مستند روزگار غار در فیلیمو منتشر شد

مستند روزگار غار به کارگردانی مرتضی منشی روایت محله دروازه غار از محله‌های قدیمی تهران با تاریخی پر بار است که با هدف شکستن برخی کلیشه‌های رایج ساخته شده است.

مستند روزگار غار به کارگردانی مرتضی منشی روایت محله دروازه غار از محله‌های قدیمی تهران با تاریخی پربار است که با هدف شکستن برخی کلیشه‌های رایج درباره نگاه منفی به آن در سامانه‌های وی‌اودی نظیر فیلیمو عرضه اینترنتی شد. برای اطلاعات بیشتر با فیلیمو شات همراه باشید.


به گزارش روابط عمومی خانه مستند، دروازه غار بی شک یک محله منحصر بفرد و تکرار نشدنی در تاریخ شهر تهران است. شکل زندگی مردم این محله به عنوان گود نشین و اینکه این محله زیستگاه تیپ‌های اجتماعی و اقوام خاص از جمله لوطی‌ها و غربتی‌ها بوده خود گواهی بر این مدعاست. این مستند ریشه‌های تاریخی شکل‌گیری محله قدیمی دروازه غار و علت شهرت آن را به تصویر کشیده و برای اولین بار برخی نکات برجسته درباره این محله بیان شده است.
در پژوهش این مستند با تهران‌شناسان برجسته‌ای نظیر عبدالله انوار، دکتر علی همدانی مسول دانشنامه جامع تهران بزرگ به صحبت پرداخته شده و اطلاعات این افراد با اطلاعات ساکنین محله دروازه غار از جمله مجید اسماعیل‌پور صاحب قهوه‌خانه معروف حاج تقی و برادرزاده رمضون یخی تطبیق داده شده است.
همچنین قهوه‌خانه‌های محله دروازه غار از زمان قدیم بسیار معروف بوده‌اند و هنوز هم تعدادی از آنها از جمله قهوه‌خانه‌های حاج تقی و اصغر پسته شام باقی مانده‌اند که یادآور مناسبات تهران قدیم بوده‌اند که در مستند روزگار غار به تصویر کشیده است.
در این مستند با به تصویر کشیدن بناهای قدیمی محله، خاطرات و وجوه مثبت محله بازگو و افراد که با همه کاستی ها به محله خود علاقه دارند، به تصویر کشیده می شوند.
مستند روزگار غار به کارگردانی مرتضی منشی و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج و تولید شده در خانه مستند است که هم‌اکنون در سامانه‌‌های وی‌اودی نظیر فیلیمو در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته دارد.


نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم