یادداشتی بر سریال میر از ایست تاون | تکه‌های روح

مینی‌سریال‌های سال‌های اخیر دقت زیادی در شخصیت‌پردازی دارند. جوهره‌ این شخصیت‌پردازی چه چیزی است؟ روان انسان. با فیلیمو شات همراه باشید برای بررسی سریال میر از ایست تاون.

مینی‌سریال‌های سال‌های اخیر دقت زیادی در شخصیت‌پردازی دارند. جوهره‌ این شخصیت‌پردازی چه چیزی است؟ روان انسان.
استفاده از مسائل مهم روان بشری و توجه ویژه به مسائل بزرگی روحی-روانی در این مینی‌سریال‌ها دیده می‌شود. مثلا می‌شود به سه مینی‌سریال خوب دهه اخیر اشاره کرد: آن شب‌‌،‌ اشیای تیز و کسل راک.
این آثار با درون‌نگری و توجه حاد به واقعیت‌های روان در قالب آثاری جنایی میان ذهنیت و عینیت در نوسان هستند. روایت اشیای تیز و کسل راک در بستر شهرهایی کوچک رخ می‌دهند. مانند کهن‌الگوی درخشان توئین پیکس و سریال موفق کشتن، تمام شهر به صورت مستقیم و غیرمستقیم از نظر روانی در مظان اتهام هستند. در واقع نقاب‌های شخصیتی در این آثار کنار می‌روند تا وجوه تیره‌ ناخودآگاه برای بیننده روشن شود. در عین حال، به خاطر محیط کوچک و صمیمیت ظاهری آدم‌ها وقوع جنایت بسیار فجیع‌تر از رخ دادن آن در شهرهای بزرگ است. این الگوی شهر ِ متهم همچنان ادامه یافته تا مینی سریال تازه‌ HBO: میر از ایست تاون (Mare of East town).

در ادامه با فیلیمو شات همراه باشید برای بررسی سریال جدید و پرسروصدای میر از ایست تاون.


در همه‌ این آثار، بازگشت به شهر یا تٲکید بر شغل شخصیت اصلی و مغاک‌های روحی او در درجه‌ی اول اهمیت است. در واقع جنایت کاری می‌کند شخصیت اصلی با درون خود و تیرگی‌های خانواده و اهالی شهرش روبرو شود.

مِیر شیهان، با بازی کیت وینسلت، کارآگاه میانسال خسته‌ای است که اوضاع خانوادگی نابسامانی دارد: پسر معتادش پیش از این خودکشی کرده، همسرش او را ترک و با زنی دیگر ازدواج کرده و درست پشت خانه‌ی او زندگی می‌کند، رابطه‌اش با دختر افسرده، مادر کنترل‌گر و عروس سابقا معتادش خراب است و… .
او زندگی‌اش را وقف کارش کرده و بدون توجه به معضلات روانی‌اش فکر می‌کند کنترل امور را در دست دارد. در قسمت‌های پایانی کم‌کم متوجه می‌شویم الگوی افسردگی از پدرش به میر و پس از آن به پسر از دست رفته منتقل شده.
حالا چنین کارآگاه خسته و درب و داغانی را تصور کنیم که با یک دختر گمشده و قتل دختری دیگر در ایست‌تاون پنسیلوانیا روبرو می‌شود. اینجا نقطه‌ی آغاز درام است. ما کم‌کم وارد زندگی میر می‌شویم.

کیت وینسلت در نمایی از سریال میر از ایسشت تاون

گم شدن یک دختر و به قتل رسیدن دیگری به صورتی تلویحی گم شدن روح زنانه‌ی شهر و میر را بازنمایی می‌کند. شخصیت اصلی در رابطه‌های نصفه و نیمه با کارآگاه اف‌بی‌آی و مرد نویسنده، با بازی گای پیرس، هم موفق نیست. خودکشی پدر پلیسش در سن سیزده‌سالگی چنان باری بر دوش او گذاشته که فکر می‌کند باید تنها وجه مردانه‌ وجودش را به شکلی اغراق‌شده زیست کند. به خاطر همین مسٲله با مادرش درگیر است و دختر نوجوان آسیب‌خورده‌اش را درک نمی‌کند. تنها می‌خواهد نوه‌اش از افسردگی خانوادگی مصون بماند. اوضاع اهالی شهر هم بهتر از میر نیست. مثل الگوهای مینی‌سریال‌ها و سریال‌های مشابه، آدم‌ها آن چیزی نیستند که نشان می‌دهند. فحشا، اعتیاد، خیانت و جنایت در تاروپود روان‌های افسرده‌ی شهر رخنه کرده. تصاویر تیره‌‌وتار و بدون شور این شهر کوچک نیمه‌صنعتی نشان می‌دهد چگونه اهالی به این روز افتاده‌اند. هرچند که این مینی‌سریال در مقایسه با آثار این‌چنینی چندان موفق نمی‌شود ریشه‌ی این رفتارها را بکاود تا عنصر شر معنایی کنایی‌تر و عمیق‌تری پیدا کند.

یکی دیگر از وجوه مهم این اثر مثل آثار این چنینی توجه به نوجوانان و جوانان و آسیب‌ها و بزهکاری‌های آن‌هاست. نسل تازه‌ای که به خاطر فقدان الگوی صحیح تربیتی درگیر اعتیاد، روابط جنسی بی‌بند و بار، خیانت و خشونت می‌شود. آن‌ها می‌خواهند بزرگسال به نظر برسند. اما تکه‌های روحشان میان وجوه تاریک نسل پیشین گم شده. حتی کار به نهاد کلیسا و کشیش هم می‌کشد. کشیش هم در مظان اتهام است. (این یادداشت پیش از پخش قسمت آخر نوشته شده). ظاهرا قاتل در پایان قسمت ششم مشخص می‌شود و اما حتما شگفتی بزرگتری در راه است. میر در میان این همه آشفتگی در میانه‌های روایت از سرکارش هم تعلیق می‌شود. کاری که تنها پناه زندگی‌اش است. او کم‌کم متوجه خانواده می‌شود. می‌فهمد که نباید از افسردگی‌اش فرار کند. پس باید بایستد و درست کند. با همسر سابق، دختر عاصی، مادر کنترل‌گر، نوه‌ی کوچکش و دو مردی که او را دوست دارند، رفتاری انسانی‌تر داشته باشد. هرچند مرد همکار از دست می‌رود. اما میر هم پس از اعتراف کارآگاه، به صورت ناخودآگاه در جایگاه او قرار می‌گیرد. زن خسته قهرمانی است که به گفته‌ی خودش در درونش شایستگی آن جایگاه را ندارد. میر کم‌کم می‌فهمد عملکرد احساس که در وجود او چندان وجود ندارد چگونه زندگی‌اش را به هم ریخته . پس کم‌کم یاد می‌گیرد برای دیگران آغوش باز کند. عذرخواهی کند و سیلی بخورد. دخترش را که مواد مصرف کرده بدون شماتت در آغوش بکشد و… . این گونه شخصیت قد می‌کشد و وجوه تازه‌ای از خود را در اثر یک جنایت کشف کند.
وقتی او خودش را پیدا می‌کند دوباره به کارش برمی‌گردد. هرچند که او فهمیده کار همه‌ی زندگی نیست. خانه‌نشینی چشمان میر را باز می‌کند. دوستانش از نو کشف می‌شوند. او از مقام یک کارآگاه پلیس با هیبتی مردانه رها می‌شود و روح زنانه‌اش را احضار می‌کند. جالب اینجاست که وقتی این اتفاق می‌افتد، دختر گمشده به مادرش می‌رسد و روح زنانه از زیر خروارها تیرگی و سرکوب سر بر می‌آورد.

کیت وینسلت و جولین نیکلسن در نمایی از سریال میر از ایست تاون

اما سوال اینجاست: آیا وضعیت به‌هم‌ریخته روانی اهالی شهر التیام می‌یابد؟ عموما در این گونه سریال‌ها منبع شر مدنیت و عوارض جانبی آن است. مثلا توئین پیکس و کارخانه را در نظر بگیریم یا دارک و نیروگاه اتمی. میر از ایست‌تاون این منبع درونی را فقط در درون کاراکتر اصلی‌اش قرار می‌دهد و متٲسفانه کاراکترهای دیگر چندان عمق پیدا نمی‌کنند.
این مینی سریال کارگردانی کم‌وبیش استانداردی دارد و به خاطر روایت جذابش دیدنی شده. هرچند تم تکراری است. اما به لطف پیچ و خم‌ها و بزنگاه‌های درست دراماتیک و بازی خوب کیت وینسلت اثری قابل احترام است که می‌شود دیدنش را توصیه کرد. سال‌ها از نقش رز تایتانیک گذشته و حالا وینسلت با چهره‌ای سرد، مادربزرگی میانسال شده که لنگ‌لنگان پی مصیبت‌های زندگی خودش و دیگران می‌دود. هرچه نباشد بیست و چهار سال گذشته و جهان فراز و نشیب‌های زیادی را سپری کرده. شاید رومنس دیگر پاسخگو نیست و یک اثر ناتورالیستی تلخ بتواند تطهیرمان کند. جهانی که درگیر کرونا، فقر، جنگ، خشونت افسارگسیخته و نابسامانی‌های بی‌شماری است و در حال گذار به وضعیتی تازه است. آیا همه چیز بدتر می‌شود یا بهتر؟ شاید پایان‌بندی همین سریال هم درک خالقانش از جهان امروز و فردا را نشان دهد. شاید!

مینی سریال جنایی میر از ایست تاون محصول جدید اچ‌بی‌او، اثر برد اینگلزبی به کارگردانی کریس زوبل و با نقش‌آفرینی کیت وینسلت، جولین نیکلسون، گای پیرس، اِوَن پترز، جین اسمارت و…، هم‌زمان با پخش بین‌المللی بر روی فیلیمو نیز قابل تماشاست.

تماشای سریال میر از ایست تاون

جدیدترین و بهترین فیلم‌های ۲۰۲۱

۳۵ نمونه از بهترین سریالهای خارجی ۲۰۲۱


شاید برایتان جالب باشد
1 نظر
  1. رضا می گوید

    یادداشت بسیار جذاب و جالبی بود و ادم رو به فکر وامیداره و به عمق فیلم میکشونه

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.