کند، بث می‌گوید: «خدایا من رو ببخش که گاهی دلم می‌خواد که بمیره و از شرش خلاص بشم.» و از شکایت خود صرف نظر می‌کند. مر به افسر جوانی می‌گوید که با شرکتی که سیستم گرمایش را غیرقانونی قطع کرده تماس بگیرد و لنگان لنگان به راهش ادامه می‌دهد. این فقط یک میان‌پرده کوتاه است که مفهومی کوتاه از جوهره سریال را نشان می‌دهد. شخصیت‌هایی کاملا قابل درک با احساساتی عمیق و متضاد که با هم برای روبرویی با این مشکلات متحد شدند. داستان در مورد مشکلات مشترک در یک جامعه شهری کوچک و دوام آنها کنار هم است. هیچ کس نسبت به دیگری برتری ندارد. مر از ایست‌تاون داستان مشکلات روانشناسی بعد از بحران و نحوه  روبرو شدن با آنهاست و تاثیری که این مشکلات  بر زندگی او و نحوه حل معمای این جنایت دارد. جسد اِرین (با بازی Cailee Spaeny) که دختری نوجوان و مادری مجرد است در جنگل پیدا می‌شود. اگرچه این هم کلیشه‌ای تکراری است! ارین مورد ضرب و شتم پدر بچه‌اش و دختر شروری قرار می‌گیرد و جسدش فردا در جایی دیگر پیدا می‌شود.

نقد و بررسی سریال mare of easttown

فضای شهر به خاطر دختری که یک سال است ناپدیدی شده و دختری که مرده است به شدت آشفته می‌شود. تحقیقات جدیدی درباره قتل جدید و پرونده دختر گمشده توسط کارگاه جدیدی به نام زابل (با بازی ایوان پیترز) که تازه به این شهر آمده آغاز می‌شود. با حضور او و دیدن تلاش او برای حل معمای این پرونده ما اشکالات کار پلیس و همچنین شیوه کار آن‌ها را در یک شهر کوچک و مزایا و معایب آن را می‌بینیم. این یکی دیگر از لایه‌های این سریال است که به خوبی و با دقت به آن پرداخته شده.

عشق یک نویسنده تازه وارد با ورود ریچارد رایان (با بازی گای پیرس) که با ایفای نقش مردی جذاب و باهوش به خوبی از پس آن برآمده است. همچنین ازدواج شوهر سابق مر و مشکلات دخترش از دیگر درون مایه‌های عاطفی این سریال است که آن را جذاب‌تر می‌کند. با پیچ و تاب داستان ماجرا آشکار می‌شود و تبدیل به نمایشی می‌شود بزرگتر از آنچه که انتظار می‌رفت. هنگامی که در قسمت آخر حقیقت آشکار می‌شود در آخرین لحظات شما بیشتر مبهوت خود واقعه می‌شوید تا اتفاقات پیرامون آن. همه چیز و همه کس واقعی است و شما آن‌ها را درک می‌کنید. فوق العاده است!

تماشای سریال میر از ایست تاون

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
  1. جمال می‌نویسد

    کلا فیلم های که کیت وینسلت بازی می‌کنه خوب هستند غالبا

  2. رضا می‌نویسد

    یادداشت بسیار جذاب و جالبی بود و ادم رو به فکر وامیداره و به عمق فیلم میکشونه